Инфоурок Классному руководителю КонспектыАбай «Қыс»

Абай «Қыс»

Скачать материал

Пәні:  қазақ тілі                  5  «Б» сыныбы

Сабақтың тақырыбы:     Абай   Қыс

 

Мақсаты:  Ақпарат көздерін тиімді пайдалану арқылы сын есім сөздерімен таныстыра отырып, Абай Құнанбаев шығармасының идеясын ашу.

Міндеттер:

-          сын есімді шығармадан анықтай отырып, сөйлеу мәнеріне қолдана білуге машықтану;

-          оқушылардың шығармашылық бағытта жұмыс істеуіне ықпал ету;

-          өзіндік пікір қалыптастыру арқылы тапсырманы өзара талқылау, қорытынды жасау, түйінді ойларды жинақтай білу;

-          қоршаған ортаның тылсым сырларына қызықтыру арқылы табиғатты аялай білуге табиғаттың сұлулығын сезінуге тәрбиелеу.

 

Сабақ түрі: топтық және жұптық жұмыс.

Сабақ типі: жаңа білімді меңгеру

 

Қолданылатын модульдер: Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер, білім беруде АКТ-ны пайдалану, білім берудегі басқару және көшбасшылық, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес білім беру және оқыту.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:«Миға шабуыл», «Болжау», «Жиксо-1», Сергіту жаттығулары, «Жұптас, ойлан, бөліс», «INSERT», «RAFT» стратегиялары.

Күтілетін нәтиже:

- сын есімдерді мәтіннен анықтай отыра, ауыз екі тілде қолдана біледі;

- жұптық және топтық әрекетте белсенділік танытады,   сыни тұрғыдан баға бере біледі;

- табиғаттың сұлулығын сезінеді, жауапкершілік сезімі нығаяды.

 

Сабақ

кезеңі/ уақыты

Жоспар мазмұны

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Бағалау

Дереккөздер

Кіріспе

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

А) Психологиялық көңіл-күйді реттеу.

«Көңіл-күй неге ұқсас» әдісі

Мақсаты: жағымды эмоция орнату.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Б) Топқа бөліну

«Қар ұлпалары»

Мақсаты: серіктестік қарым-қатынас жасауға ыңғайлы орта құру.

 

Оқушыларды ынтымақтастық қарым-қатынасқа түсіру.

Менің қазіргі көңіл-күйім көгілдір аспандағы жылы, жұмсақ күннің көзіне ұқсайды, ал сендердің ше?

Әрбір күн – таңертеңнен басталады. Біз көңіл-күйімізді реттеуге тиіспіз. Бұл үшін мен келесіні ұсынамын – мен сендерге өлең оқимын, сендер оны қимылмен орындайсыңдар.

Қар жауады жапалақтап,

Балалар жүр шапалақтап.

Балалар тон киеді,

Аяз беттен сүйеді.

 

Б)Қар ұлпаларының суреті арқылы шағын топтарға бөлу.

1-топ   2-топ   3-топ  

Ә)Дәптерге күнді жаздыру.

Қаңтардың  жиырма тоғызы Бағалау тәсілімен таныстыру.

 

 

 

 

 

Оқушылар олардың бүгінгі көңіл-күйлері неге (қай жыл мезгіліне, ауа райына, табиғаттың құбылысына) ұқсас екенін айтып береді.

 

 

Мұғалімді мұқият тыңдау арқылы қимыл-қозғалыспен орындайды.

 

 

Б)Қар ұлпаларының суретін алу арқылы шағын топтарға бөлініп отырады, топ басшысын сайлайды.

Ә) Қазақ тілі  кітабын, дәптерлерін даярлайды.

 

 

 

 

 

Ауызша мадақтау

«Тамаша!»

 

 

 

 

 

«Жарайсыңдар!»

 

 

 

 

«Епті екенсіңдер...»

Флипчарт №2

«Қыс көрінісі»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық,

 №3 флипчарт

Қар ұлпалары суреті

№ 4 флипчарт Күн реті жазылған

Тұсауке

сер

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

Крассворд  шешу

«Алтын баған» әдісі

Мақсаты: қызығушылық тудыру

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Болжау» стратегиясы

Мақсаты: ой белсенділіктерінің дамуына ықпал ету

 

 

 

 

Үй тапсырмасын тексеру

 

Топтарға ребус, жұмбақ, боранның дыбысы   беріледі.

1-топ:

Қыс, шық, сырғанақ суреттері.

2-топ:

Қолы мен қаламы жоқ,

Бiрақ сурет салады көп. (Аяз)

3-топ:

Кроссворд

 (Боран)

 

-Бұл қай жыл мезгіліне қатысты айтылған сөздер?

-Осы жыл мезгілін тағы қандай сөздермен сипаттауға болады?

 

 

Боранның дыбысын естірту.(Сурет)

-Бүгінгі сабақ не туралы болмақ?

 

 

 

 

 

Тест тапсырмалары арқылы

Шағын топтағы оқушылар топтаса отырып ребусты, жұмбақты, ненің дыбысы екенін анықтайды.

1-топ: «ҚЫС» мезгілі.

2-топ: «АЯЗ»

3-топ: «БОРАН» кроссворд.

Топтаса отырып шешімін тапқан соң интербелсенді тақтада дұрыстығын «Алтын баған» әдісі бойынша тексереді.

 

 

 

 

 

Оқушылардың пікірі тыңдалады.

 

 

Таныстырылымды көру арқылы жаңа сабақтың мазмұнына болжам жасайды.

Оқушылар тест тапсырмасын орындап, жұптаса отыра тексереді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Өте жақсы»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Жарайсыңдар!»

Интербелсенді тақта, № 5 флипчарт

Алтын баған

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

№ 5 флипчарт

«Қыс» бейнебаян

 

 

 

Негізгі бөлім

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

10 минут

Жаңа білімді игерту

Сабақ тақырыбы:

Абай            Қыс

 

 

 

 

 

Жаңа сөздер:

 

 

 

 

 

 

 

 

«Миға шабуыл» әдісі

Мақсаты: ой қозғау...

 

 

 

«INSERT» әдісі

Мақсаты: сөздік қорларын дамыту.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Жиксо-1» стратегиясы

Мақсаты:

тақырыптық-мазмұндық талдау жасау.

 

Сергіту сәті

Мақсаты:

Ойды және дене мүшелерін сергіту.

 

 

 

 

 

«Жұптас, ойлан, бөліс» стратегиясы

Мақсаты:топтық жаңа білімді жинақтау,ынтымақта

са жұмыс жасай отырып, өз ойларын еркін, дәлелді түрде жеткізе білуге ықпал ету.

 

 

 

 

 

Түрткі сұрақ:

Сабақтың тақырыбын хабарлау, жалпы мақсатты айту және оқушыларды мақсат қоюға тарту.

-Бүгінгі сабақта Абайдың «Қыс» өлеңімен таныса отырып, сын есім сөздерімен танысамыз.

(электронды оқулық)

 

Оқушыларды жаңа сөздермен таныстырамын.

Қыстыгүні- зимой

Жиі-жиі- часто

Аяз-мороз

Бейнелеу-описывать

Сырғанау-кататься

 

 

Абай туралы бейнефильм көрсетіледі.

-Абай атамыз туралы не білдіңдер?

Мәтінмен жұмыс

Мәтінді орыс тіліне аудару

«Қыс» өлеңін айтылым бойынша орындау.

 

 

 

-Ақын қысты кімге теңейді?

-Абай қысты қалай сипаттады?

 

 

 

 

 

«Ақша қар» әні

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Шағын топтарға тапсырмаларды таратып беру:

1-топ: Семантикалық карта толтырады.

2-топ: Берілген сызба бойынша А.Құнанбаев туралы жазады.

 3-топ: 

Өлеңнен сын есімдерді тауып жаз.

 

 

 

 

 

 

Сөйлемдерді дұрыс құраңдар.

1.     Ақыны, ұлы, Абай-, халқының, қазақ.

2.еңбек етті, Абай, орыс мәдениетімен, жақындастыру, қазақ халқын бағытында көп.

(флипчарт)

Дәптерге сабақтың тақырыбын  жазады.

Оқушылардың пікірлері тыңдалады.

 

 

 

 

Жаңа сөздерді оқып, осы сөздер бойынша  сөз тіркестерін құрайды.

 

 

 

 

 

 

Оқушылар бейнефильмнен алған түсініктерін ортаға салады.

 

 

 

 

-ішінен;

-шумақ бойынша топпен.

 

 

 

 

 

 

Оқушылардың жауабы тыңдалады.

 

 

 

 

 

 

 

Әнді қимыл-қозғалыс арқылы орындайды

 

 

 

 

 

 

 

1-топ: «Қыс» сөзін септейді.

2-топ: әңгіме құрайды.

3-топ: сын есім сөздерді тауып жазады.




 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Түйінді ой-пікірлерін ортаға салады.

 

 

 

 

 

 

«Жарайсыңдар!»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Өте жақсы!

 

 

 

 

 

 

 

 

№6 флипчарт Сабақ тақырыбы:

Абай            Қыс

№ 7 флипчарт

«Абай» бейнебаян

 

 

 

 

№ 8 флипчарт

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

№ 9 флипчарт

«Кел, билейік!»

 

 

 

 

 

№10 флипчарт

Тапсырмалар

жазылған парақшалар.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бейнефильм:

Абайдың «Қыс» өлеңінің шығу тарихы

Қорытынды

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

1 минут

«Мозайка» стратегиясы

Мақсаты:

«үнсіз оқушыларды»  ынталандыру.

 

 

 

 

 

 

 

«Қосу, алу, қызықты» стратегиясы Мақсаты: игерген білім жайында кері байланыс жасау

 

 

Бағалау

Рефлексия

 

 

 

 

 

 

Үйге тапсырма

Күнделікті енді ашайық,

Үй тапсырмасын жазайық.

Бүгінгі  алған білімді,

Ұмытпай, есте сақтайық!

3 топқа  қағаз қиындыларын беріп құрастырту.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-Сонымен, бүгінгі сабақтың мазмұны не туралы болы?

-Абай Құнанбаев туралы не білдіңдер?

-Ақын қысты кімге теңейді?

-Қандай сын есім сөздерімен таныстық?

 

 

Шағын топтағы оқушыларды аққала суреті арқылы бағалау.

 

 

 

 

 

 

 

1.Қысқы табиғаттың құбылыстарына арналған халық болжамын жазу.

2.Өлеңді мәнерлеп оқу.

 

 

Құралған сурет бойынша 

топтардағы спикерлер оқушыларға тапсырмаларды бөліп береді де, бірлесе орындайды.

Топ алдында жұмыстарын қорғайды.

Жұмысты қорғауға шығатын оқушыны топ спикері анықтап отырады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://grandwallpapers.net/wallpapers/snegovik-s-podarkom/snegovik-s-podarkom_1920x1200.jpg  - өте жақсы

http://www.proza.ru/pics/2009/08/28/830.gif - жақсы

http://allpolus.com/uploads/posts/2011-02-05/69365-0.jpg

- әлі де еңбектену керек

 

«Аққалада» жазылған  үйге орындайтын тапсырманы алады.

Ауызша мадақтау

«Жарайсыңдар, білімпаздар!»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ауызша мадақтау

 «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша оқушылар сабақтан алған әсерлерін қар ұлпаларына жазып, жапсыру арқылы білдіреді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

№ 11 флипчарт

 

 

 

 

 

 

 

 

 

№ 12 флипчарт

Бағалау парағы

 

 

№ 13 флипчарт Қар ұлпалары

 12 флипчарт

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша:

Таныстыры

лым «Қыс келбеті»

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парағы

Топ мүшелері

Топтағы талқылауға белсене қатысуы

Топ мүшелеріне көмектесе алуы

Дәптермен жұмысты тиянақты орындауы

Сұраққа нақты, толық жауап беруі

Жалпы ұпай

1

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

Шағын топтарды бағалау парағы

 

Шағын топтар

Топ ережесіне сай жұмыс жасауы

Топтық жұмысты қорғауы

Топ мүшелерінің сабаққа қатысы

Сұраққа нақты, толық жауап беруі

Жалпы ұпай

1-топ

 

 

 

 

 

2-топ

 

 

 

 

 

3-топ

 

 

 

 

 

4-топ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тағы да өзгерістер енгізуім мумкін!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Абай «Қыс»"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Электронный архивариус

Получите профессию

Копирайтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
