Ұзақ
мерзімді жоспардың тарауы: Тапсырмаларды электронды кестелердің
көмегімен шешу.
|
Мектеп. К.Нұрбаев атындағы
Ақсуат орта мектебі
|
Күні
|
Мұғалімнің
аты-жөні
: Карибасова Гүлжанар
Нургазиновна
|
Сынып
8
|
Қатысқандар
саны-12
|
Қатыспағандар
саны-
|
Сабақтың
тақырыбы:
Электронды кестедегі есептеулер.
|
Осы
сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
7.2.2.2
электронды кесте элементтерін пішімдеу
7.2.2.3
электронды кестеде шартты форматтауды қолдану
7.2.2.4
электронды кестеде диаграммалар құру
7.2.2.5
электронды кестеде автоматтандыруды қолдану
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық
оқушылар үшін
|
Excel-де
есептер шығару кезеңдерін біледі.
|
Оқушылардың
басым бөлігі
|
Үлгіні
пайдалана отырып, қарапайым есепті компьютерде құрады.
|
Кейбір
оқушылар
|
Түрлі
құрама есептерді шешуді өз бетінше орындай алады.
|
Бағалау
критерийі
|
-
Электронды
кесте элементтерін пішімдейді;
-
Деректердің
типін жіктейді;
-
Электронды
кестеде диаграмма құрады;
-
Өз
бетімен компьютерде есептеу жүргізе алады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Пәндік
лексика және терминология:
- адрес,
абсолюттік, салыстырмалық және аралас адрестер.
- Жазу: есептеу
кезеңдерін жұмыс дәптеріне жазу.
|
Құндылықтарға
баулу
|
Тарихтың,
мәдениет пен тілдің біртұтастығы.
Туған жеріміздің
тарихында бірнеше мыңжылдықтар бар, оның беттерінде ата-бабамыздың ұлы істері
сақталған. Қазақ халқының тарихы-бұл бірігу тарихы. Құндылықтарымызды сақтай
білейік.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Математика,
физика
|
Алдыңғы
білім
|
Диаграмма
тұрғызу.
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы:
І.Ұйымдастыру
кезеңі.
ІІ. Үй
тапсырмасы
ІІІ.
Топқа бөлу
|
1. Көңіл-күйлеріңіз
қалай? –Сабаққа дайынсыңдар ма? Керемет(қолдарын көтеру), Тамаша(шапалақ)
психологиялық жағымды ахуал туғызу.
2. Үй
тапсырмасын сұрақтарға жауап алу әр дұрыс жауапқа бір асықтан беріп отыру.
3. Оқушыларды
геометриялық фигуралар арқылы топқа бөліп, топ ережесін еске салу.
-Ақпараттық модель
Математикалық
модель
-Компьютерлік модель
|
Асықтар
Фигуралар
Стикерлер
|
Сабақтың
ортасы:
Миға
шабуыл
Білу
Проблема
Түсіну
Топпен
жұмыс
Сергіту
сәті
Қолдану
Практикалық
жұмыс
|
1.
Бүгінгі
сабақтың тақырыбын ашу мақсатында слайдтағы суреттер және бірнеше модельдерді
көрсетіп, сұрақтар қойып бүгінгі сабақтың тақырыбын ашу.
2.
Сұрақ
Ø -Компьютерде
модельдеуді жүргізуде электронды кестелерді қалай қолдануға болады?
Ø Есептеулер
орындауға бола ма?
Ø Физика,
математика т.б. пәндердің есептеулерін жүргізуге бола ма?
3.
Оқушылар
оқулықтағы және үлестірмелі мәтінмен жұмыс жасайды.
«Ойлан-жұптас-бөліс»
әдісімен жұмыс жасайды.
І топ. Компьютерде
модельдеу теориясы.
ІІ-топ.
Компьютерде модельдеудің кезеңдері.
ІІІтоп.
Қарапайым есептерді электронды кестеде модельдеу
Топтың
жұмыстарын «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды.
Оқушылар
өздерін еркін сезіну үшін әуенге қосылып билейді.
4. Компьютермен
тәжірибелік жұмыс жасау. Жеке –жеке жұмыс жасайды.
1. Excel
бағдарламасында модельдеуді үйрену үшін практикалық тапсырмаларды орындату,
№1 тапсырма-81 бет. Есептің шешу жолдарын анықтау, модельдеу кезеңдерін
орындау, кесте элементтерін дұрыс пішімдеу.
2. №2.
Тапсырма. Есептің шығару жолдарын анықтау. Компьютерлік моделін жасау.
Диаграммасын тұрғызу.
Қосымша
тапсырма. Математикалық есептің моделін компьютерде жасаңдар. 83 бет.
|
Слайд,
график
Оқулық,
карточка мәтінмен, А3, маркер, стикер
Видео
ролик
Карточка
Оқулық
81бет
|
Сабақтың
соңы
Талдау
Жинақтау
Бағалау.
Критерийлер бойынша формативті бағалау.
Үйге
тапсырма
Рефлексия
|
Бекіту
сұрақтары.
«Жазбаша
интервью алу» парағы
Мына
декскрипторлар арқылы бағалау.
-электронды
кесте элементтенін пішімдейді 1балл;
-есептеу
кезінде моделдеу кезеңдерін біледі 1балл;
-есептеулер
бойынша диаграмма тұрғыза алады1;
-модель
құру тиісті амалдарды таңдайды1балл.
Барлығы-5
балл және асықтарды санау арқылы бағалау.
Үйге
тапсырма. Математика пәні бойынша берілген есептің функцияның графигін сызып
келу.
Кері
байланыс «Бес саусақ әдісі»
|
карточкалар
Бағалау
парағы
«5
балдық» жүйеге ауыстырып бағалау.
А3
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау.
Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз. Сіз қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз
|
Бағалау.
Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз
|
Пән
аралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ мен байланыс,
құндылықтардағы байланыс
|
Алдынғы
сабақтағы кері байланыстарды ескере отырып әр оқушыға жеке тапсырма беремін.
Қабілетті
оқушыға өздігіен ізденуге бағыт-бағдар жасап жол сілтеп отырамын және өмірмен
тығыз байланысты тапсырма беремін.
|
Қалыптастырушы
бағалауға арналған тапсырмаларға, бағалау критерийін дұрыс қою және соған
қарай дескрипторлар құрамын да осы бойынша бағалаймын.
|
Математика,
физика
|
Рефлексия.
|
Бұл
сабақта пәнаралық байланысты дұрыс пайдаланған жөн, өйткені сабақ математика
және физика пәндерімен тығыз байланысты. Оқушылар есеп шығару үшін бірінші
есептеу моделін құру керек сондықтан екі пәннен өз білімдерін пайдалану
керек. Сондықтан бұл тақырыпты өтер алдында оқушыларға екі пәнен осы
тақырыпты қайталап келулері айту керек екен.
|
Электронды
есептеулер кезеңінде барлық форматтау түрлерін пайдалана алуларын қадағалап
отыру керек.
Пәнаралық
байланысты нығайту керек.
|
Қорытынды
бағалау
|
Қандай
екі нәрсе табысты болды оқытуды да оқуды да ескеріңіз
|
Есептеулер
кезеңінде диаграмма тұрғызу;
Тапсырма
орындағанда, төрт кезеңді де дұрыс пайдаланды.
|
Қандай
екі нәрсе сабақты жақсарта алды оқытуды да оқуды да ескеріңіз
|
Оқушылардыі
белсенділігі;
Бағалау
парағы ондағы дескрипторлар.
|
Сабақ барысында
мен сынып немесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім
|
Пәнаралық
байланысты ескеру, сол пәндерден теориялық білімдерін пайдалана алуларына жол
ашу.
|
|
|
|
|
|
|
|
|