Инфоурок Математика КонспектыКраткосрочный план урока по математике 5 казахский класс на тему "Ондық бөлшектерді оқу және жазу"

Краткосрочный план урока по математике 5 казахский класс на тему "Ондық бөлшектерді оқу және жазу"

Скачать материал

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.1C  

Мектеп: Нұра ауданы «С.Сейфуллин атындағы ЖОББМ» КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Фаррахова Ж.М.

Сынып: 5-сынып

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

 

Жай бөлшек. Жай бөлшектерді оқу және жазу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

5.1.1.9- жай бөлшек ұғымын меңгеру;

5.5.2.1 - жай бөлшектерді оқу және жазу;

 

Сабақтың мақсаты

Барлығы суреттен жай бөлшек ұғымын түсініп,анықтамасын айта алады, жай бөлшектерді оқи және жаза біледі.

Көпшілігі есептер шығару арқылы жай бөлшектін алымы мен бөлімін ажыратады.

Кейбіреуі мәтін есептерде фигураларды тең бөліктерге бөле алады, бөліктерін жай бөлшекпен жазып, оқи алады және есептің шешімін  табады.Жай бөлшектерді оқу және жазуды пайдаланып, есептер шығаруға үйренеді;Жай бөлшектерді оқу және жазуды пайдаланып, есептер шығаруға үйренеді;Жай бөлшектерді оқу және жазуды пайдаланып, есептер шығаруға үйренеді;Жай бөлшектерді оқу және жазуды пайдаланып, есептер шығаруға үйренеді; Жай бөлшектерді оқу және жазуды пайдаланып, есептер шығаруға үйренеді; Жай бөлшектерді оқу және жазуды пайдаланып, есептер шығаруға үйренеді;

Бағалау критерийі

жай бөлшек ұғымын түсініп, меңгереді;

жай бөлшектерді оқып , жазып,  ажырата  алады;

мәтін есептердегі  берілген тапсырмаларды  жай бөлшек түрінде жаза алады.

Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

- Жай  бөлшектердің анықтамасын тұжырымдай алады, жай бөлшектің алымын және бөлімін тапсырмалар барысында оқи алады;

-фигураның  «жартысын», «ширегін», «үлесін» ажыратып, айта алады;

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер.

- үлес;

- жай бөлшек;

- бөлу сызығы

- бөлшектің алымы мен бөлімі;

- жартысы, ширегі, сегізден бірі(т.с.с)

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

-Натурал санды жай бөлшек түрінде жазуға бола ма? Қалай?

- Бөлшекті бөлінді түрінде жазуға болама? Қалай?

-Бөліндіні бөлшек түрінде жаза аламыз ба?

- Бүтін  және бөлшек бөліктен тұратын сан ... деп аталады;

- Жай бөлшектің бөлімі..., ал алымы... білдіреді;

Құндылықтарға баулу

 

 

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы бағыты. Бұл тапсырмада оқушылар Т.Мұсабаевтің ғарышқа ұшқандығы туралы және қазақ баласының ғарыш кеңістігінде қанша сағат болғандығы туралы тарихи мағлұмат алады.

Пәнаралық байланыс

Жаттығулар шартына байланысты геометрия  пәнімен байланыс Физика пәнінде жай бөлшектер қолданылады, бөлу ретінде. Үлеске арналған есептер өмірде кең қолданыс табады.

 

Алдыңғы білім

 

Натурал сан ұғымын білу және натурал сандарға қолданылатын арифметикалық амалдарды орындай алу.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

Ресурстар

Сабақтың басы

 

3 мин

 

I. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуалды «Шаттық шеңбер» арқылы туғызу

/Ұжымдық.2 мин/

 Топқа бөліну

 /Ұждымдық.1 мин/ 

«Мозайка» әдісі  арқылы жасыл, қызыл, көк, сары түсті шеңбер бөліктері арқылы 4 топқа бөлу.

 

 

 

 

 

 

жасыл, қызыл, көк, сары түсті шеңбер бөліктерінің қиындылары

 

Сабақтың ортасы

 

38 мин

II.  Өткенді қайталау. Ауызша есеп

/ «Математикалық карта» әдісі Жеке. 5 мин. /

Қ.Б. «Бағдаршам»

III.  Жаңа тақырып.

«Миға шабуыл» әдісі /Т. 3 минут/ әдісін тапсырманы орындатып, ауызша сұрақ-жауап арқылы жаңа тақырыпты ашу  мақсатында қолданамын.

Суреттердегі  (төртбұрыш, шеңбер, шаршы) фигураларды алып, боялған бөліктерінің санын сұрау арқылы  жаңа тақырыптың оқу мақсаты-мен таныстырылады.

- төртбұрыш, шеңбер, шаршының түсі  қандай?

- неше бөлікке бөлінген?

 

Тапсырма: 1

 

1.       4x4 өлшемдегі шаршы салу

2.       шаршыны тең төрт бөлікке бөлу

3.       шаршының бір бөлігін бояу.

4.       бөлігі боялғанын  және қандай бөлігі боялмағанын анықтау

 «Миға шабуыл» /Т.3мин/ Суреттегі қай бөлшектерді «үлес» деп атауға болмайды?

 

 

Дескриптор:

Үлес», «жай бөлшек»  ұгымын біледі;

-Жай бөлшектін алымы мен бөлімін нені білдіретінін түсіндіреді

Кері байланыс:

« Бас бармақ» әдісі

 Оқулықпен жұмыс /Жеке, топтық. 10 мин/ «Джигсо»  әдісі арқылы өздігінен жай бөлшек ұғымдарын  түсіну мақсатында қолданамын.

Жасыл, қызыл, көк, сары топтардан 1,2,3,4 санамақ арқылы жаңа топ құру. Әр  топ  жеке тапсырма алады.

Оқушылар оқулықтан өздері мәтінмен танысып, талқылап бір-біріне түсіндіреді

Ітоп-«бүтін бөлік» ұғымы

Мысалы:

Кесіндіні, шаршыны, дөңгелекті, тортты бір бүтін деп санауға болады

ІІтоп-«жарты» ұғымы

Мысалы:

 Бүтіннің екіден бір бөлігін жарты деп атайды.,

ІІІтоп--«ширек» ұғымын

Төрттен бір бөлік ширек деп аталады

ІVтоп-«үштен бір» ұғымы

Үштен бір бөлікті үштен бір деп атайды.

 

Бұл жерде оқушылар өздігінен ақпарат алуды үйрену, талдау, өзінің жасаған жұмысына баға бере алады,

 Дескриптор:

-Мәтінді түсінеді

-Жай бөлшектің үлестерін атайды

Кері байланыс: «мадақтау сендвич»

Сергіту сәті. /2 мин/

Бөлшектің алымы оқушылар тұрады

Бөлшектің бөлімі оқушылар отырады

Бөлшек сызығы оқушылар екі жаққа қолын созады

 

IV. Өткенді бекіту

 Тапсырма: 3 /Жеке.4 мин/

Әр бір фигураның қанша бөлігі боялғанын анықтаңыз, дәптерге жазыңыз

 

 

 

 

  

  

 

 

Дескриптор:

-әр бір фигураның боялған бөлігіне сәйкес келетін  жай бөлшекті жазады;

Тапсырма:4 /Ж.3 мин/

Бөлшектерді оқыңыз. Сұрақтарға жауап беріңіз.

 

 

Дескриптор:

-Суреттен бөлігіне сәйкес келетін бөлшектерді  атайды.

-жай бөлшекті оқып және жаза алады.

 

/жеке, жұптық, топтық . /5  мин/

 

«Ойлан, жұптас бөліс» әдісін оқушылардың танымдық қабілетін қалыптастыру мақсатында қолданамын.

 

Тапсырма 5:

Талғат Мұсабаев 1998 жылы 29 қаңтарда ғарышқа ұшып, ғарыш кеңістігінде 208 тәулік болды. Оның 30 сағатын ашық ғарыш кеңістігінде өткізіп, «Мир» станциясында жөндеу жұмыстарын жүргізді.Талғат Мұсабаев ғарышта болған барлық уақытының қандай бөлігін ашық ғарыш кеңістігінде өткізді?

 

Дескриптор:

-мәтін есептердегі  берілген тапсырмаларды  жай бөлшек түрінде жаза алады.

-есеп шартына сәйкес жай бөлшек құрастырады;

- дұрыс шешімін  табады.

 

V. Үй жұмысы  /2 мин/

 

1.       Жай бөлшекті  координаттық сәуледе  белгілеуге болады. Суретте бөлшектер белгіленген 

 ОЕ кесіндісіндегі ОА бірлік кесіндісі   тең 

 

2. Ұзындығы 8 см-ге тең кесінді салыңдар. Түрлі түсті қарындашпен  кесіндісін белгілеңдер. Кесіндінің белгіленбеген қандай бөлігі қалды?

3. Жай бөлшектер туралы тарихи мәліметтер жинақтап келу.

Презентация

1 слайд

 

 

 

Тапсырма

Презентация.

 2 слайд

 

 

 

 

Презентация.

 3 слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тапсырма

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Презентация.

 4 слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Презентация.

 5 слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Презентация.

 6 слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Презентация.

 8 слайд

 

Сабақтың соңы

5  мин

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жасайды:

- кім біледі, неге үйрендік

- не түсініксіз болды

- әлі немен жұмыс істеу керек

VI. Қорытынды. «Сәттілік баспалдағы»

Мұғалім сұрағы:

ü  Барлық тапсырмаларды орындай алдыңыздар ма?

ü  Қандай қиындық туындады?

ü  Қиындық  туңызған  есептің шешімі қалай табылды?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Презентация.

 9 слайд

 

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?  

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. Жұппен жұмыс жасау арқылы оқушылар бір-бірін толықтырады, топпен жұмыстағы үйренгенін пысықтайды.

Тілдік мақсатын жүзеге асыру  үшін диалогқа шақырып және қолдау көрсету тәсілінде мұғалім оқушыларды ойланту үшін және бірқатар жауаптар алу үшін алдын ала дайындалған сұрақтарды қоямын. Бұл әдісті қолдану барысында сөзбен қолдау көрсетіп, оқушыларды ынталандырамын.

 «Джигсо» белсенді әдісі арқылы топтарда материалды талдау арқылы терең меңгеруіне мүмкіндіктер туады.

Қолдауға мұқтаж оқушылар  тақырыпты терең түсінген оқушыдан үйрене алады. (үйрете отырып үйренеді). Сынып оқушыларының басым бөлігі фигуралардың боялған бөліктерін жай бөлшекпен жазып, оқи алады. «Ойлан, жұптас бөліс» әдісі арқылы  дарынды оқушылардың танымдық қабілеттері артады және тапсырма орындау кезіңде «Мәнгілік Ел» стратегиясының «Тарих.Мәдениет және біртұтастық»  бағыты бойынша құндылығын баулимын.

Оқушылардың қажетті білімдерін нақтылау мақсатында топтық жұмыс арқылы оқушы-лардың бірлескен әрекетін бақылап, басбармақ көрсету  бойынша жетістіктерін айқындау.

Жұптық жұмыста оқулықпен жұмыс жасап,мадақтау арқы-лы кері байланыс жасайды.

Оқушылардың белсенділігін байқау  және тапсырмаларды орындағанда жетістіктеріне қарап дескрипторлар арқылы бағаланады. Сабақ сонында «Сәттілік баспалдақ» рефлексиясы өткізіледі.

 

 

Проектрді тек слайд көрсту уақытында ғана пайдалану. Дұрыс отыруларын қадағалау.

 

Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

 

Сабақтың мақсаттары оқу бағдарламасына сай дұрыс қойылды.Сабақ мақсатына жетті.

Жалпы бағалау

 

 

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

 

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

 

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

                                                                                                                                                                        

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Краткосрочный план урока по математике 5 казахский класс на тему "Ондық бөлшектерді оқу және жазу""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по коллекторской деятельности

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
