Сабақтың
тақырыбы: Циркте
Сабақтың мақсаты:Оқушыларға цирк туралы толық
мағлұмат беру.Мәтінді әңгіме етіп айтуға үйрету.
1.Білімділік: Цирк туралы толық мәлімет
беріп,оқушыларды жаңа сөздермен таныстыру. Мәтінді оқу арқылы мазмұнын
түсіндіру.
2.Дамытушылық :Оқушылардың ауызша сөйлеу арқылы
тілдерін дамыту.Тапсырмалар орындау арқылы сауаттарын ашу, қызығушылықтарын
арттыра отырып, танымдық көзқарастарын қалыптастыру.Байланыстырып сөйлеу
дағдыларын дамыту.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды мәдениет орындарында
тәртіп сақтауға баулу және әдептілікке тәрбиелеу.
Көрнекілігі: презентация,сергіту сәті, жаңа
сөздер, кеспе қағаздар, суреттер, билеттер, тест сұрақтары , мәтін жазылған парақшалар.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ.
Оқыту әдісі: сөйлесу, сұрақ – жауап, деңгейлік
тапсырмалар орындау.
Пәнаралық байланыс: орыс тілі, сурет сабағы.
Сабақ
барысы
I.Ұйымдастыру кезеңі
1.Сәлемдесу.
2.Оқушылардың сабаққа дайындықтарын
ұйымдастыру.
II.Үй тапсырмасын тексеру кезеңі
1.“Театрда” мәтінін мазмұндау.
2.Тест сұрақтарына жауап беру. 10 сұрақ.
Үй тапсырмасын тексермес бұрын ілулі тұрған
суреттерге қарап жаңа сабақтың тақырыбымен таныстыру.
- Балалар, мына суреттерге қарап бүгінгі
сабағымыздың тақырыбы қалай аталады екен?
- Циркте.
-Балалар,
циркке барарда біз не сатып аламыз?
- Билет сатып аламыз.
- Дұрыс.Егер үй тапсырмасын дұрыс орындасаңда,
мен сендерге циркке билет беремін.
1. “Театрда” мәтінін мазмұндау.
2. Тест сұрақтарына жауап беру.
III. Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі
1. “Театрда” презентация көрсету.
2. Театр туралы мәлімет беру.
Театр дегеніміз - үлкендерге, балаларға
көтеріңкі көңіл - күй сыйлайтын мәдениетті орын. Циркте сайқымазақтар, әртүрлі
ақылды жануарлар өнер көрсетеді. Олардың өнеріне таңқалмайтын адам болмайды.
Біздің елімізде цирк өнері күннен - күнге дамып келеді. Алматы мен Астана
қалаларында үлкен цирк орталықтары бар.
3. Сөздік жұмысы.
Сиқыр - фокус
Сиқыршы - фокусник
Сайқымазақ - клоун
а) Жаңа сөздермен таныстыру.Сөздерді оқып беру.
ә) Оқушылар сөздерді тізбектеп айтып шығады.
б) Әртүрлі әдіс тәсілдер арқылы жаңа сөздерді
меңгерту.
в) Сөздік дәптерлеріне жазып алу.
4. Кеспелер тарату. Сөйлемді дұрыс құрап үйрен.
Мысалы: келді , алақай, цирк
IV. Бекіту кезеңі
4. Мәтінмен жұмыс.
а) Мәтін жазылған парақша тарату.
Циркте
Біздің қалаға цирк келді. Мен циркке досыммен
бардым. Циркте аюлар мен қонжықтар мотоцикл жүргізіп, би биледі. Цирктің ішінде
сайқымазақтар мен сиқыршылар өнер көрсетті. Ц ирк өте көңілді болды. Біз
цирктен үйге автобуспен қайттық.
ә) Мәтінді түсініп оқу.
б) Сұрақ жауап жүргізу.
5. Септік жалғауларын қайталап еске түсіру.
в) Мәтіннен септік жалғауы жалғанған сөздерді
тауып оқып, қай септікте тұрғанын айтып, сұрақ қою.
6. Кітаппен жұмыс. 4-тапсырма. 98-бет.Сөйлемдерді
оқып, дәптерлеріне жазу.
Барлығы 8 сөйлем. Оқушылар кезектесіп тақтаға
шығып, бір сөйлемнен тақтаға жазу.
Сергіту сәті.”Қамажай”
V. Қорытындылау кезеңі
-Балалар, цирк туралы мәлімет алдыңдар. Енді
білімімізді шыңдау үшін деңгейлік тапсырмалар орындайық.
7. I-деңгей. “Цирк” сөзін септеу. Сөйлем
құру.
II-деңгей. Сөздерді сәйкестендіру.
Сыңарын табу.
III-деңгей. Кім? Не? сұрақтарына жауап
беретін сөздерге дұрыс сұрақ қоя білу.
III-деңгей.Сөздерге көптік жалғауларын
жалғау.
8. Ребус шешу.
Суреттерге қарап (Циркуль, ит, ракета, кітап)
сөздерінің басқы әріптерінен сөз шығару.
VI. Үйге тапсырма беру
- Балалар, сендер сурет салуды жақсы
көресіңдер ме?
- Иә, жақсы көреміз.
1.- Ендеше мына бояуға арналған
суреттерді алып, үйден бояу.
2.Сатылап сөйлем құрап үйрену. 5-тапсырма.99-бет
VII.Бағалау кезеңі
Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды бағалау.
-Сабақ аяқталды.Сау болыңыздар!
-Сау болыңыз!