Тоқсан
ІІ
|
Күні
|
Сабақ
|
Тарау
|
Ата- бабам
тарихы-менің тарихым
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Шал мен бала
|
Сілтеме
|
Әдебиеттік оқу, З. Муфтибекова.
Б.А.Тұрғынбаева «Алматыкітап» баспасы 2014ж.
|
Жалпы
мақсаты
|
Әңгіме
идеясын ашып,жағымды, жағымсыз
қасиеттердің пайдасы мен зиянын дұрыс тануы.
|
Күтілетін
нәтижелер
|
Оқушылар
әңгіме идеясын ашады,жағымды,
жағымсыз қасиеттердің пайдасы мен зиянын дұрыс танып күнделікті өмірде
қолдана алады.
|
Сабақ
түрі
|
Аралас сабақ
|
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер
|
Сын
тұрғысынан ойлау стратегиялары:
−Жеке,
топпен жұмыс; «Раушангүл мен кактус», «Ой қозғау стратегиясы», «Допты
ұста», «Блум түймедағы»Топтастыру. Постермен жұмыс. Зертеушілік әңгіме.
|
Керекті
жабдықтар
|
Оқулық, дәптер, суреттер, интербелсенді тақта, бор, тақта А4
қағаз, маркер
|
Сабақ барысы:
|
Сабақ
кезеңдері
|
Уақыт
|
Мұғалім
әрекеті
|
Оқушы
әрекеті
|
Модуль-
|
Топқа
бөліну
|
1минут
|
Ынтымақтастық
атмосферасын құру.
Қайырлы
күн, ұстаздар!
Қайырлы
күн, қонақтар!
Тай
құлындай тебіскен,
Армысындар
жас достар!
Сыныпты топқа бөлу
Мозайка әдісі арқылы топқа бөлу. (қарулардың
суреті)
Найза, Семсер,
Шоқпар, Айбалта деп топқа бөлу.
-Балалар бүгінгі сабағымыз жай ғана сабақ
емес,ерекше сабақ,өйткені бізге көп қонақтар келіп отыр.Қазақта мынадай мақал
бар, «Келгенше қонақ ұялады,келгесін үй иесі ұялады».Ендеше біз ұялмайтындай
болып,қонақтарымызға жақсы білімімізді тарту етейік.
|
Оқушылар
ынтымақтастық атмосферасын ұйымдастырады.
Топқа
бөлінеді
|
ОЖТ
|
Үй тапсырма
сын
тексеру
|
5 минут
|
«Құмырсалар
илеуі» арқылы тексеру,спикер бағалайды.
«Допты
ұста» ойыны
-
Жырдағы
кейіпкерлерді ата
-
Қобыланды
батырдың шайқасқа шыққан қаруларын ата?
-
Қобыландының
тұлпары қалай аталады?
-
Қобыландымен
шайқасқа шыққан адам?
-
|
Оқушылар
кезекпен допты қағу арқылы кезекпен сұрақтарға жауап береді.Топтар өзара
бір-бірін «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды.
|
СТО
ТжДБО
|
Білу
|
3минут
|
Бейнежазба
Зертеушілік
әңгіме: Батырлық тек батырлаға ғана тән ба?
|
Оқушылар өз ойларын айтады.
|
ОЖЕСО
СТО
ТжДБО
|
Түсіну
|
3минут
|
«Ой
қозғау» стратегиясы.
Суреттегі ата, қария,шал және бала туралы өз
ойларын айтып,тақырыпқа шығару.
|
Оқушылар
өз ойларын ортаға салады. Жаңа сабақтың тақырыбын ашады.
|
СТО
АКТ
ТжДБО
|
Қолдану
Сергіту сәті
|
10 минут
1минут
|
Текстпен
жұмыс.
Әңгімені
бөліктерге бөліп әр топқа беру. Түсініп, мәнерлеп оқу. Тізбек бойынша
оқыту.Әңгіменің мазмұнын топтар тізбектей баяндау, ашу. Бөлікке бөліп,жоспар
құру арқылы әңгіме желісі баяндайды.
Бұл
мәтіндегі оқиға: а) ертегі ә) болған оқиға б)аңыз ба? дәлелдету
Сөздік
жұмысы.
Төтелей
жүру – ең қысқа жолмен жүру
Қазан
құлағын көтеру – ас дайындау
Он екіде
бір гүлі ашылмаған-бар көрері алдында
2.«Блум
түймедағы» әдісі арқылы топтар бір-біріне сұрақтар қояды.
Бірінші
жапырақша жай сұрақ
Екінші жапырақ
–түсіндіру
Үшінші
жапырақшасы-бағалау сұрағы
Төртінші
жапырақшасы-тәжірибелік сұрақ
Бесінші
сұрақ-шағармашылық
Алтыншы
сұрақ-анықтаушы сұрақ
Критерийлері:
1.Мәтінді
түсіне алады.
2.Топпен
жұмыс жасай алады.
3.Өзара
қарым-қатынасқа түсе алады.
4.Бір
–біріне сұрақтар қоя алады.
5.Түсінгендерін
әңгімелеп айта алады.
«досыма
сый»
|
Тексті
оқиды, талдайды.
Тізбек
бойынша мәнерлеп оқиды. Әңгіменің мазмұнын тізбектей баяндайды
Жоспар
құрады.
1. Көршілер
2.
Сауысқанның
ұя салуы
3. Тілсіз
қалған көкек
Жаңа
сөздердің мағынасын түсінеді.
Бір-біріне
сұрақ қояды.
«Блум
түймедағы» әдісі арқылы топтар қойылған сұрақтарға жауап береді.
Сұрақтар:
1. Бұл әңгіме қай кезде болған деп ойлайсың?
2.Қазақ
халқының қонақ қабылдау дәстүрі туралы не айтылған?
3.Қарт жолаушы баланы қалай құтқарып қалды?
4.Ертегіні қандай мақалмен қорытындылар едің?
5. Қарт адамды кім деп атауға
болады?
6. Сонда ертегідегі негізгі ой неде болып тұр? «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау.
Смайлик
салады.Досына сыйлайды.
|
АКТ
ОЖЕСО
СТО
АКТ
|
Талдау
|
12
минут
|
Постермен жұмыс
1-топ. Өтебай
Тұрманжановтың өмірбаяны?
2-топ. Батырлық
пен батылдық венн диаграммасы
3-топ. Мәтіндегі
шалдың жақсы қасиеттері
4-топ. Қазақ
халқының қонақ қабылдау дәстүрі
Критерийлері:
1.Оқушылар
тапсырманы бірігіп орындайды.
2. Ойларын
дәлелдей алады.
3. Бірін-бірі тыңдайды.
Пікірталас:
Осы қарт адамға ұқсас адамдар өмірде кездесе ме?
Осы қазіргі
өмірде сондай адамдар бар деп ойлайсыз ба? --Сен
қандай ой қосар едің?
|
Талқылайды
және айтады, деректер арқылы дәлелдейді, салыстырады.
Топтар
тапсырмалар орындайды.
Оқушылар
постер жасап ,қорғайды.
Топтар
«ия», «жоқ» деп бөлініп, өз ойларымен бөліседі.
|
АКТ
СТО
ОЖЕСО
|
Жинақтау
|
2минут
|
Дәптермен
жұмыс.
Үйге келген
адамды әңгімеде басқаша қалай атаған?
Басты
кейіпкерлер
|
Үйге
келген адамды басқаша қалай атаған?
|
Негізгі
идеясы
|
|
|
|
|
|
|
|
Оқушылар
топ ішінде өзара жұмыс жасап, кестені толтырады.
|
СТО
ТжДБО
|
Бағалау
Кері
байланыс
Үй
тапсырма
сы
|
3минут
|
«Бағалау
» парағы арқылы бағалау
Бағалау
критерийі.
толық
жауап – 3 ұпай 11-12 ұпай «5»
толықтыру
керек-2 ұпай; 8-10 ұпай «4»
толық
емес -1 ұпай 5-7 ұпай «3»
Оқушы
аты
|
Үй
тапсырмасы
|
Мәтінмен
жұмыс
|
постер
|
Кесте
|
Жалпы
ұпай
|
|
|
|
|
|
|
Инсерт
әдісі. Сабақта не істедік? Не ұнады? Не ұнамады? Нені істей алдың? Нені істей
алмадың?
А.81-82бет түсініп оқу, мазмұнын айту.
В. Батылдық туралы мақал мәтелдер
жинастыру.
С.«Қонақжайлылық» атты күлдіргі мысал
ойлап жаз.
|
Топ
басшысы бағалау парағы арқылы бағалайды.
Топтар
өзара «Аялы алақан» арқылы кері байланыс жасайды.
|
ОүБ ОБ
|
|
|
|
|
|
|
|