№ 3. Тақырыбы: Шамалар, олардың өлшем бірліктері.
Мақсаты: шамалар туралы білімдерін
пысықтау, олардың өлшем бірліктерімен амалдарды орындай білу дағдыларын
жетілдіру; кеңістіктік танымды дамыту.
Түрі: аралас Әдісі:
сұрақ-жауап,түсіндіру, өздігінен жұмыс істеу.
Көрнекілігі: кестелер, қосымша
тапсырмалар жазылған үлестірмелер
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу,түгелдеу,
оқушылардың зейінін сабаққа аудару .
ІІ. Үй жұмысын тексеру: №
2. (балалардың жазба жұмысын тексере отырып, жауабын салыстыру)
ІІІ. Ауызша сұрақтар бойынша сауалнама.
.
- Қандай
шамаларды білесіңдер?
- Ең
кішісінен бастап, ұзындықтың өлшем бірліктерін ата.
- Ең
үлкенінен бастап, массаның өлшем бірліктерін ата.
- Ғасырдан
бастап, уақыттың өлшем бірліктерін ата.
2). Терме диктант. Соңынан
өздерін өздері тексереді.
1 қатар – уақыт бірліктерін, 2 қатар – масса бірліктерін, 3
қатар – ұзындық бірліктерін жазып кесте құрып тақтаға іліп қойыңдар.
ІҮ. Мақсат қою кезеңі. Өлшем
бірліктерімен амалдарды орындай білу дағдыларын жетілдіру
Ү. Жаңа сабақ: № 1.(ауызша).
Сағаттардағы көрсетілген уақытты ата. (12 сағ 15 мин. 2 сағ 45 мин. 9 сағ 10
мин. т.с.с.
№ 2. жұптық жұмыс. Салыстыр.
9 ц > 90 кг 200кг = 2
ц
1 ж. > 345
күн 2 ж.
< 810 күн
№ 3. Өздік жұмыс. Кестенің
әр қатары бойынша есеп құрастыр және оларды шығар.
Ш: 14 ∙ 4 =
56
Ж: 56 г печеньенің жалпы массасы
Ш: 25 ∙ 6 =
150
Ж: 150 г ақ ірімшік жалпы массасы
№ 4. Есептің берілуін жазуды кесте түрінде жазуға болады.
1 адамды қабылдау
|
Адам саны
|
Жалпы уақыт
|
20 мин
|
?
|
? сағ, 9-дан 12-ге дейін
|
№ 5. Топтық жұмыс.
Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте.
2 м 8 см = 208
см 72 дм = 7 м 2
дм 3
тәул. 6 сағ = 78 сағ. 95 мин =1 мин 35 с
ҮІ. Білімін тексеру.
Өз бетінше жұмыс. № 6. Кесінділердің
ұзындықтарын өлше және жаз. 2). Қандай шамаларды білесіңдер?
Ү. Сабақты қорыту. Бүгінгі
сабақтан не білдік?
ҮІ. Үйге тапсыру: №
7, 8. 9 бет. Бағалау.