Пәні:
математика
|
Мектебі : « Қызыл Әскер » жалпы
орта мектебі
|
Күні:
11.12.2016
жыл
|
Мұғалім: Юнусов С
|
Сыныбы:
6
Б
|
Қатысқан оқушы саны - Қатыспаған оқушы саны -
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Таңбалары әр түрлі сандарды қосу
|
Сілтеме
|
1. Мұғалімдерге арналған нұсқаулық
2. Математика оқыту әдістемесі
3. 6 – сыныпқа арналған математика оқулығы.
|
Жалпы
мақсаты
|
Таңбалары әр түрлі сандарды қосу ережесін түсіндіру, оны
есептер шығаруда қолдана білуге үйрету. Қарым – қатынас мәдинетін
қалыптастыру. Топта бірлесіп жұмыс жасауға, өзгенің пікірімен санасуға
тәрбиелеу. Топты бағалауға баулу.
|
Табыс
критериі
|
ü Таңбалары
әр түрлі санды қосу тақырыбы бойынша есептер шығаратын болады.
ü Таңбалар
ережесін қолданып таңбалары әр түрлі санды қосуды үйренеді.
ü Топта
бірлесіп жұмыс жасауға, өзгенің пікірімен санасуды үйренеді.
ü Топта
бағалай алатын болады
ü Қосылғыштарды
алгебралық түрінде жаза біледі.
|
7 модульдің қолданылуы
|
«АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау
және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және
көшбасшылық”.
|
Қолданылған
әдіс тәсілдер
|
Сұрақ-жауап
әдісі, миға шабуыл, aдасқан әріптер, топтық жұмыс, жұптық
жұмыс, жеке
жұмыс, логикалық сұрақтар «Блум таксономиясы» «Тест»
|
Қолданылған
ресурстар
|
Маркерлер, тақта,стикерлер, ноутбук, интербелсенді тақта, құнды қағаз, бұрыштар, транспортир және сызғыштар,
сөз жазылған конверт.
|
Сабақ кезеңдері
|
Тапсырмалар
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың
іс-әрекеті
|
3-минут
|
1.Ұйымдас-
тыру кезеңі
Фигуралы
карточкалар
|
Сәлемдесу. Тү гендеу.Топқа бірігу.Бағалау
парағын беру. Топ ережесін және бағалау критерияларын ескерту.
|
Геометриялық
фигуралары бар суреттің арқасындағы сандар-ға амалдарды қолдау арқылы 4
топқа бірігеді. Қатысушылар- рөлдерін бөліседі. Топ
басшысы, баяндамашы, хатшы, уақыт сақшысы және бағалаушы. Әр оқушы өзіне
жүктелген рөлдің міндеттерін атқарады. Әр топ шеңбер құрып өз ұрандарын
айтып ынтымақтастық атмосферасын құрайды. «Білімнің ба-сы бейнет, соңы
зейнет». «Білімдінің аты өшпес». «Өнер – ағып тұрған бұлақ», «Ілім – жанып
тұрған шырақ»
«Бірлік болмай, тірлік болмас».
Аспаны ашық еліміздің, Көркі сұлу
жеріміздің.
Біз бақытты баламыз, Шырқап
әнге саламыз.
Ақпыз, қара, сарымыз, Ағайынбыз
бәріміз!
|
|
«Қызығушы-лықты ояту»
әр
дұрыс есепке
1
ұпай
|
Үй
тапсырма-сын тексеру.
|
Интерактив
тақтадан үй тапсырмасының дұрыс жауабы көрсетілген. Оқушылар сағат тілі
бойынша бір – бірінің дәптерлерін алып үй тапсырмасын тексеріп бағалайды.
Топ бағалаушысы бағалау парағына бағалау критериясы бойынша бағалап
отырады .
|
Білу,
2-минут,
|
3.«Ойлы болсаң, озып көр»
(сұрақ-жауап,
әр сұраққа
1
ұпай)
|
Үйге берген тапсырманы пысықтау.
Өткен тақырыпқа байланысты
сұрақтар беру.
|
1 топ:1Екі теріс санның қосындысы неге тең?(теріс сан)
2Қарама қарсы санның
қосындысы неге тең? ( о )
2-топ:1Қандай сандар 0 ден үлкен? (кез келген оң сан)
2Қандай сандар 0ден кіші? ( оң сандар )
3-топ:1Теріс санға қарама-қарсы сан қандай сан? (оң сан)
2Теріс санның модулі
неге тең?(оған қарама-қарсы санға)
4-топ:1
Оң санның модулі неге нең?(сол санның өзіне тең)
2 Қандай сандар бүтін сандар жиынына тиісті?
Натурал сандар
жиыны және оған қарама-қарсы жиынымен 0 саны бүтін сандар жиынын құрайды.
|
2 минут
|
4.«Адасқан
әріптер»
Топтық жұмыс
әр
дұрыс есепке
1
ұпай
|
Есеп шығару арқылы жаңа
тақырып ашылады.
Демек біздің тақырыбымыз Таңбалары әр түрлі сандарды қосу.
|
І
топ. Ң(- 6 + 6); Т (- 18 + 10); Р (11, 6 + (- 5,
6)); А (- 2, 8 + 5, 8); Ы (- 3, 3 + 11, 3); А(-7+12); Л(-1,5+5,5); Б (4, 55
+ (- 2, 55)); А (- 1, 9 + (- 4, 1)); жауабы: Таңбалары
ІІ топ.
Т
(- 6 + 6); Ә (- 18 + 10); Л (11, 6 + (- 5, 6)); Р (- 2, 8 + 6, 8); І (- 3, 3
+ 11, 3) Ү (4, 55 + (- 2, 55)); Р (- 1, 9 + (- 4, 1))
жауабы: әр түрлі
ІІІ топ. Р(- 6 + 6); А (- 2, 8 + 6,
8); Н (11, 6 +
(- 5, 6)); Д (- 3, 3
+ 11, 3)
Д (4, 55
+ (- 2, 55)); А (- 1, 9
+ (- 4, 1)) С (- 18 +
10);
Ы(3,3-(-6,7)): жауабы:
сандарды
ІV топ. О(-5,22+0,22)+5; У(2,3+6,7)-3; Қ(2+2,5)-10,5;
С( 2,3+5,7)-4 Жауабы
: қосу
|
Түсіну
10 минут
|
5.«Біліктілік сайысы»
Постер
құру.
әр
сұраққа
3
ұпай
|
Постерлерін қорғауды және топтар
бір-бірінің постерлерін бағалауын ұсынады
|
Топ басшылары шығып cұрақ
парақтарын алып тапсырманы орындауға кіріседі
1-топ: 1-мысал 2-топ: 2 -мысал
3-топ: 3 мысал
4-топ: 464 есепті ауызша есептеу
Бағалау критериі
1 Тақырыптың мазмұнының ашылуы. 2 Топтың бірлесіп жауап беруі.3
Мысал арқылы түсіндірілуі . Берілген мәтінді оқып, топпен бірлесе
отырып, талқылайды және әр топтың бағалау -шысы жасаған жұмыстарға сәйкес
бағалау парағын жүргізеді.
|
2 минут
|
|
Бейне фильм-ді көруду
ұсынады
|
Оқушылар бейне фильмді көріп
тұжырымдайды.
|
Қолдану.
3-минут
|
6.«Кім ойшыл?»
Топтық жұмыc
әр
дұрыс есепке
3
ұпай
|
467.Кординаталық түзудің
көмегімен мәнін табуды ұсынады.
|
1–топ. Координаталық
түзуде -7 санына +2 санын қосыңдар.
- 7 + 2 = - 5
2–топ. Координаталық түзуде -1
санына - 4 санын қосыңдар.
- 1 + ( - 4 ) = - 5
3–топ. Координаталық түзуде -5
санына -4 санын қосыңдар.
- 5 + ( - 4 ) = - 9
4–топ. Координаталық түзуде -3
санына +8 санын қосыңдар.
- 3 + 8 = 5
Бағалау критериі 1. Координаталық түзу дұрыс сызылу керек. 2. Координаталық түзуде сандар дұрыс
белгілену керек. 3. Координаталық түзуде қосуды дұрыс орындау керек. Білгенін еске түсіреді, ойланады, өз
жауаптарын салыстырады, талқылайды, ынтымақтастықпен шапшан жауап береді. Топтық
жұмыс. Топ бақылаушысы бағалайды.
|
Сергіту сәті
3-минут
|
7.Ойлан, тап!
Логикалық тапсырма.
әр
сұраққа
1
ұпай
|
1 – топ
10 үшбұрыш
10треугольник
Ten triangle
2 –
топ
10 шаршы
10 квадрат
Ten square
3 – топ
155 саусақ
155 палец.
One
hundred fifty five fingers.
|
1 – топ
тапсырмасы
Қанша үшбұрыш бар?
2 – топ
тапсырмасы.
Қанша шаршы
бар?
3
– топ тапсырмасы
Мұнда
қанша саусақ бар?
4 – топ тапсырмасы.
Х орнындағы
санды табыңдар?
4 – топ 90 cаны Девяносто цифр.
Ninety hambe
|
Талдау.
2 минут
|
8.Сәйкестен-діру тесті
әр
дұрыс есепке
1
ұпай
|
Оқушыларға сәйкестендіру
тест ережесін түсіндіреді.
476 есеп
|
Оқушылардың
мұндағы мақсаты берілген тапсырманы сәйкестендіріп дұрыс жауабын көрсетеді
1.
+ (–10)= – 6 -1,9
2. –7,5+
( ) = – 4 - 1,25
3. +
(–5,1)= – 7 4
4. +
(–1,75)= –3 3,5
|
Жинақ-тау.
Әр топқа 12 минут
|
9.Оқулықпен жұмыс
әр
дұрыс есепке
3 ұпай
|
№466-
есепті орындауды ұсынады.
469
есеп
есепті
орындауды ұсынады.
470 теңдеуді
шешу. Тәуел-сіздігіміздің 25 жылдығы туралы айтылады.
472есепті
шешуін ұсынады
|
1)
-2) - + = - 2) - + = 3) - = 4) - = -
|
469. a+b өрнегінің
мәнін табыңдар, мұндағы
1) a=6; b=-15;
6+(-
15 ) = - 9: 2)
a=7,6;
b=-5,3;
7,6+(-
5,3)
=
=2,3:
3)
a=
- ;
b= :
- + = - 4)
a= ;
b=
+ ( ) =
|
470.Теңдеудің
түбірін ойлап табыңдар.Дұрыстығын тексер.
1) -7+X=13
2) X+(-9) =-4 3)
X+(-15)=10 4)
X+35= 10
X=
20 X= 5 X= 25 X= -25
20 + 5
+ 25 + ( - 25 ) = 25
|
472.Температураның
өзгерісі бойынша кестені толтырыңдар:
Алғашқы температура
|
Температураның
өзгерісі
|
+2oC
|
-3oC
|
+4oC
|
-5oC
|
-6oC
|
-4
|
-
9
|
-
2
|
-
11
|
|
484.Жұлдызшаларды
тиісті «+» немесе «-» таңбасымен ауыстырыңдар:
1)*8,4+(*5,9)=-2,5; 2)
*3,2+(*9)=-5,8;
3)
*5 +(*2)=-8,25 4) *10+(*10)=0;
5) *6+(*1,3)=-7,3; 6) *2 + (*3) =
7)
(-15)+(*8)= - 23; 8) (-3,25)+(*0,75)= - 4;
|
3 минут
|
10.Жеке жұмыс «Тест»
(сумативті бағаланады)
әр
дұрыс есепке
1
ұпай
|
Оқушыларға тест
cұрақта-рын таратып
ережесін
түсіндіреді.
|
Оқушылардың
мұндағы мақсаты берілген тапсырманының дұрыс жауабын көрсетеді.
1) -8+5,6 а)-2,4
в)2,4 с) 13,6 7) 1,5-2 а) -0,5 в)3,5 с)2,5
2)
-9+4,3 а)13,3 в)-4,7 с) 4,3 8) 1,7-4 а)3,3 в)-2,3
с)4,7
3)
-10+7,2 а)17,2 в)2,2 с)-2,8 9) 1,9-5 а)-4,1 в)-3,1
с)6,9
4)
-0,8+3 а)2,2 в)-2,3 с)-3,8 10) -6-5,6 а)6,2 в)-6,2 с)-11,6
5)
-0,5+1 а)0,5 в)-0,5 с) -1,5 11) -5+4,9 а)9,9 в)-0,1
с)-5,4
6)
-0,4+2 а)2,4 в)1,6 с)-1,2 12) -7+6,3 а)-0,7 в)0,7
с)13,3
|
Бағалау
/2-минут/
|
Өзін-өзі
бағалау
|
Бағалау
парақшала-
рына
бағалау-ды ұсынады.
|
Топ бағалаушысы топтағы
оқушылардың алған бағаларын қорытындылап айтады. Бағалау шкаласы:
1-13 ұпай - «2» 14-26
ұпай – «3» 27-38 ұпай - «4» 39-45
ұпай – «5»
|
Рефлексия /2-минут/
|
Кері байланыс парағы
|
Мұғалім оқу-шыларға ақ параққа
өздерінің қолдарын айналдырып салып шығуды ұсынады. Әр саусақ өз мағынасын береді.
|
Бас бармақ – «Түсіне білдім» Сұқ
саусақ –«тақырыпқа сай нақты нұсқаулар берілді» Ортан терек -
Ұнамады» Шылдыр шүмек –Түсіну
қиын болды» Кішкентай бөбек – «мүлдем
түсінбедім»
Бүгінгі сабақтан түйген
ойлары мен тұжырымда-
рына байланысты кері
байланыс жасайды.
|
Үйге тапсырма /1 минут/
|
|
468 және 475 есептерді шешу.
|
|
|
|
|
|
|