Инфоурок Дошкольное образование КонспектыКонспект интегрированного занятия по художественной литературе, ознакомлению с природой и изобразительной деятельности во второй младшей группе. Тема: "Кто вырастил растение?"

Конспект интегрированного занятия по художественной литературе, ознакомлению с природой и изобразительной деятельности во второй младшей группе. Тема: "Кто вырастил растение?"

Скачать материал

 

Конспект интегрированного занятия по художественной литературе, ознакомлению с природой и изобразительной деятельности во второй младшей группе.

Тема: "Кто вырастил растение?"

Мевзу:"Ким  осюмлеклерни осьтюрди?"

Программное содержание:

- уточнить представление детей о необходимости для роста растений- воды, земли и солнечного света;

- продолжать учить детей внимательно слушать произведение и отвечать на вопросы по его содержанию;

- совершенствовать умение рисовать цветными карандашами прямые линии и круг;

- развивать связную речь, общую и мелкую моторику;

-  воспитывать любознательность, интерес к миру природы.

Предварительная работа:

Дети рассматривают с воспитателем растение герань, вспоминают его название, части, затем отламывают отросточек и ставят в прозрачный стакан с водой. Дети продолжают наблюдать за появлением корешков на отростке.

Ход занятия:

Воспитатель вносит в группу корзину с любыми ягодами (по сезону).

Балалар, бакъынъыз насыл лезетли бакъшыш мен кетирдим.

Сиз ашап алынъыз бу лезетли бакъшышларын ве айтынъыз магъа, насыл оларын дамы, бегенесинъиз сиз оларын?

Насыл тюсте олар?

Йыфакъ, я да балабан? 

Насыл олар шекильде?

Не ичюн балалар себзелерни ашамагъа севелер?

Олар файдалы мы?

Балачыкълар,  энди биз сизнен бир мерахлы масалны динълейик.

Масал  "Ким джилекни осьтюрди"

Бир кунь къызчыкъ отларын арасында бир татлы мейва тапты, оны ашады ве айтты:

- Сагъ ол, мейвачыкъ, мени ашаттын.

- Не ичюн сен манъа "сагъ ол" айтмайсынъ?,- отларын арасынды бир сес эшитильди.

- Ким, о?,- къоркъып айтты къызчыкъ.

- Мен сувчыкъ, мен мейваны сувардым, о балабан олсун деп.

- Манъа да " сагъ ол" айтмадынъыз,- къатты сес эшитильди.

- Ким ойле къатты сеснен лаф эте?-шашты къызчыкъ.

- Мен топрагъым, мен сени мейваны ашаттым, о татлы олсун деп.

- Манъа да бир кимсе "сагъ ол" айтмады,- индже сес эшитильди.

- Я сен кимсинъ?,- сорады къызчыкъ.

- Мен кунечик. Мен сен мейваны къыздырдым, о къырмызы олсун деп.

- Эпинизге сагъ олынъыз: сагъ, сувчыкъ, сагъ, топракъ, сагъа да, кунешчик- къырмызы, татлы, балабан  джилекни осьтергини ичюн,- айтты къызчыкъ ве ойнап эвине чапып кетти.

Сувчыкъ, топракъ ве кунешчик кене ишлемеге  башладылар ве даа чокъ себзе, мейва ве джевиз осьтердилер.

Олар даа нелер осьтердилер, айтынъыз манъа?!

(Тереклерни, отларны, чечеклерни)

Къызчыкъ не ичюн "сагъ ол" мейвагъа айтты?

Кимге  къызчыкъ " сагъ ол" айтмагъа унутты?

Насыл сув мейваны осьтюрмеге ярдым этти?

Насыл топракъ мейваны осьтюрмеге ярдым этти?

Насыл кунешчик  мейваны осьтюрмеге ярдым этти?

Физминутка

Феми фискини алды

Фиданларны суварды,

Фиданлар тезден осер,

Шевтали олур бизде.

Шевтали пек файдалы

Ширасы пек шифалы.

Дидактик оюны " Себзе- мейваларны тап"

Балалар, бакъынъыз бу софрада менде себзелер ве мейвалар текюльди.

Балачыкълар, келинъиз акъкъылымызгъа кетерейик:

Себзелер къайда оселер? (...)

Насыл себзелерни  сиз билесинъиз? (...)

Мейвалар къайда оселер? (...)

Насыл мейвалар сиз билесиз? (...)

Балалар, келинъиз энди манъа ярдым этинъиз, мейваларны ве себзелерни сепетке джыймагъа:

- бу сепетке мейва джыямыз,

- бу сепетке себзе джыямыз.

Сагъ олунъыз, балалар! Сиз манъа пек чокъ ярдым эттинъиз.

Дидактик оюны " Не екъ олды"

Балалар мен бу столгъа себзелер ве мейвалар къояджам. Сиз яхшы этип бакъынъыз нелер столгъа къойдым. Айтыныз магъа нелер коресиз?

Сиз козьлерини къапаткъан сонъ, мен бир мейва я да бир себзе сакъладжыгъым ве сонъ сиз манъа айтаджасыз - не екъ олды? (нени мен сакъладым ?)

-насыл олар шекильде ?

-насыл онынъ ады?

-насыл о: йыфакъ я да балабан?

Насыл онынъ ренки?

                            Пармакъ оюны "Портакъал"

Портакъалны биз алдыкъ ве больмеге башладыкъ:

Бу парчасы сансаргъа ,

Бу парчасы тавшангъа,

Бу парчасы кирпеге,

Бу парчасы тилькиге-

Къашкъыр пек ачувланды, чюнки онъа етмеди.

Рисование цветным карандашами и барельфная лепка "Вода, земля и солнце вырастили цветок"

Келинъиз, балалар япрачыкъларда чезип алайыкъ чечек осьмек ичюн шилерин.

Къаверенки  къалемнен сиз тюз сызыкъны чызынъыз. Бу топракъ.

Япракъын топесинде биз сары къалемнен кунеш чызамыз.

Булутларын тюбюнде мавы-ренкли къыскъа сызыкълар чызамыз. Бу ягъмур.

Балалар, сизин япракъларында пытакънен япрачыкълар бар. Пластилинден биз сизнен томалачыкъарыны япамыз - онъы ортагъа япыштарамыз.

Сонъ томалачыкътан птечик этемиз.Ортасындан басамыз- ондан чечегин япрагъы япамыз. Япракъларын ортагъа япыштырамыз- дюльбер чечек япамыз.

Высаживание ростка герани в горшок с землей

Балалар, бакъыныз, пытачыкъкъа: биз онъы группамызда тургъан чечегинден узып алдыкъ. Онынъ ады насыл?(Герань)

Не олды чечекнен о сувда олгъанда?

Бу чечекте тамырлар чыкъты.

Энди бу пытачыгъын топракънен толдурулгъан къопкъагъа отурмагъа мюмкюн, чюнки бу пытачыгъын тамырлары бар- олар бу чечегини ашатаджакълар.

(Далее дети с помощью воспитателя в цветочный горшок высаживают цветок)

Келинъиз, балалар, энди не керек япмагъа? Керек чечегини сувармагъа.

Балалар,бизим группамызда энди бар ойле чечек, амма къомшу группада ойле осюмлик екъ.

Балалар, оларда да ойле чечек олмакъ ичюн не япмакъ керек?

ББалачыкълар, келинъиз бу чечегини оларгъа багъышлайыкъ...

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Конспект интегрированного занятия по художественной литературе, ознакомлению с природой и изобразительной деятельности во второй младшей группе. Тема: "Кто вырастил растение?""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Спортивный психолог

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
