Инфоурок ИЗО, МХК Другие методич. материалы"Жыл мезгілдері" тақырыбында бейнелеу өнерінен ашық сабақ

"Жыл мезгілдері" тақырыбында бейнелеу өнерінен ашық сабақ

Скачать материал

Қысқа мерзімді сабақ жоспары Тексерілді -------------------------

Пән мұғалімі

Жүзеева Ләззат

Пәні

Композиция

Сыныбы

5 «ғ»

Өтетін күні

14.04


Сабақтың тақырыбы

Жыл мезгілдері «Көктем, жаз, күз, қыс»

Сабақтың мақсаты

*Зерделеу, жазу, бақылау, елестетуді үйрену кезінде өз идеяларымен сезімдерін әр түрлі тәсілдермен көрсету және жеткізе алу

*Оқушыларға сурет салу өнерінің түрлерімен танысу, білімді қалыптастыру;

*Олардың сөздік қорын, тіл байлығын дамыту.
* Табиғатты аялауға, мейірімді болуға тәрбиелеу.

Жетістік критерийі

1.Композиция мен идеяның тұтастығы;2.Шығармашылық шешім;(түрлі техникаларды пайдалану)3. Түстер үйлесімділігі.

Күтілетін нәтиже

Оқушылар сурет салу өнерін меңгеріп сауатты сурет сала алады, өздері орындаған суреттерді талдап, анализ жасай алады.Түстер шешімін таба алады.

Пәнаралық байланыс

Әдебиет

Сабақтың ресурстары

Кеспе қағаздар, топқа бөліну үшін қималар, слайдтар.

Бағалау парақшалары


Кезең

Сабақтың барысы


Мұғалімнің іс-әрекеті


Оқушының іс-әрекеті

Ой шақыру

1.Топқа бөлуді ұйымдастыру

Оқушылар қоржыннан әр түрлі сөз таптарына қатысты сөздер жазылған кесінділер алып, 4 топқа бөлінеді.

1-топ – «жаз» 3-топ – «көктем»

2-топ – «қыс» 4-топ – «күз»


2 минут








2.Алдымен жыл мезгілдерін еске түсіреміз.
Әр топ слайдтағы суретке қарап өз мезгілдері жөнінде қысқаша пікір жазады

«қыс», «көктем», «жаз», «күз» жыл мезгілдері туралы әңгіме жүргізу.

«Көктем» тобы: Көктемде қар еріп, өзендерде сең жүреді. Жеміс ағаштары гүл ашады. Абай атамыз көктемді былай жазады:
«Жаз» тобы: Маусым, шілде, тамыз - жаз айлары. Көбелектер гүлден гүлге қонып жүр. Біз жайлауға бардық. Жайлауды әжем мен атам мал бағып отыр.

«Қыс» тобы: Қыс түсті, күн суытты, күн қысқарып, түн ұзарды, қар қалың жауды, өзен суы мұз болып қатты, балалар жылы киінді

«Күз» тобы: Қыркүйек, қазан, қараша –күз айлары. Жапырықтар сарғаяды, алтын түске боялады. Мезгілдің бұл кезінде барлық жемістер піседі. Ең арзаншылық кез.

2 минут


3.«қыс», «көктем», «жаз», «күз» мезгілдеріндегі құбылыстардың даусын тыңдау.

Осы әуенді тыңдай отырып жылдың құбылыстарын елестетіп қандай сурет орындауға болатынын ойластыру. Қандай дыбыстардың шығып жатқанына мән бере отырып, сурет пен өлең жолдарын салыстыру.

2 минут



4.Оқушылардан жыл мезгілдеріне Абайдың өлеңдерінің бар екенін еске түсіріп, танысу мақсатында топтық жұмыс орындалады.



Абай атамыз көктемді былай жазады:
Жазғытұры қалмайды, қыстың сызы,
Масатыдай құлпырар жердің жүзі,
Жан жануар, адамзат анталаса
Ата анадай елжірер күннің көзі.


«Жаз» өлеңінде ақын атамыз былай деп жырлаған.
Жаздыгүні шілде болғанда
Көкорай шалғын бәйшешек
Ұзарып өсіп толғанда
Күркіреп жатқан өзенге
Көшіп ауыл қонғанда



«Күз» мезгілін Абай атамыз былай деп жырға қосады:

Сұр бұлт түсі суық қаптайды аспан,
Күз болып дымқыл тұман жерді басқан
Білмеймін тойғаны ма, тоңғаны ма,
Жылқы ойнап, бие қашқан тай жарысқан.

«Қыс» өлеңінде ақын атамыз былай жырлаған.

Ақ киімді, денелі, ақ сақалды,
Соқыр, мылқау танымас тірі жанды
Үсті - басы ақ қырау, түсі суық
Басқан жері сықырлап келіп қалды.


3 минут















































5. «Сен маған, мен саған» әр топ өздеріне берілген жыл мезгілдерінің суреттеуімен танысып болған соң 3 сұрақ жазып,сағат тілінің бағытымен келесі топқа береді.

Топ мүшелері берілген сұраққа жауап береді және сұрақтардың қай деңгейде құрастырылғаны туралы бағалап өтеді.



Сұрақ құрастыру үшін әр топқа 2 минут беріледі.

Сұраққа жауап беруге. және сұрақтың деңгейін анықтауға әр топқа 2 минуттан беріледі

10 минут


6.Табиғаттағы құбылыстардың үнін түрлі материалдардың көмегімен

шығару.

Табиғаттағы жаңбыр, нөсер, дауыл, жел, ағаш жапырақтарының сылдырын, құстардың дыбысын түрлі материалдардың көмегімен шығарады.

(қағаздардан, қаламды соғу, үрлеу т.б)

Ақылдасуға 2 минут, таныстыруға 1 минут.

6 минут

Мағынаны тану

7.Балалар алған әсерімізді бейнелеу арқылы жалғастырайық.

Практикалық тапсырма.

Өлең жолдарынан түйгенімізді, табиғаттың құбылыстарын естіген үнінінен алған әсерлерімізді қағазға салу.

14 минут

8.Практикалық суретерді бағамдау.

Әр оқушы өзінің салған суретін топта қаншалықты дұрыс орындалғандығы туралы талқыласып, топ басшысы дұрыс салынған, шығармашылық шешімі табылған, түстер үйлесімі бар суретті таныстырып кетеді.

Жұмыстарды топта ақылдасып шешуге 1 минут, таныстыру үшін 0,5 минут.

3 минут

9.Бағалау.

Жұмысты тексеріп, бағалау тапсырмасын орындату.

Әр топ кері топтардың тапсырмалардың дұрыс-бұрыстығын тексеріп, бағалау парақтарын толтыру








1 минут

Ой толғау

10.Үйге тапсырма беру

«Тақырыптық композиция» орындау.

1 минут


11.Кері байланыс орнату

Бүгінгі сабақтағы тапсырмалар түсінікті болды ма ?

Нені орындауда қиналдың?

1 минут




Бұл сабақта оқушылардың белсенділігі жақсы болды. Қандай тапсырма болса да оқушылар жылдам әрі сауатты орындағандары ұнады. Әр топқа жыл мезгілдері туралы ойларын жазу тапсырмасы берілді.Туылған мезгілдері туралы, өздеріне ұнайтын мезгілді суреттеп жақсы эссе жазған. Жылдың қай мезгілде қандай дыбыстардың шығатыны, ауа райының қандай құбылыстарының даусы бар екеніні туралы ойларын өте жақсы суреттеп түсіндіріп береді. Абайдың жыл мезгілдеріне арналған өлеңдерімен танысып, әр сөзіне мән берілді. C:\Users\Лаззат\Desktop\Кафедраның 2014-15 апталық жоспары\Жыл мезгілдері ашық сабақ\5 ғ сынып.Жыл мезгілдері ашық сабақ суреттері\SAM_5819.JPGC:\Users\Лаззат\Desktop\Кафедраның 2014-15 апталық жоспары\Жыл мезгілдері ашық сабақ\5 ғ сынып.Жыл мезгілдері ашық сабақ суреттері\SAM_5812.JPGC:\Users\Лаззат\Desktop\Кафедраның 2014-15 апталық жоспары\Жыл мезгілдері ашық сабақ\5 ғ сынып.Жыл мезгілдері ашық сабақ суреттері\SAM_5807.JPG



Өлең жолдарымен танысып болған соң «Сен маған, мен саған» әдісі бойынша сұрақтар дайындап сағат тілімен топтан топқа ауыстырылады. Әрине, сұрақтарға жауап береді.Бұл әдіс арқылы оқушылардың сұрақтарының деңгейін бағалайды.Мағынасын түсіндіріп, әр шумақтарын мәнермен оқып, сол өлеңдерді дыбыстың қайсысымен сәйкес келетіні туралы әңгіме жүрді. Әр топқа өздерінің топтарына байланысты құбылыстың дыбыстарын кез-келген материалдардан шығару тапсырмасы 2 минутқа берілді. Оқушылар бұл тапсырман қалай орындап шығар екен деген ой да болмады демеймін.Әр топ тапсырманы орындап жатқанда тыныштықты сақтап, қандай дыбыстың шығып жатқанын жазып отырыңдар дедім. Ол әрине тыныштықты қақтау үшін айтылды. Балалар қағазды мыжу арқылы желді, құрбақа , инелік, құстың дауыстарын қол мен ысқырық арқылы, тарақтың көмегімен , қолды сипалау арқылы желді, аяқпен тоқылдату арқылы жаңбырдың үндерін тыңдау арқылы бір-бірімен салыстыра отырып тапсырманы сәтті орындады.Осы тапсырманы қорытындылай келе практикалық тапсырманы орындауға көшеді.Бұл тапсырманы орындаудың барысында, зерделеу, жазу, бақылау,есту, елестету арқылы үйрену кезінде өз идеяларымен сезімдерін әр түрлі тәсілдермен көрсетеді және жеткізе алуға үйренеді. Әр оқушы өзінің салған суретін топта қаншалықты дұрыс орындалғандығы туралы талқыласып, топ басшысы дұрыс салынған, шығармашылық шешімі табылған, түстер үйлесімі бар суретті таныстырып кетеді. Сабақ кезінде оқушылардың тапсырманы қызыға орындағандықтары көрініп тұрды. Қандай тапсырманы болса да түрлі қызықтыратын әдістер арқылы оқушылардың ынтасын көтеруге, белсенді әрекеттің болатынына көзіміз жетті.C:\Users\Лаззат\Desktop\Кафедраның 2014-15 апталық жоспары\Жыл мезгілдері ашық сабақ\5 ғ сынып.Жыл мезгілдері ашық сабақ суреттері\SAM_5790.JPGC:\Users\Лаззат\Desktop\Кафедраның 2014-15 апталық жоспары\Жыл мезгілдері ашық сабақ\5 ғ сынып.Жыл мезгілдері ашық сабақ суреттері\SAM_5794.JPGD:\өзімнің тапсырмаларым\2014-15ж. ашық сабақ\Жыл мезгілдері ашық сабақ\5 ғ сынып.Жыл мезгілдері ашық сабақ суреттері\SAM_5828.JPGD:\өзімнің тапсырмаларым\2014-15ж. ашық сабақ\Жыл мезгілдері ашық сабақ\5 ғ сынып.Жыл мезгілдері ашық сабақ суреттері\SAM_5827.JPGD:\өзімнің тапсырмаларым\2014-15ж. ашық сабақ\Жыл мезгілдері ашық сабақ\5 ғ сынып.Жыл мезгілдері ашық сабақ суреттері\SAM_5831.JPG

Әр топ өздерінің суреттерін салып болған соң суреттерін сағат тілімен бір-бірімен алмасады. Салынған суреттің ішінен таңдап ең жақсы деп таныған суретті көрме ретінде іліп, суреттермен танысу үшін аралап көреді. Кері байланысты 2 жұлдыз 1 тілек бойынша жазады да, стикерлерді өздерінің көңілінен шыққан суретке жабыстырып шығады. Балалардың жұмысы да сабақтағы белсенділіктері де ойымнан шықты.





























Бағалау парағы Топтың аты

1-5—«2»; 6- 10 – «3»; 11-15—«4»; 16-20—«5». --------------------------------------





Оқушының аты-жөні

Баға

Ортақ балл

1 тапсыр. (4 балл)

2 тапсыр.(4 балл)

3 тапсыр. (4 балл)

4 тапсыр. (4 балл)

5 тапсыр. (4 балл)




топтық жұмыста белсенділік танытуы

берілген сұраққа нақты жауап беруі

сұрақтардың деңгейі

Табиғаттағы құбылыстардың үнін түрлі материалдардың көмегімен

шығару.

Практикалықтапсырма. Композиция мен идеяның тұтастығы


1








2








3








4








5




















Бағалау парағы Топтың аты

1-5—«2»; 6- 10 – «3»; 11-15—«4»; 16-20—«5». --------------------------------------





Оқушының аты-жөні

Баға

Ортақ балл

1 тапсыр. (4 балл)

2 тапсыр. (4 балл)

3 тапсыр. (4 балл)

4 тапсыр. (4 балл)

5 тапсыр. (4 балл)




топтық жұмыста белсенділік танытуы

берілген сұраққа нақты жауап беруі

сұрақтардың деңгейі

Табиғаттағы құбылыстардың үнін түрлі материалдардың көмегімен

шығару.

Практикалық тапсырма. Композиция мен идеяның тұтастығы


1








2








3








4








5






















Бағалау парағы Топтың аты

1-5—«2»; 6- 10 – «3»; 11-15—«4»; 16-20—«5». --------------------------------------





Оқушының аты-жөні

Баға

Ортақ балл

1 тапсыр. (4 балл)

2 тапсыр. (4 балл)

3 тапсыр. (4 балл)

4 тапсыр. (4 балл)

5 тапсыр. (4 балл)




топтық жұмыста белсенділік танытуы

берілген сұраққа нақты жауап беруі

сұрақтардың деңгейі

Табиғаттағы құбылыстардың үнін түрлі материалдардың көмегімен

шығару.

Практикалық тапсырма. Композиция мен идеяның тұтастығы


1








2








3








4








5




















Бағалау парағы Топтың аты

1-5—«2»; 6- 10 – «3»; 11-15—«4»; 16-20—«5». --------------------------------------





Оқушының аты-жөні

Баға

Ортақ балл

1 тапсыр. (4 балл)

2 тапсыр. (4 балл)

3 тапсыр. (4 балл)

4 тапсыр. (4 балл)

5 тапсыр. (4 балл)




топтық жұмыста белсенділік танытуы

берілген сұраққа нақты жауап беруі

сұрақтардың деңгейі

Табиғаттағы құбылыстардың үнін түрлі материалдардың көмегімен

шығару.

Практикалық тапсырма. Композиция мен идеяның тұтастығы


1








2








3








4








5














Көктемді былай суреттейді:


Жазғытұры қалмайды, қыстың сызы,
Масатыдай құлпырар жердің жүзі,
Жан жануар, адамзат анталаса
Ата анадай елжірер күннің көзі





«Жаз» өлеңінде ақын атамыз былай деп жырлаған.




Жаздыгүні шілде болғанда
Көкорай шалғын бәйшешек
Ұзарып өсіп толғанда
Күркіреп жатқан өзенге
Көшіп ауыл қонғанда





«Күз» мезгілін Абай атамыз былай деп жырға қосады:





Сұр бұлт түсі суық қаптайды аспан,
Күз болып дымқыл тұман жерді басқан
Білмеймін тойғаны ма, тоңғаны ма,
Жылқы ойнап, бие қашқан тай жарысқан.
«Қыс» өлеңінде ақын атамыз былай жырлаған.





Ақ киімді, денелі, ақ сақалды,
Соқыр, мылқау танымас тірі жанды
Үсті - басы ақ қырау, түсі суық
Басқан жері сықырлап келіп қалды.















Көктем








Көктем










Көктем






Көктем












Жаз







Жаз







Жаз












Жаз







Қыс










Қыс








Қыс










Қыс






Жаз












Жаз








Жаз







Жаз










Жаз












Ы.Алтынсарин атындағы №65 мектеп-гимназия







Ашық сабақтың тақырыбы: Жыл мезгілдері


Сыныбы: 5«ғ»


Пән мұғалімі: Л.Жүзеева









2014-15 жыл










Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""Жыл мезгілдері" тақырыбында бейнелеу өнерінен ашық сабақ"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Руководитель службы приёма заявок

Получите профессию

Менеджер по туризму

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
