Әдебиеттік оқу. 2 сынып.
Сабақтың
тақырыбы: Арыстан мен Тышқан (ертегісі).
Сабақтың
мақсаты:
1. Оқушыларға
ертегідегі негізгі ойды ұғындыру, мазмұндай білуге үйрету.
2. Оқушының ойлау
қабілетін дамытып , сөздік қорын молайту.
3. Оқушыларды достыққа
тәрбиелей отырып жақсы және жаман қасиеттерді айыра білуге үйрету.
Сабақ түрі:
Аралас сабақ.
Сабақ әдісі:
Сұрақ – жауап , әңгімелесу.
Сабақ
көрнекілігі:
Интерактивтік тақта , арыстан мен Тышқан суреті , аңдар.
Пәнаралық
байланыс: Өзін - өзі тану
, дүниетану , ән – музыка.
Сабақ барысы:
I.Ұйымдастыру
кезеңі:
-Балалар , барлығымыз
бүгінгі сабаққа дайынбыз ба?
-Олай , болса
орнымыздан тұрып , тақтадағы балармен бірге біз де өзімізді сабаққа даярлап
алайық!
Қуанамын менде ,
Қуанасың сенде
Қуанайық достарым
Арайлап атқан күнге.
Міне , балалар! Енді
бір – біріңе жылы шыраймен жымиып ғана сәттілік тілеңдер!Енді сабағымызды
бастайық! Балалар мен сендердің білімдеріңді
беру
арқылы бағалаймын. Кім белсенді қатысса сол көп жұлдызша жинайды.
II.Үй жұмысы:
Өткенді пысықтау.
-Балалар өткен
сабақта қандай өлеңмен таныстыңдар?
Әдептілік
әліппесі. (тақтада
көрінеді).
Үй жұмысына қалай
даярланғандарыңды , өткен сабақты қаншалықты , игергендеріңді тексерейін!
I Қызығушылығын
ояту.
Мына сұрақтарға жауап
бересіңдер.
1.Әдептілік деген не?
2.Сәлемдесудің ,
қоштасудың қандай түрі бар?
3.Ұнаған шумақтарыңды
жатқа айтып беріңдер?(жарайсыңдар, әр балаға жұлдызша беріп отырамын)
III. Жаңа
сабақ.
II.Ой қозғау (Дәптерлерін ашқызып ай күнін жаздыру.
Қазанның жиырма сегізі).Өздерің білетін 2 – 3 аңның атын дәптерлеріңе жазындар.
(Ретпен оқытып
шығамын).
Әр аң суреті шығады.
(түлкі , аю , қасқыр , арыстан , жолбарыс , тышқан).
-Балалар , бүгін біз
осы аңдардың арасынан «Арыстан мен Тышқан» туралы ертегімен танысамыз.
Сабағымыздың мақсаты:
-Мәтінді түсіне оқып
, мазмұндау.
-Арыстан мен Тышқанға
мінездеме беру.
-Жақсы қасиеттер мен
жаман қасиеттерді айыра білу.
Оқулықпен жұмыс,.
(Арыстан мен Тышқан
мәтінін өзім оқып беремін. 2 оқушыға бөліп жалғастыра оқытамын).
Балалар , мына
сұрақтарға жауап іздейік.
1.Мәтін не туралы
екен?
2.Арыстан Тышқанның
сөзіне неге күлді?
3.Тышқан Арыстанға
қалай көмектесті?
4.Сендерге ертегі
кейіпкерлерінің қайсысының ісі ұнады?
III Ой толғаныс.
(Әр қатарға 1
тапсырмадан беріп , бағалау).
1 – қатар: Арыстан
мен Тышқанға мінездеме бере отырып , венн диаграммасын толтыру.
2- қатар: Жақсы
қасиеттерді жаз.
3 -қатар: Жаман
қасиеттері жаз. (Әр топтан бір бала қорғайды)
Сергіту сәті.
«Дос болайық
бәріміз!»
Әрқашан дос ,
біргеміз.
Ажырамас іргеміз
Ілгері жүріңдер
Достық жырын
біліңдер,
Ту ғып ұстап бірлікті
Еңбекті сүйіңдер.
Қ / сы:
Дос болайық бәріміз
Жарасып тұр әніміз
Тыныштықты сақтаймыз
, сақтаймыз ,
Атсын күліп таңымыз.
IV Қорытынды
-Бүгінгі сабақ
сендерге ұнады ма?
-Кімге несімен ұнады?
Кім қысқаша мазмұндайды?
V.Бағалау. жұлдызша
санайды өздері.
VI.Үй тапсырма:
Мазмұндап келу.