Аддзел
адукацыі, спортуі
турызма Лельчыцкага райвыканкама
Дзяржаўная ўстанова адукацыі
«Бараўская сярэдняя
школа Лельчыцкага раёна»
Лік і лічба 7
(урок-падарожжа па матэматыцы ў 1
класе)
Настаўнік
пачатковых класаў
Буцькавец Анастасія Пятроўна
аг.Баравое
2015
Мэта ўрока:стварэнне спрыяльнай
умовы для знаёмства з лікам і лічбай 7, для развіцця прасторавых уяўленняў
вучняў, увагі, матэматычнага мыслення.
Задачы
ўрока:пазнаёміць вучняў з прыёмамі
ўтварэння ліку 7;
вучыць пісаць лічбу 7;
замацаваць веды вучняў аб структуры задачы;
развіваць мысленне вучняў;
выхоўваць дабразычлівасць
Абсталяванне:
карткі з лічбамі і выразамі, малюнкі
паравозіка і вагонаў,
выявы лічбы 7 з малюнкамі казачных герояў, геаметрычныя
фігуры, вееры лічбаў, ТСН, запіс песні “Паравозік”
Від урока: гульня- падарожжа
Ход урока
І.Арганізацыйны момант
Празвінеў
і змоўк званок,
Пачынаецца
ўрок.
Хутка
час прабяжыць,
Трэба
ім даражыць.
Будзем
добра працаваць,
Будзем
веды набываць.
-А зараз паглядзелі адін на аднаго, ўсміхнуліся, пажадалі поспехаў
і пачынаем ўрок.
ІІ. Актуалізацыя ведаў вучняў
*уступная гутарка
-Сёння ў нас будзе незвычайны ўрок, а ўрок-падарожжа.
-Адгадайце, калі ласка, загадку і вы адразу зразумееце, на якім
транспарце мы будзем падарожнічаць.
Адолее тунэлі, рэкі,
Яму б стальныя толькі рэйкі.
Гудок яго – нібыта крык,
Вагонаў мае шмат - … (цягнік)
-Так сёння мы будзем падарожнічаць на казачным паравозіку, да
якога будзем прычэпліваць вагончыкі . ( Слайд 5)
-Слухаем песню з гудком паравозіка і, “загружаючы” першы вагончык
адпраўляемся ў дарогу.
* геаметрычныя фігуры
Як называюцца фігуры, паказаныя на малюнку? ( Слайд6)
* работа ў групах
-Палічыце колькі прадметаў на картках, што ляжаць у вас на парце, і
пакажыце лічбу на вееры.
* гульня “Маўчанка”
-Палічыце, колькі аднолькавых прадметаўна малюнках(ягад, садавіны,
агародніны), і моўчкі пакажыце картку злічбай, якая абазначае гэтую колькасць.
(Слайд 7,8)
* гульня “Аднаві рад лікаў”
-На дошцы запісаны лічбы,
але не ўсе. Некаторыя з іх згубіліся. Патрэбна замест кропак запісаць патрэбную
лічбу
-Вось і загрузілі мы першы вагон, пераходзім да другога.
* вуснае лічэнне
1)лікавы рад
-Лічым
ўсе разам ад 0 да 10 і наадварот.
-Назавіце
ў гэтым лікавым радзе самы меншы лік.
-Самы
большы лік.
-Суседзяў
ліку 4 (7, 9)
2)гульня “Хто
хутчэй”
-Зараз
мы пераходзім да наступнага задання. На малюнкуСлайд 8) запісаны выразы: (Слайд
9)
2
… 4; 3 … 5; 4 … 6; 5 … 0; 1 … 6; 2 … 5; 0 . . .4; 5 . . . 1; 6 . . . 3
Патрэбна
паказаць картку з патрэбным знакам, які вы паставіце паміж лікамі.Пераможа той,
хто хутчэй і правільна пакажа гэты знак.
3)-А
зараз гульня “Наадварот”. Вы разглядаеце малюнкі і называеце знакі,
што там размешчаны (“больш”, “менш”, “роўна”. “плюс”, “мінус”) (Слайд 10)
ІІІ.Выкладанне
новага матэрыялу
-Пачынаем
загружаць наступны вагончык:
*
паведамленне тэмы і мэты урока
-Сёння
на ўроку вы пазнаёміцеся новым лікам і лічбай; будзеце працаваць з
геаметрычнымі фігурамі; складаць і рашаць задачы; пісаць новую лічбу.
-А
з якім лікам і якой лічбай вы сёння пазнаёміцеся, вы даведаецеся з назвы
казак
, зместу прыказак і малюнкаў да іх.
-Дапамажыце
закончыць назву казак і прыказак. ( Слайд11)
1)Беласнежка
і ….. гномаў,
2)Воўк
і …..казлят.
3)
Казка аб мёртвай царэўне і … асілках.
4)
….. пятніц на тыдзень.
5)…..
раз адмерай, адзін раз адрэж.
6)…..
аднаго не чакаюць.
-Які
лік прысутнічае ва ўсіх гэтых казках і прыказках?
-
Так, гэта лік 7. Разглядаем лічбу 7 на малюнках і лічым, колькі на іх прадметаў.
(Слайд 12)
-А
зараз “загружаем” наступны вагончык.
*магія
ліку 7
-Рабяты,
а выведаеце, што лік 7 лічыцца магічным. Можа, хто ведае ў чым магія
ліку 7?
-Не
ведаеце. Тады ўважліва слухайце мяне і разглядайце малюнкі. ( Слайд 13)
Вельмі-вельмі
даўно лік 7 быў самы большы ў радзе лікаў. Гэтая лічба азначала “ўсё”, пагэтаму
карысталася павагай сярод людзей.
Людзям былі вядомы ўсяго 7 планет, да якіх адносілася і Сонца. і Месяц. Па
планетах сталі лічыць час. Так ўтварыўся 7-дзённы тыдзень. ДнІ сталі называць
імёнамі багоў. У многіх народаў такія назвы засталіся да цяперашняга часу: у
французаў –аўторак – мэрдзі (дзень Марса), серада – лондзі (дзень Месяца), у
немцаў – нядзеля – зонтаг (дзень Сонца). Сямёрка стала свяшчэнным лікам. Яго
лічылі магічнымяшчэ і таму, што чалавек успрымае навакольны свет праз 7 дзірак
ў галаве: два вокі, два вухі, дзве ноздры і рот.
У
вясёлцы 7 колераў, а на свеце 7 цудаў таксама невыпадкова.
-Вось
з якім незвычайным лікам мы пазнаёміліся.
А
зараз мы ў наступным выгончыку крышачку адпачнём.
*фізкультхвілінка
(Слайд 14)
-Адпачылі
крыху і далей за работу, бо час не стаіць на месцы. Загружаем наступны
вагончык:
*
утварэнне ліку 7
Як
з 8 рамонкаў атрымаць 7? (Слайд 15)
-
Працуем па падручніку на старонцы 80.
-Якую
лічбу вы там бачыце? (7 ) На што яна падобная? (На касу)
-Што
размешчана побач з лічбай? (Лічыльныя палачкі) Як яны размешчаны? (Злевага боку
пакладзена 6 палачак, а з правага, асобна, 1)
-Дык
як з ліку 6 утварыць лік 7? (Дабавіць 1 парадмет).
-Якая
геаметрычная фігура размешчана побач з лічбай 7? (Сямівугольнік)
-Чаму
вы так лічыце? (Бо ў гэтай фігуры 7 вуглоў)
Наступны
вагончык называецца
*
рашэнне вершаваных задач
-Я
чытаю вам задачы , а вы лічыце колькі ў іх рыб, парасятак і буслоў іназываеце
іх колькасць, або паказваеце картку з патрэбнай лічбай. (Слайд 16)
1)
У Міхася такі ўлоў:
Два
ліні, пяць акунёў.
Колькі ўсіх? Міхась маўчыць.
Хто дапаможа палічыць?
2)
З лесу выйшаў статак
Дзікіх парасятак:
Спераду – шасцёра
І ззаду – адзін.
Колькі парасятак
Утварыла статак?
3)
Ля рэчкі, быццам на парад,
Буслы пастроіліся ў рад.
Раптам тры з іх паляцелі,
А чатыры ляцець не захацелі
Буслоў жа колькі было ўсіх?
Хутка падлічыце іх.
ж)
гульня “Дапытлівы”
-Назавіце
і палічыце колькі дзён у тыдні.
-Якія
колеры ў вясёлкі? Колькі іх?
Колькі
цудаў на свеце? Можа ведаеце якія? (Гэта самыя вядомыя помнікі мастацтва
старога свету: Егіпецкія піраміды, вісячыя сады Семіраміды, статуя Зеўса ў
Алімпіі, Храм Артэміды ў Эфесе, маўзалей ў Галікарнасе, калосс Радосскі, Александрыйскі
маяк (Слайды 17-19)
-Вось
якія прыгожыя, старынныя і незвычайныя цуды ёсць на свеце.
-Ну,
а мы будзем працаваць над загрузкай наступнага вагончыка, які называецца
ж)
складанне, рашэнне і запіс задач
-
Скдадаем задачы пры дапамозе малюнкаў (Слайд 20) і запісваем іх рашэнне ў
сшытку і на дошцы.
-Малайцы,
добра справіліся з задачамі. А зараз будзем “загружаць” вагончык пад назвай
і)
пісьмо лічбы 7
-Адкрываем
сшыткі настаронцы 41.
-Разглядаем
напісаную лічбу 7. З якіх элементаў яна складаецца?
-Так,лічба
7 складаецца з наступных элементаў: хвалістай лініі, доўгай прамой лініі,
маленькай гарызантальнай лініі.
-Абводзім
лічбу 7 па контуры простым алоўкам.
-Пшам
лічбу 7 разам са мною ў паветры пад лічэнне.
-Самастойна
прапісваем лічбу 7.
-Робім
лінеечку ацэнкі ў сшытку. Ацэньваем сваё напісанне лічбы 7.
ІV. Падвядзенне вынікаў урока.
1)-На табліцы (Слайд 21) размешчаны лічбы. Вам патрэбна палічыць
колькі разоў там сустракаецца лічба 7 і паказаць патрэбны лік на вееры лічбаў.
2)-З лічыльных палачак пабудуйце геаметрычныя фігуры:
прамавугольнік, трохвугольнік, квадрат.
-Аб чым вы даведаліся на ўроку?
-Што новага і цікавага ўзналі?
V. Рэфлексія
-Вось і заканчваецца наша падарожжа. (Слайд 22)
-Малайцы, дзеці! Працавалі вы добра, дружна і старанна; цудоўна
складалі і рашалі задачы, даведаліся шмат цікавага.
-Я дзякую вам за працу на ўроку. А зараз падыміце ўсе ручкі ўверх,
пакладзіце іх сабе на галаву і пагладзьце сябе.
-А цепер вазьміце свае геаметрычныя фігуры і прымацуйце іх на
дошцы наступным чынам: каму вельмі спадабаўся ўрок, той возьме круг зялёнага
колеру, хто стараўся на ўроку, але ў яго не ўсё атрымоўвалася – жоўты
трохвугольнік, а каму ўрок не спадабаўся, той прымацуе на дошцы чырвоны
квадрат.