Сабақтың тақырыбы: 0-ге аяқталатын сандарды көбейтумен бөлу. Сабақтың мақсаты:
а)Білімділік: Оқушыларға
нөлмен аяқталған санды көбейту мен бөлу жолдарын меңгерте отырып
бекіту.Интерактивті тақтамен жұмыс істеуді үйрету.
Ә)Дамытушылық: Дөңгелек
сандарды көбейту мен бөлу жолдарын топ ішінде ауызша түсіндіре білуге
дағдыландыру,тез есептеу, математикалық тілде сөйлеуге дағдыландыру.
б)Тәрбиелік: Сандардың разряд қатарын
еске түсіре отырып,көбейту,бөлу тәсілдерін меңгерту,бекіту.Сабақ кезінде
оқушыларды ұқыптылыққа, жауапкершілікке, дәптерлеріне таза, әдемі жазуға
тәрбиелеу.
Сабақтың
типі:
пысықтау. Сабақтың
әдісі:
Ойын
Сабақтың
көрнекілігі: Геометриялық фигуралар, кесте, Мазмұнды ертегі
Сабақтың барысы: 1/Психологиялық
дайындық: Есептеуге
жүйрік болсаң жасыңнан Математикаға
орын берсең басыңнан, Барлық
ғылым ғылым саған үйір болады. Досың
болар табылатын қасыңнан.
2/Үй
тапсырмасын тексеру Тапсырма :7Амалдарды
орында 3/Ой
шабуыл : Ойын: « Кім шапшаң?»
1/Егер тырна бір аяғымен тұрса 3кг салмақта болады, екі аяғымен тұрса оның
салмағы қанша? 2/
Егер аңшы 10 торғайды атып алады.Торғайдың нешеуі қалады? 3/
Егер үстел беті тік төртбұрышты, оның бір бұрышын арамен кесіп алсақ, неше
бұрыш қалады? 4/ 1т мақтаауырма, 10ц темір ауырма?
4/Жаңа сабақ:
Математикалық диктант: -3
жүздік, 5 ондық, 1 бірлігі бар санды жаз.351
- 780- нен 600-ді азайт. Нәтижесін жаз. 180
- 920-ны 60-қа артыр. Нәтижесіе жаз. 860
-Азайғышы 630, азайтқыш 120.Айырманың мәнін тап . 510 -
5 иен 6-ның көбейтіндісін тап, нәтижесін жаз -
70 пен 10-ның бөліндісін жаз,мәнін тап: Мағынаны тану: «Ертегілер елінде» Ерте, ерте ертеде, Ешкі жүні
бөртеде, Математика
патшалығында, «Орман» деп аталатын мемлекетте кемпірмен шал өмір сүріпті .Бір
күні әжей атайға жұмсақ,әрі дәмді етіп бауырсақ пісіреді Әжей дөп-дөңгелек нанды
терезе алдына қояды екен, Ол атаймен әжейден әбден жалығып, терезеден ытқып-ап,
дөңгелеп қаша жөнеледі екен.Жол бойымен домалап келе жатса; Алдынан,
Бір
ноян. Қорқақ
кім? /Ол қоян/ -шыға келеді
- Бауырсақ, бауырсақ мен сені жеймін демесі бар емеспе?
-Қоян сенің бұның әділ емес.Сен маған тапсырма беріп көр,орындасам, мені
жібер,-дейді. Қоян тапсырмасы
Тапсырма:1: Ауызша орындау
55 64 1000
780 450
390
43 *10 31
700 :10 100
460 :10 240
52 72
480 390 570 550
Есте сақта!:
1/Нөлдермен аяқталатынт сандарға көбейту кестесі
10-ға көбейту кезінде саннның оң жағына бір нөл жазылады
|
4*10 = 40
|
4*1 онд = 4 онд.
|
100-ге көбейту кезінде саннның оң жағына бір нөл жазылады
|
4*100 = 400
|
4*1жүзд. = 4жүзд.
|
1000-ға көбейту кезінде саннның оң жағына бір нөл жазылады
|
1*1000 = 10000
|
4*1мыңқ. = 4 мыңд.
|
2/Нөлдермен аяқталатынт сандарға бөлу
кестесі
10-ға
бөлу кезінде
|
Бөлінгіштің
соңындағы бір нөлді алып таста
|
40:10 = 4
|
100-ге
бөлу кезінде
|
Бөлінгіштің
соңындағы екі нөлді алып таста
|
400:100 =
4 1000
:100 = 10
|
1000-ға
бөлу кезінде
|
Бөлінгіштің
соңындағы үш нөлді алып таста
|
1000 .1000 = 1
|
-Өзі
ашулы,азулы,.
Өзі жыртқыш , өзі аш
Болды екен бұл қай аң?/ Қасқыр/
-Қасқырдың тапсырмасы. Тапсырма:2 Кестені толтыр:
а/
Бөлінгіш
|
600
|
1000
|
340
|
700
|
670
|
|
530
|
450
|
Бөлгіш
|
100
|
10
|
10
|
|
|
10
|
10
|
10
|
Бөліндінің
мәні
|
|
|
|
7
|
67
|
80
|
|
|
Дәлелдеуі:1/Бөлінгішті бөлгішке бөлсек ,бөліндінің мәні шығады
2/ Бөлінгішті бөліндінің мәніне бөлсек , бөлгіш шығады .
3/Бөліндінің мәнін бөлгішке көбейтсек, бөлінгіш шығады.
ә/
Көбеіткіш
|
5
|
9
|
90
|
8
|
60
|
10
|
100
|
7
|
Көбейткіш
|
100
|
10
|
10
|
|
|
7
|
8
|
70
|
Көбейтіндінің
мәні
|
|
|
|
800
|
600
|
|
|
|
Дәлелдеуі:1/ Бірінші көбейткішті екінші көбейткішке көбейтсек, , көбейтіндінің
мәні шығады 2/ Көбейтіндінің мәнін бірінші көбейткішке бөлсек, екінші
көбейткіш шығады. 3/ . Көбейтіндінің
мәнін екінші көбейткішке бөлсек, бірінші көбейткіш шығады.
Оқулықпен жұмыс:
Тапсырма:3 Есептеулерге қара. Түсіндіруді жалғастыр.
20
* 4 = 20 + 20 + 2 0 = 80 немесе 20*4 =80 және 2 онд * 4 = 8 онд.= 80 4
* 20 = 80 80
*4 =
20
80
*20 = 4
1/ К
өбейтіндіні қосындымен алмастырамыз
2/ Бірінші көбейткішті екінші көбейткішке
көбейтемізде,оң жағындағы нөл жазылады. 200*4=200+200+200+200=800
немесе 200*4 800 ,2 жузд * 4 = 8 жузд
=800 4
*200 = 800
800 : 4 = 200 8000
: 2000 = 4 Сергіту сәті
: -Қырда
жүрер ол жортып,
Іні де жоқ
бармайтын. Құйрығымен
бұлтартып,
Қандай аң бұл
алдайтын?
-Түлкінің тапсырмасы Тапсырма:4
Түсіндіріе отырып есепте.Тексеруді орында.
5*20 = 100 80:2=40 100:20=5 4*200=800
300*3=900
20*5=100 40*2=80
100:5=20 200*4=800 3*300=900
100:20=5 80:2=40 20*5=100
800:200=4 900 :300=3
100:5=20 80:40=2 5*20=100
800:4=200 900:3=3000
- Орман оның мекені, Балмен
ұйқы сүйгені,
Құлпынайы жегені.
Оның аты кім еді ? /Аю/
-Аюдың тапсырмасын орындайық. Есеп:5
а/ Самса- 20 тг-4 қ ?
тг Шырын-
50 тг - 2қорап
Шешуі:/20*4/+//50*2/ =
180
Ж/бы:Барлық сатып алынған затқа 180 теңге төленді
ә/ Сатып алса-300 тг-3
қорап Қайырады-?тг
Бары-1000тг
Ш/уі: 1000-/300*3/=
100 Ж/бы:100
теңге қайырады б/Бары-200
тг
Сатып алу-400тг-2 қорап
Жетпейді-? Тг Ш/уі: /400*2/-200 =600 Ж/бы:
600 теңге ақша жетпейді.
Өзіндік жұмыс:
Т: 6 « Уақытты тиімді пайдалан! »
-1-топ:
30* 3 , 20*3 , 60: 3, 60:2 , 160-80, 550+200, 666+6, 7+343
- 2-топ:
300*2, 200*3, 600:2, 600:3, 450+90, 888+8, 1000-450, 245+60
Шығармашылық
жұмыс:
-Қырда жүрер ол
жортып,
Ініде жоқ бармайтын.
Құйрығымен бұлтартып
,
Қандай аң еді
адайтын?
- Түлкішек тапсырмасы «Сиқырлы сандықша» Т:8
Төрт қорапта ақ,қара, қызыл,
жасылшарлар бір-бірден жатыр.Егер барлық жазулар дұрыс емес екені белгілі боса,
қай шар қайсысында жатыр?/ /
Сабақты қортындылау. Бағалау.
Үйге тапсырма:Т:7169-бет Сурет бойынша өрнектер жаз және олардың
мәнін тап
-Қандай нәтиже шығаруға болады?Көбейткіштердің орнын ауыстырғанна көбейтіндінің мәні
өзгермейді.
-10,100-ге қалай көбейтеміз?Санды 10, 100, 100
ж/е басқа сандарға, яғни нөлге аяқталатын
сандарға көбейтуді былай
орындайды:
1/ Көбейтіндінің мәніне
сол санды жаз. Себебі:
санды 1-ге көбейтсек сол санның өзі шығады.Мсыалы9*1 10*1 Ол
үшін мынадай ережеге сүйенеміз: а*1=а немесе 1*а=
а 2/
Оң жағына разрядтық бірліктерде неше нөл болса, сонша нөлді тіркеп жаз. Мысалы;10*1, н/е 10 есе артыру деп білемі; 100*1 н/е 100 есе арттыру
-10,100-ге қалай бөлеміз? Санды
10, 100, 100 ж/е басқа сандарға, яғни нөлге аяқталатын сандарға бөлуді былай орындайды: Мысалы;
10 :1 =10 Санды 10, 100,
100 ж/е басқа сандарға, яғни нөлге аяқталатын
сандарға көбейтуді былай
орындайды:
Тұжырымдама: Кез-келген санды 1-ге бөлсек , сол санның өзі шығады. Мысалы:10 :10 =1 Тұжырымдама: Кез-келген санды сол санға бөлсек , 1 саны шығады, немесе 10 есе
кемиді. Оқулықпен
жұмыс: Тапсырма
:1 а/
Ауызша. ә/Есептеуді түсіндір:
10*2 =10+10=20 -
Көбейту амалын қосумен алмастыруға болады. Тұжырымдама:
Бірдей қосылғыштарды қосу көбейту деп аталады. -
- 2*10= 20 ауыстырымдылық
қасиеті 20:10=
2 ; 20:2= 10 –Көбейтуді бөлумен тексеруге болады. Тұжырымдама:
Көбейтумен бөлу өзара байланысқан. Қалғанында
осылай түсіндіру
Тапсырма:2Есептеуді
қарап шық: Сергіту сәті: Есеп: 6 Қайтты-
10 /автобус/ Болды-15
қыз-23 ер
БАРЛЫҒЫ -? ш/і: /15+23/*10 =
380 Ж/ бы:Барлығы 380 бала Танымдық
тапсырма Топтықжұмыс:
Тапсырма:7 1/ Амалдар
тәртібін анықта ж/е есепте 2/ Теңдеуді шеш: 3/Салыстыр: 45-25
):2+4= 20:2+4=14 х*10=40 99*100-1
( 84-82)*6:4=3
300* X=810+90 640-40 *600 2*5+6*2=22
в:400=20:10 80*10 Х 9*90 (
6+8):2+6=13 30*20
Х 550+60
-Көбейту мен бөлу екінші басқыштағы амалдар деп аталады. Шығармашылық
тапсырма:
4*20 80:4
80:20 200*4 4*200 800:4 800:200