Сабақтың тақырыбы:
Бесік жыры
Сабақтың мақсаты:
Халық әдебиетінің бір түрі- жыр туралы білімдерін кеңейту; оқушылардың
шығармашылық қабілеттерін дамыту,дүниетанымын кеңейту;
Бесік жырының мазмұнын
түсініп , негізгі ойын аша біліп оқуды
үйрету;
Өз тілін сүюге, қастерлеуге
тәрбиелеу.
Түрі:
дәстүрлі сабақ
Әдісі:
сұраұ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру.
Көрнекілігі:
суреттер, ребус
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Шаттық шеңбері:
-Балалар, шеңбер құрып, қолұстасып
тұрайық. Бір-біріміздің алақанымыздан не сезіп тұрмыз? ( Жылулық)
- Бізге жылулықты не береді? ( күн,
ананың алақаны...)
-Бір-бірімізге осы сабаққа тілегімізді айтайық.
ІІ. Ой қозғау
-
Өлеңде не туралы айтылған?
Көзі,
Өзіме
Өзі, Ұқсайды
Басы
Түсі.
Қасы,
Бірақ
Аяғы,
Жоқ
Қолы
Аузында
Кіші.
Тісі
Басынан,
Бұл кім?
Қасынан,
Бөтен?
Көзінен
Бұл менің
Үлкен-
іші. Бөпем
-Бөпелеріңді қалай
жұбатасыңдар?
ІІІ. Жаңа сабақ
1) - Балалар, бүгін біз
« Сарқылмас қазына» атты үлкен бөлімді бастаймыз. Оқулықты парақтап көрейік, не
туралы оқиды екенбіз? Олар әдебиеттің қай түріне жатады?
Топтастыру:
Ертегі аңыз жыр
Шешендік
сөздер Халық ауыз әдебиеті жаңылтпаштар
Мақал-мәтел өтірік өлең жұмбақ
2) Ребус шешу. 5
ік
3) Бұрын қазақ халқы
көшіп қонып жүретін,малмен күн көрген.Сондай кезде бесікке салынған бала бала
қол байлау болмайды,құрғақ әрі таза жатып ұзақ ұйықтайтын.Ошақ киіз үйдің
ортасында болғандықтан,баланы оттан да,судан да аман сақтайтын бесік болған.
( Өлеңді мәнерлеп оқып
беру)
-
Анасы баласын қалай жұбатады?
4) Өзіндік оқу
5) Сөздік жұмысы (
байқұтан, ұста,шешен, балуан)
ІҮ. Сергіту сәті
Ү. Бекіту
1) «Тізбектеп оқыту»
2) Сұрақ-жауап
- Анасы баласына тілегін
ұандай жолдарда айтады?
- Ол баласының үлкейіп,
адам болуын армандағанын қандай шумаұтардан байқадың?
- Анасы баласының кім
болуын қалайды?
- Сенің кім болғың
келеді?
3) Дәптермен
жұмыс
- Өлеңдегі анасының
баласына кім болар екенсің деп санамалап айтқан мамандық түрлерін теріп,
дәптеріңе жазып ал.
ҮІ. Қорытындылау
-
Өлең неліктен « Бесік жыры» деп аталған?
ҮІІ. Үйге тапсырма.
302-303 беттегі өлеңді оқу,ұнаған шумақты жаттап алу.
ҮІІІ. Бағалау
Сабақтың тақырыбы:
Ою-өрнектің жасалу жолдары
Сабақтың мақсаты:
Ою-өрнектің жасалу жолдарымен таныстыру.Өрнекті бір тәртіппен орналастыру
арқылы композиция құрату.
Оқушылардың танымдық қабілеттерін,
ойларын дамыту.Шығармашылық қабілеттерін, эстетикалық талғамдарын кеңейту;
Іскерлікке, ұқыптылыққа баулу.
Көрнекілігі:
композиция үлгілері, ою-өрнек түрлері.
Түрі:
жаңа сабақ
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
1) Сабаққа керекті
құрал-жабдықтарды әзірлеу.
2) Еңбек қауіпсіздік ережелері
ІІ. Өткенді пысықтау
1) Ою-өрнек түрлерін әңгімелеу
2) Суреттер арқылы ою-өрнектердің
қолдану орындарын талдау.
ІІІ. Жаңа сабақ
1) Түсіндіру.
Кез келген өрнекті
қарапайым етіп құрастыруға болады. ( Түрлі композицияларды көрсету)
2) Оқушылармен бірге композиция
кұрастыру.
Өрнектерді көрсетілгендей
тәртіппен орналастырып,композиция құрып көрейік. Ол үшін көлемі орташа
домалақшаны шеңбердің дәл ортасына желім дейміз. Оның төрт жағынан одан да кіші
домалақшаларды айналдыра орналастырамыз.Одан соң бос қалған орындарды кішкене
домалақшалармен толтырамыз. Міне, композиция дайын.
ІҮ. Сергіту сәті
Ү. Бекіту.
« Дұрыс тап, жаңылма» ойыны
арқылы ою-өрнек түрлерін еске түсіру.
ҮІ. Қорытындылау
- Біз ою-өрнектерді не үшін
қолданамыз?
- Ою-өрнектерді атап
беріңдер.
ҮІІ. Бағалау.
Оқушылардың жасаған
композицияларын әңгімелеу, бағалау.
ҮІІІ. Үйге тапсырма.
127-128 беттегі мәтінді
оқу, тапсырманы орындау.