Инфоурок Начальные классы Конспекты"Өзін-өзі тану" пәні, сабақ жоспары, 4 сынып "Өзімшілдік пен көпшілдік"

"Өзін-өзі тану" пәні, сабақ жоспары, 4 сынып "Өзімшілдік пен көпшілдік"

Скачать материал

Өзін-өзі тану» сабағының жоспары

 

Мектеп: Жаңақала мектеп-гимназиясы

Мерзiм: 

Мұғалiм: Жардемова А.Г.

Сынып: 4 сынып          Оқушылар саны: 20               

Тақырып: №20 сабақ «Өзімшілдік пен көпшілдік»

Құндылық: Дұрыс әрекет  

Қасиеттер: кеңпейіл, өзара-сыйластық, көпшіл

 

Сабақ мақсаты:

Оқушыларға өзімшілдік, көпшілдік ұғымдарының мәнін ашу арқылы, оларды дұрыс әрекет жасауға үйрету.

Міндеттері:

Оқушыларды кеңпейілділікке үйрету;

Олардың бір-біріне өзара сыйластықтарын дамыту;

Балаларды көпшіл болуға тәрбиелеу.

Ресурстар: (құралдар, мәлiметтер)

Сабақ барысы:

1.   Ұйымдастыру кезеңi. Оқушыларды жемістер арқылы 4 топқа бөлу. 5Т ережесін қайталау. Тыныштық сәтi. «Нұрға бөлену»

2.   Үй тапсырмасын тексеру. №20 сабақ, 93 бет. Г.Әлімбаева «Қызғаныштың кесірі» мәтінін оқып келу.

Сұрақтар:

1.     Назымның әрекеті туралы не айтар едіңдер?

2.     Назым неліктен жалғыз қалды?

3.     Сендер де осындай жағдайға тап болған кезіңіз есіңізде ме? Баяндап беріңізші.

үнтаспа

волшебная композиция «Хрустальная грусть»

 

оқулық

3.   Дәйексөз.

Болмағың кекшіл, болсайшы көпшіл.

Абай Құнанбаев

Сұрақтар:

Көпшіл болуға бола ма? Қалай?

4 топ бір-бірлеп қайталап шығады.

Абай Құнанбаев: шын есімі – Ибраһим, оны әжесі Зере Абай деп еркелеткен, сондықтан Абай атанып кеткен. Абай 13 жасынан бастап ел ісіне араласа бастаған.

4.   Оқиғаларды әңгiмелеу. Мұғалім сыйы.

Әлия.

Төртінші сыныпта Әлия деген қыз бала оқиды. Ол өте талапты, үздік оқушы болды. Мұғалім қандай сұрақ қоймасын, бала бірден  қолын көтеріп, толық жауап беретін. Есепті бәрінен бұрын шығаратын. Бірақ жолдастары Әлияны жақсы көрмеді. Ол өзін мен өте ақылдымын, маған ешкім тең келмейді деп атап көрсетуге  тырысатындығы үшін оны ұнатпайтын.

Оқу жылы аяқталды. Көктемде сыныптастар түгелімен орманға жорық жасауға әзірленді. Балалар қуанышты. Жорыққа алатын заттарды екеуара бөлісетін болды. Лезде екі-екіден бөліністі. Ал Әлиямен ешкімнің бірге болғысы келмеді. Әлия жылап, мұғалімге келді:

-         Мен ешкімге тіл тигізгенім жоқ, мені неге жек көреді? –деді

Сұрақтар:

1.   Әлия қандай оқушы? Неге оны сыныптастары жақсы көрмейді?

2.   Сыныптастар жорыққа шыққанда не болды?

3.   Әлияны кеңпейіл, өзара-сыйластық, көпшіл  қасиеттеріне үйретуге бола ма?

4.   Әлия мен сыныптастарына қандай ақыл айтар едіңдер?

5.   Әңгімені қалай аяқтауға болады?

 

5.   Шығармашылық іс-әрекет,топтық жұмыс.

4 топта жұмыс. Өзара-сыйластықтың  күнделікті өмірден мысалдарын сахналау.

1 топ – мектепте

2 топ – үйде

3 топ – көшеде

4 топ – табиғат аясында

 

6.   Топпен ән айту. Әні: И.Нүсіпбаев, сөзі: Х.Талғаров «Дос болайық бәріміз?»

Үнтаспа

7.   Үй тапсырмасы.

№21 сабақ, 96 бет. Т.Ілиясова «Қойшы Қаһарман» мәтінін оқып келу.

Оқулық

8.   Сабақтың соңғы тыныштық сәтi.

Жүрегіміздің жылылығын сезініп, жүрек жылуымызды адамдарға, айналамызға жеткізу үшін іштей оларға жақсы тілектер тілейік.  Жақсы ой ойлайық, жақсы сөз сөйлейік, жақсы іс жасайық! Бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңізді    жүректеріңізге түйіп алыңыздар.  Рахмет!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топпен ән айту. «Дос болайық бәріміз»

сөзі: Х.Талғаров, әні:И.Нүсіпбаев

Әрқашан дос, біргеміз,

Ажырамас іргеміз.

Ілгері жүріңдер,

Достық жырын біліңдер.

Ту ғып ұстап бірлікті,

Еңбекті сүйіңдер!

 

Қайырмасы:

Дос болайық, бәріміз

Жарасып тұр әніміз.

Тыныштықты сақтаймыз,

Атсын күліп таңымыз.

 

Қайраттанып қарышта,

Озып шыққан жарыста.

Батыл бас, жас ұлан!

Самға биік, алысқа,

Жұлдыздарға, ғарышқа,

Бойда күш тасыған.

 

Қайырмасы:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""Өзін-өзі тану" пәні, сабақ жоспары, 4 сынып "Өзімшілдік пен көпшілдік""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Таргетолог

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Өзін-өзі тану» сабағының жоспары

Мектеп: Жаңақала мектеп-гимназиясы

Мерзiм:

Мұғалiм: Жардемова А.Г.

Сынып: 4 сынып Оқушылар саны: 20

Тақырып: №20 сабақ «Өзімшілдік пен көпшілдік»

Құндылық: Дұрыс әрекет

Қасиеттер: кеңпейіл, өзара-сыйластық, көпшіл

Сабақ мақсаты:

Оқушыларға өзімшілдік, көпшілдік ұғымдарының мәнін ашу арқылы, оларды дұрыс әрекет жасауға үйрету.

Міндеттері:

Оқушыларды кеңпейілділікке үйрету;

Олардың бір-біріне өзара сыйластықтарын дамыту;

Балаларды көпшіл болуға тәрбиелеу.

Ресурстар: (құралдар, мәлiметтер)

Сабақ барысы:

  • Ұйымдастыру кезеңi. Оқушыларды жемістер арқылы 4 топқа бөлу. 5Т ережесін қайталау. Тыныштық сәтi. «Нұрға бөлену»
  • Үй тапсырмасын тексеру. №20 сабақ, 93 бет. Г.Әлімбаева «Қызғаныштың кесірі» мәтінін оқып келу.
  • Дәйексөз.
  • Оқиғаларды әңгiмелеу. Мұғалім сыйы.
  • Шығармашылық іс-әрекет,топтық жұмыс.
  • Топпен ән айту. Әні: И.Нүсіпбаев, сөзі: Х.Талғаров «Дос болайық бәріміз?»
  • Үй тапсырмасы.
  • Сабақтың соңғы тыныштық сәтi.

Сұрақтар:

  • Назымның әрекеті туралы не айтар едіңдер?
  • Назым неліктен жалғыз қалды?
  • Сендер де осындай жағдайға тап болған кезіңіз есіңізде ме? Баяндап беріңізші.

үнтаспа

волшебная композиция «Хрустальная грусть»

оқулық

Болмағың кекшіл, болсайшы көпшіл.

Абай Құнанбаев

Сұрақтар:

Көпшіл болуға бола ма? Қалай?

4 топ бір-бірлеп қайталап шығады.

Абай Құнанбаев: шын есімі – Ибраһим, оны әжесі Зере Абай деп еркелеткен, сондықтан Абай атанып кеткен. Абай 13 жасынан бастап ел ісіне араласа бастаған.

Әлия.

Төртінші сыныпта Әлия деген қыз бала оқиды. Ол өте талапты, үздік оқушы болды. Мұғалім қандай сұрақ қоймасын, бала бірден қолын көтеріп, толық жауап беретін. Есепті бәрінен бұрын шығаратын. Бірақ жолдастары Әлияны жақсы көрмеді. Ол өзін мен өте ақылдымын, маған ешкім тең келмейді деп атап көрсетуге тырысатындығы үшін оны ұнатпайтын.

Оқу жылы аяқталды. Көктемде сыныптастар түгелімен орманға жорық жасауға әзірленді. Балалар қуанышты. Жорыққа алатын заттарды екеуара бөлісетін болды. Лезде екі-екіден бөліністі. Ал Әлиямен ешкімнің бірге болғысы келмеді. Әлия жылап, мұғалімге келді:

  • Мен ешкімге тіл тигізгенім жоқ, мені неге жек көреді? –деді

Сұрақтар:

  • Әлия қандай оқушы? Неге оны сыныптастары жақсы көрмейді?
  • Сыныптастар жорыққа шыққанда не болды?
  • Әлияны кеңпейіл, өзара-сыйластық, көпшіл қасиеттеріне үйретуге бола ма?
  • Әлия мен сыныптастарына қандай ақыл айтар едіңдер?
  • Әңгімені қалай аяқтауға болады?

4 топта жұмыс. Өзара-сыйластықтың күнделікті өмірден мысалдарын сахналау.

1 топ – мектепте

2 топ – үйде

3 топ – көшеде

4 топ – табиғат аясында

Үнтаспа

№21 сабақ, 96 бет. Т.Ілиясова «Қойшы Қаһарман» мәтінін оқып келу.

Оқулық

Жүрегіміздің жылылығын сезініп, жүрек жылуымызды адамдарға, айналамызға жеткізу үшін іштей оларға жақсы тілектер тілейік. Жақсы ой ойлайық, жақсы сөз сөйлейік, жақсы іс жасайық! Бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңізді жүректеріңізге түйіп алыңыздар. Рахмет!

Скачать материал
