Сабақтың тақырыбы: Нөмірленген және таңбаланған тізімдер.

Сыныбы:       6 “Б”

Сабақтың тақырыбы: Нөмірленген және таңбаланған тізімдер.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік – MS Word мәтіндік процессорында тізім жасаудың негізгі тәсілдерін көрсету. Нөмірленген және таңбаланған тізімдермен жұмыс жасау білігі мен дағдыларын бекіту.

Дамытушылық – «тізім» түсінігі, тізім түрлерін (нөмірленген, таңбаланған) , нөмірленген және таңбаланған тізім жасаудың тәсілдерін.

Тәрбиелік – оқушыларды тәртіптілікке, сабырлылыққа, еңбек сүйгіштікке,

ұқыптылыққа  тәрбиелеу.

Сабақ түрі: аралас сабақ

Сабақ типі: жаңа тақырыпты түсіндіру.

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, оқулықтар, дәптерлер, презентация, (көзге арналған жаттығу),  таратпа карточкалар, смайликтер.

Сабақ барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі.

ü оқушылармен сәлемдесу;

ü оқушыларды түгендеу;

ІІ.Сабақтың мақсаты мен міндеттерін қою

ІІІ. Оқушылардың білімдерін тексеру.

Оқушылар компьютерден  мұғалім ұсынған тапсырмалар көрсетілген файлдарды ашады.

1-  карточка.

1.     Мәтінді редакциялаңдар.

Мәтіндік процессорлар мәтінді теру мен редакторларды қамтитын (мысалы, блокнот мәтіндік редакторы) мәтіндік редакторларға қарағанда құжатқа  мәтінді пішімдеудің әртүрлі суреттер, сызбалар мен кестелер, графиктер қосу мүмкіндіктеріне ие. Әртүрлі процессорлар мәтінмен жұмыс істеудің түрлі қызметін қамтиды.

Мәтіннің бірінші көшірмесінің орны ( мәтін келесі жолдан басталуы керек).

2.     Бұл иәтіннің екі көшірмесін жасаңдар да, оларды бетте көрсетілген орынға қойыңдар.

3.     Абзац өлшемдерін күйге келтіру: артық – жартылай; азат жол-1 см; түзету –сол  жақ шетінен.

4.     Файлды өз аттарың мен тектеріңді көрсетіп, папкаларыңда сақтаңдар.

5.     Жарлықты жұмыс үстелінде орналастырыңдар.

Мәтіннің екінші көшірмесінің орны( мәтін келесі жолдан басталуы керек):

6.     Абзац өлшемдерін күйге келтіру: аралық – жартылай; азат жол -1,25 см; түзету оң жақ шетінде.

7.     Мәтіннің қарпін 14 пт етіп өзгертіңдер.

2-  Карточка

1.     Мәтін теру кезіндегі жіберілген қателерді табыңдар, түсіндіріңдер, түзетіңдер. Ескерілмеген бұйрықтарды қойыңдар. Символдар кестесі  бұйрығы арқылы шақырылады. Әріпті өзгерту үшін... жолақ тіркеме парағы немесе мән мәтіндік меню бұйрығы шақырылады. Математикалық өрнекті мәтіндерді пішімдеуде сызғышын тіркеме парағы бұйрығын немесе диалогтік терезе бұйрығын пайдалануға болады.

2.     Редакцияланған мәтіннің орфографиясын тексеріңдер.

3.     Мәтіннің бірінші және екінші абзацтарының орындарын ауыстырыңдар.

4.     Редакциялау атауымен өз папкаларыңды құжатты сақтаңдар. Тапсырмалар берілген файлдарда ғана орындалады. Оқушылардың құжатты редакциялау, орфографиясын тексеру, мәтін бөліктерімен жұмыс дағдылары тексеріледі.

IV. Жаңа тақырыпты түсіндіру.

         Таңбаланған тізім батырмасының төмен жазылатын мәзірінде тізім үшін қажетті, өздеріңе қатты ұнайтын таңба түрін таңдауға болады. Өз тізімдеріңді құру үшін Жаңа маркерді анықтау бұйрығын  таңдауларың керек.

Таңбалауыштарды немесе нөмірлерді тізімге қосу

1.   Таңбалауыштар немесе нөмірлер қосылатын элементтерді таңдаңыз.

2.   Өзіндік қойындысының Еже тобында Таңбалауыштар немесе Нөмірлеу түймешігін нұқыңыз.

«Word 2010 таңбалауыштары» түймешігі және «Нөмірлеу» түймешігі

1.     Таңбалаушы тізім.

2.     Нөмірленген тізім.

 

 

Нөмірленген және маркерленген тізімді құру үшін, лентада  Басты қосымшадағы Абзац тобында болады.

Тізімді жылдам құру үшін келесі әрекеттерді орындаңыз:

1.      Мәтіннің талап етілетін бөлігін ерекшелеңіз;

http://itlearn.kz/uploads/lessons/2/4.files/image042.jpg2.      Лентада Басты қосымшадағы Абзац  тобында       Көпдеңгейлі тізімді     немесе

Маркерлер, Нөмірленген батырмаларын басыңыз

 

·          

Сурет. тізім құруға арналған батырмалар

 

3.      Әрбір абзацқа жаңа маркер орнатылатын болады.

Маркерленген тізім

Маркерленген тізімді жасау кезінде маркердің әр түрлі тиін таңдауға болады. Маркерлер батырмасынаң қасында орналасқан (4.43. Сурет), төменге бағытталған бағыттауышқа шертіп, жиі қолданылатын сегіз маркердің бірін таңдауға болады. Одан  басқа өзіңіздің маркеріңіздің типін құруға болады.

http://itlearn.kz/uploads/lessons/2/4.files/image043.jpg
 

 

 

 

 

 

 


4.43. Сурет. Маркер құруға арналған батырмалар

 

Нөмірленген тізім

Нөмірленген тізімді жасау кезінде нөмірлеудің әр түрлі тиін таңдауға болады. Нөмерлеу батырмасының қасында орналасқан, төменге бағытталған бағыттауышқа шертіп, нөмірлеудің жиі қолданылатын жеті тиінің бірін таңдауға болады  

http://itlearn.kz/uploads/lessons/2/4.files/image045.jpg
 

 

 

 

 


·       Мәтіндік процессорда тізімдердің үш түріне қол жеткізуге болады: маркерленген, нөмірленген  және көпдеңгейлі.

·       Тізімнің келесі элементін алу – Enter пернесі.

·       Тізімді аяқтау үшін Backspace  пернесімен артық нөмірді жою жеткілікті.

·       Өзінің маркерленген тізімін құру үшін Жаңа маркерді анықтау бұйрығын таңдайды.

·       Өзінің нөмірленген тізіиін  құру үшін Нөмірдің жаңа пішімін анықтау бұйрығын таңдайды.

·       Тізімнің әртүрлі үшін маркерді (нөмірді) , нөмірдің пішімін, шегіністерді баптауға болады.

V. Сабақты бекіту. Тест орындау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


VI. Үй жұмысы. Үй тапсырмасы  §19 –ты оқу, бақылау сұрақтарына жауап беру.

VII. Оқушыларды бағалау.

 

Краткое описание материала

Сыныбы:       6 “Б”

Сабақтың тақырыбы: Нөмірленген және таңбаланған тізімдер.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік – MS Word мәтіндік процессорында тізім жасаудың негізгі тәсілдерін көрсету. Нөмірленген және таңбаланған тізімдермен жұмыс жасау білігі мен дағдыларын бекіту.

Дамытушылық – «тізім» түсінігі, тізім түрлерін (нөмірленген, таңбаланған) , нөмірленген және таңбаланған тізім жасаудың тәсілдерін.

Тәрбиелік – оқушыларды тәртіптілікке, сабырлылыққа, еңбек сүйгіштікке,

ұқыптылыққа  тәрбиелеу.

Сабақ түрі: аралас сабақ

Сабақ типі: жаңа тақырыпты түсіндіру.

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, оқулықтар, дәптерлер, презентация, (көзге арналған жаттығу),  таратпа карточкалар, смайликтер.

Сабақ барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі.

ü оқушылармен сәлемдесу;

ü оқушыларды түгендеу;

ІІ.Сабақтың мақсаты мен міндеттерін қою

ІІІ. Оқушылардың білімдерін тексеру.

Оқушылар компьютерден  мұғалім ұсынған тапсырмалар көрсетілген файлдарды ашады.

1-  карточка.

1.     Мәтінді редакциялаңдар.

Мәтіндік процессорлар мәтінді теру мен редакторларды қамтитын (мысалы, блокнот мәтіндік редакторы) мәтіндік редакторларға қарағанда құжатқа  мәтінді пішімдеудің әртүрлі суреттер, сызбалар мен кестелер, графиктер қосу мүмкіндіктеріне ие. Әртүрлі процессорлар мәтінмен жұмыс істеудің түрлі қызметін қамтиды.

Мәтіннің бірінші көшірмесінің орны ( мәтін келесі жолдан басталуы керек).

2.     Бұл иәтіннің екі көшірмесін жасаңдар да, оларды бетте көрсетілген орынға қойыңдар.

3.     Абзац өлшемдерін күйге келтіру: артық – жартылай; азат жол-1 см; түзету –сол  жақ шетінен.

4.     Файлды өз аттарың мен тектеріңді көрсетіп, папкаларыңда сақтаңдар.

5.     Жарлықты жұмыс үстелінде орналастырыңдар.

Мәтіннің екінші көшірмесінің орны( мәтін келесі жолдан басталуы керек):

6.     Абзац өлшемдерін күйге келтіру: аралық – жартылай; азат жол -1,25 см; түзету оң жақ шетінде.

7.     Мәтіннің қарпін 14 пт етіп өзгертіңдер.

2-  Карточка

1.     Мәтін теру кезіндегі жіберілген қателерді табыңдар, түсіндіріңдер, түзетіңдер. Ескерілмеген бұйрықтарды қойыңдар. Символдар кестесі  бұйрығы арқылы шақырылады. Әріпті өзгерту үшін... жолақ тіркеме парағы немесе мән мәтіндік меню бұйрығы шақырылады. Математикалық өрнекті мәтіндерді пішімдеуде сызғышын тіркеме парағы бұйрығын немесе диалогтік терезе бұйрығын пайдалануға болады.

2.     Редакцияланған мәтіннің орфографиясын тексеріңдер.

3.     Мәтіннің бірінші және екінші абзацтарының орындарын ауыстырыңдар.

4.     Редакциялау атауымен өз папкаларыңды құжатты сақтаңдар. Тапсырмалар берілген файлдарда ғана орындалады. Оқушылардың құжатты редакциялау, орфографиясын тексеру, мәтін бөліктерімен жұмыс дағдылары тексеріледі.

IV. Жаңа тақырыпты түсіндіру.

         Таңбаланған тізім батырмасының төмен жазылатын мәзірінде тізім үшін қажетті, өздеріңе қатты ұнайтын таңба түрін таңдауға болады. Өз тізімдеріңді құру үшін Жаңа маркерді анықтау бұйрығын  таңдауларың керек.

Таңбалауыштарды немесе нөмірлерді тізімге қосу

1.  Таңбалауыштар немесе нөмірлер қосылатын элементтерді таңдаңыз.

2.  Өзіндік қойындысының Еже тобында Таңбалауыштар немесе Нөмірлеу түймешігін нұқыңыз.

 

1.     Таңбалаушы тізім.

2.     Нөмірленген тізім.

 

 

Нөмірленген және маркерленген тізімді құру үшін, лентада  Басты қосымшадағы Абзац тобында болады.

Тізімді жылдам құру үшін келесі әрекеттерді орындаңыз:

1.      Мәтіннің талап етілетін бөлігін ерекшелеңіз;

2.      Лентада Басты қосымшадағы Абзац  тобында       Көпдеңгейлі тізімді     немесе

Маркерлер, Нөмірленген батырмаларын басыңыз

 

·          

Сурет. тізім құруға арналған батырмалар

 

3.      Әрбір абзацқа жаңа маркер орнатылатын болады.

Маркерленген тізім

Маркерленген тізімді жасау кезінде маркердің әр түрлі тиін таңдауға болады. Маркерлер батырмасынаң қасында орналасқан (4.43. Сурет), төменге бағытталған бағыттауышқа шертіп, жиі қолданылатын сегіз маркердің бірін таңдауға болады. Одан  басқа өзіңіздің маркеріңіздің типін құруға болады.

 

 

 

 

 

 

 

 

4.43. Сурет. Маркер құруға арналған батырмалар

 

Нөмірленген тізім

Нөмірленген тізімді жасау кезінде нөмірлеудің әр түрлі тиін таңдауға болады. Нөмерлеу батырмасының қасында орналасқан, төменге бағытталған бағыттауышқа шертіп, нөмірлеудің жиі қолданылатын жеті тиінің бірін таңдауға болады  

 

 

 

 

 

 

·        Мәтіндік процессорда тізімдердің үш түріне қол жеткізуге болады: маркерленген, нөмірленген  және көпдеңгейлі.

·        Тізімнің келесі элементін алу – Enter пернесі.

·        Тізімді аяқтау үшін Backspace  пернесімен артық нөмірді жою жеткілікті.

·        Өзінің маркерленген тізімін құру үшін Жаңа маркерді анықтау бұйрығын таңдайды.

·        Өзінің нөмірленген тізіиін  құру үшін Нөмірдің жаңа пішімін анықтау бұйрығын таңдайды.

·        Тізімнің әртүрлі үшін маркерді (нөмірді) , нөмірдің пішімін, шегіністерді баптауға болады.

V. Сабақты бекіту. Тест орындау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VI. Үй жұмысы. Үй тапсырмасы  §19 –ты оқу, бақылау сұрақтарына жауап беру.

 

VII. Оқушыларды бағалау.

Сабақтың тақырыбы: Нөмірленген және таңбаланған тізімдер.

    DOCX

Файл будет скачан в формате:

    DOCX

Автор материала

Кушек Перизат Ерсайыновна

учитель информатики

  • На сайте: 10 лет и 7 месяцев
  • Всего просмотров: 19256
  • Подписчики: 0
  • Всего материалов: 12
  • 19256
    просмотров
  • 12
    материалов
  • 0
    подписчиков

Настоящий материал опубликован пользователем Кушек Перизат Ерсайыновна.
Инфоурок является информационным посредником. Всю ответственность за опубликованные материалы несут пользователи, загрузившие материал на сайт. Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.

Другие материалы
