Сабақты бекіту:
1917 жылғы Қазақ төңкерісінің себептерін түсіндіріп беріңдер.
1917 жылығы Қазақ төңкерісін ұйымдастырып, өткізудегі В.И.Лениннің рөлі қандай?
Кеңес үкіметінің алғашқы шараларын атаңдар.
Ресей шаруалары «Жер таралы» Декретті қалай қабылдады?
Ресейдегі азамат соғысы мен шетелдік интервенцияның себептерін ашып беріңдер
Азамат соғысының негізгі майдандарын атаңдар
КСРО-ның құрылу негізінде И.Сталинның автономияландыру жөніндегі жоспары неліктен қолдау таппады?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §5.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §6. АҚШ: «Жаңа бағыт» саясаты және Латын Америкасы елдері
Сабақтың мақсаты:
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі АҚШ-тың экономикасы, саяси және әлеуметтік жағдайы, АҚШ-тағы экономикалық дағдарыстың ерекшеліктері туралы толық түсінік беру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта, сызба
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
1917 жылғы Қазақ төңкерісінің себептерін түсіндіріп беріңдер.
1917 жылығы Қазақ төңкерісін ұйымдастырып, өткізудегі В.И.Лениннің рөлі қандай? Кеңес үкіметінің алғашқы шараларын атаңдар.
Ресей шаруалары «Жер таралы» Декретті қалай қабылдады?
Ресейдегі азамат соғысы мен шетелдік интервенцияның себептерін ашып беріңдер
КСРО-ның құрылу негізінде И.Сталинның автономияландыру жөніндегі жоспары неліктен қолдау таппады?
Жаңа сабақтың жоспары:
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі АҚШ
АҚШ-тағы экономикалық дағдарыстың ерекшеліктері
1932 жылғы президент сайлауы және Ф.Рузвельттің жеңіске жетуі
Президент Ф.Рузвельттің «Жаңа бағыт» саясаты
Американдықтар көңіл күйінгегі өзгерістер
Кәсіподақ қозғалысының өрлеуі.
Үкімет саясатындағы «солға ығысу» және ішкі саяси күрестің шиеленісуі
Жоғары Сот реформалары. 1936 жылғы сайлау. Жаңа дағдарыс
АҚШ-тың «Жаңа бағыт» саясатының маңызы
АҚШ-тың сыртқы саясаты
Латым Америкасы елдерінің қоғамдық дамуының ерекшеліктері
1910-1917 жылдардағы Мексикадағы және 1933-1934 жылдардағы Куба рев-сы.
Сабақты бекіту:
Американың «гүлденуінің» шынайы негіздерін түсіндіріңдер
1929-1933 жылдарғы АҚШ-тағы ұлы дағдарыстың себептері қандай болды?
Ф.Рузвельттің «Жаңа бағытының» қандай заңдары америка еңбекші бұқарасының мүддесін қорғады? Неге қорғады деп ойлайсыңдар?
«Жаңа бағыт» реформасының мәні? Кәсіподақтар қандай идеяларды басшылыққа алды? АҚШ-тағы «Жаңа бағыт» саясатының маңызы қандай?
Мексика мен Куба революцияларын Ресейдегі революциялармен салыстырыңдар
Бағалау: Үйге тапсырма: §6.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §7. Ұлыбритания
Сабақтың мақсаты:
Екі соғыс аралығындағы Ұлыбританияның саяси, әлеуметтік-экономикалық жағдайын байндау;
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба, суреттер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Американың «гүлденуінің» шынайы негіздерін түсіндіріңдер
1929-1933 жылдарғы АҚШ-тағы ұлы дағдарыстың себептері қандай болды?
Ф.Рузвельттің «Жаңа бағытының» қандай заңдары америка еңбекші бұқарасының мүддесін қорғады? Неге қорғады деп ойлайсыңдар?
«Жаңа бағыт» реформасының мәні? Кәсіподақтар қандай идеяларды басшылыққа алды? АҚШ-тағы «Жаңа бағыт» саясатының маңызы қандай?
Мексика мен Куба революцияларын Ресейдегі революциялармен салыстырыңдар
Жаңа сабақтың жоспары:
ЛЛойд Джордж үкіметі
Бірінші лейбористік үкімет
Әлеуметтік қозғалыстар
Р.Макдональд үкіметі
Ұлттық үкіметтің саясаты
Ұлыбританияның сыртқы саясаты
Сабақты бекіту:
Англия үшін Бірінші дүниежүзілік соғыстың салдары қандай болды?
Лойд Джордж үкіметінің сыртқы саясат акцияларын айтыңдар.
Лейбористер партиясының билікке келуі немен байланысты?
Лейбористік үкіметтер қандай әлеуметтік шараларды іске асырды?
Ұлы дағдарыстың Англияға қандай салдары болды?
30-жылдардағы Ұлыбританияның Еуропадағы сыртқы саясатының ерекшеліктері қандай?
Вестминстерлік статуты мәнін қалай түсінесіңдер
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Бағалау:
Үйге тапсырма: §7.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §8. Франция және Испания. Халықтық майдан.
Сабақтың мақсаты:
Халықтық майдан идеясы және оның жүзеге асырылуы, Франциядағы халықтың майданның жеңісі, Матиньон келісімі, Халықтың майданның маңызы туралы оқушыларға түсіндіру;
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба, суреттер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Англия үшін Бірінші дүниежүзілік соғыстың салдары қандай болды?
Лойд Джордж үкіметінің сыртқы саясат акцияларын айтыңдар.
Лейбористер партиясының билікке келуі немен байланысты?
Лейбористік үкіметтер қандай әлеуметтік шараларды іске асырды?
Ұлы дағдарыстың Англияға қандай салдары болды?
30-жылдардағы Ұлыбританияның Еуропадағы сыртқы саясатының ерекшеліктері қандай?
Жаңа сабақтың жоспары:
Халықтық майдан идеясы және оның жүзеге асырылуы.
Франциядағы халықтың майданның жеңісі.
Матиньон келісімі
1936 жылғы заңдар
Халықтың майдандағы шиеленістің басталуы және дағдарыс
Халықтың майданның маңызы
Халықтың майдан және Испаниядағы франкшілердің бүлігі
Азамат соғысы жылдарындағы Халықтық майданның саясаты
Сабақты бекіту:
Халықтық майдан деген не?
Халықтық майданның әлеуметтік және саяси негізін анықтаңдар
Франциядағы фашистік күштердің саяси билікке жете алмаған себебін ашыңдар?
Испаниядағы Халықтық майданның жеңілу себебі неде?
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: §8.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: Қайталау
Сабақтың мақсаты:
ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы Америка мен Еуропа елдері туралы өтілген І тоқсанның материалдарын қайталай отырып, оқушылардың алған білімдерін пысықтау, белсенділігін , тарихқа қызығушылығы арттыру.
Сабақтың түрі: қайталау
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Халықтық майдан деген не?
Халықтық майданның әлеуметтік және саяси негізін анықтаңдар
Франциядағы фашистік күштердің саяси билікке жете алмаған себебін ашыңдар?
Жаңа сабақтың жоспары:
Бірінші дүниежүзілік соғыс
Версаль-Вашингтон жүйесі
Демократиялық толқындардың жетістіктері мен бәсеңдеуі.
КСРО-да тоталитарлық жүйенің орануы
АҚШ: «Жаңа бағыт» саясаты және Латын Америкасы елдері
Ұлыбритания
Франция және Испания
Сабақты бекіту:
«Ия жоқ»
БҮҮ
Бетпе-бет
Венн диаграммасы
Эрудит
Бағалау:
Үйге тапсырма: І тоқсан материалдарын қайталау.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §9. Италия мен Германиядағы фашизм.
Сабақтың мақсаты:
Фашизмнің сипатты белгілері, Италия мен Германияда фашизмнің дамуы, фашистердің жүргізген саясаты туралы түсіндіру.
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба, суреттер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Бірінші дүниежүзілік соғыс
Версаль-Вашингтон жүйесі
Демократиялық толқындардың жетістіктері мен бәсеңдеуі.
КСРО-да тоталитарлық жүйенің орануы
АҚШ: «Жаңа бағыт» саясаты және Латын Америкасы елдері
Ұлыбритания
Франция және Испания
Жаңа сабақтың жоспары:
Фашизмнің сипатты белгілері
20-жылдардағы фашизм
Фашистік режімнің орнауы
«Маттеотти дағдарысы»
Фашистік диктатураның толық орнауы
Муссолини үкіметінің сыртқы саясаты
Германияда фашизмнің пайда болуы.
Адольф Гитлер (1880-1945 жж.) Австрияның Браунау қаласында дүниеге келді. А.Гитлер 14 жасқа толғанда кеденде жұмыс істейтін әкесі қайтыс болады. Линце қаласының орта мектебін аяқтай алмайды. Әкесі қайтыс болғаннан кейін, ол Венаның көркемсурет академиясына түсуді көздейді, бірақ қабылдау емтихандарынан өте алмай қалады. Анасы қайтыс болғаннан кейін 1913 жылы Гитлер көрші орналасқан Германияның Мюнхен қаласына қоныс аударады. Ол өз еркімен Германия әскеріне барады және соғыстың бүкіл төрт жылын Батыс майданда өткізеді. Ол екі рет жараланды және эфрейтор деген әскери атақ алды. Германияның жеңілісін А.Гитлер марксистер мен еврейлердің тіміскі әрекеттерімен түсіндіреді. Гитлер тамаша шешен болды. Әскер қатарынан босағаннан кейін ол ұлтшылдардың шағын партиясына қосылды және оның көшбасшысына айналды.
Фашистердің билікке келуі
Жаңа экономикалық саясат. Экономиканы милитаризациялау.
Германияның сыртқы саясаты
Соғысқа дайындық
Сабақты бекіту:
Италия мен германияда фашизмнің пайда болу себептерін түсіндіріңдер
Дүниежүзілік экономикалық дағдарыс Веймар Республикасының күйреуі мен Гитлердің билікке келуінде қандай рөл атқарды?
Билік үшін күрестегі ГҰСЖП-ның саяси насихатының ерекшеліктері қандай?
Германия мен Италиядағы фашизмнің әлеуметтік құрамын кімдер құрады?
Германияда фашизмге жол берудің қандай мүмкіндіктері болды?
Экономикадағы жаңа саясаттың мәнісі неде?
Фашистік мемлекеттер Екінші джс қарсаңында қандай саясатпен жүрді?
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Бағалау:
Үйге тапсырма: §9.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §10. Жапония. Қытай. Монғолия
Сабақтың мақсаты:
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Жапонияның дамуы, Жапония милитаризмі, Жапон-Қытай соғысы, Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Қытай, Монғолия елдерінің тарихы туралы оқушыларға түсіндіру;
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба, суреттер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Италия мен германияда фашизмнің пайда болу себептерін түсіндіріңдер
Дүниежүзілік экономикалық дағдарыс Веймар Республикасының күйреуі мен Гитлердің билікке келуінде қандай рөл атқарды?
Билік үшін күрестегі ГҰСЖП-ның саяси насихатының ерекшеліктері қандай?
Германия мен Италиядағы фашизмнің әлеуметтік құрамын кімдер құрады?
Германияда фашизмге жол берудің қандай мүмкіндіктері болды?
Экономикадағы жаңа саясаттың мәнісі неде?
Фашистік мемлекеттер Екінші джс қарсаңында қандай саясатпен жүрді?
Жаңа сабақтың жоспары:
Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Жапонияның дамуы
Жапония милитаризмі
Жапон-қытай соғысы
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Қытай.Қытайда Гоминьдан билігінің орнауы
Чан Кайши үкіметінің (1928-1934жж.) саясаты
1927-1937 жылдардағы азаматтық соғыс
1937-1945 жылдардағы Қытай халықтарының Жапония басқыншылығына қарсы күресі.
1914-1945 жылдардағы Монғолияның саяси-экономикалық даму жолдары
Сабақты бекіту:
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейін Жапония мен Қытай қалай дамыды?
20-30 жылдардағы Жапонияның сыртқы саясатын сипаттап беріңдер.
Бірінші джс кейін Жапония мен Қытайда қандай оқиғалар орын алды?
1925-1927 жылдардағы Қытай революцияның сипатын және оның ерекшеліктерін ашып көрсетіңдер.
1921 жылғы Монғолиядағы Арат революциясының мәнін ашып беріңдер
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Бағалау:
Үйге тапсырма: §10.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §11.Үндістан және Азия елдері
Сабақтың мақсаты:
ХХ ғасырдың бас кезіндегі, бірінші дүниежүзілік соғыс кезіндегі , екінші дүниежүзілік соғыс кезіндегі Үндістанның дамуы туралы түсінік беру;
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба, суреттер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейін Жапония мен Қытай қалай дамыды?
20-30 жылдардағы Жапонияның сыртқы саясатын сипаттап беріңдер.
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейін Жапония мен Қытайда қандай оқиғалар орын алды?
1925-1927 жылдардағы Қытай революцияның сипатын және оның ерекшеліктерін ашып көрсетіңдер.
1921 жылғы Монғолиядағы Арат революциясының мәнін ашып беріңдер
Жаңа сабақтың жоспары:
ХХ ғасырдың бас кезіндегі Үндістанның жағдайы
Бірінші дүниежүзілік соғыс жылдарындағы Үндістан
Соғыс біткеннен кейінгі Үндістанның дамуы
Жаппай күрес кезіндегі Үндістан
Үндістанның 20-30 жылдардағы дамуы
Екінші дүниежүзілік соғыс алдындағы және соғыс кезіндегі Үндістан
Оңтүстік-Шығыс Азия елдеріндегі шетел үстемдігі
Ұлт –азаттық күрестің дамуы.
ХХ ғасырдың басындағы Иран. Ұлт-азаттық қозғалыстың дамуы.
Иранның 1921-1945 жылдардағы саяси-экономикалық дамуы.
1918-1945 жылдардағы Ауғанстан
20-30 жылдардағы Кемал үкіметінің реформалары
Екінші жүниежүзілік соғыс жылдарындағы Түркия.
Сабақты бекіту:
Британдық Үндістанды билеуде ағылшындар қандай әкімшілік жүйеге сүйенді?
Бірінші дүниежүзілік соғыс кезіндегі Үндістанның жағдайын қалай сипаттайсыңдар?
Елдегі саяси партиялар және олардың қимылдары туралы әңгімелеп беріңдер. М.К.Ганди ілімін қалай бағалайсыңдар?
Оңтүстік-Шығыс Азия аймағында қандай елдер орналасқан?
20- жылдары осы аймақтағы халықтардың саяси жағдайын сипаттаңдар
Оңтүстік-Шығыс Азия елдерінде қалыптасқан саяси және қоғамдық ұйымдардың рөлі қандай?
Оңтүстік-Шығыс Азия аймағында қандай мемлекеттерде отарлық тәртіп орнады?
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Бағалау:
Үйге тапсырма: §11.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §12. Араб елдері. Африка құрлығындағы мемлекеттер.
Сабақтың мақсаты:
Африка құрлығындағы Араб елдерінің бірінші дүниежүзілік соғыс пен екінші дүниежүзідлік соғыстар аралығындағы тарихын егжей-тегжейлі баяндау.
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба, суреттер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау: «Пресс конференция» әдісі бойынша
Британдық Үндістанды билеуде ағылшындар қандай әкімшілік жүйеге сүйенді?
Бірінші дүниежүзілік соғыс кезіндегі Үндістанның жағдайын қалай сипаттайсыңдар?
Елдегі саяси партиялар және олардың қимылдары туралы әңгімелеп беріңдер. М.К.Ганди ілімін қалай бағалайсыңдар?
Оңтүстік-Шығыс Азия аймағында қандай елдер орналасқан?
20- жылдары осы аймақтағы халықтардың саяси жағдайын сипаттаңдар
Оңтүстік-Шығыс Азия елдерінде қалыптасқан саяси және қоғамдық ұйымдардың рөлі қандай?
Оңтүстік-Шығыс Азия аймағында қандай мемлекеттерде отарлық тәртіп орнады?
Жаңа сабақтың жоспары:
ХХ ғасырдың басындағы араб елдері
Біпінші дүниежүзілік соғыс жылдарындағы араб елдірі
Арабтың шығыстағы ұлт-азаттық қозғалыстардың өріс алуы.
Сирия
Палистина
Ирак
Йемен және Сауд Арабиясы
Марокка
Екінші дүниежүзілік соғыс жылдарындағы араб елдірі
Бірінші дүниежүзілік соғыс кезіндегі Африка
Әлеуметтік экономикалық дамуы.
Африка елдеріндегі саяси жағдайлар мен ұлт-азаттық қозғалыстар
Екінші дүниежүзілік соғыс жылдарындағы Тропиктік және Оңтүстік Африка
Сабақты бекіту:
«Иә-жоқ»
БҮҮ
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Бірінші дүниежүзілік соғыс аяқталғаннан кейін Араб елдерінің тағдары жөнінде қандай халықаралық келісімдерге қол жеткізілді?
Арабтың Шығыста ұлт-азаттық қозғалысы қалай дамыды, нәтижелерге қол жеткізді?
Саяси картамен танысып, арабтардың мемлекеттерді аумақтың межелеуі қалай жүргілілгеніне зер салыңдар.
Африкада қандай отарлық жүйелер құрылды?
Африка елдерінің саяси-қоғамдық өмірін сипаттап беріңдер
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: § 12.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §13.Екінші дүниежүзілік қарсаңы
Сабақтың мақсаты:
Екінші дүниежүзілік соғыстар қарсаңындағы халықаралық қатынастар, Жапонияның Маньчжурияны басып алуы, еуропада соғыстың басты ошақтарының құрылуы, фашистік топтардың құрылуы, олардың әрекеттері туралы түсіндіру;
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба, суреттер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау: «Бетпе-бет» әдісі бойынша
Бірінші дүниежүзілік соғыс аяқталғаннан кейін Араб елдерінің тағдары жөнінде қандай халықаралық келісімдерге қол жеткізілді?
Арабтың Шығыста ұлт-азаттық қозғалысы қалай дамыды, нәтижелерге қол жеткізді?
Саяси картамен танысып, арабтардың мемлекеттерді аумақтың межелеуі қалай жүргілілгеніне зер салыңдар.
Африкада қандай отарлық жүйелер құрылды?
Африка елдерінің саяси-қоғамдық өмірін сипаттап беріңдер
Жаңа сабақтың жоспары:
30-жылдардағы халықаралық қатынастар
Жапонияның Маньчжурияны басып алуы. Қиыр Шығыста соғыс ошақтарының құрылуы
Еуропадағы соғыстың басты ошағының құрылуы.
Фашитік Италияның Эфиопияны басып алуы.
Испанияда фашистік тәртіптің орнауы.
Берлин-Рим-Токио басқыншылық одағының құрылуы.
Мюнхен келісімі
Ағылшын-Француз-Кеңес келіссөздері
1939 жылғы кеңес-герман пактісі
Сабақты бекіту:
1929-1933 жылдары дүниежүзілік экономикалық дағдарыс халықаралық қатынастардың дамуына әсер етті ме?
Тоталитарлық мемлекеттің сыртқы саясаттағы ерекше белгілерін анықтаңдар
Соғыс ошақтары қай аймақтарда және қай уақыттарда пайда болды?
Ұлтар Лигасының Германия, Италия және Жапонияның басқыншылығын тоқтатуға неге шамасы келмеді?
Басқыншыларды «қолпаштау» саясатының мәні неде?
Соғыс қарсаңында КСРО-ның жүргізген сыртқы саясатын қалай бағалайсыңдар.
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: §13.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §14. Екінші дүниежүзілік соғыстың басталуы. Германияның КСРО-ға шабуылы. Тынық мұхит соғысы
Сабақтың мақсаты:
Соғыстың ауқымы, қимылдарының сипаты, кезеңдері, Германияның КСРО-ға соғысы дәне Тынық мұхитындағы соғыс қимылдары туралы оқушаларға түсіндіру;
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба, суреттер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
1929-1933 жылдары дүниежүзілік экономикалық дағдарыс халықаралық қатынастардың дамуына әсер етті ме?
Тоталитарлық мемлекеттің сыртқы саясаттағы ерекше белгілерін анықтаңдар
Соғыс ошақтары қай аймақтарда және қай уақыттарда пайда болды?
Ұлтар Лигасының Германия, Италия және Жапонияның басқыншылығын тоқтатуға неге шамасы келмеді?
Басқыншыларды «қолпаштау» саясатының мәні неде?
Соғыс қарсаңында КСРО-ның жүргізген сыртқы саясатын қалай бағалайсыңдар.
Жаңа сабақтың жоспары:
Соғыс ауқымы
Соғыстың кезеңдері
Германияның Польшаға шабуылы
КСРО-ның Финляндияға қарсы басқаншылығы
Батыс майдандағы жағдай
Африка мен Балқандағы соғыс
Германияның КСРО-ға шабуылы және Тынық мұхит соғысы
1941-1942 жылдардағы кеңес әскерлерінің жеңілу себептері
Кеңес-герман майданы-Екінші дүниежүзілік соғыстың басты майданы
Азия мен Тынық мұхиттағы шабуылдың белсенділендірілуі
Пёрл-ХарборҮш жақты пакт елдерінің табыстары
Солтүстік Африкадағы соғыс қимылдары
Сабақты бекіту:
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Ұлы Отан соғысының алғашқы айларында Кеңес армиясының ірі сәтсіздіктерінің себептерін атаңдар.
Мемлекеттік қорғаныс комитеті қашан құрылды және оның қандай уәкілдік құқықтары болды?
1941-1942 жылдардағы кеңес-герман майданындағы ірі шайқастарды атаңдар
Картаны пайдаланып Жапон армиясының Қиыр Шығыс пен Тынық мұхиттағы соғыс қимылдарын әңгімелеп беріңдер.
Кеңес армиясының мәскеу түбіндегі жеңісінің мәнін анықтап беріңдер
Перл-Харбор американ флоты мен армиясы неліктен ойсырай жеңілді.
Бағалау:өзін-өзі бағалау
Үйге тапсырма: §14.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §15. Антигитлерлік коалицияның құрылуы. Екінші дүниежүзілік соғыстың аяқталуы. БҰҰ-ның құрылуы.
Сабақтың мақсаты:
Антигитлерлік коалицияның құрылып, екінші дүниежүзілік соғыста жеңіске жетуінің тарихи маңызын ашып көрсету;
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба, суреттер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Ұлы Отан соғысының алғашқы айларында Кеңес армиясының ірі сәтсіздіктерінің себептерін атаңдар.
Мемлекеттік қорғаныс комитеті қашан құрылды және оның қандай уәкілдік құқықтары болды?
1941-1942 жылдардағы кеңес-герман майданындағы ірі шайқастарды атаңдар
Картаны пайдаланып Жапон армиясының Қиыр Шығыс пен Тынық мұхиттағы соғыс қимылдарын әңгімелеп беріңдер.
Кеңес армиясының мәскеу түбіндегі жеңісінің мәнін анықтап беріңдер
Перл-Харбор американ флоты мен армиясы неліктен ойсырай жеңілді.
Жаңа сабақтың жоспары:
Антигитлерлік коалицияняң құрылуы
Соғыс барысындағы үлкен өзгеріс: 1942 жылы қараша-1943 жылы желтоқсанАфрикадағы және Тынық мұхитындағы әскери қимылдар
Курск шайқасы. Соғыстағы шұғыл өзгерістердің басталуы.
Партизандық қозғалыс және КСРО халқының гитлер басқыншыларына қарсылығы
Италияның тізе бүгуі. Еуропа елдеріндегі фашизмге қарсы қарсыласу қозғалыстары
Антигитлерлік коалиция басшыларының Тегерандағы конференциясы
Соғыстың соңғы кезеңі
БҰҰ-ны құру туралы келісім
Қырым конференциясыПотсдам конференциясы
1944 және 1945 жылдың бірінші жартысындағы Тынық мұхит пен Азиядағы әскери іс-қимылдар.
Сабақты бекіту:
Екінші дүниежүзілік соғыстың басталу себептері қандай?
Екінші дүниежүзілік соғыс қай уақытта басталды?
1939-1941 жылдардағы Германия, Италия, Жапония соғыс күштерінің сәтті әрекеттерінің себептерін ашыңдар.
Антигитлерлік одақ қай жылы құрылды?
Қырымдағы халықаралық конференция қандай мәселелерге ерекше көңіл бөлді?
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Бағалау: өзін-өзі бағалау.
Үйге тапсырма: §15.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §16. Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі әлем
Сабақтың мақсаты:
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау.
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Екінші дүниежүзілік соғыстың басталу себептері қандай?
Екінші дүниежүзілік соғыс қай уақытта басталды?
1939-1941 жылдардағы Германия, Италия, Жапония соғыс күштерінің сәтті әрекеттерінің себептерін ашыңдар.
Антигитлерлік одақ қай жылы құрылды?
Қырымдағы халықаралық конференция қандай мәселелерге ерекше көңіл бөлді?
-
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Париж бітім конференциясы
2. ГДР мен ГФР-дің құрылуы
3. Экономикалық тұрақтылық
4. Ұжымдық қауіпсіздік идеясы
5. Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Шығыс елдері
Сабақты бекіту:
ГДР мен ГФР қашан құрылды?
Бреттон-Вудс жүйесі дегеніміз не?
БҰҰ қашан құрылды?
Қытай Халық Республикасы қашан құрылды?
Берлин конференциясында қандпй мәселелер қаралды?
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Бағалау: §16. Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі әлем
Үйге тапсырма: §
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §17. « Қырғи қабақ соғыс». НАТО және ВШ.
Сабақтың мақсаты:
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
ГДР мен ГФР қашан құрылды?
Бреттон-Вудс жүйесі дегеніміз не?
БҰҰ қашан құрылды?
Қытай Халық Республикасы қашан құрылды?
Берлин конференциясында қандпй мәселелер қаралды?
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Жаңа сабақтың жоспары:
1. «Қырғи қабақ соғыстың» басталуы.
2. Милитаризм
3. Корей соғысы
4. Таяу шығыстағы жанжалдар
5. Үнді – Пәкістан жанжалы
6. Үнді – Қытай жанжалы
8. Жылымық
Сабақты бекіту:
«Қырғи қабақ соғыс» дегенді қалай түсінесіңдер?
Милитаризм дегеніміз не?
Корей соғысы қашан болды?
Таяу шығыстағы жанжалдар туралы айтыңдар?
Үнді – Пәкістан жанжалы қашан болды?
Үнді – Қытай жанжалы туралы айтыңдар?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §17. « Қырғи қабақ соғыс». НАТО және ВШ.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §18. Батыстың даму үрдісі. АҚШ. Латын Америкасы.
Сабақтың мақсаты:
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
«Қырғи қабақ соғыс» дегенді қалай түсінесіңдер?
Милитаризм дегеніміз не?
Корей соғысы қашан болды?
Таяу шығыстағы жанжалдар туралы айтыңдар?
Үнді – Пәкістан жанжалы қашан болды?
Үнді – Қытай жанжалы туралы айтыңдар?
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Еуропа елдерінің ықпалдастығы
2. АҚШ соғыстан кейінгі кезеңде
3. 60-70 жылдардағы АҚШ-тың ішкі және сыртқы саясаты
4. Картердің кезеңі
5. Рейганомика
6. Латын Америкасы
7. Куба
Сабақты бекіту:
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Бағалау:
Үйге тапсырма: §18. Батыстың даму үрдісі. АҚШ. Латын Америкасы.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §19. Ұлыбритания, Франция
Сабақтың мақсаты:
Соғыстан кейңнгі Ұлыбританияның, Францияның саяси, әлеуметтік-экономикалық жағдайын байндау;
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба, суреттер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Ұлыбританияның дамуының шынайы негіздерін түсіндіріңдер
Лейбористер үкіметі жайлы айтыңдар?
Рейганомика дегенді түсіндіріңдер?
Мексика мен Куба революцияларын Ресейдегі революциялармен салыстырыңдар
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Соғыстан кейінгі даму үрдістері
2. Лейбористер үкіметі
3. Консерваторлар үкіметінің бағыты
4. Г. Вильсон үкіметі
5. М. Тэтчер үкіметі
6. Мейджер үкіметінің саясаты
8. Ұлыбританияның сыртқы саясаты
9. Францияның соғыстан кейінгі жағдайы
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Сабақты бекіту:
Англия үшін Екінші дүниежүзілік соғыстың салдары қандай болды?
Г. Вильсон үкіметінің сыртқы саясат акцияларын айтыңдар.
Лейбористер партиясының билікке келуі немен байланысты?
Лейбористік үкіметтер қандай әлеуметтік шараларды іске асырды?
Соғыстан кейінгі Ұлыбританияның Еуропадағы сыртқы саясатының ерекшеліктері қандай?
Соғыстан кейінгі Францияның жағдайы
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Бағалау:
Үйге тапсырма: §19. Ұлыбритания, Франция
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §20. ГФР. Италия
Сабақтың мақсаты:
Соғыстан кейінгі ГФР мен Италияның саяси, әлеуметтік-экономикалық жағдайын баяндау;
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба, суреттер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Англия үшін Екінші дүниежүзілік соғыстың салдары қандай болды?
Г. Вильсон үкіметінің сыртқы саясат акцияларын айтыңдар.
Лейбористер партиясының билікке келуі немен байланысты?
Лейбористік үкіметтер қандай әлеуметтік шараларды іске асырды?
Соғыстан кейінгі Ұлыбританияның Еуропадағы сыртқы саясатының ерекшеліктері қандай?
Соғыстан кейінгі Францияның жағдайы
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Соғыстан кейінгі даму үрдістері
2. ГФР-дің экономикалық дамуы
3. «Кіші коалиция» саясаты
4. Г. Коль үкіметінің қызметі. ХДО және ЕДП коалициясы
5. Соғыстан кейінгі Италия
6. Италияның экономикалық дамуы
8. ИКП рөлі
9. ХДП ықпалының төмендеуі
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Сабақты бекіту:
ГДР үшін Екінші дүниежүзілік соғыстың салдары қандай болды?
Италия үшін Екінші дүниежүзілік соғыстың салдары қандай болды?
Г. Коль үкіметінің сыртқы саясат акцияларын айтыңдар.
К. Адэнауердің билікке келуі немен байланысты?
А. Каспери үкімеі қандай әлеуметтік шараларды іске асырды?
Соғыстан кейінгі Италияның Еуропадағы сыртқы саясатының ерекшеліктері қандай?
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Бағалау:
Үйге тапсырма: : §20. ГФР. Италия
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §21. Кеңес одағы
Сабақтың мақсаты:
КСРО-ның соғыстан кейінгі жалпы дамуына сипаттама беріп, әлеуметтік-экономикалық және саяси дамуындағы басты ерекшеліктерді атап көрсету. Оқушыларды кеңес өкіметінің жүргізген ішкі және сыртқы саясатының негізгі мазмұнымен таныстырып, жаңа экономикалық сакясаттың мәнін ашып көрсету.
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: Карталар.
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырмасы
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
ГДР үшін Екінші дүниежүзілік соғыстың салдары қандай болды?
Италия үшін Екінші дүниежүзілік соғыстың салдары қандай болды?
Г. Коль үкіметінің сыртқы саясат акцияларын айтыңдар.
К. Адэнауердің билікке келуі немен байланысты?
А. Каспери үкімеі қандай әлеуметтік шараларды іске асырды?
Соғыстан кейінгі Италияның Еуропадағы сыртқы саясатының ерекшеліктері қандай?
Жаңа сабақтың жоспары:
Соғыстан кейінгі КСРО-ның қоғамдық-саяси жағдайы
60-жылдардағы КСРО
КСРО-дағы тоталитарлық жүйе
КСРО әскерлерінің Ауғанстанға енуі
80-жылдардағы КСРО
Гобачев тұсындағы КСРО
Сабақты бекіту:
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Бағалау:
Үйге тапсырма: : §21.КСРО
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §21. Социалистік даму жолындағы Шығыс Еуропа және Азия елдері
Сабақтың мақсаты:
соғыстан кейінгі жалпы дамуына сипаттама беріп, әлеуметтік-экономикалық және саяси дамуындағы басты ерекшеліктерді атап көрсету. Оқушыларды Социалистік даму жолындағы Шығыс Еуропа және Азия елдерінің
жүргізген ішкі және сыртқы саясатының негізгі мазмұнымен таныстырып, мәнін ашып көрсету.
Оқушылардың белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: Карталар.
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырмасы
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Соғыстан кейінгі КСРО-ның қоғамдық-саяси жағдайы
60-жылдардағы КСРО
КСРО-дағы тоталитарлық жүйе
КСРО әскерлерінің Ауғанстанға енуі
80-жылдардағы КСРО
Гобачев тұсындағы КСРО
Жаңа сабақтың жоспары:
Шығыс Еуропа соғыстан кейін
Чехославакия
Польша
Румыния
Қытай
Моңғолия
Сабақты бекіту:
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Бағалау:
Үйге тапсырма: §21. Социалистік даму жолындағы Шығыс Еуропа және Азия елдері
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §22.Жапония. Солтүстік және Оңтүстік Корея
Сабақтың мақсаты:
соғыстан кейінгі жалпы дамуына сипаттама беріп, әлеуметтік-экономикалық және саяси дамуындағы басты ерекшеліктерді атап көрсету. Оқушыларды Социалистік даму жолындағы Шығыс Еуропа және Азия елдерінің
жүргізген ішкі және сыртқы саясатының негізгі мазмұнымен таныстырып, мәнін ашып көрсету.
Оқушылардың белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: Карталар.
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырмасы
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Шығыс Еуропа соғыстан кейін
Чехославакия
Польша
Румыния
Қытай
Моңғолия
Жаңа сабақтың жоспары:
Жапония
Жапонияның экономикалық дамуы
Сыртқы саясаты
10. Қазіргі кездегі Жапония
11. Солтүстік Кореяның даму жолдары
11. 1980-2000жж. Солтүстік Корея
12. Корея Республикасы
13. Оңтүстік Корея экономикасының даму ерекшеліктері
Сабақты бекіту:
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Бағалау:
Үйге тапсырма: §22.Жапония. Солтүстік және Оңтүстік Корея
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §22.Жапония. Солтүстік және Оңтүстік Корея
Сабақтың мақсаты:
соғыстан кейінгі жалпы дамуына сипаттама беріп, әлеуметтік-экономикалық және саяси дамуындағы басты ерекшеліктерді атап көрсету. Оқушыларды Социалистік даму жолындағы Шығыс Еуропа және Азия елдерінің
жүргізген ішкі және сыртқы саясатының негізгі мазмұнымен таныстырып, мәнін ашып көрсету.
Оқушылардың белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: Карталар.
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырмасы
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Шығыс Еуропа соғыстан кейін
Чехославакия
Польша
Румыния
Қытай
Моңғолия
Жаңа сабақтың жоспары:
Жапония
Жапонияның экономикалық дамуы
Сыртқы саясаты
10. Қазіргі кездегі Жапония
11. Солтүстік Кореяның даму жолдары
11. 1980-2000жж. Солтүстік Корея
12. Корея Республикасы
13. Оңтүстік Корея экономикасының даму ерекшеліктері
Сабақты бекіту:
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Бағалау:
Үйге тапсырма: §22.Жапония. Солтүстік және Оңтүстік Корея
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §23. Отаршылдықтың күйреуі
Сабақтың мақсаты:
Оқушылардың белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: Карталар.
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырмасы
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Жапония
Жапонияның экономикалық дамуы
Сыртқы саясаты
Қазіргі кездегі Жапония
Солтүстік Кореяның даму жолдары
1980-2000жж. Солтүстік Корея
Корея Республикасы
Оңтүстік Корея экономикасының даму ерекшеліктері
Жаңа сабақтың жоспары:
Азия мен Африкада тәуелсіз мемлекеттердің пайда болуы
Өтпелі кезеңге ену
Экономикалық еркіндік үшін күрес
«Үшінші әлем» елдерінің жіктелуі
Қосылмау қозғалыстары
Сабақты бекіту:
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Бағалау:
Үйге тапсырма: §23. Отаршылдықтың күйреуі
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §24. Азия елдері
Сабақтың мақсаты:
Азия елдерінің ХХ ғасырдың 50-99 жылдарындағы әлеуметтік-экономикалық және саяси жағдайына сипаттама беріп, басты ерекшеліктерін ашып көрсету. Бұл елдерге дағдарыстың тигізген әсерін айту.
Батыс елдері мен Жапонияның назарын отаршылдық басқыншылық саясатына оқушылардың назарын аудару. Тәуелсіздік азаттыққа құрмет сезімдерін қалыптастыру.
Тарихи фактілерге талдау жасап, қорытынды шығаруға баулу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Азия мен Африкада тәуелсіз мемлекеттердің пайда болуы
Өтпелі кезеңге ену
Экономикалық еркіндік үшін күрес
«Үшінші әлем» елдерінің жіктелуі
Қосылмау қозғалыстары
Жаңа сабақтың жоспары:
ХХ ғасырдың 50-99 жылдарындағы Үндіқытай елдірінің әлеуметтік-экономикалық жағдайы
Дүниежүзілік дағдарыстың үндіқытай еліріне әсері
Үндіқытай халықтарының ұлт-азаттық күресінің дамуы.
Индонезиядағы саяси ұйымдар мен партиялардың қимылдары.
5. Вьетнам соғысы
6. АСЕАН-ның құрылуы
7. Бангладеш
8. Иран
9. Ауғанстан
10. Түркия
Сабақты бекіту:
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Бағалау:
Үйге тапсырма: §24. Азия елдері
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §25. Араб елдері және Африка
Сабақтың мақсаты:
Араб және Африка елдерінің ХХ ғасырдың 50-99 жылдарындағы әлеуметтік-экономикалық және саяси жағдайына сипаттама беріп, басты ерекшеліктерін ашып көрсету. Бұл елдерге дағдарыстың тигізген әсерін айту.
Тәуелсіздік азаттыққа құрмет сезімдерін қалыптастыру.
Тарихи фактілерге талдау жасап, қорытынды шығаруға баулу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
ХХ ғасырдың 50-99 жылдарындағы Үндіқытай елдірінің әлеуметтік-экономикалық жағдайы
Дүниежүзілік дағдарыстың үндіқытай еліріне әсері
Үндіқытай халықтарының ұлт-азаттық күресінің дамуы.
Индонезиядағы саяси ұйымдар мен партиялардың қимылдары.
5. Вьетнам соғысы
6. АСЕАН-ның құрылуы
7. Бангладеш
8. Иран
9. Ауғанстан
10. Түркия
Жаңа сабақтың жоспары:
1. 40-60 жылдардағы Араб елдерінің дамуы
2. Египеттің дамуы
3. 20 ғасырдың 60-80 жылдарындағы Арабтық Шығыстың дамуы
4. Тропиктік және Африка елдерінің даму мәселелері
Г. Насер
Х. Асад
Н. Мандела
Сабақты бекіту:
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Бағалау:
Үйге тапсырма: §25. Араб елдері және Африка