Дата
______________
5 клас
Тэма:
Адніманне змешаных дробаў (3урок/3)
Мэта
і задачы:
забеспячэнне ўмоў для замацавання алгарытмаў аднімання змешаных дробаў шляхам
ўключэння вучняў у практычную дзейнасць; у ходзе ўрока навучэнцы змогуць:
самастойна сфармуляваць алгарытм аднімання змешаных лікаў; прымяніць правіла
пры вырашэнні практыкаванняў.
·
замацаванне
алгарытма аднімання змешаных дробаў ;
·
стварыць умовы для
фарміравання разумовых аперацый; камунікатыўных уменняў у ходзе
ўрока праз працу ў групе;
·
выхоўваць
актыўнасць, самастойнасць.
Тып урока: камбінаваны
Ход
урока.
I.
Арганізацыйны
момант. Паведамленне тэмы ўрока.
Якія
тэмы вывучалі на мінулых уроках?
II.
Праверка
дамашняга задання.
III.
Вызначэнне
сумеснай мэты дзейнасці. Паведамленне тэмы ўрока.
IV.
Актуалізацыя
ведаў.
1)
Назавіце невядомыя лічнікі дробаў ў
правай частцы роўнасці:
3) Навучэнцы працуюць
у групах, выконваючы заданні рознай складанасці.
Заданне
1. Выканай
адніманне: .
Сфармуляваць
правіла адымання з змешанага дробу натуральнага
ліку.
Заданне
2. Выканайце
адніманне:
Сфармулюйце правіла
аднімання са змешанага ліку дробу,
прычым дробавая
частка памяншаемага
большая за дробавую
частку
адымаемага.
Заданне
3. Выканайце
адніманне па паказаным алгарытме:
Сфармулюйце
правіла аднімання змешаных лікаў.
Заданне
4. Выканайце
адніманне:
Сфармулюйце правіла аднімання дробу з цэлага ліку.
Заданне
5. Выканайце
адніманне:
Сфармулируйце правіла
адымання са змешанага
ліку дробу,
прычым дробавая
частка памяншаемага
меншая
за дробавую
частку
адымаемага.
V.
Практычнае
прымяненне ведаў.
Рашэнне
заданняў з падручніка:
3
Узровень
№ 10.85;
4
Узровень
№ 10.87, 10.90, 10.93.
5
узровень
заданне на картцы.
Задача. Два
шахматысты згулялі 2 партыі. Першая
працягвалася 1 гадзіны, а на гадзіны больш. Колькі гадзін доўжылася серыя з дзвюх партый? Адказ: запішыце ў мінутах.
Адказ: серыя з дзвюх партый доўжылася 150
мінут.
Дадатковае
заданне.
Рашыце
прыклады і расшыфруйце
прозвішча грэчаскага
манаха, вучонага-матэматыка, які ў XIII стагоддзі ўвёў назву "лічнік"
і "назоўнік":