Пәні: қазақ тілі
|
Сыныбы
|
4
|
Сілтеме
|
Қазақ
тілі оқулығы, Г.И.Уәйсова,Ә.Е.Жұмабаева. Алматы
«Атамұра», 2015ж.
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Сөйлемнің бірыңғай
мүшелері. 57-64 жаттығулар
|
Сабақтың мақсаты
|
Сөйлемнің бірыңғай мүшелерінің
арасына тыныс белгісін дұрыс қоюға үйрету.
|
Күтілетін нәтиже
|
Сауатты жазуға, сауатты
сөйлеуге үйренеді.
Ойлау қабілеті
жетіліп,шығармашылықпен жұмыс жасауға дағдыланады.
Талдайды,
сөздік қоры молаяды.
|
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер:
|
-
Бірлеске оқу
-
Сын
тұрғысынан ойлау стратегиялары:
-
Жеке,
жұппен, топпен жұмыс;
-
Ой
қозғау;
-
Диалогтік
оқыту
-
-«Екі
жұлдыз, бір тілек» әдіс-тәсілдері
|
Керекті
жабдықтар
|
плакаттар,
суреттер, үлестірмелі карточкалар.
|
Сабақтың
барысы
|
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Психологиялық дайындық
Топқа бөліну
Сергіту сәті
|
Психологиялық
дайындық Оқушыларды топқа бөлу.
|
«5»болсын
алар бағамыз
Білімнен
қуат аламыз.
Өнерменен
өрістеп,
Өсе
берсін санамыз.
|
Үй тапсырмасын сұрау бекіту.
|
Үй
тапсырмасын сұрап, қайталау үшін үлестірме қағаздағы тапсырмаларды жұптасып
орындайды.Критерийлер бойынша бағалату. Табыс критерийлерін өз беттерінше
құрады.Сызба бойынша сөйлемді дұрыс құру-1-3 балл .Тыныс белгісін дұрыс қою-1
балл.Көркем жазу-1 балл.Ережені айту-1балл.
|
Топтағы оқушылар сұрақтарға
ақылдасып жауап береді.Берілген сызба бойынша сөйлем құрастыру.тапсырманы топ
болып орындап. Бағалайды.
6балл-5, 5балл-4,
4балл-3,1-3балл-2т.б
|
Білу
|
Гүлдің күлтешесі қандай түсті болады?
Адамдар өз үйлерін қалай күтеді?
Бұл қандай ағаштар?
- Бір сұраққа жауап беретін
сөздерді табыңдаршы.
- Сөздер қандай сөз табымен
байланысып тұр?
- Ондай сөздерді сөйлемнің
бірыңғай мүшесі дейміз
- Енді осы сөздермен сөйлем құрай
қойындар.
Сонда жаңағы сөйлемдерден қандай
ереже шығаруға борлады?
- Ал енді оқулықтағы ережені қарай
қойындар.
Қалай қорытасыңдар? Ережені дұрыс
шығардық па?
|
Сұраққа
жауап іздейді.Сөйлемнің бірыңғай мүшесі деген не ? деген сұраққа жауап
береді.
- Балалар атайды.
Өздері ереже шығарады.
1 - ереже: Бір сұраққа жауап
береді.
2 - ереже: Бірыңғай мүшелердің
арасына үтір қойылады.
3 - ереже: Бірдей мүше.
|
Түсіну
Оқулықпен
жұмыс
|
54-жаттығуды
өз беттерінше тапсырманы оқып,сұрақтарға жауап алынады.
(тау
сай, орман, жорыққа, сапарға)
|
Өлеңді
оқып жатқа жазады.
Сөйлемнен
бірыңғай мүшелерін тауып астын сызады
|
Қолдану
Дәптермен жұмыс:
|
55-жаттығу.
Өлеңді ма, па, та, да, мен арқылы бірыңғай мүшелерді байланыстыр және
мәнерлеп оқы. Жұмыстарын басқа топ балалары бағалайды.
56-
жаттығу. Өз ойыңды дәлелдеп үйрен
|
Мәнерлеп
оқиды біріңғай мүшелерін табады.Топтық бағалау.Ережемен жұмыс.
жасайды.
Көп
нүктенің орнына тиісті бірыңғай мүшелерді қойып, мәтінді көшіріп жазады.
Бағалауды
жұптасып жүргізеді.
|
Талдау
Топпен
жұмыс
|
57
жаттығу Мәтінді түсініп оқу
|
1-2 топ
Бірыңғай мүшелерді табады
3-4 топ
Бірыңғой мүшелеріне сұрақ қояды
5,6,7
топ Бірыңғай мүшелердің арасында үтірдің қойылу себебін түсіндіреді
|
Жинақтау
|
59
жаттығу Сөйдемдерді құрамындағы сөйлем мүшелеріне қарай сәйкестендіру
|
Сөйлемдерді
сәйкестендіреді
|
Бағалау
Кері байланыс
Үй тапсырмасы
|
Смайликтермен,
бағалау парағы
58
жаттығу.
|
-Оқушылар
бүгінгі сабақ бойынша өздерін бағалау парағы арқылы бағалайды,
Мәтінді
түсініп оқып, Бірыңғай мүшелерді табады.
|