Тақырыбы: Бір айнымаласы бар сызықтық теңдеу
Сабақ мақсаты:
Білімділік: оқушыларға бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер
туралы түсінік беру, теңдеу түбірін табудың үш
жағдайымен таныстыру, Есеп шығаруда қолдана білуге үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау, өздігінен жұмыс істеу қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа,
шапшаңдыққа тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың әдіс -тәсілі: Қараевтің үш өлшемді оқыту жүйесі, СТО
элементі.
Сабақтың көрнекілігі: Интербелсенді тақта,Слайд
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Алдын-ала даярлық тапсырмасы.
5х-8=2х+1 (2ұпай) 2(5/6)х-5,5=1(2/3)х-2 (3ұпай)
Оқушылар бір-бірінің дәптерлерімен алмасып,тексеріп бағалайды. Дұрыс
жауаптары тақтада
(Топқа бөлу.Теріс сандар және оң сандар жазылған парақшалар
арқылы.)
ІІІ. Жаңа сабақ.
Анықтама
ах=в түріндегі теңдеу (мұндағы х – айнымалысы,
а және в – қандай да бір сандар) бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу сызықтық
теңдеу деп аталады.
І топ.
1 қасиеті:
Теңдеудегі қосылғыштың таңбасын қарама-қарсыға өзгертіп, оны
теңдеудің бір жағынан екінші жағына көшіргенде теңдеу мәндес теңдеуге
түрленеді. (Мысал
келтіру)
ІІ топ
2 қасиет:
Теңдеудің екі жағын да нөлден өзге бірдей санға көбейткенде
немесе бөлгенде теңдеу мәндес теңдеуге түрленеді. (Мысал келтіру)
aх=b теңдеуін шешудің үш жағдайын түсіндіру.
І топ
І жағдай.
a≠0, b кез келген сан болғанда aх=b х=b/a теңдеудің бір ғана b/a
түбірі бар.
Мысалдар келтіру.
4х+3=х+5,1
ІІ топ
ІІ жағдай.
a=0, b≠0 aх=b теңдеуінің түбірі болмайды.
Мысалдар келтіру
2х+4=2х-5,8
І,ІІ топ жалпылама талдайды.
ІІІ жағдай.
a=0,b=0 болғанда aх=b теңдеуінің шексіз көп шешімі бар.
Мысалдар келтіру;
2х+х-5=3х-5
Оқулықпен жұмыс;
№856 (ауызша) 2ұпай
1) х+2,7=3
2) х-0,6=1,4
3) 2х-5=х-1
4) 2,7+1,3=х+3
№857 (Тақтамен жұмыс)
І топ. (3ұпай) ІІ топ
1)
2х+17=22+3х
2) 18+3х=х+14
Cергіту сәті
Деңгейлік тапсырма
І деңгей ( 3 ұпай)
ІІ деңгей ( 4ұпай)
1.Теңдеуді шеш: №
859
А)Х+4=90 А) Х=(2/3)х+1
2.Теңдеуді шешудегі қатені тап: В) Х-1/2=(3/4)х
3х+2=-5
№861
3х=-5+2 1. 3х-1=2(х-2)
3х=-3
2. 3(х+5)=7-5х
Х=-1
ІІІ деңгей 5ұпай
А) Сызыктық теңдеу құрып, оны шешіндер: х-тің
қандай мәнінде 2,3x+7 және 3x-7
өрнектері мәндері тең
В)Теңдеуді шешіп, түбірін табыңдар: =-
IV. Сабақты бекіту:
Кластерлік әдіс бойынша білімдерін бекіту.
V. Үйге тапсырма №857(3,4) №859(3,4,5,6). Ереже жаттау
Аты-жөні
|
Үй тап сырмасы
|
Ауызша
есеп
|
Тақтамен
жұмыс
|
Деңгейлік тапсырма
|
Клас
тер
|
Ұпай саны
|
Бағалау
|
І
|
ІІ
|
ІІІ
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау критериі:
«5» - 20-25 ұпай
«4»- 12-20 ұпай
«3»-3-11 ұпай
VІ. Бағалау.
VІІ. Қорытынды .