Инфоурок Классному руководителю Другие методич. материалыРазработка ҚМЖ 1- сынып сауат ашу "Әңгіме оқу"

Разработка ҚМЖ 1- сынып сауат ашу "Әңгіме оқу"

Скачать материал

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

7-бөлім: Тағам және сусын

Мектеп :  А.Тайманов  атындағы № 34 мектеп-гимназисы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні :

Сұпығалиева А.А.

Сынып: 1

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

 

Сабақ тақырыбы

Әңгіме оқу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

1.2.6.1 мұғалімнің көмегімен әңгімелеу мәтінін ерекшелігіне қарай мәтін жанрын ажырату

1.2.2.1 мәтінде автордың кім  (не) туралы айтқысы келгенін түсіну.

Құндылықтарды

дарыту

Оқушыларды  бір-біріне деген құрмет көрсетуіне және достық қарым-қатынасын нығайтуға,  өз ойларын еркін айтуға тәрбиелеу.

Пәнаралық  байланыстар

Математика, жаратылыстану,  музыка.

АКТ қолдану

Видеожазба,  АКТ

Бастапқы меңгерілген білім

Алдыңғы бөлімдердегі тапсырмалардан және сауат ашу пәніне  байланысты түрлі көркемдік әрекеттер арқылы оқушылар жасаған жұмыстарына шолу және пікірлерін айтуға үйренді.

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет 

 

Ресурстар

Сабақтың басы

 

2  минут

 

Психологиялық дайындық

Қуанамын мен де!

Қуанасың сен де!

Қуанайық достарым,

Арайлап атқан күнге!

– Балалар орындарынан тұрып, амандасады.

Балалар орындарынан  тұрады.

 

 

 

 

Сабақ ортасы 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қызықты тапсырма

 

 

 

 

 

 

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

Өткен тақырыптарды «Сиқырлы ұяшық»ойыны арқылы  қайталайды.

1.Дыбыс дегеніміз не?

Дыбысты айтамыз және естиміз.

2.Әріп дегеніміз не?

Әріпті көреміз және жазамыз.

3.Дыбыстар нешеге бөлінеді?

Дыбыстар екіге бөлінеді. Дауысты және дауыссыз.

4. Дауысты дыбыстар нешеге бөлінеді?

Дауысты дыбыстар екіге бөлінеді:жуан және жіңішке.

5.Қосарлы дауысты дыбыстарды ата?

Қосарлы дауысты дыбыстар: ё, ю, я.

6.Буын дегеніміз не?

Сөз буынға бөлінеді.Сөзде қанша дауысты дыбыс болса, сонша буын болады.

7. Тасымал дегеніміз не?

Жазу жолына сыймаған сөз буынға бөлініп тасымалданады.Сөздердің тасымалданбаған бөлігінен соң, сызықша (дефис) қойылады.

8. Жұп дауысты дыбыстарды ата?

Жұп дауысты дыбыстар: а – ә, о – ө, ұ – ү, ы – і.

 

Жаңа сабаққа кіріспе.

Ой қозғау. Әліпби   туралы видео қарау.

- Балалар  бұл видео туралы не айта аласыңдар?

- Нені байқадық?

- Әліпби туралы видеоны сендерге не үшін көрсетіп тұрмын деп ойлайсыңдар?

 

Жаңа сабақ.
    Мерей мен Әлидің  әңгімесі.

    Бірде балалар әліпби жайында таласып қалды. Олардың бірі: «Әліпбиде «А»-дан кейін барлық әріптер өз еркінше тұра алады», - деді.

-         Сонда «А»-дан кейін кез келген әріпті өз қалауымызша қоя берсек болады екен ғой.

-         Жоқ, Мерей олай болмайды. «А»-дан кейін «Ә», одан соң «Б» тұрады, әр әріптің өз орны бар. Әріптер осылайша белгілі ретпен беріледі.Мұны әліпби деп атайды. Қазақ әліпбиінде 40 әріп және 2 таңба (ъ,ь) бар.

-         Балалар мұндағы в, ё, ф, х, һ, ц, ч, щ, ь, ъ, э әріптері орыс тілінен енген әріптер. Соны естеріңе сақтап алыңдар.

    Мәтінді оқушыларға тізбектеп және рөлге бөліп оқыту.

Рөлге бөліп оқыған оқушыларды қол шапалақтау арқылы бағалау.

Мәтін бойынша сұрақтар қойылып, талданады.

-Балалар, қалай ойлайсыңдар, Әлидің айтқаны дұрыс па?

- Иә!

 - Олай болса, әліпби деп әріптердің белгілі ретпен орналасуын айтамыз.

Қане, балалар, әліпбидегі әріптерді оқиық. Сендер мені қайталаңдар.

Мұғалім оқиды, оқушылар қайталайды.

Дәптермен жұмыс.

-Олай болса балалар, қазір біз жұмыс дәптеріміздің  24-бетін ашып,  2-жаттығуды орындаймыз.

...әуле, ...нар, ...рлан, ...йғаным, ......әди, ...хмет.

Смайлик арқылы бағалау.

Сергіту сәті: «Иә немесе жоқ » ойыны.

1. Дыбысты көреміз және жазамыз.(Жоқ)

2. Сөз буынға бөлінеді.Сөзде қанша дауысты дыбыс болса, сонша буын болады. (Иә)

3. Дауысты дыбыстар үшке  бөлінеді:қатаң, ұяң, үнді. (Жоқ)

4. Әліпби деп – әріптердің белгілі ретпен орналасуын айтамыз.(Иә)

5. Жазу жолына сыймаған сөз буынға бөлініп тасымалданады.Сөздердің тасымалданбаған бөлігінен соң, сызықша (дефис) қойылады.(Иә)

3-жаттығу. (ауызша)

Әліпбиде жетінші тұрған қай әріп?

Т әрпінің алдында және соңында тұрған әріптерді ата. Сол әріптерден басталатын сөздер ойлап тап.

-         Атаған сөзіңе ауызша  дыбыстық талдау жаса.

 

Тақтамен жұмыс.   4-жаттығу

Санмен берілген сөздерді тап.Оларды жаз.

1, 16, 1 – ала,  28, 14, 38 – үкі, 3, 20, 25, 1 – бота. 

Сабақты бекіту.

Топтық жұмыс

І топ: Буынға бөлінбейтін сөздерді теріп жаз.

Аю, тіл, бала, көктем, қант, мамыр, ат,  аспан, бұлт, кемпірқосақ,  тұз.

ІІ топ: Тасымалданбайтын сөздерді теріп жаз.

төрт, сұр, көлеңке, жаз, көктем, ана, кесе,  бауырсақ, жұлдыз, ет, көже, май.

 

ІІІ топ:Дұрыс жазылған сөздерді тауып, белгі қой.

Сөздер

Белгі «+»

Сізғіш

өшіргіш

көңіл

кырпыш

силық

кішіпейіл

құмырсқа

суйкымді

таңертең

 

Өздерін тексереді және бағдаршам арқылы бағалайды.

Қалыптастырушы бағалау. «Спорт алаңы» мәтіннің не туралы екенін айтады, автордың ойын тұспалдайды.

 

 

Сиқырлы ұяшықтар.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Видео

 

 

 

 

Оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жұмыс дәптер

 

Жапсырма

смайлик

 

 

Жарға жабыстырылғань «иә» және «жоқ» деген сөздер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық , жұмыс дәптер.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағдаршам

 

Қалыптастырушы бағалау парағы

Сабақтың соңы

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

Қорытынды:

Балаларға сұрақтар қойылады.

-         Балалар, бүгінгі күн сендерге ұнады ма?

-         Бүгін біз не жайлы айттық?

-         Әліпбиде үшінші тұрған қай әріп?

-         Орыс тілінен енген әріптерді ата?

-         Қазақ әліпбиінде неше әріп бар?

Балалардың жауабы:

-         Иә

-         Әліпби жайлы айттық

-         Әліпбиде үшінші тұрған б әрпі.

-         в, ё, ф, х, һ, ц, ч, щ, ь, ъ, э әріптері орыс тілінен енген әріптер.

-         Қазақ әліпбиінде 40 әріп және 2 таңба (ъ,ь) бар.

Балалардың жұмыстарына баға беру.

Мақтап – мадақтау.

Рефлексия

Оқушылар «Еркін микрофон» әдісі  бойынша бүгінгі сабақ туралы өз ойын ауызша айтты.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Микрафон

 

 

 

 

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсарту үшін қандай өзгеріс енгізуге болады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылар туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

Денсаулық сақтау технологиялар

 Сергіту сәтін қолдандым.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Разработка ҚМЖ 1- сынып сауат ашу "Әңгіме оқу""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Инструктор по волейболу

Получите профессию

Копирайтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
