Сабақтың
тақырыбы: «Ащы бал» Дулат
Исабеков
Сабақтың
мақсаты: Оқушыларға «Ащы бал» мәтінінің мазмұнын
меңгерту, негізгі ойды түсіну, жаманнан жиреніп, жақсыладан үйренуді үйрету,
адамгершілік тәрбие беру.
Міндеттері:
мәтінді мазмұнға байланысты түсініп оқу,
сұрақ-тапсырмалар арқылы мәтін мазмұнын ашады, сын тұрғысынан ойлауды дамытуға
байланысты болжау сұрақтарына жауап беру арқылы салыстыру әрекетін жасайды,
алған білімдерін қорытындылайды, өз ойларын білдіреді, жақсы қасиеттерді бойына
қалыптастырады.
Бағалау:
мәтінмен жұмыс, қатардағы жауаптар, мұғалімнің бақылауы.
Сабақта
қолданылатын стратегиялар: топтастыру, венн
диаграммасы, ой қозғау.
Сабақтың
көрнекіліктері: Д.Исабековтың кітаптары, нақыл
сөздер, тақырыптық сөздер.
Пәнаралық
байланыс: дүниетану, бейнелеу өнері, еңбекке баулу.
Сабақтың
өту барысы:
І.
Ұйымдастыру кезеңі.
1.Өткен
тақырыпты жинақтау (сабақ мақсатын ашу барысында)
-
Балалар, біз қандай бөлімді оқып жатырмыз? (Адам болам десеңіз...!
-
Абай Құнанбаев қандай жақсы қасиеттерді үйрен деді?
Орын
таппай мақтанба, Бес асыл іс не? Бес дұшпаның не?
Ғылым таппай
мақтанба, Талап, еңбек, терең ой Өсек, өтірік,
Ойнап босқа
күлуге Қанағат, рақым Мақтаншақ,
Бес нәрсеге қашық
бол, Ойлап қой Еріншек, бекер мал
Бес нәрсеге асық
бол, Бес асыл іс көнсеңіз шашпақ, -
Адам болам
десеңіз... Бес
дұшпаның білсеңіз.
-
Талап, еңбек, қанағат жайлы не білеміз?
-
Талапты өрге жүзеді.
-
Еңбек ер атандырады.
-
Қанағат қарын тойғызады.
2.
Үй тапсырмасы. Өкініш мәтінді түсініп оқып келу.
1)
Малқарға хат.
2)
Малқардың әжесіне хат.
3)
Дулат Исабеков жайлы біліп келу.
ІІ.
Қызығушылықты ояту.
А)
Дулат Исабековтың «Өкініш» әңгімесінде Малқардың бойынан қандай жаман қасиетті
байқадық? (суретпен жұмыс)
Ә)
Әр қатардан үй тапсырмасы сұралады.
Б)
Өздерің ата-аналарыңды, досыңды ренжітіп, өкінген кездерін болды ма?
В)
Дулат Исабеков жайлы тағы да не біліп келдік? (толықтырылады)
«Әпке» жазушы драматург
«Гаухартас»
1942ж.
«Дермене»
Сайрам ауданы Оңтүстік Қазақстан облысы
ІІІ. Мағынаны
тану. Бүгінгі оқитын мәтініміз «Ащы бал» деп аталады.
А) Ой қозғау.
Балалар бұл жайлы не білесіңдер?
түрі көп ара
гүл
тәтті
омарта
дәрілік қасиеті
омарташы
Ұя ақша
-
Балалар, мәтін неге «Ащы бал» деп аталады?
(сөздік жұмысы жүргізіледі)
Ә)
Мәтінмен жұмыс.
Б)
Болжау сұрақтары қойылады. (мәтін үшке бөлінеді)
-
Жәутік пен Сейтен қайда барды? Не үшін барды?
-
Жәутік не істеді?
-
Жәутік пен Сейтеннің жағдайы қандай болды?
В)
Жәутік пен Сейтеннің ісін қалай бағалайсыңдар? (шағын эссе жазады)
ІV.
Ой толғаныс.
А)
Бұл екеуінің ісі ұрлыққа жата ма? «Ұрлық. Ұрлық - түбі қорлық» дегеннің мәтінге
қатысы бар ма. Өз ойыңды дәлелде.
Б)
Венн диаграммасы.
V.
Дулат
Исабековке хат жазу.
Қымбатты
Дулат Исабеков!
Біз
сіздің «Өкініш» деген әңгімеңізді оқыдық. Ол әңгіме бізге көптеген әсер берді.
Өтірік айтпауды, үлкендерді сыйлауды және жаман қасиеттерден аулақ болуды
үйретті. Мен Малқаржанның орнында көкесінің айтқанын істер едім. Қымбатты Дулат
Исабеков біз сізді биыл келе жатқан туған күніңізбен құттықтаймыз. Сізге зор
денсаулық, мол бақыт, шығармашылығыңызға табыс тілейміз. Және сіз шығарған
«Гаухартас», «Дермене» деген бейне фильмдеріңізді көріп, тамашаладық. Бізге
сіздің көптеген бейне фильмдеріңіз өте ұнады.
Ізгі тілекпен №1
мектеп – гимназиясының 2 «А» сынып оқушылары.