Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / История / Другие методич. материалы / : ХҮІІ-ХҮІІІ ғғ Қытай. Маньчжурлардың Қытайды басып алуы

: ХҮІІ-ХҮІІІ ғғ Қытай. Маньчжурлардың Қытайды басып алуы

Самые низкие цены на курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации!

Предлагаем учителям воспользоваться 50% скидкой при обучении по программам профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок".

Начало обучения ближайших групп: 18 января и 25 января. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (20% в начале обучения и 80% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru/kursy

  • История

Поделитесь материалом с коллегами:

Қызылорда облысы,

Шиелі ауданы,

45 «Ақ Орда» мектеп-гимназиясы

Тарих пәні мұғалімі: Махаш Г


Сабақтың тақырыбы: ХҮІІ-ХҮІІІ ғғ Қытай. Маньчжурлардың Қытайды басып алуы

Сабақтың мақсаты:

  • Қытайды маньчжурлардың жаулап алуына себеп болған жағдайларды ашып көрсету; ХҮІІ-ХҮІІІ ғғ. Цин империясының мемлекеттік, саяси-әлеуметтік құрылысына сипаттама беру.

  • Қазақ-қытай қатынастарында екі жақтың көздеген мақсатын анықтап, сауда байланыстарының екі ел үшін де тиімді болғанын көрсетуге дағдыландыру.

  • Әр елдің даму тарихын түсіне білуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: Сұрақ-жауап, түсіндірмелі –баяндау, сызба сызу, оқулықпен жұмыс.

Көрнекілік: Дүние жүзінің саяси картасы

Жетекші ұғымдар: Цин империясы; «Жаңа шекаралық аймақ»(Синьцзян);Оқшау ұстау саясаты.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқу құралын тексеріп түгелдеу

  • Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

  • 1.Дәптермен жұмысты тексеру

  • 2.Сөздерге анықтама беру

  • 3.Сипаттама беру

  • 4.Сұрақ-жауап

  • 5.Бос орынды толтыру.

ІІІ.Өткен материалды қорытындылау.

ІҮ.Жаңа материалды баяндау:

Сабақтың жоспары:

1. ХҮІІ ғ. 30-40-жж. Қытай мемлекетіндегі жағдай

2. Қытайды маньчжурлардың жаулап алуы.

3. Цин империясының жүргізген басқыншылық соғыстары.

4. Цин империясының мемлекеттік, саяси-әлеуметтік құрылысы.

5. Қазақ-қытай қатынастары. 6.Қалалардың өсуі

Сабақтың мазмұны:

1. . ХҮІІ ғ. 30-40-жж. Қытай мемлекеті терең дағдарысты бастан кешірді.1628-1644 жж. шаруалар көтерілісін Ли Цзычэн басқарды.

Шаруалар көтерілісінің себептері

1)----------------------------------------------------------

2)----------------------------------------------------------

2.Абахай тұсында маньчжур мемлекеті Цин (қытайша «таза» деген мағынада) деп аталды.

Маньчжурлар Пекинде өкімет билігін өз қолына алды.-1644 ж.

Қытайдың Цин империясы деп аталуы: 1644-1912жж.


3.Оқулықпен жұмыс.

Сұрақтар: 1)Қандай себептерге байланысты басқыншылық соғыстар жүргізді?

2) Басқыншылық соғыстар қандай нәтижесі болды?

4.


Богдыхан

(император)

Тежеусіз билік жүргізді.


Императорлық Ең жоғарғы мемлекеттік Әскери кеңес

Әкімшілік заңды құрылымдар

Провинцияны Империя жері 18 провин- Провинция

әкімдер басқарды. цияға бөлінді. әкімдерін

император

тағайындады

Әлеуметтік саты:

Ерекше

жағдайдағылар Басы бос қытайлар

Маньчжурлар Оқымыстылар Егіншілер Қолөнершілер мен саудагерлер Кембағалдар

(шэньшилер)


5.Қазақстан тарихымен байланыстыру.


6. ХҮІІІ ғ. Цин билеушілері Қытай халқының сырт елдермен байланысына шектеу қояды.1757 ж.

император Цяньлун еуропалықтардың Қытайға келуіне тыйым салады. Сауда тек оңтүстіктегі Гуанчжоу портты қаласы арқылы жасалды. Оның себебі маньчжур өкіметі өздерінің Қытайдағы билігін сақтау, қытайлықтарды сырт елдердің ықпалынан оқшау ұстау саясатынан туған болатын.

Қорытынды:

1-ден; оқшалау саясаты ескі феодалдық тәртіптердің сақталуына жағдай жасады және Қытайдың экономикалық, әлеуметтік, мәдени дамуына нұқсан келтірді.

2-ден;бұл саясат Қытайдың күшін әлсіретті, ал оны капиталистік елдер державалары пайдаланды.


Ү. Бекіту: Сұрақ- жауап.

1.Цин мемлекеті Қытайдың дамуына ықпал етті ме?

2.Шэньшилер деп кімдерді атады?


иә

жоқ

Қытай халқының басына түскен үлкен ауыртпалық 1628-1644 жылдары шаруалар көтерілісіне әкелді.



Көтерілісті феодалдар тобынан шыққан Ли Цзычэн бастады.



Абахайдың тұсында маньчжур мемлекеті дағдарысқа ұшырады.



Қытайды басып алуға аттанған маньчжур әскерінің саны 200 мыңға жетті



Императордың атын дауыстап айтуға ,қағазға жазуға тыйым салынған жоқ.



Қарапайым қызметшілерді, үй малайларын, т.б. «шэньшилер» деп атады.



ХҮІІІ ғасырдың ортасында Цин императорының меншігінде жалпы көлемі 13 мың цин, 70 жер қожалығы болды.



Цин империясы Цин Цяньлун император тұсында біршама гүлденіп дамыды.



ХҮІІІ ғасырда қазақ-қытай сауда қатынастары екі ел үшін өте тиімсіз болды.




ҮІ.Бағалау.

ҮІІ.Үйге тапсырма: §8.Оқу.

ҮІІІ. Қорытындылау.








Идёт приём заявок на самые массовые международные олимпиады проекта "Инфоурок"

Для учителей мы подготовили самые привлекательные условия в русскоязычном интернете:

1. Бесплатные наградные документы с указанием данных образовательной Лицензии и Свидeтельства СМИ;
2. Призовой фонд 1.500.000 рублей для самых активных учителей;
3. До 100 рублей за одного ученика остаётся у учителя (при орг.взносе 150 рублей);
4. Бесплатные путёвки в Турцию (на двоих, всё включено) - розыгрыш среди активных учителей;
5. Бесплатная подписка на месяц на видеоуроки от "Инфоурок" - активным учителям;
6. Благодарность учителю будет выслана на адрес руководителя школы.

Подайте заявку на олимпиаду сейчас - https://infourok.ru/konkurs

Автор
Дата добавления 04.11.2015
Раздел История
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров369
Номер материала ДВ-121208
Получить свидетельство о публикации

УЖЕ ЧЕРЕЗ 10 МИНУТ ВЫ МОЖЕТЕ ПОЛУЧИТЬ ДИПЛОМ

от проекта "Инфоурок" с указанием данных образовательной лицензии, что важно при прохождении аттестации.

Если Вы учитель или воспитатель, то можете прямо сейчас получить документ, подтверждающий Ваши профессиональные компетенции. Выдаваемые дипломы и сертификаты помогут Вам наполнить собственное портфолио и успешно пройти аттестацию.

Список всех тестов можно посмотреть тут - https://infourok.ru/tests
