Облыстық арнаулы
№3 мектеп-интернаты
Математика пәні
мұғалімі
Габдулова Саулеш
Есенжановна
Математика
Сабақтың
тақырыбы:
Жай бөлшектерді көбейту.
Сабақтың
мақсаты: 1) Өтілген тақырыптарды қайталау және жүйелеу. Жай
бөлщектерге қосу, азайту амлдарын қолдану дағдыларын
қалыптастыру . Жай бөлшектерді көбейтуді үйрету.
2) Оқушылардың ойлау қабілетін дамыту, ой қорыта білуге
үйрету.
3) Алған білімдеріне жауапкешлікпен қарауға,өз мүмкіндігіне
сенуге, үлкен жетістікке ұмтылуға үйрету.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдістері: сұрақ-
жауап, түсіндірмелі, көрнекілік
Сабақтың көрнекілігі:
мультимедия, таратпа материал, плакаттар.
«Оқусыз
білім жоқ, білімсіз күнің жоқ»
Сабақтың барысы:
І.
Қызығушылығын ояту:
а)
сәлемдесу
ә) тренинг
«Күн шуағы» ( оқушылар қағаз қиындыларынан күннің бейнесін
кескіндейді)
-
Жарқыраған
күннің шуағын көріп, келер күнге қадам басу – әрбір адам үшін үлкен бақыт.
Оқушылар, әрбір күндерің шуақты, бүгінгі сабақтарың сәтті өтсін!
-
б) оқушыларды
түгендеу
в) оқушылардың
назарын сабаққа аудару.
г) «Алғашқы қадам»
үй жұмысын тексеру. № 719 (1), 723 (1)
Дайын слайдпен
тексереміз. ( өзара тексеру, қателерін карандашпен түзетеміз. Бағалаймыз, «5»
-қате жоқ, «4» - 1 қате, «3» - 2 қате
Шарты: Шешуі
№ 719 (1) І-күні - 12 га ? га 12 + 2 = 14 = 14
ІІ- күні - ? 2 га 12 + 14 = 26 = 27 = 27
«Біз нені
білеміз»
( қайталау сұрақтары)
1) Жай
бөлшектердің қандай түрлері бар? ( дұрыс, бұрыс, аралас сан)
2)
Дұрыс
бөлшек дегеніміз не? Мысал келтір ( алымы бөлімінен кіші)
3)
Бұрыс
бөлшек дегеніміз не? Мысал келтір (алымы бөлімінен үлкен, немесе тең)
4)
Жай
бөлшектің бөлімі нені көрсетеді, алымы нені көрсетеді ?
5)
Бөлшектерді
қысқарту дегеніміз не?
6)
Бөлімдері
бірдей бөлшектерді қалай қосамыз?
7)
Бөлімдері
әртүрлі бөлшектерді қалай қосамыз?
8)
Бұрыс
бөлшекті, дұрыс бөлшекті ажырату. ( қаптарға салу)
9)
Берілген
бөліктер бойынша аралас сан құрап жазыңдар
10)
Берілген
бөлік бойынша бұрыс бөлшек құрап жазыңдар
Ауызша
есептер: 1+ ; + ; - ; *; * 5;
ІІ.
Мағынаны тану
«Жаңа сабақ- жаңа белес» тақырыпты түсіндіру
* = ? көбейту керек ( тақтаға
жазамын)
Экранда бұл есептің шығарылуы берілген . Сіздер сол есептің шығарылу жолын
қарап, түсініп, ережесін айтуға жұмыстаныңдар.
Слайд: * = = ( оқушы мүмкіндігі келгенше
ережені айтады)
Ереже: Бөлшекті бөлшекке көбейту үшін, олардың алымдарын көбейтіп,алым
етіп,бөлімдерін көбейтіп , бөлім етіп жазу керек.
* 5 = =
Ереже:
Бөлшекті натурал санға көбейту үшін, бөлшектің алымын натурал санға көбейтіп,
нәтижесін алым етіп жазып, бөлімін өзін қалдыру керек.
Енді
келесі есептерді бірге орындаймыз, сосын оны дәптерге жазамыз. ( Оқушы
шығарылу жолын айтады,тақтаға жазады)
* = = * 7 = = = 6
«Алғырлық
кілті» ( оқулықпен жұмыс)
№ 741 ( 1,2,3,4,5 )
№ 742 ( 1,2,34)
Сергіту жаттығу: Алға қарай бір адым
Артқа қарай бір адым
Бір орнымда қозғалып
Кезек басып тұрамын
Жоғары, төмен қарайық
Орнымызды табайық
Өзіндік жұмыс: «Сәйкестігін тап»
;
|
|
Ең кіші
жай сан
|
7
|
|
Жұп сан
|
8
|
|
Дұрыс
бөлшек
|
2
|
|
Аралас
сан
|
|
|
Тақ сан
|
3
|
|
Бұрыс
бөлшек
|
7
|
|
*
|
2
|
|
Аралас сан
|
|
|
Тақ
сан
|
99
|
|
Жұп
сан
|
64
|
|
* 5
|
|
|
Ең
кіші жай сан
|
«Математикалық лото» ( даналық сөз)
1)
+ 3) 2 + 1 5) *
2)
* 4) 12 *
Барлық
|
Нәрсеге
|
білім
|
қолды
|
жеткізеді
|
|
|
|
|
Қорытындылау: Ережелерді қайталау
«Лездік тапсырма» № 741 (7-12) , №742
(5,6)
«Шешуші сәт» Бағалау
Релаксация:
Қосымша тапсырмалар: 1) «Арқан тарту»
көбейту кестесін сұрау,
анықтамалар.
Есептер дайындау.