Инфоурок Начальные классы КонспектыМатематика "Азайту амалына берілген есептер"

Математика "Азайту амалына берілген есептер"

Скачать материал

Сабақ тақырыбы   Азайту амалына берілген есептер

МЕКТЕП       220

 

КҮНІ   6.03.2018

МҰҒАЛІМНІҢ АТЫ-ЖӨНІ   Умбетова М

 

 

СЫНЫП     1в

Қатысқандар  26

Қатыспағандар  -

 

 

Осы сабақ арқылы

жүзеге асатын оқу мақсаттары

1.5.1.4 Қалдықты табуға арналған есептерді талдау және шығару,азайтуға берілген есептерге тірек сызбалар  жинақтау

 

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

 

Қосынды мен қалдықты табуға берілген есептіталдайды,кері есептер құрастырадыжәне шығарады

 

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

 

Есепті сызба ,сурет,қысқаша жазба түрінде модельдейді

 

Кейбір оқушылар орындай алады:

 

 

Есеп шығару үшін тірек сызба таңдайды

 

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

Азайтуға берілген есептерді шығара алады

 

 

Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:

 

Азайтудың компоненттері

 

Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:

 

Пікір алмасу

 

Талқылауға арналған сұрақтар:

 

Азайту амалы

 

Не себепті ....  деп ойлайсыз?

 

— Азайтудың құрамдас бөліктері қалай аталады? (Азайғыш, азайтқыш, айырманың мәні.)

— Азайту кезіндегі санды өрнектің мәнін табу дегенді қалай түсінесің? (Айырманың мәнін табу.)

 

Суықторғайда күнбағыстың 8 дәні болған. Ол төрт дәнді жеді. Оның енді неше дәні қалды? (8 – 4 = 4.)

 

 

 

 

Алдыңғы оқу:

 Сандарды қосу және азайтуды

 

Жоспар

 

 

Жоспарланған

уақыт есебі

 

 

 

Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды өзіңіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз)

Ресурстар

 

Басы

10 минут

 

 

 

 

 

Ұйымдастыру кезеңі.

Шаттық шеңбері

-Оқушылармен сәлемдесу,сабаққа қатысын анықтау,сыныптың сабаққа дайындығын бақылай отырып ,сыныптың көңілін сабаққа аудару.

-Алдыңғы сабақ бойынша өткенді қайталау

Жорға  сұрақтар

-Бір аптада неше күн бар?

- Бейсенбі аптаның қай күні?

-Санды өрнектер ата.

-Әріпті өрнектер ата.

-Бір теңдеу ата

-Есеп дегеніміз не?

-Белгісіз бүтінді табу үшін  не істейміз?

-Өз ойынан  бір есеп құрастыру,оның шартын ,сұрағын табу

-Топқа бөлу        геометриялық фигуралар арқылы  шаршы,дөңгелек,үшбұрыш

 

 

Ортасы 

15 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топпен жұмыс

6-минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіті сәті:

1 минут

 

 

Қосымша тапсырмалар

8минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақты  осы тақырыпқа байланысты көрсетілімді тамашалаудан бастаймын. Сабақ барысында азайту амалына өрнек құрастыру үшін   құстардың суреттерін пайдаланамын.Оқушылар  сұрақтарға жауап беру үшін жағдай туғызамын.Осы мақсатта сұрақтар қоямын:

-Кім осы аптада саябақтан(ауладан) қыстап қалған құстарды көрдіңдер?

--Құстарды көрмеген адамдардың санын қалай білуге болады?(Сыныптағы құстарды көрген барлық бала санынан  құстарды көрмеген бала санын азайту керек)

-Оқушылардың әрекеттерін бақылап ,бағыт бере отырып,оқушыларға слайд арқылы құстар бейнелерін көрсету.

-Аспанда  барлығы неше қарлығаш ұшып жүр?--7

-Неше қарлығаш ұшып кетті?-3

-Енді неше қарлығаш қалды?-4.

-Біз қандай сызбаның көмегімен есептің шарты мен сұрағын нақтылап жазып қоя аламыз?

-Берілген есепте не белгісіз?(Бөлік)

-Біз қандай амалдың көмегімен есептің сұрағына жауап бере аламыз?(Азайту амалының көмегімен)

Оқушыларға белгісіз бөлікті табу үшін бүтіннен  белгілі бөлікті азайту керек.Сызбаны  қолданып есептеу жолының мына тәсілін тағы бір рет көрсетемін:сызбада азайтатын бөлікті қысқа сызықтармен белгілеп қоюға болады.

Бұл тәсіл оқушыларға белгісіз бөлікті табу тәсілін жоспарлауға көмектеседі.Азайту амалының компоненттерін қайталату.

Оқулықпен жұмыс      Қысқы бақтағы құстар.Тапсырманы орындау барысында оқушылардың азайту амалының компоненттерін есте сақтаудағдысы қалыптасады.Өрнекті оқу  кезінде компоненттерді пайдаланып үйренеді.Суретте көрсетілген құстар туралы әңгіме жүргізу.

Сынып оқушыларына  сұрақтар қою.

-Суреттер бойынша қандай есептер құрастыруға болады?

-Берілген есепті қандай амалдың көмегімен шығаруға болады?

Жемсалғышта  7 суықтарғай отырды.Біраздан кейін 2 суықторғай ұшып кетті.Жемсалғышта неше суықторғай қалды?  Ш:7-2=5         5 суықторғай  қалды.

 Топпен жұмыс.Шығарып көр:Тапсырма азайту амалына берілген есептерд ішығару дағдысын қалыптастыруға бағытталған.

Гауһар 20 күн бойы құстарды бақылады.Құстардың 5 күн жемсалғышқа келмегенін байқады.Ал қалған күндері олар жиі кеп жүрді.Құстар неше күн жемсалғышқа келді?

Ш:20-5=15      Ж:15күн келді

Орындап көр.

Мәні бірдей санды өрнектерді тап.Өрнектердің бірін алып ,есеп құрастыр.Оны шығар

Жауабы:

12-2=10   және            40-30=10

20-8=12   және            18-6=12

 9-5=4       және            14-10=4   

 Оң қолымда бес саусақ

  Сол қолымда бес саусақ  

  Қосып едім  екеуін

  Болып шықты он саусақ     

Азайту амалынаберілген есептер

 1-топ             Болаттың қамқорлығы

Есепті оқып,сызбасын құру,шешуі мен жауабын жаз.

Бір күні үй маңына бір суықторғай ұшып келді. Ол аяғынан жарақатттанған екен .Болат оны 20 күн күтіп бақты.Құс 7 күн дәнмен қоректенді.Қалған күндері жеміспен қоректенді.Суықторғай неше күн жеміспен қоректенді?

Қысқаша жазылуы:              Сызба:

Дән---7к                               

Жеміс---?         20к

Шешуі:                                   Жауабы?

20-7=13                                   13күн

2-топ              Суықторғайдың саяхаты

Тынымсыз суықторғай саяхаттауды ұнатады.Ол біздің өлкемізде 90 күн болды.Оның 20 күнін ауылда өткізді.Ал қалған күндерін қалады өткізді.Суықторғай қалада қанша күн болды?

Ауылда -20к                                  Сызба:

Қалада-?

Шешуі:                                          Жауабы:

90-20=70                                         70 күн қалада

3-топ   Көктемдегі бақ

Көктемде баққа 20 құс ұшып келді.Оның 12-і қараторғай,қалғаны бұлбұл.

Көктемде баққа неше бұлбұл ұшып келді?

Қараторғай- 12                     Сызба:

Бұлбұл-?               20

Шешуі:                                     Жауабы

20-12= 8                                      8 бұлбұл

 

 

 

 

Соңы 5-минут

 

 

 

Түсінбедім Сұрағым бар      Түсіндім

 

 

Қосымша мәліметтер

 

 

Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түсіндіресіз?

Бағалау - оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс - Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ - мен байланыс.

Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементтері).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Математика "Азайту амалына берілген есептер""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Агроном

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
