Сынып:
3
Пәні:
математика.
Сабақтың
тақырыбы: Пысықтау.
Сабақтың
мақсаты:
Білімділік: Көбейту және бөлуге берілген есептерді шығару
дағдыларын жетілдіру.
Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау, танымдық
қабілеттерін арттыру,
шығармашылықпен жұмыс істей білу дағдысын қалыптастыру
Тәрбиелік:
Оқушыларды ұйымшылдыққа, жылдамдыққа,
өзбеттерімен жұмыстана білуге, шапшаң әрі қатесіз есептей білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Саяхат
сабақ.
Сабақ типі: Білімді бекіту.
Пәнаралық байланыс: дүниетану, музыка,
денешынықтыру.
Көрнекі
- құралдар: АҚТ, слайд, геометриялық материал, қима суреттер, жеке
карточкалар.
Сабақ барысы :
I.Ұйымдастыру
кезеңі.
Психологиялық
дайындық.
Шырылдады қоңырау,
Біз сабақты бастаймыз
Партамазға отырып, табыс тілеп бәріміз.
Жаңа білім алуға, алға қадам басамыз.
-
Бүгін бізде ерекше сабақ. Біз Білім теңізіне саяхатқа шығамыз.Бүгінгі
тақырыбымыз Қайталау болғандықтан, бүгін алған білімдерімізді жүйелеп,
пысықтаймыз..
-
Саяхатқа немен баратынымызды, жұмбақтың жауабын табу арқылы білесіңдер.
Жазда
айдында жүзедi,
Қыста
үмiтiн үзедi. ( кеме)
-Міне,
біздің кемеміз.. ( 5-слайд ,теңіздің дыбысы естіледі, кеме суреті
шығады).
-
Саяхатымыз сәтті өту үшін, келесі ережелерді сақтау керек:
-
Тапсырмаларды дұрыс орындау керек;
-
Сабаққа бар зейінді салу керек;
-
Бірігіп жұмыс істеу қажет;
-
Сендердің алдарында біздің саяхат картамыз.
Біз
сендермен бүгінгі сабақта:
ü Санап
көр аралында;
ü Есептер
жағалауында;
ü Сәттілік
жағасында;
ü Геометрия
мекенінде;
ü Көбейту
бұғазы деген жағалауды аралаймыз. (6-слайд)
II.
Көркем жазу минуты.
-
Алдымен саяхат жасайтын дәптерімізді ашып, саяхат жасайтын күнімізді жазып
алайық. (7- слайд).
-Балалар,
ең үлкен бір таңбалы сан қандай? (9)
-
Осы тоғыз санын қолданып, ең үлкен үш таңбалы санды жазып көріңдер. (999)
-
Балалар, осы 999 санын сипаттап беріндерші.
(Бұл
сан үштаңбалы, тақ сан, 9 жүздіктен, 9 ондықтан, 9 бірліктен тұрады.Оның
көршілері 1000 саны және 998 саны)
III. Ауызша есептеу.
1.
“Күннің көзі” дидактикалық ойын. (көбейту кестесіндегі
жағдайларды бекіту).
-
Бірақ, не көріп тұрмыз? Бұлттар аспанға түсіп, теңіз тулай бастады.Біз осындай
ауа- райында саяхатқа шыға алмаймыз. Бұл өте қауіпті. Күннің көзінен
бұлттарды кетіруге көмектесейік. (8-слайд).
-
Өрнектерді келесі сөздерді қолданып оқыңыз.
·
көбейту;
·
1-көбейткіш, 2-көбейткіш,
көбейтіндінің мәні.
·
... есе арттыру;
·
Көбейтіндінің мәні;
-Мәнін
табыңдар. Қалған балалар амал дұрыс болса жасыл белгіні көтереді, дұрыс
болмаса қызыл белгіні көтереді.
7 * 8
(Мысалы, 7 көбейту 8 тең болады 56)
5 * 4 (бірінші
көбейткіш - 5, екінші көбейткіш - 4, көбейтіндінің мәні – 20)
6 * 8
(6-ны 8 есе арттырса 48 саны шығады.)
7 * 3
(7-ні 3 –ке көбейтсек 21 шығады)
9 * 7
(9 –ды 7-ге көбейтсек, 63 шығады.)
-
Жарайсындар! Тапсырманы жеңіл орындадындар! Күн жарқырап шықты, теңіз
тынышталды. Әрі қарай жүре беруге болады. Біз санап көр аралына келіп жеттік.
2.Қызықты
есептер. (10-слайд).
а)
Семсер балық 6 жыл, ал дельфин – 26 жыл өмір сүреді. Дельфин семсер балыққа
қарағанда қанша жылға ұзақ өмір сүреді? 26 – 6 = 20 (ж.)
Балалар
үйге осы семсер балық пен дельфин туралы қосымша мәлімет дайындауға тапсырма
берілген болатын. (Тапсырманы дайындаған оқушылар тақтаға шығады, 11-слайд).
Семсер балық - ең үлкен және жылдам балықтың бірі. Оның салмағы
100-200 килограмм, ал денесінің ұзындығы 4-5 метрдге дейін жетеді. Семсер балық
сағатына 130 шақырым жылдамдықпен жүзе алады. Оның тұмсығы семсерге ұқсас, алға
шығып тұрады, аты да содан шыққан.
Дельфин -
сүтқоректілер класының кит тәрізділер отрядына жатады. Олардың денелері –
жұмыр, ұзындығы – 10 мертдей. Дельфиндер еске аяқтарымен суда өте жеңіл және
жылдам жүзеді. Қолға тез үйренеді, адам үйреткен жаттығуларды шебер
қайталайды.
б)
Атланттық бекіре балығының массасы 320 кг, ал шортанның массасы одан 8 есе кем.
Шортанның салмағы қанша? 320 : 8 = 40 (кг)
(Қосымша
мәлімет дайындаған оқушылар тақтаға шығады, 12 -слайд).
Атланттық бекіренің ұзындығы 3-метрге, ал салмағы 300 килограммға дейін жете
алады. Бұл балықтың түрі Қызыл кітапқа енгізілген. Өйткені саны азайып, сиреп
бара жатыр.
Шортан балығының салмағы 47 килограмм, ал ұзындығы 180 сантиметрге дейін
жетеді. Шортан – жыртқыш балық. Олардың өмір сүру
ұзақтығы 30-35 жылдай. Дене пішіні
жебе тәрізді, ұсақ қабыршақтар жапқан, басы жалпақ, Аузы үлкен, оның өткір
тістері , сондықтан оның аузына түскен жемтігі аузынан кері шыға алмайды.
5. Жазуды анықтандар. Сол арқылы ары қарай қайда
жүзетінімізді білеміз. (17-слайд).
60 : 6
—> К
|
700 + 50
—> Ө
|
20 * 4
—> Т
|
0 * 28
—> Е
|
5 * 7 —> У
|
30 * 3
—> Б
|
400: 8
—> Й
|
|
- Сөзді оқыңыз. КӨБЕЙТУ. Көбейту жағасына бағыт аламыз.
V.Оқулықпен жұмыс.
-
Саяхатымызды жалғастырамыз. Біздің кемеміз көбейту жағасына келді.
-
Оқулығымыздың 47 бетін ашамыз №.4.... есебіне назар аударамыз.
- Өрнектің мәнін тап: (19-слайд).
(400+60): 2= 400: 2 + 60: 2 = 230
(600+90): 3 =600:3+90:3 =230
20* (60+2) = 60 * 20 + 20*2 = 1240
(5+3)
* 40 = 5 * 40 + 3 * 40 =320
(800 +
40) : 4 = 800: 4 + 40 : 4 = 220
(500+50) : 5
= 500: 5 + 50: 5 = 110
-
Бұл көбейтудің қандай қасиеті?
-Келесі тапсырма № 7, 48 бет
18 * 5 = 50 + 40 = 90 90 : 5 = 10+ 8 =
18
28 * 5 = 100 + 40 = 140 140 : 5 = 20 + 8 =
28
38 * 5 = 150 + 40 = 190 190 : 5 = 30 + 8 =
38
VI. Сергіту сәті.
-
Судың ағысы кемемізді Өзгерістер жағалауына алып келді. Осында біз біраз
демаламыз. (21-слайд).
– Мен
мысалдарды слайдта көрсетемін, ал сендер жауабын қимылмен көрсетесіндер
- 12 : 3, неше рет аяқпенен басамыз.
- 20 : 4 неше рет қолмен шапалақтаймыз.
- 21 : 7 неше рет отырып тұрамыз.
- 12 : 6 сонша рет айналамыз.
-Демалдық,
қайта жолға шығамыз!
VII. Есептер аралына келіп қалдық.
1. Есепті шығар. Сөз есеп. (24-слайд).
-
Есептер жағасына жақындадық.
-Есепті
оқыңыз.
Аралда 150 жануар болды. Олардың 45-піл, 65 тотықұс, қалғаны
маймылдар. Қанша маймылдар болды?
-Есепте
не туралы айтылған?
-
Қысқаша жазуға қандай сөздеді аламыз.(Слайд 25)
Піл -
45
Тотықұс -
65
Маймыл - ?
|
|
150 жануар.
|
- Есепте не берілген?
- Нені табу керек?
- Есептің сұрағына бірден жауап беруге бола ма?
- Тексеру..
-
Дәптерге өздерін шешуін екі тәсілмен жазып аламыз.
Тексеру:
I тәсіл. 150 – (45 + 65)=40 (маймыл.)
II тәсіл. 150 – 45 – 65= 40 (м.)
Жауабы: Аралда 40 маймыл болды.
2. Геометриялық материал.
- Біз Геометрия жағалауына келдік. Бұл жағалауда
түрлі геометриялық фигуралар тұрады. Ал
қандай фигура туралы айтылғанын жұмбақты шешу арқылы табасыңдар. (27-слайд).
Ол
бұрыннан бізге таныс,
Әр
бұрышы оның тік,
Барлық
4 қабырғасының
Ұзындықтары
бірдей. Қандай фигура? (Шаршы)
Жұппен орындайтын практикалық тапсырма.
-
Геометриялық фигуралардан шаршы құрастырамыз. Оның ұзындығын, енін өлшеп,
периметрі мен ауданын табыңыз. ( 1-парта ұзындығы 5 см қызыл түсті шаршы
құрастырады.2 -парта ұзындығы 6 см болатын көк шаршы құрастырады, 3-парта –
ұзындығы жасыл болатын 7 см шаршы құрастырады.
Тексеру.:
-
Шаршының периметрін қалай таптыңдар? (Р = а * 4, а – шаршының ұзындығы)
-
Шаршының периметрі нешеге тең? Санды көрсетіңіз. (I парта- 20 см, II
парта -24 см, III парта - 28 см)
-
Шаршының ауданын қалай таптыңдар? (S = a * a)
-
Құрастырылған шаршының ауданы нешеге тең ? Санды көрсетіңіз.
(I
қатар - 25 см2, II қатар -36 см2, III қатар
- 28 см2)
IX.Қорытынды. Рефлексия.
- Біздің саяхатымыз өз мәресіне жетті.Бізге үйге оралу керек. Біздің бірлесіп
топпен жақсы жұмыс жасағынымыздың арқасында біз қайтып туған жеріміздеміз. (31-
слайд)
-
Бүгінгі Білім теңізіне жасаған саяхатымызда жаңа не білдіңдер?
-
Сендерге не ұнады?
-
Бүгінгі сабақта өздерінді бағалап көрейік.
·
Бүгінгі сабақ сендерге ұнаса, сабақта бәрін
түсініп, ұғындық десеңдер,сары балықты көтеріңіздер.
·
Егер сабақта жақсы жұмыс істедім, бірақ одан
да жылдам жұмыс істей аламын десендер, көк түсті балықты көтереміз.
·
Егер ешнәрсе түсінген жоқпын, мұғалімнің көмегі
керек десендер жасыл түсті балықты көрсетіңдер.
-Жақсы
балалар, барлығын түсінген екенсіңдер. Ендеше үй тапрсымасын жазып алайық.
X. Үйге
тапсырма:. #5. 48 бет.
Бағалау.
Бүгінгі сабағымызға белсенді қатысақан барлық баланы бағалау.
Қостанай
облысы, Таран ауданы, Тобыл орта мектебі.
Бастауыш
сынып мұғалімі: Каскадамова Қарлығаш Шарапиқызы