Керімбай
атындағы №12 мектеп-гимназия
Тақырыбы: « Өнерлінің
қолы алтын»
Мұғалімі: Сейтбаева Гульбахран
Байгуттиовна
Сынып: 4
Тараз
қаласы
Сабақтың
мақсаты:
Білімділік: Ата-бабамыздың
ұрпақ тәрбиесіне ерекше мән бергенін қыз балаларға ұғындыру. Тақырыпты дәлелді
оймен аша білу. Өз нәтижесіне талғам жасауды үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың
пәнге деген қызығушылығын арттыру, шығармашылық бейімділіктерін дамыту.
Тәрбиелік: Әдемілікке,
өнерге, ұқыптылыққа, шеберлікке, жинақылыққа, тәрбиелеу.
Сабақтың
түрі: Сайыс
сабағы.
Сабақтың
әдісі: Түсіндіру,
жарыстыру, сұрақ-жауап.
Пәнаралық
байланыс: Әдебиет,
бейнелеу өнері, күнделікті өмірмен байланыстыру.
Сабақтың
көрнекілігі: Таблица,
үлгілер, интерактивті тақта, ұпай сандары
жазылған
қағаздар, слайд.
Техникалық
оқыту Қалам,
сызғыш, қайшы, жіп, ине, түрлі түсті қағаздар
құралдары
: т.б.
Болжамданған Оқушыларда
өмірдің ағысына деген белсенділіктері
нәтиже: қалыптасқан
жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың
жоспары:
І. Ұйымдастыру
кезеңі 1 мин.
1. Оқушыларды
түгендеу.
2.
Сабаққа дайындығын тексеру.
3.
Топқа бөлу
ІІ. Кіріспе сөз 1
мин
ІІІ. Негізгі бөлім
Сайыс бөлімі:
1. Сәлемдесу (топты
таныстыру) 3 мин.
2. «Кім жылдам»
(картоп, сәбіз тазалау) 5мин.
3. «Жұмбақ шешу» (жарысы)
7 мин
4. «Мақал-сөздің
мәйегі» (мақал-мәтел сайысы) 7 мин
5. «Кім тез?» (оюды
сызып, қиып жапсыру) 10мин
6. Киім жарысы (әр
түрлі киімдермен таныстыру) 8 мин
IV. Қорытынды 3 мин.
1. Ұпайларды санау
Сабақтың
барысы:
І.
Ұйымдастыру кезеңі.
1. Оқушыларды екі
топқа бөлу
2. Әділқазы
мүшелерін сайлау
ІІ.
Кіріспе сөз.
Мұғалім: Сәлеметсіздерме
құрметті ұстаздар, оқушылар!
«Өнерлінің қолы
алтын» деген сайыс сабағымызды ашық деп жариялаймыз.
Ортада екі топ
бір-бірімен сайысады.
1 топ
«өнер»
2 топ «шебер»
ІІІ.
Негізгі бөлім
Сайыс 6 бөлімнен
тұрады.
1. Сайыс бөлімі: Сәлемдесу
(топты таныстыру) 3 мин
2. «Кім жылдам»
(картоп, сәбіз тазалау) 5 мин.
3. «Жұмбақ шешу»
(жарысы) 7 мин
4. «Мақал-сөздің
мәйегі» (мақал-мәтел сайысы) 7 мин
5. «Кім тез?» (оюды
сызып, қиып жапсыру) 10мин
6. Киім кию жарысы (әр түрлі
киімдермен таныстыру) 8 мин
Мұғалім: Көрсетіп
өздерінің өнерлерін
Табындырып
өнерге көрерменін
Таныстырып
енді олар көпшілікке
Сайысқа
қатысушы өрендерін.
1 Бөлім. Таныстыру.
Әр
топ өздерін таныстырады.
«Өнер»
тобының таныстыруы:
Армысыздар
қадірменді ұстаздар мен көрермен
Жақсылықтар
басталмақшы бүгінменен ертеңнен
Он саусақтан өнер
тамған хас шеберлер осында
Алдынызға иеліп
бәріне сәлем берермін мен
Біз киелі
Керімбайдың түлегі
Білімменен еңбек
деп соққан жүрегі
«Іскер» атты
тобымыз бар еңбекқор
Бағаланған
өнеріміз жоғарыдан өнемі
«Шебер»
тобының таныстыруы:
Қадірлі ұстаздар
мен оқушылар армысыздар
Есен-сау күйлі
қуат бармысыздар
«Сәлем-сөздің
анасы»-дейді қазақ
Сын сағаттар соғады,
уақыт азақ.
«Шебер» атты бар
еді біздің тобымыз
Еңбек етіп, ашық
болған жолымыз
Биіктерден
көрінетін қызы менен баласы
Тәрбие, еңбек,
біліммен қалыптасқан санасы.
2 Бөлім
«Кім жылдам?» деп аталады.
Әр топтан екі
оқушы шығады. 1-ші қыз картоп, сәбіз тазалайды, 2-ші қыз картоп, сәбіз
тазалайды. Картоп пен сәбіздің қабығы жұқа, әрі үзілмеген болса өте жақсы.
Мұғалім: «Мақал-сөздің
мәйегі»
мақал-мәтел сайысы.
1 топ: Тағам
туралы мақалдар
2 топ: Еңбек,
өнер туралы мақалдар
Мұғалім:
«Кім тез?» ойыны
Ою-өрнекке
қарасақ,
Өңкей
мүйіз тігілген.
Қайсысын
қаласаң,
Қиып ал,
сызған ізімен.
Қию оңай
демеңдер,
Оған да
өнер, ой керек.
Бос
мақтанып жүрмеңдер,
Қиюға
пысық қол керек.
Киіз - малдың
жүнінен тығыз етіп басылған, үй тұрмысында пайдаланылатын бұйым. Киізден сырт
киім, байпақ қоржын мен дорба тігеді. Сондықтан-ақ киізден өзге де
тұрмыс-тіршілікке қажетті бұйымдарды дайындауға болады. Суретте көрсетілген
өлшемдер бойынша қатырма бойынша қатырма қағаздан қуыршақтың кеудесі, бас киімі
маңдайы,жеңі және бетінің қалып үлгісін дайындап аламыз.Киіз бетіне қалып
үлгілерді қойып, белгі саламыз. Жиегінен тігіске 0,7 см қалдырып, қуыршақ
бөліктерін қиып аламыз. Қуыршақтың кеудесін жасайтын бөлікті конус тәрізді
пішінге келтіріп бүктеп, теріс тігеміз. Екі жеңін де конус тәрізді пішінге
келтіріп тігіп, кеудесінің екі жақ шетіне жалғап, біріктіреміз. Қуыршақ бетін
жасауға арналған бөлікке қарындашпен көз, қас, мұрыны мен ернінің орындарын
белгілеп алып, қасы мен көзін, мұрнын қара жіппен, ал ернін қызыл жіппен
тігеміз. Бас киіміне маңдай бөлігін жалғап тігіп, оны түрлі ұсақ моншақтармен
әшекейлеп, дайындап қоямыз. Қуыршақтың кеуде бөлігіне, жеңіне сәнді таспаны
айналдыра жапсырамыз. Ал бұрымын жасау үшін мулине жібін өреміз. Оны қуыршақтың
басына бекітіп, бас киімін кигіземіз.
Мұғалім: Осымен
бүгінгі «қуыршақ жасау» атты сайысымыз өз мәресіне жетті, ал қазір
кімнің ұпайы көп екенін білу үшін әділ қазылар алқасына сөз кезегін береміз.
Жеңімпаз топқа марапаттау рәсімі жасалады.
ІV.
Қорытынды
Екі топтың
ұпайларын санап, сабақ барысындағы кемшіліктерін айту. Сайыста жеңген топты
марапаттау.