Инфоурок Дошкольное образование КонспектыМектепалды даярлық сыныбы Жараталыстану пәнінен "Сенің денеңнің құрылысы" тақырыбына арналған қмж

Мектепалды даярлық сыныбы Жараталыстану пәнінен "Сенің денеңнің құрылысы" тақырыбына арналған қмж

Скачать материал

ТАҚЫРЫБЫ: Сенің денеңнің құрылысы қандай?

 Мектеп: «Қостанай ауданы әкімдігінің білім бөлімінің Мичурн орта мектебі» ММ

Сыныбы: МДС «Ә»

Қатысқан балалар саны: 8

Қатыспағандар саны: 0

ҰОҚ-ның оқытылу мақсаты

0.1.4.1 Адамның негізгі дене мүшелерін атап, олардың қызметін білу.

Күтілетін нәтиже

Барлық балалар:

• адамның дене мүшелерін және олардың атқаратын қызметін атайды;

• суреттен дене мүшелерінің орналасуын көрсетеді.

Көпшілік балалар:

• дене мүшелерінің жұмысын түсіндіреді, олардың маңыздылығын атайды;

• орналасуын өзіңде көрсету.

Кейбір балалар:

• мидың бүкіл организм жұмысын қалай басқаратынын түсіндіру;

адам денесінің құрылысын қандай ғылымдар зерттейтінін атау.

Тілдік мақсат

Балалар:

Адам мүшелері қалай жұмыс істейтінін талқылау, қорытынды жасау – өз денсаулығыңды

күшейту және сақтау үшін организмді білу қажет, топтағы балалардың ұқсас және ерекше

белгілерін талқылау, барлық адамдардың бірдей құрылысын белгілеу.

«Мен өзім» ақпарат көзін қолдану.

Негізгі терминдер мен сөз тіркестері:

Дене мүшелері, анатомия, пішін мен құрылыс, организм, бірдей және әртүрлі, құрылысы, адам

денесі, сезім мүшелері.

Көптілділік: дене мүшелері части тела – body parts

Талқылау үшін сұрақтар:

Барлық адамдар бір-біріне несімен ұқсайды?

Несімен ерекшеленеді?

Біздің денеміздің құрылысы қандай?

Қандай дене мүшелерін сендер білесіңдер?

Қандай қызмет атқарады?

Өткен ҰОҚ-дан

алған білім

Адам денесінің мүшелерін ажыратады және атай алады, адам құрылысы туралы қарапайым білімдер.

Жоспар

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

I. Дұрыс әсерлі көңіл күй орнату

0-2 мин

(Ұ) Педагог ҰОҚ-ға арнайы жағымды атмосфера жасайды.

«Барлықтарың амансыңдар ма!»

Әр бала белгіленген уақыт ішінде балалардың максималды санымен қол

берісіп амандасып шығуы тиіс.

Мұнда басты назар қолды мейірімділікпен қысқанға, адамның көзіне

қарай отырып өзіңнің атыңды атауға аударылады.

Музыкалық әуен

ІІ. Өмірлік тәжірибені маңыздандыру

Мақсатты болжам

2-5 мин

Бақылау тақырыбына, бақылау нысанына көңіл аудару. Назарды сұраққа аудару: бір-бірімізді не үшін бақылаймыз? Мүмкін нұсқаларды таңдау: Танысу үшін. Бақылап үйрену үшін. Кіммен отыруды таңдау үшін. Бір-бірін жақсы білу үшін. Өзіңді білу үшін.

Топтағы балалар несімен ұқсас және бір-бірінен қандай айырмашылығы бар?

Балаларға адамның дене мүшелері бейнеленген суреттер ұсынылады, сол суреттер бойынша бақылау тақырыбын болжамдайды. ҰОҚ соңына дейін қол жеткізілетін мақсатты анықтайды. (Оған рефлексия кезеңінде қайта оралады). Бұл кезеңде барлық ақпараттар көздерін еске түсіруі қажет. Бұл ҰОҚ-да «Мен өзім» ақпарат көзіне назар аудару.

 

 

 

 

 

  Адам денесінің негізгі мүшелерімен«Мен өзім» ақпараттар

     және олардың қызметімен танысу             көзі

 

ІІІ. ҰОҚ-ның тақырыбы бойынша жұмыс

6-27 мин

(Ұ) Өзіне айнадан қарау ұсынылады. Өмірде бәрінен де ең қымбаты – адам екеніне баса назар аударту. Өлең оқуға болады:

Қуыршағым, тыныш тұр,

Дәрігер аю, дұрыс тұр.

Қызыл добым, секірме,

Мазамды көп кетірме.

Ал дәтілдек машинам,

Ұзап кетпе қасымнан

айна

 

 

адам сұлбасы

 

(Ұ) «Не істей алатынын айт және көрсет!» ойыны

Педагог дене мүшесін айтады, балалар оны көрсетеді және оның не үшін керек екенін айтады. Қол – бірдеңені алады, ұстайды, көтереді, түсіреді, басқа жерге қояды, бірдеңені немесе біреуді көрсетеді, шапалақтайды… Аяқ – тұрады, жүреді, аттап өтеді, секіреді, тебеді…

Қорытынды жасауды ұсынады: дененің әрбір мүшесі өзінің жұмысын атқарады.

Педагог дене мүшелерінің қозғалысымен денені шынықтыруға ұсыныс жасайды.

    Аяқтарды түзу ұстап кім тез жүгіре алады.

    Түзу қолмен үстел үстіндегі алманы ал.

   Қарындашты аяқ саусақтарының арасына қойып, сурет сал.

                                                                             Аяқтар мен қолдарды кезектестіріп тапсырманы орында. Педагог ойлануды ұсынады («Мен өзім»): Неге дене мүшелерінің жұмысы туралы білу керек? Ұжымдық қорытынды: Денсаулықты сақтау үшін.

(Ұ, Ө) Өзекті мәселелер («Мен өзім»). Педагог «Біз бәріміз әртүрліміз» ойыны барысында адамдар несімен ерекшеленетінін анықтауды ұсынады. Допты лақтыра отырып, оны ұстаған балаға жоспар бойынша өзі туралы айтып беруін ұсынады. Балалардың болжамдар айтуына түрткі болады:

(Ө) Әліппе-дәптермен жұмыс.

1-тапсырма. Балалардың суреттерін бояйды. Дене мүшелерін атайды

(оның ішінде жұп мүшелер: екі көз т.б.)

2-тапсырма. Төртбұрыш ішіне дене мүшелерінің суреттерін салады.

Олардың атқаратын қызметін айтады.

Дене мүшелерінің суреттері бар карточ-калар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Әліппе-дәптер

IV. ҰОҚ-ның

қорытындысы.

Рефлексия.

28-30 мин.

(Ө) Рефлексия кезеңінде бала өзінің не білгендігін, не үйренгендігін,

ҰОҚ-ның басында қойылған мақсатқа қол жеткізілді ме, жоқ па, талдап

жіктеуі тиіс.

Әліппе-дәптер,

түрлі түсті

қарындаштар.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Мектепалды даярлық сыныбы Жараталыстану пәнінен "Сенің денеңнің құрылысы" тақырыбына арналған қмж"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Теолог

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
