338905
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 6.900 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.500 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ 50%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокХимияДругие методич. материалыОткрытый урок "Силикатная промышленность"

Открытый урок "Силикатная промышленность"

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

Қарағанды теміржол колледжі

Ашық сабақ


Курс: 2 Тобы: ЖВЖ - 13

Пән: Химия

Оқытушының аты-жөні: Камелхан Имашхан

Тақырыбы: Силикаттар өнеркәсібі

Мақсаты: Силикаттар өнеркәсібінің шикізаттары, алынатын өнімдері, силикаттар өнеркәсібінің қоршаған ортаға келтіретін зияндылықтарымен таныс болу

Міндеттері:

Білімділік: Силикаттар өнеркәсібініе қолданылатын шикізаттар, олардан алынатын өнімдер, силикаттар өнеркәсібінің қоршаған ортаға келтіретін зины туралы білімдерін шыңдау, студенттердің интелактуалдық деңгейін арттыру

Дамытушылық: Студенттердің танымдық белсенділігін қалыптастыру, ойлау, есте сақтау қабілетін дамытып, өз ойын еркін жеткізуді, нақты, тез шешім қабылдау дағдысын дамыту

Тәрбиелік: Студенттерді жеке жұмыс жасауға, жарысқа баулу, өз-өзіне сенімді болуға, ізденімпаздыққа және қоршаған ортаны сүюге тәрбиелеу

Сабақтың типі: Біріккен сабақ

Әдіс-тәсілдер: Сұрақ – жауап, жеке және жалпы тапсырмалар, жұмбақтар шешу

Құрал жабдықтар: Проектор, интерактивті тақта, ActivInspire бағдарламасы, шыны, цемент, кірпіш, қыш бұйымдары үлгілері

Пән аралық байланыс: Математика, физика, биология, тарих, қазақ тілі

Сабақ барысы


  1. Ұйымдастыру кезеңі

  1. Оқушыларды түгендеу

  2. Сабақтың шартын түсіндіру

  3. Жаңа сабақты өткізу

  4. Сабақты аяқтап, қортындылау

  5. Үй тапсырмасын беру


  1. Жаңа сабақты түсіндіру


а) Бір күнде екі сабақ болғандықтан, үй тапсырмасы алдыңғы сабақта тексеріледі

б) Сабақтың тақырыбы белгіленіп, мақсаты айқындалады

в) Сабақ интерактивті тақта көмегімен өтеді


Сабақтың кезеңдері:

  1. Силикаттар өнеркәсібінің шикізаттары

  2. Силикаттар өнеркәсібінің өнімдері

  3. Силикаттар өнеркәсібінің қоршаған ортаға зияны

  4. Сабақты бекіту, қортындылау



  1. Силикаттар өнеркәсібінің шикізаттары

Шикізаттар туралы мәліметтер тақтада сурет немесе жұмбақ түрінде беріледі, студенттер оны өздері анықтайды


1. hello_html_m2a6a5729.jpg 2. hello_html_m514be352.jpg

Құм Саз

3. Сыныптан бір шықпайды. 4. Формуласы Na2CO3 болатын

Тимесеңіз жұқпайды. зат (техникалық сода)

Жәрдемінсіз бұл заттың

Оқушы сабақ ұқпайды..

(бор, СаСО3)


Силикаттар өнеркәсібінде қолданылатын шикізаттардың құрамындағы басты элементті білу үшін жұмбақ жасырылады:

Ar = 28, реттік нөмірі № 14,

жер қыртысында 25 %,

дүние жүзінде таралуы бойынша

2-ші орындағы элемент? (кремний - Si)


Сонымен силикаттар өнеркәсібінде қолданылатын шикізаттар:

  • Саз Al2O3∙ 2SiO22H2O

  • Құм SiO2

  • Әк тас CaCO3

  • Техникалық сода Na2CO3


  1. Силикаттар өнеркәсібінің өнімдері

Силикаттар өнеркәсібінің өнімдері тақтада сызба ретінде беріледі. Студенттер оны дәптеріне сызып алады. Және де тақтада қыш, кірпіш, шыны және цемент өндірістері туралы мәліметтер беріліп, реакциялар жазылады. Студенттер қысқаша конспект жазып алады. Сызба:

  • Қыш және кірпіш өндірісі

Қыш және кірпіш өндірісінің технологиялары бірдей. Оларды өндіру үшін құм, саз және аздаған цемент қолданылады. Оларды біріктіріп, сумен араластырып, қалыптарға құйып, қыш бұйымдары және кірпіш алады. Оларды кептіреді. Кепкен соң күйдіріп, нығайтады. Қыш өндірісінде ыдыстар, әшекей бұйымдар, құмыраларды жасау үшін сыртын бояп, әшекей суреттер салады. Ал кірпіште мұндай әшекейлер жоқ. Кірпіштің қыш бұйымдар өндірісінен айырмашылығы осы ғана.

  • Цемент өндірісі

Цемент өндіру үшін саз AI2O3*SiO2*2H2O бен әк тасты СаСО3 күйдіреді. Осы кезде әк тас кальций оксиді мен көміртек диоксидіне ыдырайды. Өз кезегінде кальций оксиді сазбен әрекеттесіп, силикат пен кальций алюминатын түзеді. Ол реакцияны келесідей жазуға болады:

AI2 O3 * SiO2 * 2H2 O + CaCO3 = СаО* Al2 O3 * SiO2 + H2 CO3

Бұл алынған затты цемент деп атайды. Ал егер цемент ерітіндісін қиыршық таспен араластырса бетон, ал оған темір арматура енгізсе темірбетон деп аталады.

Қазақстанда цемент өндіретін зауыттар Шу қаласында, Шымкентте, Семейде және Өскемен қаласында бар.

  • Шыны өндірісі

Кәдімгі терезе шынысын даярлау үшін шикізат ретінде әк тас CaCO3, сода Na2CO3 және құм SiO2 алынады. Осы заттарды айрықша пеште 14000с –те балқытуды шыны қайнату деп атайды. Кәдімгі шынының құрамы өте күрделі және келесі формуламен өрнектеледі: Na2O*CaO*6SiO2 

Ал осы кәдімгі шыныны алу реакциясының теңдеуі келесідей болады:

Na2 CO3 + CaCO3 + 6SiO2 = Na2O*CaO*6SiO2 + 2CO2

Шыны өндіретін зауыттар Қазақстанда Алматыда, Таразда және Ақтөбеде бар.


  1. Силикаттар өнеркәсібінің қоршаған ортаға зияны

Мәлімет интерактивті тақтада сурет түрінде беріліп, студенттер жауабын өздері шешеді:

1. hello_html_m5d307492.png 2. hello_html_m20844e57.jpg

Трубалардан шығатын түтін Өндіріс кезінде шығатын шаң - тозаң

түріндегі ластану


3. hello_html_m38b51b2e.jpg 4. hello_html_2af1fe03.jpg

СО2, NO2, SO2 газ түріндегі Қатты дыбыс, иіс, лас су түріндегі

ластанулар ластанулар

  1. Жаңа сабақты бекіту және қортындылау

Жаңа сабақты бекіту және сабақты қортындылау үшін оқытушы сұрақтар береді. Ал интерактивті тақтада осы сұрақтардың жауаптары жасырылған. Оқытушы сұрақты берген кезде кез келген студент қол көтеріп, сұраққа жауап береді. Егер дұрыс жауап берсе тақтадағы дұрыс жауап ашылып, көрсетіледі. Егер жауап дұрыс болмаса сұрақ келесі қол көтерген студентке көшеді. Осылайша оқытушы сабақты қортындылап, студенттердің сабақ бойы берген жауаптарына сай баға қояды. Осымен сабақ ақталып, үй тапсырмасы беріледі.

Сонымен сұрақтар:

Оқытушы:

  1. Мен сабақ барысында кірпіштің түсіне байланысты қосылатын бір затты айтпай кеттім. Ол қандай зат? (Бояу)

  2. Шыны өндірісі туралы айтқанда шынының түрлерін айтпай кеттім. Шынының қандай түрлері бар?

(Терезе шынысы, органикалық шыны,

сақтандырушы шыны, сұйық шыны,

арматуралы шыны, оюлы шыны,

термотөзімді шыны)

  1. Адам цемент шаңымен демалатын болса, оның денсаулығына зиян келуі мүмкін. Ол қандай зиян? (Оның өпкесі бітеліп қалуы мүмкін)

  2. Кремнийдің реттік нөмірі неше? (14)

  3. Кремнийдің салыстырмалы атомдық массасы қанша? (Ar = 28)

  4. Кремнийдің химиялық белгісіндегі соңғы әріпті алып тастаса,

басқа элементтің белгісі шығады. Ол қандай элемент? (Күкірт - S)

  1. Кремний қай топта, қай топшада орналасқан? (IV топ, негізгі топшада)

  2. Кремний оксидінің формуласы қандай? (SiO2)

  3. Кремнийдің латынша атауы қандай? (Силициум)



  1. Үй тапсырмасы

Силикаттар, шыны, цемент, кірпіш, қыш, кремний, силициум, бор, техникалық сода, әк тас, құм, саз сөздерін қолданып, сөзжұмбақ құрастырып келу



