Педагогтің аты-жөні
|
|
Қала/ Мектеп
|
220
|
Пән
|
Әдебиеттік
оқу
|
Сынып:
|
4
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
Теңізшілер туралы әңгіме
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
4.2.6.1–кейіпкердің,кейіпкерлердіңіс-әрекеті,мінез-құлқының
өзгеру себептерін мәтіннен тауып,салыстырып бағалау.
|
Сабақтың мақсаты
|
• Шығарма
мазмұнының желісімен сюжеттің дамуын болжау, оның себебін түсіндіру;
• эпизодтар
мен оқиғалардың негізінде шығарманың маңызды тұстарын талдау және салыстыру.
|
Сабақтың барысы.
|
|
Сабақтың
кезең
уақыт
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басы
|
Сабақтың
тақырыбы мен мақсаты айталады.
Жұмыс ережесін келісу
·
Сабақта
бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!
·
Уақытты
үнемдейміз!
·
Нақты,дәл
жауап береміз!
·
Сабаққа
белсене қатысып, жақсы бағалаймыз!
«Елестету» әдісі арқылы жаңа тақырыпты шығару.
Құрастыр
Сурет бойынша әңгіме құраңдар.
Теңіз флотына қатысты қандай мамандық иелері бейнеленгенін атаңдар.
Жюль Верн (1828–1905) –
фантастикалық роман жанрының негізін қалаушы француз жазушысы. Ол 66 роман
жазған. «Әуе шарында өткен бес апта», «Капитан Гранттың балалары», «Сырлы
арал», тағы басқа шығармалары бар. Жазушының кітаптары дүниежүзінің көптеген
тіліне, оның ішінде қазақ тіліне де аударылған.
|
жаңа
сабаққа назар аудару.
Оқушылар
сұраққа жауап береді, жұмысты берілген түріне қарай орындайды.
Қажетті
ақпаратты дәптерге жазады.
|
Жарайсың!
|
1—слайд
2-слайд
3-слайд
|
Ортасы
|
Түсініп оқы
Дик Сэнд
Үзіндіні оқы. Дик Сэндтың көздеген мақсаты не болды?
Бұл жас матрос- ата-анасы белгісіз жетім бала еді. Бала «Дик
Сэнд» атанып кетті. Сірә, ол Нью-Йорк штатында туса керек.
Дик Сэнд – онша бойшаң болмаса да, шымыр денелі, көкшіл
көзінен от шашырап тұрған қоңыр шашты бала еді. Теңізшіліктің ауыр жұмысы оны
келешектегі тұрмыс талқысына дайындап та қойған. Оның кескінінен жігер
көрініп тұр. Бұл-батыл адамға тән кескінмен қоса, қажымас талапты да
аңғартады. Ол он бес жасынан-ақ мақсат көздеп, сол мақсатын ақырына дейін
жеткізе білді.
Сөздікпен жұмыс
Тұрмыс талқысы-тіршіліктегі қиыншылық
|
Дұрыс
жауапты анықтайды.
Ж:
теңізші болу
|
Өте
жақсы!
|
4-5-слайд
|
Эпизодты оқы. Дик Сэндтың бойынан
қандай қасиетті аңғардың?
Балалық дәуірінде келешегін ойлайтын бала сирек
кездеседі ғой. Ал Дик Сэнд алдағы өмірінен өз үлесін аңғара біліп, «Ат болар
құлын талпынып туар», – деп, өзіне-өзі серт берді. Ол
шапшаң да икемді, қайратты да тапқыр.
Ол төрт жасынан-ақ, оқи білді. Сегізге келгенде оңтүстік
елдерге қатынап жүрген бір кемеге юнга болып орналасты. Бала кезінен-ақ бар
ықыласы теңізге ауған еді.
Сөздікпен жұмыс
Юнга-матростың көмекшісі
Эпизодты оқы. Автордың пікіріне
сәйкес мақалды анықта?
Дик Сэнд кемеде жүріп теңізшілік өнерін үйренді. Талантты баланы кеме офицерлері ұнатты. Оның теңіз өнерін
үйренуіне басшылық етті.
Еңбек – өмір заңы екенін кімде-кім бала кезінен аңғарса,
кімде-кім нанның маңдай термен табылатынын жастайынан ұқса, соның қолынан
ерлік те келеді.
|
Дұрыс
жауапты айтады:
Ж:
Еңбекқор, қайратты, шыдамды бала
Дұрыс
жауапты табады.
Ж: Еңбектің
наны тәтті
|
Тамаша!
Керемет!
|
6-7-слайд
8-9-слайд
|
Эпизодты оқы. Оқиғаның қай мемлекетте
болғанын анықта?
Дик істеп жүрген кемені басқаратын капитан Гуль қабілетті
балаға ерекше ерекше назар аударды. Батыл бала жігерлі теңізшіге аса ұнады.
Ол Сан-Францискоға қайтқан соң, баланың жайын кеме қожасына баяндады. Джемс
Уэлдон юнганы оқуға беріп, оның мектеп бітіріп шығуына жәрдем етті.
|
Дұрыс
жауапты айтады.
Ж: Сан-Франциско
АҚШ-тыңКалифорния штатындағы қала
|
Жарайсың,
балақай!
|
10-11-слайд
|
Дик теңізші болуға лайық па? Оның
теңізшілік өнерді үйрену тәжірибесіне қандай баға берер едің?
Дик
білім алуға бар ықыласын сала кірісті. Ол география, саяхатшылар тарихына
ерекше көңіл бөлді.Мектепте жоғары математика мен навигациядан сабақ
берілмегеніне қатты қынжылатын. Ол мектеп бітірген соң Джемс Уэлдонның кит
аулайтын кемесіне матрос болып орналасты. Нағыз матрос болып шығу үшін алыс
сапарға қатынайтын кемеден гөрі кит аулау кәсібінің маңызы зор екенін Дик
жақсы білді. Матрос мамандығына дайындалып жүрген жастар үшін кит аулайтын
кемеде қызмет ету-тәжірибенің ең жақсысы еді. Сондай кеме «Пилигрим» болып
шықты. Бұл жас матросқа ең қолайлы жағдай болды…
Сөздікпен жұмыс
Навигация- кемелерді басқару, су жолын
таңдау әдісі туралы ғылым
|
Дескриптор:
Өз
ойын, сезімін, көзқарасын, пікір білдіреді.
Сұрақтарға
жауап беріп, өз пікірін дәлелдейді.
|
Керемет!
|
12-слайд
|
Соңы
|
Білгенге маржан
Бұл
кітапта «Пилигрим»кемесінде болған оқиғалар баяндалады. Бес матрос пен
капитан китпен шайқаста қаза табады. Енді кемені он бес жасар юнга басқарады.
Осы
таңғажайып тағдырлы бала Дик Сэнд туралы қызық кітапты тауып, оқығаның жөн.
|
|
|
13-слайд
|
Кері
байланыс
|
Бүгінгі сабақта:
·
Шығарма мазмұнының желісімен сюжеттің дамуын
болжадың;
·
эпизодтар мен оқиғалардың негізінде шығарманың
маңызды тұстарына талдау жасадың, бағалай білдің.
|
Не
білдім?
Не
үйрендім?
|
|
14-слайд
|
|
|
|
|
|
|
|