Сабақтың тақырыбы : Су. Судың қасиеті. Суда еритін, ерімейтін заттар.
Сабақтың
мақсаты: 1.Оқушыларды судың қандай күйде болатынымен таныстыру. Судың еріткіш
қасиетін тәжірибелер арқылы түсіндіру; қандай заттардың суда еріп, қандай
заттардың ерімейтінін анықтау.
2.Оқушылардың
байқағыштығын, білім құмарлығын дамыту
3.
Суды үнемдеуге тәрбиелеу.
Сабақтың
көрнекілігі: сызба, глобус, жартышар картасы, ыдыстар, су,
тұз, қант, тас, құм, саз.
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
- Ауаның
ластану себептері неде?
- Таза
ауаны сақтап қалу үшін не істеуіміз қажет?
Адам
өміріне қажетті 5 жағдайды ата.
ІІІ..Жаңа
сабақ. Жұмбақ шешу. Жылт-жылт еткен,
жылғадан өткен. Бұл не?
-Бүгінгі сабақта сол 5 жағдайдың бірі су туралы оқимыз. Бүгінгі
сабақта судың қасиеттерімен танысамыз. Су қасиеттерін тәжірибе жасап анықтауға
болады.
1.Практикалық
жұмыс
1
– тәжірибе. Әртүрлі ыдысқа су құю. Пішінін анықтау. Суда пішін жоқ. Қандай
ыдысқа құйылса сондай пішін.
2
– тәжірибе. Бір стақан сүт. Бір стақан су.
Не
байқадыңдар? Су түссіз.
3
– тәжірибе. Стақандағы суға тас немесе тиын,қасық салу. Олар анық көрініп тұр.
Су – мөлдір.
4
- тәжірибе. Қанттың, тұздың қандай дәмі бар? Енді судың дәмін байқа. Судың дәмі
жоқ.
5
– тәжірибе. Суды иіске. Суда иіс бар ма? Су – иіссіз.
6
– тәжірибе. Суды тегіс жерге құйып көрсету. Су ағады.
Су жұғады. Жұққан су кебеді
Су жайлы не білеміз? Судың қандай пайдасы бар?
Мұз Бу
Мұздақ
Тұман
Шық
Мұхит
Қар
Теңіз
Жаңбыр
Сел Көл Өзен
Су
туралы мұғалімнің түсіндіруі.
Су сұйық зат. Ол өзен,көлде, теңіз, мұхитта болады,
жаңбыр түрінде кездеседі.
Су қатып мұзға айналады. Аспандағы бұлттар мұз
қиыршықтарына айналады. Олар бірігіп қарға айналады.
Мұз, қар – судың қатты күйі
Қайнап жатқан су буын көруге болады. Бу – судың
түссіз газ түріндегі күйі.
Глобуспен жұмыс. Жер бетінің көпшілігін су алып
жатыр. Жер бетінде
4 мұхит бар:
1. Атлант. 3. Үнді
2. Тынық. 4. Солтүстік
мұзды
2.Практикалық
жұмыс
1
– тәжірибе. Екі стақан су. Біреуінде тұз, біреуінде қант
Не
байқадыңдар?
Су
– еріткіш. Қант, тұз ерігіш заттар.
2
– тәжірибе.Стақандағы суға құм салу. Не байқадыңдар? Құм ерімейді
Стақандағы
суға бір кесек саз салу. Су лайланды. Тұнған су саз түбіне шөгеді. Саз
ерімейді.
Қорытынды
жаса.
Суда
еритін, ерімейтін заттар бар
Логикалық
тапсырма.
Жүк
артқан екі түйе жолға шықты. Біреуіне тұз, екіншісіне мақта артылған болатын.
Алдарында өзен ағып жатты. Тұз артқан түйе өзеннен жеңіл өтті де, судан әрең
өтіп келе жатқан екінші түйеге қулана қарады. Неге? Қандай жағдай болды?
-
Суда барлық заттар ери ме? Бұл жақсы ма, әлде жаман ба?
ІҮ. Бекіту сұрақтар.
Табиғатта су қандай күйде кездеседі?
Су қандай жағдайда мұзға айналады?
Дәптермен жұмыс
Судың күйі
|
Түрлі күйде болуының себептері
|
Қатты
|
Температура 0 градустан төмен болған кезде
|
Сұйық
|
Температура 0 градустан жоғары болған кезде
|
Газ тәрізді
|
Температура, 100 градуста қайнайды. Буға айналады.
|
Ү.Қорытынды.
Бүгінгі сабақта не білдім, не үйрендім?
мөлдір
ағады
СУ
иісі жоқ
дәмі жоқ
түсі жоқ
Су
- адам еңбегінің көмекшісі (егістік, зауыт, фабрика). Су - қозғалтқыш (паровоз,
пароход).
Су
- жол (өзен, теңіз көліктері, ағаштарды су арқылы ағызып тасымалдаушы).
Су
- бұзушы (сел,
дауыл, су тасқыны).
Су
- тіршілік.
Су
– еріткіш. Суда еритін , ерімейтін заттар болады.
VІ.
Оқушылардың білімдерін бағалау.
ҮІІ.Үйге тапсырма .
«Су»
мәтінін оқып, сұрақтарға жауап беру, су туралы сурет салып келу.