Сабақ
жүргізген мұғалімнің аты-жөні
|
Бекбергенова
Орынгуль Алибековна
|
6
сынып 17 оқушы
|
Алтынемел
орта мектебі
|
Сабақтың
атауы
|
Қарама-қарсы
сандар. Бүтін сандар. Рационал сандар туралы түсінік.
|
Сілтеме
|
Математика
6 сынып, Т.Алдамұратова, слайдтар, сабақ жоспары
|
Жалпы
мақсаты
|
Оқушылрға қарама-қарсы сандар туралы, бүтін сандар
жиынын қандай сандар құрайтынын, рационал сандар жиынын қандай сандар
құрайтыны туралы түсінік беру; таңбалар ережесімен таныстыру, берілген санның
қарама-қарсы санын тауып үйрету.
Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін, білім, білік дағдыларын дамыта
отырып, интеллектуальдық қалыптастыру, математикаға деген қызығушылығын
арттыру. Оқушыларды өзін-өзі басқаруға, ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, дәлдікке,
өз мүмкіндіктерге сенуге, үлкен жетістікке ұмтылуға тәрбиелеу.
|
Міндеттер
|
- Оқушылардың
алған білімдерін жүйелеу, бір қалыпқа келтіру
- Жаңа
тақырып бойынша қорытындылар жасау
- Күнделікті
өмірде қолдана білу, мәндерін ажырата білу
|
Мұғалім
үшін оқу нәтижелері
|
- Оқуға бағыт-бағдар беру;
- Топта жұмыс істеу арқылы тақырыпты меңгеріп
шығу;
- Оқушылардың өзін және достарын бағалау мүмкіндіктерін
жасау;
|
Сабақтың
түрі, әдіс тәсілдері
|
топпен
жұмыс, топтастыру, салыстыру, саралап-бағалау, толғаныс, болжау,
|
Сабақтың
көрнекілігі
|
үлестірме парақшалар, слайдтар, сөздер, суреттер,
сызғыш, қосымша тапсырмалар
|
Күтілетін
нәтиже
|
Оқушылар
қарама-қарсы сандар туралы түсінікті, қандай да бір санға қарама-қарсы сан
болатынын,бүтін сандар жиынын, рационал сандар жиынын, таңбалар ережесін
білулері керек. Берілген санның қарама-қарсы санын таба білуге тиіс. Натурал
сандар, бүтін сандар және рационал сандар жиынының Эйлер-Венн дөңгелектері
арқылы кескінделуін білулері тиіс.
|
Ұйымдастыру
кезеңі
|
Психологиялық
дайындық
Қайырлы
күн-туған жер,
Қайырлы
күн –туған ел!
Қайырлы
күн-ұстазым
Салем
бердік достарым!
Сәтті
өтсін бұл сабақ
Сәтті
болсын күніміз!
Оқушыларды
топқа бөлу үшін жапырақ суретін қиындыларға бөліп таратамын, олар жапырақты
құрастырып топ болып отыра қалады.
Бағалау
критерийлері:
·
Өз
бетімен тақырыпты түсінуі
·
Топта
жұмыс істеуі
·
Сұрақтарға
математикалық тілмен жауап беруі
·
Математикалық
білімі
·
Математикалық
сауаттылығы;
·
Өз
ойын жинақтауы
·
Өзін-өзі
бағалауы
2 мин
|
Сабақтың барысы
|
2.
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті 34 мин
|
Жаңа
тақырыпты өз бетімен түсіну (6мин)
Топтық
тапсырма.
1-топ:
Координаталық түзудің бойынан мына суреттерді тиісті орындарға бейнелеңдер.
(суреттер)
2-топ:
Координаталық түзудің бойынан барлық натурал сандар және 0 санын белгілеңдер.
1)
Автобус
тоқтап тұр
2)
Барлық
оқушы 1 ойыншықтан әкелді
3)
Айжан
2 алма сатып алды
4)
Алмастың
жасы 3-те
5)
Мадина
қазақ тілден 4 деген баға алды
6)
Гауһарда
5 қалам бар
7)
Қуаныш
6-да мектепке барды
8)
Жақсылықтың
дене қызуы 7-градусқа көтерілді
9)
Кеше
1 градус салқын болды
10) Құдықтың тереңдігі 2метр
11) Өзен ағысының қарсы жүзгендегі
жылдамдығы 3км/сағ
12) Қайрат командасы 4 ұпай ұтыспен
аяқтады
13) Асем қаламын сатамын деп 5тг
шығындалды
14) Мектептің сағаты 6мин артта
15)
Ертең
7градус салқын болады
|
1-топ
оқушылары берілген суреттерді өз ойларымен шешіп, координаталық түзу бойынан
тиісті орындарға орналастырады.
2-топ
оқушылары координаталық түзу бойына сөздерді тиісті орындарына орналастырады.
Әр
топ ортаға шығып қорғайды.
|
Мағынаны
түсіну (7 мин)
1)
Сұрақтарға
жауап беру
·
Қарама-қарсы
сандар дегеніміз қандай сандар?
·
Оң
санға қарама-қарсы сан қандай сан?
·
Теріс
санға қарама-қарсы сан қандай сан?
·
Оң
сандар және теріс сандар не құрайды?
2)
Түсінік
беру
·
Бір-бірінен
тек қана таңбаларымен ажыратылатын сандар қарама-қарсы сандар деп аталады.
·
Оң
санға қарама-қарсы сан теріс сан болады.
·
Теріс
санға қарама-қарсы сан оң сан болады
·
0
саны өзіне-өзі қарама-қарсы сан.
·
Натурал
сандар және оған қарама-қарсы сандар және 0 саны бүтін сандар деп аталады.
·
Бүтін
сандар, бөлшек сандар рационал сандар деп аталады.
Q-рационал сандар жиыны, Z- бүтін сандар жиыны, N-натурал сандар жиыны. Эйлер-Венн
диаграммасы арқылы өрнектелуі
NZQ (Натурал сандар бүтін сандар жиынының ішкі жиыны,
бүтін сандар рационал сандар жиынының ішкі жиыны ).
Таңбалар ережесі
+ (+) = +
-
(+)= -
+ ( - ) = -
-
( - ) = +
|
Сұрақтарға
оқушылар жауап береді.
Мұғалімнің
көрсеткенін қабылдап, ат салысып отырады.
Оқушылар
да сурет бойынша мұғаліммен бірге қайталап отырады.
|
Қолдану 15мин.
Есептер шығару
№328, №330, №332, №334, №338, №339
Дарынды оқушымен жұмыс
№1
Мына теңдіктерден тура теңдіктерді теріп жаз:
№2
Қай тұжырымдама тура:
1. Кез келген натурал
сан-бүтін сандар жиынының элементі
2. Кез келген бүтін
сан-натурал сандар жиынының элементі;
3. Кез келген рационал сан
бүтін сандар жиынына тиісті;
4. Кез келген бүтін сан
рационал сандар жиынына тиісті;
5.
0
саны рационал сандар жиынына тиісті
№3
1)
–х+4,5=7 2) –y+3,9=6 3) –m+
|
№2
1.
Кез
келген натурал сан-бүтін сандар жиынының элементі
4.
Кез
келген бүтін сан рационал сандар жиынына тиісті;
№3
1)
–х+4,5=7 2) –y+3,9=6 3) –m+
-x=7-4,5
-y=6-3,9 -m=4-
-x=2,5 -y=2,1 -m=3
x=-2,5 y=-2,1 -m=
m=-.
|
Математикалық диктант- 3мин
2 санына қарама-қарсы сан ... Кез-келген оң санға
қарама-қарсы сан ...
Кез-келген бүтін сан ... сандар жиынының ішкі жиыны.
... саны өзіне-өзі қарама-қарсы сан. Бүтін сандар ... сандардың ішкі жиыны.
Бүтін сандар мен бөлшек сандар ... сандар деп аталады.
|
Оқушылар диктанттың бос жерлерін толықтырып жазуы
қажет.
2 санына қарама-қарсы сан -2. Кез-келген оң
санға қарама-қарсы сан теріс сан.
Кез-келген
бүтін сан рационал сандар жиынының ішкі жиыны. 0 саны өзіне-өзі
қарама-қарсы сан. Бүтін сандар рационалсандардың ішкі жиыны. Бүтін
сандар мен бөлшек сандар рационал сандар деп аталады.
|
Топтастыру стратегиясы-3мин
|
|
Бекіту
5 мин
|
3.Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Семантикалық
карта (дарынды оқушыға)
р/с
|
а
|
в
|
а+в=52
|
a+в=55
|
а+в=-99
|
а+в=-30
|
1
|
40
|
12
|
|
|
|
|
2
|
–5
|
-25
|
|
|
|
|
3
|
100
|
-45
|
|
|
|
|
4
|
-99
|
0
|
|
|
|
|
5
|
60
|
-8
|
|
|
|
|
ТЕСТ
1.
5
санына қарама-қарсы сан
А) 0; В)
-5 С)5
2. Теріс санның
қарама-қарсы саны
А) натурал сан; В) оң
сан; С) бүтін сан
3. О санының қарама
–қарсы саны
А) теріс сан; В) оң
сан; С) 0
4. –(-4)А) 4
В)-4 С) 0
5. –(+5,2)А) 5,2
В) -5,2 С) 0
6. +(-8)А) -8
В) 8 С) – (-8)
7. – ( - 7) А)
(-7) В) -7 С) 7
|
Семантикалық
картаны дарынды оқушы толтырады.
Оқушылар
тест сұрақтарына жауапты дәптерлеріне жазады, сосын тақтамен тексереміз.
|
Бағалау 3 мин
|
4.Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Мен
барлық кезеңдер бойынша қысқаша айтып өтіп, жалпы бағаны түрлі түсті
қағаздармен қоямын.
|
Бірін-бірі
бағалайды тақтада жұмыс жасағанда, тест тапрсырмасын орындағанда әркім
өзін-өзі бағалайды.
|
Үйге
тапсырма 40секунд
|
5.Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
№329, №331
|
|
Рефлексия 20 секунд
|
|
|
|
|
|
|
|