Сабақ жоспары
Пән: математика
Сынып: 6 «б»
Күні:
___________
Сабақтың тақырыбы: Бір
айнымалысы бар сызықтық теңдеу
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Бір
айнымалысы бар сызықтық теңдеулер түрін анықтай алу,шешу ережесін білу және
түбірін табуға есептер шығару
Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті
мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз
бетінше еңбектену,
белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардың құзыреттерін
қалыптастыру,топпен
жұмыс жасай білу
Тәрбиелік:
Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Бекіту
сабағы
Сабақтың
әдістері:жеке және топпен жұмыс
Сабақтың көрнекілігі:
проектор,карточкалар
Сабақтың жоспары: 1.
Ұйымдастыру
1.
Үй жұмысын тексеру-ғарыш
кемесі
2.
Қайталау сұрақтары-балық
аулау,жолға азық
3.
№1 кедергі «Ереже» топпен
жұмыс
4.
№2 кедергі «Оқулықпен
жұмыс №837» (жеті керемет)
5.
С/с
6.
№3 кедергі «теңдеу шешу»
№849
7.
Үй жұмысы
8.
Тест-балама (иә,жоқ)
9.
Бағалау
10.
кроссворд
Сабақ барысы: 1.
Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу ә)
Оқушылар тізімін тексеру б) Сабақтың мақсатымен таныстыру.
2. Үй жұмысын тексеру-ғарыш кемесі. №847
1) -2 2) -2/3 3) -2 1/7 4) 8/9
3.Қайталау сұрақтары-балық аулау,жолға азық.
Сұрақтар: 1. Сызықтық теңдеуге мысал келтір.2.
Теңдеудің түбірі дегеніміз не?
3. 2·х=0 Х-? 4. 0·х=0 Х-? 5. 0х=0 Х-? 6. Теңдеуді шеш: 3·х=-6
7. Теңдеуді шеш:-6·х=-6 8. Теңдеуді шеш: -3·х=12
4. №1 кедергі «Ереже» топпен жұмыс.берілген
уақыттың ішінде орындап болған соң, тақтадағы дұрыс жауаппен бір-бірін
тексереді.
1 тапсырма. Бос орынға қажетті сөзді жаз.
Мәндес теңдеулер
дегеніміз- түбірлері бірдей теңдеулер.
Мысалы 2х+4= 10 және
4х-12=0 түбірлері бірдей, бұлар мәндес теңдеулер.
2 тапсырма. Бос орынға қажетті сөзді жаз.
Бір айнымалысы бар
сызықтық теңдеулерді шешу үшін берілген теңдеуді түрлендіріп,ах=в түріне келтіреміз.Ол
үшін келесі қасиеттер қолданылады:
1 қасиет. Теңдеудегі
қосылғыштардың таңбасын қарама-қарсы таңбаға өзгертіп,осы теңдеудің бір
жағынан екінші жағына көшіруге болады.
2 қасиет. Теңдеудің
екі жағында 0-ден өзге бірдей санға көбейтуге немесе бөлуге болады.
3 тапсырма. Бос орынға қажетті сөзді жаз.
ах=в теңдеуінің
түбірін табу үшін
1. а≠0 болса, теңдеудің екі
жағында а-ға бөліп, х= теңдеуін жазамыз, теңдеудің бір ғана түбірі болады.
2. а =0, в≠0 болса, теңдеу 0х=в түрінде
жазылады.Теңдеудің түбірі болмайды.
3. а =0, в=0 болса, теңдеу 0х=0 түрінде
жазылады.Теңдеудің түбірі шексіз көп болады.
5.№2 кедергі «Оқулықпен жұмыс №837» (жеті
керемет)
1) х=2000 б.з.д. мысыр пирамидалары салынған ғасыр.(шағын мағлұмат)
2) х=430 б.з.д.
Галикарнастағы Мавзолей салынған ғасыр
3) х=7
б.з.д.Эфесте Артемиада храмының салынған жылы
4) х=4 б.з.д Олимп
жерінде Зевс статуясының салынған жылы
5) х=550 б.з.д
Вавилонда Семирамида аспалы бағы салынған ғасыр.
6) х=292 б.з.д
Родостағы Гелиос статуясының салынған жылы.
7) х=280 б.з.д
Александрия маягының салынған жылы.
6.С/с
7. №3 кедергі «теңдеу шешу» №849 тақтада
жеке жұмыс
1) х=
1976 2) х=37,5 3) х=3,8
8.Үй жұмысы: №850
9.Тест. Екі нұсқамен (Өзін-өзі тексеру)
10.Бағалау
11. кроссворд
«Балық аулау»
Қайталау
сұрақтары «Ғарышқа саяхат»
«Ғарыш кемесін
дайындау» «Тарих беттерінен»
Топпен жұмыс
Лисаков қаласы әкімдігі білім бөлімі
«№3 орта мектебі»КММ
Ашық сабақ
Математика 6 сынып
Тақырыбы:
«Бір айнымалысы
бар сызықтық теңдеу»
(теңдеулер әлеміне саяхат)
Мұғалім: Досова Г.М.
2016 оқу жылы