Логопедиялық сабақтың тақырыбы: Қ дыбысы
және әріпі
Сабақтың тақырыбы: Азық - түлік.
Мақсаты: балаларды Қ әріпімен
таныстыру. Қ дыбысын басқа дыбыстардан ажырата білуге, буын, сөз ішінен таба
білуге үйрету.
Балаларды
азық – түліктің түрлерімен таныстыру. Әр түрлі әдіс – тәсілдер арқылы ойлау
қабілеттерін дамыту. Асты қастерлеуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Көрнекілігі:
артикуляциялық жаттығулардың суреті,азық – түлік суреттері
Сабақ барысы:
I Ұйымдастыру бөлімі
Психологиялық
дайындық
Шаттық
шеңбері.
Қане,
қане тұрайық,
Үлкен
шеңбер құрайық.
Көкке
қолды созайық,
Бір
– бірімізден озайық.
Құшақтасып
әркезде,
Тату
– тәтті болайық.
II Үй тапсырмасы.
-
Дыбысты не істейміз?
-
Естиміз, айтамыз.
-
Әріпті не істейміз?
-
Көреміз, жазамыз.
III Артикуляциялық жаттығулар:
«Тәтті тосап», «Шар», «Доп», «Күрекше».
IV Негізгі бөлім
1.Жаңа сабақ
Қоянға сипаттама беру.
-
Түсі қара.
-
Екі құлағы бар.
-
Екі көзі бар.
-
Тұмсығы бар
-
Жүні үлпілдек, жұмсақ, мамық.
-
Құйрығы бар.
-
Төрт аяғы бар.
-
Қоян, қара, құлақ, құйрық деген сөздерде
бірінші қандай дыбыс естіліп тұр?
-
Қ дыбысы
-
Бүгінгі жаңа дыбысымыз Қ дыбысы мен әріпі.
Қ дыбысының дұрыс артикуляциясы:
ерін ашылып, тілдің ұшы астыңғы тістің түбіне тиеді. Тілдің үстіңгі жағы
таңдайға тиеді. Дем жоғары көтерілген тіл мен таңдайдың арасынан шыққанда қ
дыбысы жасалады. Қ дыбысы дауыссыз, қатаң дыбыс балаларға 3 – 4 рет қайталап
айтқызу.
Қ – қ –қ
Буын ұйқастар айтқызу.
Қа
–қа –қа – қала
Қо
– қо – қо – қоян
Қу
– қу – қу – аққу
Қи
– қи – қи – қияр
Балалар жұмбақ шеше отырып сабағымыздың
тақырыбын ашайық.
1. Қардай
аппақ,
Бірақ өзі тәтті – ақ
(Қант)
2. Айдалада
ақ отау,
Аузы - мұрны жоқ отау
(жұмыртқа)
3. Қалың
киімді ұнатады
Шешіндірсең жылатады
(Пияз)
-
Балалар, айтыңдаршы дастарханның сәні не?
-
Нан
-
Адамдардың сүйіп ішетін сусыны?
-
Шай.
-
Шай дәмді болу үшін шайға не қосамыз?
-
Сүт
-
Шайымыз тәтті болуы үшін не қосамыз?
-
Қант
-
Осы тағамдардың барлығын біз қайдан аламыз?
-
Дүкеннен
-
Қандай дүкеннен?
-
Азық – түлік дүкенінен
-
Бәрекелді, балалар дұрыс айтасыңдар.
V Сергіту сәті.
За
– за – за
Сынып
іші тап –таза.
Да
– да – да
Бор
дайын тұр тақтада.
Ыз
– ыз –ыз
Жалқаулықты
тастаймыз.
Ық
– ық – ық
Жазуды
біз бастайық
VI Дәптермен жұмыс.
Мерейге
саусақ қимылына арналған жаттығу жасатып, қ әріпін үзік сызықтардың үстінен
жүргізуді қадағалау.
VII Үйге тапсырма.
Жаңылтпаш
жаттау.
Тұз
— мұздай,
Мұз — тұздай.
****
Бұл,
бұл — піл,
Бұл бір ірі піл.
****
Бар,
май шайқа,
Байқа, жай шайқа.
VII Қорытынды.