1640034
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
Добавить материал и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
До повышения цен на курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации осталось:
0 дней 0 часов 0 минут 0 секунд
Успейте подать заявку на курсы по минимальной цене!
Лабиринт
ИнфоурокНачальные классыКонспектыЗ дыбысы және әрпі

З дыбысы және әрпі

Лабиринт
библиотека
материалов

Тақырыбы: З дыбысы және әрпі

Мақсаты:

Балаларға «З,з» дыбысы және әрпі туралы түсінік беру, сөзге дыбыстық талдау жасай білуге үйрету,сөздерді буынға дұрыс бөле білу,сурет арқылы заттың атауын білу, логикалық ойлау қабілетін арттыру.Жзу дағдысына үйрету.

Көрнекілігі: Оқулық ,кеспе әріптер, суреттер, дидактикалық ойын, әріпті плакат, дыбыстар үйшігі.

Әдіс-тәсілдері: Әңгімелеу, сұрақ-жауап, түсіндіру.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі. –Сәлеметсіздерме, балалар, отырыңдар.Қазір біз өткен сабақта үйренген әріпмізді еске түсіріп пысықтап аламыз.

Үй тапсырмасын тексеру. –И қандай дыбыс?-И дауысты дыбыс. Буынға бөліп оқу. (хормен) И-не, и-не-лік, ши-е.

Жаңа сабақ 1.Жұмбақ шешу: Ләззатта бар,

Жанатта жоқ.

Азатта бар,

Қанатта жоқ.

(З әрпі)

Жауабы айтқан бала сол З дыбысына сөз ойлап айтады. –Кәне балалар, «З,з» дыбысынан басталады кім тағы қандай сөздер біледі?


Тақтадағы көрнекілік арқылы жаңа сабақты пысықтап,түсіндіру.


Оқулықпен жұмыс.

-Оқулықтағы суреттердің аттарын буындап, шапалақ арқылы айтқызу. Жү-зім, зы-мы-ран, жұл-дыз.

Тізбек бойынша берілген сөздерді оқыту.А-з аз аз аз қаз жаз о-з оз оз боз боз-ба-ла З-е зе зе зерде Зере.


Тіл ұстарту жаттығуы.

Ыз-ыз-ыз Анар-сүйкімді қыз

Жазу жұмысы:З-дыбысын ауада жазып көрсетіледі.Балалардың өздеріне ауада жазғыжамын, сонан соң оқулықтан жазады.

Сергіту сәті.

Ұзын қанат инелік Инелікке тимелік Ұшақты біз жасадық Инелікетен үйреніп. Зу-зу,зу-зу,зу-зу. (Қимылмен көрсету)

Дидактикалық ойын.

Ойын шарты.барлық балаларға жеке-жеке доп лақтырып, доп алған бала Сол дыбысқа сөз ойлап айтады.

И-дыбысына сөз---ине,инелік,шие,т.б. З-дыбысына сөз---зымыран,жүзік,жұлдыз т.б

Жаңа сабақты пысықтап, қорытындылау

-Балалар бүгінгі сабақта қандай жаңа әріппен таныстық? З дыбысымен таныстық. –З қандай дыбыс. З дыбысына кім сөз ойлап айтады? Зымыран сөзін қатыстырып кім сөйлем құрайды? Т.б

Үйге тапсырма:

Балалар үйден сауат ашу оқулығындағы З әрпін буындап оқып, дәптерлеріңдегі әріпті үлгі бойынша жазып келіңдер.

Бағалау.

Бүгінгі сабаққа барлықтарыңыз жақсы қатыстыңыздар.Сабаққа өте жақсы қатысқандарды бағалаймын.

Қорытынды.

-Сабақ аяқталды.Қоңырауға шығуларыңызға рұқсат.


