Инфоурок Математика Другие методич. материалыМатематика 5 сынып "Ондық бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану"

Математика 5 сынып "Ондық бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану"

Скачать материал

                                                                                   Тексерілді___________________                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

                                                                                  Оқу ісінің меңгерушісі: Танжанова М.Қ

 Пәні: Математика

САБАҚ:    Ондық бөлшектерге арифметикалық

амалдар қолдану

Мектеп: Есілбай ЖОББМ

Күні:05.09.2016 ж

Мұғалімнің есімі: А.С. Абылгазинова                                                                                       

СЫНЫП: 6

Қатысқандар саны:10

Қатыспағандар

саны: 0

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Ондық бөлшектерге амалдар қолдану тақырыбынан алған білімдерін жинақтау.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар

Ондық бөлшектерді (қосу, алу, көбейту,бөлу) берілген тапсырмаларды орындай алады. Тақырып бойынша  мәлімет шолу жасайды, зерттейді.  Ережені қорытып айта алады.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

Оқушылардың басым бөлігі:

Ондық бөлшектерді көбейтуді, бөлеуді орындай   алады.

 

Кейбір оқушылар:

-          Ережеге сүйене отырып ондық бөлшектерге амалдар қолдануға берілген есептерді шеше алады (ТжДО)

-           Ондық  бөлшектерге амалдар қолдануға берілген есептерді шығаруды маршруттық карта арқылы орындаңыз.  (КҚЕО)

Тілдік мақсат

Оқушылар:

-          Оқушылар назарын ғылыми тілге аудару

-          Пән мазмұны мен (терминдер, сөз тіркестері)

 

Негізгі сөздер мен тіркестер:

-           Ережені пайдалану арқылы тақырыпты түсіндіре алады;

-          Айырмашылығын көрсете алады;

-          Ойын дәлелдей алады;

 

 

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

-          Ондық бөлшектер қалай көбейтіледі?

-          Ондық бөлшектерді қалай қосады,қалай азайтады?

-          Ондық бөлшекті натурал санға қалай көбейтеді?

-          Ондық бөлшектер қалай көбейтіледі?

Алдыңғы оқу

Санаудың дағдысы;  қосу дағдысы; өзгертіп қайта айту;

Жоспар    

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

3 мин

  Психологиялық ахуал тудыру; Сергіту сәті «Айна,айна мен қандаймын?» «Алмалар» арқылы топқа бөлу

Айна, геометрия

лық

фигуралар

Ортасы

10 мин

Білу

          Түсіну

СТО

ОмОЖТ

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

 

 

 

 

Қолдану

10мин

 

СТО

ТжДБО

ОЖЕСО

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Талдау

5мин

СТО

 

Жинақтау

10 мин

    

        ОмОЖТ

           СТО

 

 

Бүтін менен бөлшекті,

Үтірменен айырған.

Әп-әдемі жазылар,

Айтыңдаршы, қандай сан?

 

«Шаңырақ» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру.

   

Жай бөлшектері бар жәшіктерге  сәйкес ондық бөлшектерді салайық

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Үтірді қай жерге қоямыз?

Топпен жұмыс ( сабақты бекіту)

1-      топ:

1)      Амалдарды орындаңдар.

8,65+2,34=

1,6+(5+3,4)=

24,09-17,616=

     2) Теңдеуді шешіңдер:

            Х+8,635=14,62

            Х- 0,834=2,64

      3) Өрнектің мәнін табыңдар:

            Х+0,08  ,      х= 5,86

 

2-      топ:

1)      Амалдарды орындаңдар:

11,21+6,01=

0,3+( 1,7+2,5)=               

81,67- 44,916) =

      2) Теңдеуді шешіңдер:

            Х+ 71,93 = 98,15

            Х-2,3 = 3,374

           

Тізбектей қосуды орында:

Бөлім«Ондық бөлшектерге амалдар қолдану»

I нұсқа

1. Қосуды орында :  8,65 + 2,38                                                                      

Жауаптар: А) 9,03;  В) 9,13;           С) 9,93;            D) 10,03;         Е) 11,03              

 

2. Азайтуды орында :  18,34 – 7,65                                                                     

Жауаптар:А) 11,65;            В) 11,69;         С) 10,69;  D) 25,69;         Е) 11,69  

 

3. Есепте:  106,5-64,07-24,3                                                           

Жауаптар: А) 19,13;            В) 18,13;         С) 19,23;  D) 8,13;           Е) 8,23              

 

4. Есепте: 3,57+2,23-4,8

Жауаптар: А)10,7;   В)1;                 С) 5,79;            D) 1,3$            Е) 1,4                           

 

5. Есепте: 5,508:0,27-5,3

Жауаптар: А) 20,4;  В) 16,1;           С) 15,1;            D) 15,3;           Е) 15,4                      

6. Есепте:  

Жауаптар: А) 1,1;    В) 2;                С) 2,9;             D) 2,1;             Е) 11,9                               

 

7. Теңдеуді шешіңдер:

Жауаптар:А) 2,25;   В) 0,75;           С) 2,16;            D) 1,6;             Е) 1,5                        

 

8. Теңдеуді шешіңдер:

Жауаптар:А) 3;                    В) 2;                С) 0,5;                  D) 5;                Е) 2,5                                     

9. Теңдеуді шешіңдер:

Жауаптар: А) 2,5;    В) 9;                С) 10;              D) 7,4;             Е) 18,5                               

10. Санды 2,5 есе арттырып, жартысын азайтқанда 1,99-ға артық санды алды. Алғашқы санды табыңдар.                       

Жауаптар:А) 2;                    В) 7,95;           С) 7,96;    D) 1,4;             Е) 1,99                           

 

Бөлім  «Ондық бөлшектерге амалдар қолдану»

IІ нұсқа

1. Қосуды орында: 6,37 +  3,84

Жауаптар:  А) 10,11;           В) 10,21;         С) 9,21;    D) 11,01;         Е) 12,21      

 

2. Азайтуды орында: 20,09- 17,61

Жауаптар: А) 3,39;  В) 3,38;           С) 2,48;            D) 11,39;         Е) 3,48

 

3. Есепте:

Жауаптар:А) 14,15; В) 14,16;         С) 14,06;            D) 11,06;         Е) 11,15              

 

4.Есепте:

Жауаптар:А) 13,7;   В) 2,2;             С) 2,1;             D) 7,24;           Е) 7,24

 

5. Есепте: 3,298:0,34-5,2

Жауаптар:А) 3,5;     В) 4,5;             С) 23,329;            D) 14,2;           Е) 14,9

6. Есепте:

Жауаптар:А) 41,06; В) 2,3;             С) 3,02;            D) 0,302;         Е) 30,2

7. Теңдеуді шешіңдер:

Жауаптар:  А) 2,75; В) 13,175;       С) 0,42;            D) 2,2;             Е) 2,1

 

8. Теңдеуді шешіңдер:

Жауаптар:А) 1,25;   В) 1,45;           С) 0,65;            D) 2,25;           Е) 36,25

 

9. Теңдеуді шешіңдер:

Жауаптар:А) 3,7;     В) 1,2;             С) 2;                D) 1,6;             Е) 3,24

 

10. Санды 3,5 есе арттырды. Одан кейін алғашқы санды азайтқанда 2,55 –ке артық сан шықты. Алғашқы санды табыңдар.

Жауаптар:А) 0,728; В) 2,45;           С) 2,46;            D) 1,7;             E) 1,05

 

Нұс қа

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

I

E

C

В

В

C

B

E

C

A

Е

II

B

C

B

C

В

C

Е

B

C

D

 

 

 

 

Шляпа

 

 

 

Қима қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

оқулық

 

 

 

 

 

Аяқталуы

3 минут

 

Рефлексия . Сабақ туралы өз ойларын жазу. «бессаусақ» әдісі арқылы

Бағалау парағы

Үйге тапсырма

2 мин

 

Мұғалімнің әрекеті: №1656, № 1671 Әр оқушы

3 сұрақтан дайындап келу

Оқушылар: Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады.

 

 

Бағалау

2 минут

Бағалау парақтарын ескере отырып, оқушыларға баға қою.

 

Қосымша ақпарат

Сралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс

-          жұпта жұмыс жасату;

-          топпен талқылау, талдау арқылы;

-          түрткі болу арқылы;

 

 

-          Жеке, жұппен, топпен жұмыс жасату;

-          Диалог арқылы;

-          Өзін-өзі бағалау, бірін-бірі бағалау;

-          Кері байланыс;

 

 

 

 

 

-          Психологиялық ахуал, өзара қарым-қатынас;

-          Біреуді сынамау;

-          Ережені басшылыққа алуын сұрау;

-          Мәдени қарым қатынас, сыйластық пен ынтымақтастықта  жұмыс жасату:

Рефлексия 

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?  Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшық сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Қорытынды бағамдау:

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

 

 

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

 

 

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектесетін  білдім?

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Математика 5 сынып "Ондық бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Руководитель образовательного подразделения

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
