Ақтөбе облысы Ырғыз ауданы
Нарқызыл негізгі мектебі
АШЫҚ САБАҚ
ТАҚЫРЫБЫ: «ЖАЗБАША ҚОСУ ЖӘНЕ АЗАЙТУ»
ӨТКІЗГЕН: Тоқабаева Сәбила Қайырбекқызы
СЫНЫБЫ: 2
ПӘНІ: математика
2016-2017 оқу жылы
Тақырыбы:
Жазбаша қосу және азайту.
Мақсаттары: 1.Қосу мен азайту амалдары
үлгісін пайдаланып, бағандап қосу және азайтуды
меңгерту.
2. Оқушылардың танымдық және логикалық ойлау қабілеттерін
дамыту, жазбаша қосып, азайту туралы білім,білік дағдыларын қалыптастыру.
3. Ұқыптылыққа,шапшаңдылыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: жазбаша қосу, азайту слайд, карточкалар, ойын
материалдары.
Әдісі: түсіндіру,ой қозғау,өз бетімен жұмыс, сұрақ - жауап, талдау
Түрі:
жаңа сабақ
Сабақ барысы.
І. Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық дайындық.
Білім сырын ұғына,
Шығамыз білім шыңына.
Ұқыптылық пен зеректік,
Жеткізеді біздерді,
Математика шыңына
Қазір бізге математика сабағы. Күндегіден ерекше
сабақ. Сабаққа барлығымыз дайынбыз ба?
Көңіл күйлерің қалай?
Онда жақсы көңіл күймен сабағымызды бастайық.
ІІ.Қызығушылықты ояту. Ой қозғау.
Санды кестеге цифрлармен жаз:
4онд. 9 бірліктен құралатын;
3онд. 6 бірліктен құралатын;
5онд. 7бірліктен құралатын;
2 онд. 3бірліктен құралатын;
6 онд. 2бірліктен құралатын
9онд. 5 бірліктен құралатын.
ІІІ. Жаңа сабақ: Бүгінгі біздің тақырыбымыз 45+23 және 68 - 23
жағдайларындағы қосу және азайтуды баған түрінде есептеу.
Барлығымыз дәптерімізді ашып бүгінгі күн ретін,
тақырыпты жазып алайық.
1 - слайд. №1.Кестедегі сандарды оқу.Жазу үлгісі. Ол- жазбаша қосу. Ол-
жазбаша азайту.
1)Екі таңбалы сандарға қосу амалын қолданғанда бірліктерді
бірліктерге және ондықтарды ондықтарға қосады.
2)Екі таңбалы сандармен азайту амалын орындағанда
бірліктерден бірліктерді және ондықтардан ондықтарды азайтады.
ІҮ Оқулықпен жұмыс.
№ 3. Түсіндіре отырып шығар:
63 84 24 89
+21 -21 + 65 -24
84 63 89 65
V. Сергіту сәті. Аспанға қарап ай көрдім,
Төмен қарап жер көрдім.
Оңға , солға бұрылып,
Егеменді ел көрдім.
2 - слайд. №4. а) 5+3=8 және 4+2 = 6 теңдіктерді
пайдаланып, қандай екі таңбалы екі санды қосуға болады? Осындай
бірнеше қосынды жаз. Олардың мәндерін тап. Мысалы:
54+32 =86
5 онд. +3 онд. 4 бірл. + 2 бірл.
Мысалы: 34+12=46 47+22=69 23+12=35
ә) 8-3 = 5 және 6-2 = 4 теңдіктерін
пайдаланып,қандай екі таңбалы сандармен азайту амалын орындауға болады? Осындай бірнеше айырма жаз. Олардың мәндерін тап
86-32 = 54
8
онд. -3онд. 6 бірл. -2 бірл.
Мысалы:
46-12=34 69-22= 47 35-12= 23 65
VІ. "Жеміс
теру" ойыны: Жаңа тақырыпқа байланысты есептер шығару.
64 87 35 76 33 58 64 79
51 75 46 79
+ 23
-23 + 41 -41 +25 - 25 +15 -15 +24 -24 +
33 -33
87 64 76 35 58 33 79 64 75
51 79 46
VІ. Деңгейлік тапсырма.
1) Есепті шығар
Қоймада 50кг көкөніс болды. Бірінші күні 30кг сатылып, екінші күні тағы 15кг әкелінді.
Қоймада енді неше кг көкөніс болды?
2)50-ге 4және 2
сандарының қосындысын қосу.
30-ға а және 6
сандарының қосындысын қос, мұндағы а=2.
3)х+40=92
х-31= 49 8+х=60 60-х=8
VІІ. Сабақты қорытындылау, бекіту.
VІІІ. Семантикалық карта.
Өрнектер
|
жауаптар
|
60
|
49
|
54
|
58
|
45
|
89-40
|
|
|
|
|
|
35+10
|
|
|
|
|
|
34+20
|
|
|
|
|
|
78-18
|
|
|
|
|
|
27+31
|
|
|
|
|
|
-Балалар, бүгінгі сабақ ұнады ма?
-Несімен ұнады?
-Біз бүгін қандай есептер шығардық?
ІХ.Бағалау. Оқушылар бірін -бірі смайлик арқылы бағалау.
Х.Үйге
тапсырма: №3 (соңғы бағаны)