Сабақтың тақырыбы:
Ондық
бөлшекті натурал санға көбейту
Мақсаты: Ондық бөлшекті
натурал санға көбейтіп, үтірлерді дұрыс қоя білуге үйрету.
Күтілетін
нәтиже: Оқушылар
ондық бөлшекті натурал санға көбейтіп, үтірлерді дұрыс қоя білуді үйренеді.
Сабақтың типі: аралас
сабақ .
Сабақтың әдісі: түсіндірмелі,
сұрақ – жауап, жұптық, топтық, есептер шығару.
Сабақтың
көрнекілігі:
стикерлер, оқулық, слайдтар, плакаттар.
Сабақтың құрал-жабдықтары:
интерактивті
тақта.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
кезеңі
1. Сәлемдесу, оқушылардың
назарын сабаққа аудару.
2. Психологиялық тренинг.
«Көтеріңкі көңіл – күй» (1 мин)
Балалар көздерін
жұмады. Мұғалім сөйлейді. Сендердің жүректерің — сендердің кішкене жарқыраған
күндерің. Ол да күн сияқты жылытады. Сендердің күндерің сендерге жылулық
береді. Өздеріңнің жақсылықтарыңмен адамдармен бөлісесіңдер. Ал, кәне жақсылық
сезімдерімізді өздеріміздің әке-шешемізге, аға-әпкелерімізге, өздеріміздің
достарымызға, барлық адамзатқа, келген қонақтарға, маған және өзіміздің
кішкене ғана әдемі жер шарымызға, бәріне-бәріне жіберейік, жақсылық тілейік.
-Ал, енді көздеріңді ашыңдар, жымиыңдар және осы сезімдеріңді, қуаныштарыңды
күні бойы сақтауға тырысыңдар.
ІІ. Үй
тапсырмасын тексеру
Жұптық жұмыс. Слайд арқылы
тексеру. (2мин)
№1328
1) 4,7 ꞉100∙1000
꞊ 47 4) 9376꞉1000∙10 ꞊ 93,76
2) 0,96∙100꞉10
꞊ 9,6 5) 0,84∙1000꞉100 ꞊ 8,4
3) 2,6꞉10∙100
꞊ 26 6) 5,2꞉1000∙10 ꞊ 0,052
ІІІ. Үй
тапсырмасын қорытындылау
Сәйкес жауабын тап. (5мин)
1. Ондық
бөлшекті 10-ға көбейткенде үтір солға қарай бір цифр аттап көшіріледі. (Жоқ)
2. Ондық
бөлшектерді қосу кезінде разрядтар бойынша қосу керек ( Иа)
3. Ондық
бөлшектерді 100-ге бөлгенде солға қарай екі цифр аттап көшіріледі. (Иа)
4. 0,2∙100 ꞊
20 (Иа)
5. 8,9꞉100 ꞊
890 (Жоқ)
IV. Жаңа
сабақты меңгерту
«Көктем»
атты патшалыққа саяхат. Ол патшалықта тек қана жан-жануарлар, құстар өмір
сүреді екен. Қар еріп, көктем келді. Қыстан шыққан жануарлар мен құстарға көмек
керек екен. Көмекке бармас бұрын патшалыққа бару ережесімен танысайық. Ол үшін
«Жаңалықтар» әлеміне тоқталамыз.
«Жаңалықтар»
әлемі: жаңа тақырыпты түсіндіру (слайд арқылы) (13мин )
Сергіту
сәті: ұлттық би (1мин)
V. Жаңа
сабақты пысықтау
«Көктем»
атты патшалыққа баратын жолды табу. (16мин)
Тасқа
қашалған есеп. №1335.
1. 6,3∙7=44,1
4. 4,5∙12=54 7. 9,03∙17=153,51
2. 8,35∙3=25,05
5. 8,31∙14=116,34 8. 9,04∙15=135,6
Бұлбұл әнін есту.
№1336
1. 0,5∙45=22,5
4. 0,8∙5=4 7. (1,7+2)∙4=14,8
2. 0,4∙40=16
5. 0,7∙3=2,1 8. (5,3+1,4)∙3=20,1
3. 0,2∙9=1,8
6. 0,3∙25=7,5 9. (6,15+3,5)∙5=48,25
Жануарларға көмек.
1.
Аюға көмек. №1337 есеп
Дыбыстың
ауадағы жылдамдығы 332,5 м/с. Ұшып бара жатқан ұшақ моторының шуы (дыбысы) оны
көрген соң 4 секундтан кейін естіледі. Шуы естілген кезде ұшақ қандай
қашықтықта болғаны ?
Шешуі:
332,5∙4=1330 м
2.
Түлкіге көмек. №1338 есеп
Жеңіл
машина 74,8 км/сағ жылдамдықпен жүріп, 4 сағатта қандай қашықтыққа барады ?
Шешуі:
74,8∙4=299,2 км
3.
Қоянға көмек. №1339 есеп
1) Қабырғасы
5,7 см квадраттың периметрін табыңдар?
Шешуі: 5,7∙4=22,8 см
Постер қорғау арқылы.
VI. Жаңа
сабақты бекіту
Күн шуағы. (2
мин)
-
Балалар
«Көктем» патшалығына күн шуағын төгу үшін менің шығарған есебімді тексеріп,
қатемді жөндеңдерші. «Мен неден қателестім?».
13,48
123
0,01
*
8
*
1,5 * 300
1,0784
18,45
30,0
107,84
184,5 3,00
-
Мен жарқырап төбеде,
Нұрын төгіп тұрамын .
Шуақ шашып бәріне
Бала жанын ұғамын.
VII. Үйге
тапсырма
(1мин)
№ 1335 ( 3,6,9)
№1341 есеп
VIII.
Бағалау Бағалау
парағы арқылы. (4мин)