Мұғалімнің
аты -жөні
|
Пән аты
|
Өтілген күні
|
Қайырбаева Ғ
|
Сауат ашу
|
28.10.15
|
Сабақтың тақырыбы: К дыбысы
мен әрпі
Сабақтың мақсаты: Дауыссыз К дыбысы мен әрпін таныту, жаңа
сөздерді оқи, жаза білуге үйрету.
Міндеттері:
1 Дауыссыз К дыбысы мен әрпін таныту, жаңа сөздерді оқи,
жаза білуге үйрету.
2 Оқушылардың сөйлеу мәнерін, байланыстыра сөйлеу дағдыларын
қалыптастыру.
3 Кітап оқуға, кітапты құрметтеуге, табиғатты қорғауға
баулу.
Көрнекілік: К-дыбысына байланысты заттардың макеті,
Сабақтың түрі:пысықтау сабақ
Әдіс-тәсілдері:ойын,сұрақ-жауап
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру.
Біз біргеміз
Сөгілмесн іргеміз
Ізденсек бірге бәріміз
Жетерміз білім шыңына
ІІ.Өткен сабақты еске түсіру.
- Өткен сабақта кандай дыбыспен, әріппен таныс болдық?
- Кк дыбысымен, әрпімен.
- Оқулықты оқыту.
Тез әрі сауатты оқиық.Е дыбысына қатысты тақпағымызды еске
түсірейік.
Жарға шығып
ойнайды,
Ойынға бір тоймайды.
Болса-дағы сақалы
Секеңдеуді қоймайды
(ешкі)
Жаңылтпаш жаттау. Тіл ұстарту жаттығуы.
Шеше,шеше неше кесе сынды кеше.
ІІІ. Жаңа сабақ.
1.
Ой қозғау. (жұмбақтың жауабын шешу)
Буынға
бөлу:Көбелек. Көбелек сөзі қай әріптен басталып қай әріпке аяқталып тұр? (К)
Бүгін к дыбысымен танысамыз.
2.
К- баспа әрпі көрсетіледі.
К
– дауыссыз дыбыс.
3. Мынау не? –
Мынау киіз үй. Сендер киіз үй
туралы не білесіңдер ме? (Ол таулы жерлерде құруға ыңғайлы). Жаз мезгілінде
тауда шопандар киіз үйде тұрады.
·
Мынау не? –мынау- кесе
·
Мынау не? – мынау- кәмпит
·
Мынау не? – мынау- күріш
·
Мынау не? – мынау- кебеже. Кебежеге тағамдар, ыдыстар
салынады.
(кесе, киіз үй, күріш, кәмпит) сөздері қай әріптен басталып тұр?
К-ден басталады.
К сөздің басында келеді.
·
Мынау не? – мынау- мектеп. Мектепте білім аламыз.
·
Мынау не? – мынау- сөмке.
·
Ал, мынау қай сан? – екі. Екі қандай баға?
К сөздің қай жерінде кездеседі? (ортасында).
·
Мынау не? – мынау- шелек.
·
Мынау не? – мынау- шәйнек.
·
Мынау не? - мынау- әйнек.
К әрпі сөздің қай жерінде кездеседі? К- сөздің соңында кездеседі.
Өте жақсы. К дыбысы сөздің барлық буынында кездеседі.
5. Енді бағандағы сөздерді оқиық.
Кеме – кеме суда жүзеді. Ол ағаштан жасалады.
Кесе – ыдыс.
Терек – ағаш.
Шелек – ыдыс.
Мереке – мейрам.
Береке – ырыс
Кебеже – ыдыс, тамақ салады.
Текемет – еденге жаяды. Ол киізден жасалған.
«Орным қайда?»
ойыны.
Тақтадағы
буындардан сөз құрайық.
Ке ме - к дыбысы қай буында кездескен? (к 1 буында)
Те рек - (2- буында, сөз соңында)
Ше лек – (к- сөздің екінші буынында тұр)
Ке се – (к- сөздің басында, 1- буында тұр)
6. Сергіту сәті.
Қызыл, сары, қоңыр, көк
Алуан-алуан
көбелек.
Торға түсіп
қалмашы
Торғайға жем
болмашы.
7: Дәптермен жұмыс.
- К әрпін жазып үйренейік. К – балалар қаламды қолға алып,
к әрпін ауада жазайық. Енді дәптерге жазыңдар!
Тақтаға сөздік диктант жазу. Кесе, кеме, кебеже, шелек.
8. Оқулықпен жұмыс.
«Кеме» мәтінін оқу. Мынау- кеме. Кеме- ағаштан жасалады.
Кеме- суда жүзеді. Кемені балықтарға қарап жасаған.
9. Мәтін мазмұнын сұрау.
Қорытынды:
Көбелектерді гүлдерге қондыру арқылы оқушылар сұраққа жауап
береді.
-Бүгін қандай дыбыспен таныстық? (К)
-Қай әріпті жазып үйрендік? (К)
-К қандай дыбыс? (дауыссыз)
-К дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі? (басында, ортасында,
соңында)
Бағалау (мадақтау)
Үйге тапсырма. К дыбысы. Кеме мәтінін оқу.
Тосын сый (кітап)