Сынып:9 Күні:
Пән: Қазақстан тарихы
Тақырыбы:Ауыл шаруашылығының дамуы. Тың игеру.
Мақсаты: Республикадағы ауыл шаруашылығының 1950-60 жылдардағы дамуы туралы және тың игеру жағдайларын таныстыру
Дамытушылық:Оқушыларды тарихи даталар мен тарихи оқиғаларды есте сақту және ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды патриоттық сезімге тәрбиелеу
Сабақтың түрі: Жарыс сабақ
Көрнекілігі:Интерактивті тақта,тірек сызбалар.Карта
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі.(3-4 минут)
ІІ Үй тапсырмасын тексеру
1.Ресми мәліметтер бойынша Қазақстанда еңбек ресурстарында1940ж қанша жұмысшы,шаруа болған? (634мың жұмысшы,912мың шаруа)
2.Ал соғыстан кейін 1960ж шаруалар мен жұмысшылар саны қанша шамасында болды?( Жұмысшылар саны 2,2 млн-нан асып, шаруалар саны 611 мың шамасында болды.)
3.1950 ж ІІ-жартысында Алматы,Шымкент,Өскемен қалаларында қандай өдіріс орындары іске қосылды?(Шымкентте пресс автоматтары зауыты 20 астам машина түрін шығаруды игерді, Алматы ауыр машина жасау зауыты,сым созу станоктары іске қосылды,Өскеменде төмен вольтты конденсаторлардың жаңа түрлері шығарылды)
4. Техникалық училищелердің қаншалықты қажеті болды?(Зауыт фабрикада жұмыс істеп жүрген адамдардың кәсіби даярлығы төмен болды, жастарға орта білім берді.)
5.Соғыстан кейін халықтың тұрмыс жағдайы қандай болды?( Халық мұның себебін соғыс зардаптарынан деп түсінді.)
6. 1950 ж әлеуметтік қамсыздандыруға арналған қаржының көлемі қалай жүзеге асырылды?
ІІІ Жаңа тақырып:Миға шабуыл
Мына суретке барлығымыз назар аударып өз ойларынды айтыңдар
Бұл ауылшаруашылығының өндірісі,егістік алқабында еңбекшілердің астық оруы.
Күзгі науқан кезі,астықты жүк машинасы тасуы. Иә оқушылар дұрыс айтасыңдар. Бұны тың игеру деп айтады.
Бүгінгі жаңа тақырымыз:
Ауылшаруашылығының дамуы. Тың игеру.(Дәптерлеріне жазғызу)
Кіріспе
Соғыстан кейін КСРО халқын азық-түлікпен толық қамтамасыз ету қажеттігі туды. Осыған байланысты орталықта ауыл шаруашылығын дамытуға бай дамытуға байланысты бірнеше бағдарламалар қаралды. Ол жылдары Қазақстанда да егіншілік мәдениет, мейілінше төмен болды.Ауыл шаруашылығы техникасы жетіспеді, егіске күш малын пайдаланды.Ұжымшарлар мен кеңшарларды сауаты төмен адамдар басқарды,олардың өздігінен егіншілікті оң нәтижеге жеткізе алуы мүмкін емес еді.Осындай жағдайда1953ж соңына қарай тың игеруге Одақ деңгейінде қызу талқлдың көктемінде жерлерді игеру туралы қаулы қабыланды. Партия мен Үкімет бүкіл Кеңес халқына үндеу жариялап,бүкілхалықтық қозғалысқа ұйымдастыруға шұғыл кірісіп кетті.Қазақ жеріне тыңды көтеру үшін Москва,Ленинград қалаларынан,яғни Ресейден,Украинадан,Белорссия мен Молдавиядан бір неше мыңдаған қыздар мен жігіттер келді.Армия қатарынан оралғандар да тың игеруге қатыстырылды.
Әр қатарға § бөліп іштей оқытып тарихи даталар мен тарихи оқиғаларды дәптерлеріне жазғызу(10 минут) мазмұнын сұрау
Еңді мына сызбаны толтырамыз КСРО бойынша 42 млн жер жыртылған екен. Ал Қазақстан бойынша Солтүстіктегі 6 облыс қамтылып, одан 25 млн ға жер жыртылған.
КСРО бойынша жарамды жерлерді кесте бойынша толтыру және Қазақстан картасымен жұмыс жасату
Тың игеру
Ақмола
Бекіту сұрақтары
Мемлекет тарапынан көрсетілген көмекті оқушылардан сұрау,дәптерлеріне жазғызу
Мемлекет тарапынан көрсетілген көмек
2 млн-ға жуық жұмысшы қолын жіберді
Ауыл шаруа-қ құралдарына 122мың трактор 30мың комбайн
2 млр сом ақшалай қаражат бөлінді
Тыңгерлерге әлеуметтік-материалдық көмек ұйымдастырылды
Әр отбасына 500-1000 сом ақша бөлінді,1,5 центнер көлемінде астық тегін берілді
Қорытындылау:
-Тың игерудің жағымды және жағымсыз жақтарын кестеге толтыру
Фишбоу. Сызба-нұсқа
Жағымды жағы:
Жағымсыз жағы:
Бағалау.Үй тапсырмасы: «Тың көтеру» реферат дайындау