Инфоурок Математика Другие методич. материалыТеңсіздіктерге есептер шығару. 6 сынып

Теңсіздіктерге есептер шығару. 6 сынып

Скачать материал

                                6 сынып

Сабақтың тақырыбы:Теңсіздіктерді шешуге есептер шығару.

Сабақтың мақсаты: Оқушылардыңтақырып бойынша алған білімдерін тереңдетіп, жинақтау, жүйелеу. Пәнге деген қызығушылығын арттыру және ойлау қабілеттерін дамыту.

Күтілетін нәтиже: Топта бірлесіп жұмыс істейді, барлық тапсырманы орындайды.

 Бағалау критерийлері:

Бір айнымалысы бар теңсіздіктерді  шеше біледі.

 Пән аралық байланыс: геометрия

Әдіс-тәсілдер: деңгейлеп саралап оқыту,  ойын элементтерін пайдалану.

Сабақтың ресурстары: Тақта ,картчкалар, стикерлер,постерлер

Кезеңі

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әркеті

Ұйымдас

Тыру

3 мин

1.Оқушылармен сәлемдеседі. Көңіл күйлерін анықтайды. Сыныпты түгендейді.

2.Психологиялық дайындық жасайды, топқа бөледі

3. Мақсатпен таныстырады.

Топқа бөлінеді.

Көңіл күйлерін сабаққа аударады.Мақсатпен танысады.

Үй тапсырмасын тексеру кезеңі.

7 мин

Үй тапсырмасын пысықтау. Білгендерін  еске түсіру, жинақтау,қызығушылығын ояту мақсатында сұрақтар қойылады.

 Оқушылар өздерінің оқып білген мәліметтері бойынша бір-бірінен сұрақ  жауап алады.

Білімін жан жақты сұрау, тексеру.

25 мин

Ережені есептер шығаруда қолдана білуін анықтау мақсатында ойын ойнатып , кестені толтырады.

1.А деңгей.

Тесттік тапсырма беріледі.

1. Теңсіздікті шеш:  2х+1>-5

А)( -3;+)       В)( -2;+∞)   С) (5;∞)    

2. Теңсіздікті шеш:  х-3>-13

А)( -19;+)     В)( -10;+∞)   С) (33;∞)  Д)(-∞;-11)

3. Теңсіздікті шеш:  4х+2>3х+1

А)( -1;+)  В)( -3;+∞)  С) (-∞;∞) Д)(-∞;-1)

4. Теңсіздікті шеш:  5у<65

А)( -13;+)  В)( -12;+∞) С) (13;∞)  Д)(-∞;17)

5.Теңсіздікті мүшелеп қосыңыз.

3,2<1.2 және   1.8>2.8

А.  5>4  В. 4>5  С.  4>3   Д.   5>3

6. у≥-3   сан аралығының белгіленуі

А)( -3;+∞)  В)[-2;+∞)  С) [-3;∞)  Д) [-∞;-3)

2. В деңгей

«Ғажайып алаң» ойыны .

Оқушыларға әріпті карточкалар  беріледі ,  ондағы есептерді  шешіп жауаппен негіздесе , алғаш XVII-XVIII  ғасырларда пайда болған теңсіздік белгілерін енгізген математиктің аты жөні шығады.(Томас  Гарриот)

1.Теңсіздікті шеш:              2.  Теңсіздікті шеш:          

2(2х-1) > 2х+1                     х+11 <- 3(7+5х)                                                                                   

3.Теңсіздікті шеш:            4.   Теңсіздікті шеш:

5(у+2)+14<6-у                         3(2х+1)≥5(х-1)

5.Теңсіздікті шеш:            6. Теңсіздікті шеш:                                   

5(2у-9)+6у≥4(3у-2)-21           4,6(у-3)≥4,2+у

7.Теңсіздікті шеш:              8. Теңсіздікті шеш:                                   

6(3+5х)-(2+7х)<5(4+3х)           9х-(3+2х)≤х+9         

9.Теңсіздікті шеш:        10. Теңсіздікті шеш:                                   

3-4(3х+8)≤1-17х              13-(2х-5)>х-3

11.Теңсіздікті шеш:   12. Теңсіздікті шеш:                                   

9(3х-7)+3(8х-11)<3(9х+8)    6(7х-11)-13(х-6)≥14(2х+1)         

Сергіту сәті.

3.С деңгей . Оригами құрастыру арқылы  с деңгейінің есебі беріледі.

 Оқушылар тест есептерін шешеді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Есептің жауабын бағыттаушы әріпті картчкалар  арқылы  сәйкестендіреді.  

 

 

 

5мин

Логикалық   есептер беріледі .

                           КАЛИТЕ                             575382

АДАЛЕТ                           252131

ТЕРКИП                           956354

ПАРЛАК                          453128

ТАТИЛИ                         286419

                   КАЛИТЕ  сөзіне сәйкес келетін санды тап?

 Флипчарт беріледі, логикалық есептің шешімін табады.

Қортындылау

2 мин

1 мин

2мин

Бағалау

Үйге тапсырма

Кері  байланыс орнату

Бүгінгі тақырыпқа байланысты сұрақ жауап

№1031

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақта не ұтымды болды

 

 

 

 

 

 

Оқушылар  теңсіздіктерге есеп шығару барысында әр түрлі кестелерді тапсырмаларды орындай алды.А, В деңгеіндегі есептерді шеше алды.  

 

Сабақта не қиындық тудырды.

 

 

 

 

Мен бұл сабақта логикалық тапсырманы уақыттың жеткіліксіздігінен оқушыларға орындата алмадым. Денгейлік тапсырмаларды орындату барысында С денгейінің есебін толық орындалмады тек қана 3 бала ғана орындай алды. В денгейіне есеп көп беріліп уақытты тиімді пайдалана алмадым.  Өзін өзі бағалауды назарға алмадым.

 

 

 

 

Келесі жолы қандай өзгерістер енгізесіз

Тақырыпты әлі де білгісі келетін оқушыларды көбірек назарға алу керек. С денгейіндегі тапсырманы орындау керек. Өзін өзі бағалауды назарға аламын. Оқушылардың білімін анықтау барысында түрлі әдіс тәсілдерді пайдаланамын.

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Теңсіздіктерге есептер шығару. 6 сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Помощник руководителя отдела библиотеки

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
