Инфоурок Математика КонспектыҚАЗАҚ ТІЛІ "Зат есімнің тәуелденуі"

ҚАЗАҚ ТІЛІ "Зат есімнің тәуелденуі"

Скачать материал

 

Білім беру ұйымының атауы

 

Пәні:

 

Бөлім:

 

Педагогтің аты-жөні:

 

Күні:

 

Сынып: 3

 

 

Сабақтың тақырыбы:

78. Зат есімнің тәуелденуі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау;

3.4.2.2 тәуелдік жалғауларының қолданысын білу

Сабақтың мақсаты

Оқушылар   өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтап,  тәуелдік жалғауларының қолданысын біледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың  жоспарланған кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2  минут

I.Ұйымдастыру.

Сәлемдесу.

Психологиялық дайындық

Күн жарығын алақанға саламын

Жүрегіме басып ұстай қаламын

Ізгі, әрі  нәзік, жарық мейірімді

Болып кетер сонда менің жан-жағым!

 

 

1.Мұғаліммен сәлемдеседі.

2.Өлең шумағын мәнерлеп  айтады

.

Жарайсыңдар!

 

2   минут

 

 

 

 

 

 

4 минут

 

II. Үй тапсырмасын сұрау.

 46- жаттығу. Сызбадағы ши түрлерін дереккөздерден біліп ал.

Ақ ши-жүн орамаған, құр шиден өзінен тоқылып жасалған төсеніш немесе киіз үйдің және тұрмыста қолданылатын бұйым.

Ораулы ши - боялған жүннен орап тоқыған мәнерлі, әшекейлі ши.

Шым ши - шидің түрлі -түсті жүн орау арқылы өрнектеп тоқылған түрі.

Өткенді пысықтау.

1.  1. Зат есімнің тәуелденуі дегеніміз не?

2. Зат есімнің жекеше тәуелденуі дегеніміз не? Жалғауларын ата.

3. "Бөлме" сөзін жекеше түрде тәуелде.

4. Зат есімнің көпше тәуелденуі дегеніміз не? Жалғауларын ата.

5. "Көлік" сөзін көпше түрде тәуелде.

 

Үй жұмысын тексертеді.

Сұрақтарға жауап береді.

Ауызша мадақтау

Дескриптор:
 1. Үй жұмысын тексертеді.

2.Сұрақтарға жауап береді.

Сабақтың ортасы

2минут

 

 

6 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

3 минут

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 минут

Оқушыларды оқу   мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын.

III. Жаңа тақырып.

Білу және түсіну  Оқулықпен жұмыс.

47- жаттығу. Мәтінді оқы.

  

 

Ø  Төмендегі тақырыптардың қайсысы мәтін мазмұнына сәйкес келеді?

Қазақ ою - өрнегінің тарихы

Ø  Өрнек сөзін жекеше, көпше түрде тәуелдеп жаз.

Жақ

Жекеше

Көпше

I жақ

Өрнегім

Өрнегіміз

II жақ

Өрнегің

Өрнегіңіз

Өрнектерің

Өрнектеріңіз

III жақ

Өрнегің

Өрнектері

 

Сергіту сәті

"Мен қазақпын" әні

 

ЕБҚ

1. "Ата" сөзін жекеше тәуелдеп жаз.

2. "Алма" сөзін көпше тәуелдеп жаз.

 

48- жаттығу.  Саралау тапсырмасы.

Жоғарыдағы мәтін бөліктерінің атауын толықтыр.

1-деңгей.

1. Қазақ ою-өрнегінің түрлері

2. Олардың мазмұны мен өрнектерінің әртүрлі болуы.

3. Әр өрнектің өзінің сипатына қарай атау берілуі.

2-деңгей

Ø  Осы жоспар бойынша мәтіннің мазмұнын айтып көр.

3-деңгей

Ø  Жоғарыда  оқыған,  мазмұнын  айтқан  мәтініңнің  жанрын анықта.

 

49-жаттығу. Жұмбақты оқып, шешуін тап.

Тарағым бар –

Таранбаймын.

Орағым бар –

Ора алмаймын.

Сақалым бар, ал бірақ

Мен ақсақал бола алмаймын. (Ешкі)

Ø  Тәуелденген  сөздерді  тауып,  оларды  үш  жақта,  жекеше және көпше түрде айт.

Жекеше:

I: тарағым, орағым, сақалым.

II:тарағың, орағың, сақалың.

     тарағыңыз, орағыңыз, сақалыңыз.

III: тарағы, орағы, сақалы.

 

Көпше:

I: тарағымыз, орағымыз, сақалымыз.

II:таратарың, орақтарың, сақалдарың.

     тарақтарыңыз, орақтарыңыз, сақалдарыңыз.

III: тарақтары, орақтары, сақалдары.

 

50-жаттығу. Тоқыма торға зер салып қара.

Шебер  тоқыма  торды  тоқыған  кезде  әртүрлі ағаштарды  пайдаланған

екен.  Тиісті  әріптерді қойсаң,  ол

қолданған ағаш түрлерін оқисың.

 

Ø  Шыққан ағаш түрлерін тәуелдеп жаз.

Жекеше:

I: шыршам, қайыңым, терегім.

II: шыршаң, қайыңың, терегің.

шыршаңыз, қайыңыңыз, терегіңіз.

III: шыршасы, қайыңы, терегі.

 

Көпше:

I: шыршамыз, қайыңымыз, терегіміз.

II: шыршалары, қайыңдары, теректері.

шыршаларыңыз, қайыңдарыңыз, теректеріңіз.

III: шыршалары, қайыңдары, теректері.

 

 

 

 

 

Мәтінді оқып,

тақырыптардың қайсысы мәтін мазмұнына сәйкес келетінін анықтайды.

Өрнек сөзін жекеше, көпше түрде тәуелдеп жазады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді.

 

 

 

 

Жоғарыдағы мәтін бөліктерінің атауын толықтырады.

Осы жоспар бойынша мәтіннің мазмұнын айтып көреді.

Жоғарыда  оқыған,  мазмұнын  айтқан  мәтініңнің  жанрын анықтайды.

 

 

 

 

 

Жұмбақты оқып, шешуін табады.

Тәуелденген  сөздерді  тауып,  оларды  үш  жақта,  жекеше және көпше түрде айтады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тоқыма торға зер салып қарап, тиісті  әріптерді қояды, 

қолданған ағаш түрлерін оқиды.

Шыққан ағаш түрлерін тәуелдеп жазады.

 

 

 

ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс!  Талпын!

 

Дескриптор:

1.   Мәтінді оқып,

тақырыптардың қайсысы мәтін мазмұнына сәйкес келетінін анықтайды.

2.Өрнек сөзін жекеше, көпше түрде тәуелдеп жазады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

1.   Жоғарыдағы мәтін бөліктерінің атауын толықтырады.

Осы жоспар бойынша мәтіннің мазмұнын айтып көреді.

Жоғарыда  оқыған,  мазмұнын  айтқан  мәтініңнің  жанрын анықтайды.

 

Дескриптор:

1.  Жұмбақты оқып, шешуін табады.

2.Тәуелденген  сөздерді  тауып,  оларды  үш  жақта,  жекеше және көпше түрде айтады.

 

ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс!  Талпын!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

1.Тоқыма торға зер салып қарап, тиісті  әріптерді қояды, 

қолданған ағаш түрлерін оқиды.

2.Шыққан ағаш түрлерін тәуелдеп жазады.

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

Дәптер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

дәптер

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың  соңы

3  минут

 

 

 

 

2минут

 

 

 

 

 

2минут

IV.Сабақты қорытындылау

1. Тәуелдік жалғаулары дегеніміз не?

2.Тәуелдік жалғаулары неше жақта айтылады?

3. Тәуелдік жалғауларын 3жақта ата.

4. Жекеше және көпше тәуелдік жалғауларының айырмашылығы қандай?

5. Көпше түрге мысал келтір.

Тапқырлыққа үйрету үшін

(оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу):

-Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды?

-Жетістік критерийлеріне жеттік пе?

Үй тапсырма

51-жаттығу. Артық сөзді тап.

1. Бұйымым, күлем, өнерім, кілемім.

2. Кездемесі, туындысы, заты, кешкі.

 

Оқушылардың білімін бағалау

Рефлексия

 

Сұрақтарға жауап береді.

 

 

 

 

 

 

Үй тапсырмасын жазады.

 

 

 

Өздері  кері байланыс жасайды.

Дескриптор

1.Тақырыпқа қатысты ой түйеді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Балдар жиынтығын қою

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "ҚАЗАҚ ТІЛІ "Зат есімнің тәуелденуі""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Заместитель директора

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
