Оқу мақсаты:
|
натурал сандарды алу жолын түсінеді;
10
көлеміндегі сандарды тура және кері санайды;
натурал
сандар қатарындағы орнын анықтайды;
цифр
мен санды бір-бірінен ажыратады; бір таңбалы сандарды әртүрлі тәсілдермен
(нүкте-лер жиынтығымен, таяқшалармен және т.б.) көрсетеді;
“+”,
“–”, “=”, “≠”, “>”, “<” таңбаларын қолданады.
|
Сабақтың мақсаты:
|
2
санының сандар қатарындағы орнын, оның мағынасы мен құрамын түсіндіру, 2
цифрының жа-зылуын үйрету, “+”, “–”, “=” таңбаларымен және оны қолдануымен
таныстыру.
|
2
саны — сандар қатарында 1 санынан кейін тұрады. Сабақ барысында тәжірибе
арқылы көрсете отырып, 2 санын алумен және оның құрамымен таныстыру керек.
Сонымен қатар “+”, “–”, “=” таң-баларын енгізу. 2 санын алу үшін 1 санына
бірді қосамыз. Оны мынадай өрнек түрінде жазуға болады: 1 + 1 = 2. Егер
екіден бірді азайтсақ, онда бірді аламыз: 2 – 1 = 1. Сандық сәуледе екі саны
бір санынан оңға қарай орналасатынына көңіл аудартыңыз. Сонымен бірге 2
цифрын көркемдеп дұрыс жаза білуге үйрету. Сабақта жұп заттар ұғы-мын енгізіп
түсіндіру. Жұп сөзі екі бірдей затты (ал-малар жұбы) немесе қос затты
білдіреді (мысалы, қолғап — жұп, ол екі сыңардан тұрады).
Сабақ
өткен тақырыптарды қайталаудан бас-талады. Төмендегі ауызша жаттығуларды
орын-датыңыз
|
Суреттен бірдей екі затты тап. Оқушылардан
заттар қатарына мұқият қарап, бірдей екі затты атауды сұраңыз. Өз
байқағанымен бөлісу үшін жұмысты жұпқа бөліп ұйымдастырыңыз.
Жауабы:
2
кітап, 2 секіргіш, 2 гүл.
Көрнекілік материалдар жинағынан
бір саңы-рауқұлақты алып тақтаға бекітіңіз. Оқушылардан “Тақтадан неше
саңырауқұлақ көріп тұрсыңдар?” — деп сұраңыз. (Бір.) “Саңырауқұлақтың астына
қай санды қоюға болады? (1) 1 цифры жазылған па-рақшаны саңырауқұлақтың
астына орналастыр. Саңырауқұлақ екеу болу үшін не істеу керек? (Тағы да бір
саңырауқұлақ қосу керек.) Тағы бір саңырауқұлақты қос және оның астына 1
цифры жазылған парақшаны орналастыр”. Оқушыларға бір санға екінші санды
қосуды, математикада “+” белгісін қолданып көрсететінін және ол қосады деген
мағынаны білдіретінін айтыңыз. Енді неше
саңырауқұлақ болғанын сұраңыз. (2). “=” белгісі мен
Сурет бойынша артық,кем екнін айтып
салыстыру.
. Төменгі қатардағы сурет бойынша
жұмысты топпен орындау.
Жауабы:
1 + 1 = 2;
2 – 1 = 1.
Қанша?
Балалар
тақтада неше пішін көріп тұрсыңдар?
|
Ауызша жұмыс кезінде санауды жүргізіңіз; “сан”, “цифр”, “плюс”,
“минус”, “тең” сөздерінің дұрыс қолданылуын қадағалаңыз.
Оқушылармен “Екі” ойынын ұйымдастырыңыз. Тақтаға екі оқушыны
шақырыңыз. Олар кезек-кезек заттарды атайды, жұп затты атаған кезде, қалған
оқушылар қолдарын тез көтеріп, жұп заттардың атауын айтады.
Қортындылау
|
Екі алманың суретін сал. Тапсырма 2 цифрын 2
санымен сәйкестендіре білу дағдысын қалып-тастырады. Саны 2 болатын заттарды
бейнелеп көрсете білуге үйретеді. Суреттен 2 цифрын тап және оны бастырып сыз. Тапсырма зейінді дамытуға
бағытталған. Аққудың суретінен 2 цифрының сұлбасын тауып,
бояуы қажет.
Бірдей екі затты боя. Тапсырма “жұп” деген
ұғымды түсіне білуге және мұқияттылықты дамытуға бағытталған.
Жауабы:
пештің екі мұржасы, екі есік, екі басқыш, екі
суқұбыр, гүл салынған екі құмыра, екі мысық.
Үлгіге қарап жаз. 2 цифрының жазбаша үлгісі
көрсетілген. Алдымен оқушылар цифрдың қандай элементтерден тұратынын анықтауы
қажет, оның жазылу техникасын білу керек. Балалар 2 цифрының элементтерімен
танысып, жазуды үйренеді. Соңында өздері жазған ең әдемі цифрдың астын сызуы
тиіс. Келесі жол өз беттерінше жазуға арналған.
Берілген сан нешені көрсетіп тұрса, торкөзге
сонша фигура сал. Оқушылар дәптерде берілген
үлгіні талдай отырып, көрсетілген санға сәйкес
фигуралардың жетіспей тұрған санын салып, қатарды толықтыруы керек.
Фигураларды сана және салыстыр. Оқушылар-ға
фигураларды солға және оңға санауды және салыс-тыру таңбаларын қоюды; төменгі
жағына сол жақтағы және оң жақтағы фигуралар санын жазуды және олар-
дың арасына салыстыру таңбасын қоюды ұсыныңыз.
Түсіп қалған белгілерді қой. Оқушылармен өткен
белгілерді қайталаңыз және тапсырманы өз беттерінше орындауды ұсыныңыз. Содан
кейін оларға осы белгілерді не үшін қойғанын түсіндіруді сұраңыз.
Жауабы:
1 + 1 = 2;
2 – 1 = 1;
1 + 1 = 2.
Сабақты қортындылау үшін берілетін тапсырма:
|
Бағалау
|
Оқушылар
сабақтың соңында:
сандық
сәуледегі 2 санының орнын табуды;
2
цифрымен белгіленетін заттардың санын анықтауды;
жұп заттарды табуды;
2 цифрын жазуды меңгереді.
Оқушылардың тақырыпты қаншалықты
түсінгенін
білу
үшін сұрақтар қойып, жауаптарын тыңдаңыз:
—
Сандық сәуледегі 2 санының орны туралы не айта аласың?
—
2 санын қалай алуға болады?
— “+”, “–”, “=” белгілері
нені көрсетеді? Оқушылармен жұмыс дәптеріндегі “
|