Өтетін күні
Сабақтың № _
Сабақтың тақырыбы: Менің
болашақ мамандығым. Тұрлаусыз мүшелер.
Мақсаты :
Білімділік :
1.Оқушыларға тапсырмалар беру арқылы алған
білімдерін нығайту, тиянақтау, теориялық білімін практикамен ұштастыру.
2. Грамматикалық сауаттылығын арттыру.
3 Сойлемнің тұрлаусыз мүшелерін жалғауларды пысықтау, синтаксистік талдауды
пысықтау.
Дамытушылық:
1. Пәнге деген қызығушылығын ояту.
2. Деңгейлік тапсырмалар арқылы оқушылардың белсенділігін, ынтасын арттыру.
3. Танымдық тапсырмалар арқылы ізденімпаздық қасиетін қалыптастыру.
Тәрбиелік:
1. Тілімізді құрметтеуге, Елжандылыққа, шапшаңдылыққа, әдептілікке баулу.
2. Ойын нақты, көркем, әсерлі етіп жеткізе білуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: аралас
сабақ, , деңгейлеп оқыту, пікірталас, саяхат сабақ
Технология: модульдік
оқыту
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сөздік
әдісі (әңгіме,
түсіндіру, кітаппен жұмыс); көрнекілік әдісі (демонстрация), практикалық
әдісі (сұрақ- жауап әдісі)
Сабақтағы оқушылардың іс- әрекеті: жеке,
топпен, жұппен, іздену, кесте толтыру
Сабақтың құрал- жабдықтары,
көрнекілігі: сызбалар,
қосымша әдебиеттер, техникалық құралдар, фотосуреттер, презентация
Пәнаралық байланыс:____ әдебиет,
еңбек______
САБАҚТЫҢ ЖОСПАРЫ
1.Ұйымдастыру кезеңі
2.Үй тапсырмасын сұрау
3. Жаңа сабақ
4. Оқулықпен жұмыс
5. Бекіту, Сабақты қорытындылау
6. Үй тапсырмасын беру
7. Бағалау
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:
І. Оқыту үрдісінің маңыздылығы:
Ұйымдастыру кезеңі 1-2 мин. Сөйлесім.
1.Оқушылармен сәлемдесу
2. Оқушыларды сабаққа бейімдеу.
3.Сөйлесу.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
Айтылым.
Үй тапсырмасын тексеру.
Өткен тақырыптарды сұрақ –жауап
арқылы қайталау.
ІІІ. Жаңа тапсырмаларды
қалыптастыру:
•
1.Мұғалімнің
кіріспе сөзі: сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру:
•
Мамандық
таңдау-әрбір мектеп бітіруші түлектің мақсаты.Барлық адамның арманы бар.
Мамандықтың түрі өте көп. Адам жас кезінен өзі қалаған мамандығына бейімделе
бастайды. Болашаққа апаратын жол балалық шақтан басталады. Болашақта жақсы
маман иесі болу үшін жақсы оқу, жақсы тәрбие алу керек. Білім тек қиындықпен келеді.
•
☺2. Оқушылардың бұрынғы білімдерін
жаңғырту үшін жалпы сұрақтар қою:
«Ой қозғау».Өз ойыңды ортаға сал. Нақыл
сөздерді түсіндіріңдер. (Слайд)
1. Бар ізгілік білімменен алынар,
Білімменен аспанға жол салынар.
(Ж. Баласағұн )
...білгені, көргені көп адам білімді болады.
(А. Құнанбаев)
2. Мамандықтар туралы білесіңдер ме?
/презентация/
3.Мектепте еңбек пәнінде сендер не
істейсіңдер?
☼3.Сөздік жұмысы. Оқылым. Айтылым.
Жазылым
1.Сөздердің мағыналарын түсіндіру, сөз таптарын
ажырату.
бейім — ыңғай — икем
мамандық — кәсіп
пікір — ой — көзқарас
оқиға — жағдай
құштарлық — сүйіспеншілік
ақпарат — жаңалық — хабар
билік — басшылық
2. Дұрыс айтуға дағдыландыру:
(мұғалім сөздерді мәнерлеп оқиды, оқушылар сөздерді мұғалімнен кейін дауыстап
оқиды, тізбекпен оқиды:)
3. Жаңа сөздерден сөз тіркесін
құрау, сөйлем құрау
4.Жаңа сөздерді сөздік дәптерге
жазу
5.Сұраққа жауап беріңдер
Болашақ мамандық иесі болу үшін
қандай алгоритмді орындайсыңдар? /Дәптерге әр оқушы өз ойын жазады /
• Оқу
• Мектепті
бітіру
• 5
мемлекеттік емтихан
• Мектепті
бітіргеніміз туралы төлқұжат алу
• Таңдаған
оқу орында талапқа сай 3-4 емтихан тапсыру
• Диплом
• Жұмыс
орнына тұру
• Болашақ
балалық шақтан басталады.4
4.Мәтін бойынша жұмыс.
1.Мәтінді түсініп оқып, ат қойыңдар.
197-бет Қазақ тілі Артыкова
2.С ұрақтарға жауап беріңдер.
3.Оқушыларды үш топқа бөлу. «Білім »,
«Тәрбие », «Мамандық». Енді әр топ өз атаулары бойынша теориялық ұғымдарды
қорғайды. Мысалы: Білім- басты қазына. Тәрбие- адамның рухани азығы.Мамандық
таңдау-мақсатымыз.
6.Электронды оқулықпен жұмыс ІІІ ОРТА ДЕҢГЕЙ. 3-
бөлім. 1қадам. Менің сүйікті ісім.
7.Грамматикалық тақырып
(Презентация)
Сөйлемнің тұрлаусыз мүшелерін қайталау
І топ
Анықтауыш
|
ІІ топ
Пысықтауыш
|
ІІІ топ
Толықтауыш
|
V. Жаңа білімді бекіту: Оқылым. Сөйлесім.
1-тапсырма. Сөйлемді
толықтырыңдар.
- Жастар алған білімін немен ұштастыру керек деп ойлайсың?
- Білім неге жеткізеді?
-Білімді қайдан аласың?
2-тапсырма. Берілген сөйлемді
талдаңдар./4/
Мамандық таңдау - әрбір мектеп бітіруші
түлектің мақсаты. Жастарға болашақта мектептен алған сапалы білім ауадай қажет
болатыны анық. Ата-ананың, ұстаздың берген сапалы білімі мен өнегелі тәрбиесін
дұрыс ұғынып, түсініп оқу жастардың басты міндеті болмақ.
3-тапсырма . Мына
мақал-мөтелдердің сыңарларын тауып, көшіріп жазыңдар. Мағынасын
түсіндіріңдер.
Білімнің басы – бейнет,
|
отыра берсең, жалқаулық басынады.
|
Білімді өлсе, қағазда аты қалар,
|
көзі ашыққа - маржан.
|
Өз білмегеніңді кісіден сүра,
|
соңы - зеинет.
|
Оқи берсең, көзің ашылады,
|
ақылды қарттан нақыл шығар.
|
Білімді жастан ақыл шығар,
|
кісі болмаса, кішіден сүра.
|
Кітап көзі жұмыққа - арзан,
|
ұста өлсе, істеген
заты қалар.
|
4-тапсырма. Венн диаграммасын
толтыру
5-тапсырма. Мәтінге қарай отырып
төмендегі сөйлемдердің дұрыс-бұрыстығын тексеріңдер.
сөйлем
|
дұрыс
|
Бұрыс
|
1.
Мен бала кезімде құрылысшы болуды армандамадым.
2.
2.Әдебиетке құштарлығым оянды.
3.
3.Біздің мектепте
"Тілші" газеті шығарылады.
4.
4.Мен мектепте аудандық
газетті шығаруға қатысамын.
5.
5.Мен — бас редактормын.
6.Мен Қазақ ¥лттық университетіне оқуға түспекпін
|
|
|
6-тапсырма.
«515» әдісі 5 минут ішінде 15
идеяны алдыға тарату керек
І топ. «Егер біз
тігінші болсақ....» (үлгілерінің суретін салу, таныстыру)
Көйлек .Юбка .Шалбар.
ІІ топ.«Егер мен зергер
болсақ....» (үлгілерінің суретін салу, таныстыру)
Сырға. Жүзік. Алқа . Білезік
.
7-тапсырма. «Бес
жолды өлең» Әр топ өзінің тапсырмасы бойынша
VІ. Үйге тапсырма. Менің
болашақ мамандығым.
VІІ.Бағалау.«Екіге
жасыңды төккенше, беске теріңді төк». Оқушы білімін бағалау.
VІІІ. Қосымша әдебиеттер:
Электрондық оқулық . «Шың»
.