Инфоурок Дошкольное образование Другие методич. материалыАшық сабақ" Ә дыбысы мен әрпі

Ашық сабақ" Ә дыбысы мен әрпі

Скачать материал

                                                            Қордай ауданы Жамбыл ауылы

                                                  Мектеп алды даярлық тобының тәрбиешісі.

                                                  Жамбыл Жабаев атындағы №26 орта    мектеп.

                                                   Ержанова Гүлнәр Бисенбаевна.

Оқу іс-әрекетінің түрі:Сауат ашу.

Тақырыбы: Әә әрпі мен дыбысы

Мақсаты: Әә дыбысы мен әрпімен таныстыру, балаларды шешен, дұрыс  сөйлеуге  үйрету.

Міндеттері:  балаларды сауатты,көркем жазуға дағдыландыру..

Сөздік  қоры: әшекей

Билингвалды  компоненттер:  украшение.

Қолданылатын  әдіс- тәсілдер: Әңгімелесу, түсіндіру

Қолданылатын көрнекіліктер:  Кеспе  әріптер, тақпақ,  жұмбақ,  жаңылтпаш,  суреттер, ертегі

Ұйымдастыру  кезеңі:  Шаттық  шеңбер:

Біз  әдепті  баламыз,

Әже  тілін  аламыз,

Әдепті  боп  әрқашан,

Үлкендерді  сыйлаймыз.

Сендермен сәлемдесеміз.

Қозғаушы- мотивациялық

Әтешіміз «ақ» қанат

 Күзетшідей қырағы 

Таң  азаннан қақпада

Айғай  салып  тұрады.

-Тақпақ  не  туралы? - Әтеш  туралы.

-Бүгін  қонаққа  әже  келді.  Қане,  әтеш,  әже  сөздерді  қай  дыбыстан  басталады?   Ә  дыбысынан.  Қане,  Осы  сөздерді  буынға  бөліп,  дыбыстық  талдау  жасайық.

Ә-же , ә-теш ә- дауысты , ж- дыбыссыз,  е- дауысты, т- дауыссыз, ш- дауыссыз, Сурет  бойынша  әңгіме  құру. Әженің  ертегісі  «Әдептілік»  Ы.  Алтынсарин  оқу. Әтеш.

- Таңертең  бізді  ұйқыдан  кім  оятты? - Әтеш  тағы  кімді  ұйқыдан  оятты? Әжені, Әкені, Әкпені, Әселді, Әлияны.

Сөздік жұмыс:  Ә – әшекей

Орнамент — узор, основанный на повторе и чередовании составляющих его элементов; предназначается для украшения различных предметов Әшекей-киімді, тұрмыстық бұйымдарды безендіруге пайдаланылатын, сәндік үшін жасаланылатын бұйымдар және зат, бұйымның бетіне салынатын ою-өрнек, түрлі нақыштар.

 

 

 

 

  Әтеш

 

Сюжетті  ойын:  Қатысушылар:  әже, Әсел,  сәби.  Әсел:  Әже  әлди  жылады.  Әжесі. Әлди, әлди  әжең  келе  жатыр. Әсел:  әже  әлдиді  бесіктен  шешіп  алайық.  Әлдиді  бесіктен  шешіп  алу. Әжемен  қоштасу.

Ә әрпінің  баспа  және  жазба  түрімен  таныстыру.

 

 

 

 

 

 


Қорытынды:

Дәптермен  жұмыс. Сергіту  сәті:

Әлди, әлди  бөпешілі, 

Ұйықтай  қойшы көкешім.

Дәмді  сүтті  ішіп  ап,

Тәтті  ұйқыға  бата  гой,

Әлди- әлди  жата гой.

Тіл  ұстарту: Ән, ән, ән

Қамба  толы  дән: Әліппемен  таныстыру.  Таныстырады  әріппен. Мынау  кітап- әліппең, әліппе  деген  аты  оның  басталады  қай  әріптен   Әәрпінен..

Ә дыбысынан келетін көкөністерді табу.

Күтілетін нәтиже

Не  білу  керек? Әә дыбысы мен әрпін білу керек

Нені  игерді? Әә дыбысы мен әрпін, ә дыбысы бар сөздерді.

Не  біледі? Сурет бойынша әңгіме құрып, сұрақтарға толы жауап бере біледі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                            Қордай ауданы Жамбыл ауылы

                                                  Мектеп алды даярлық тобының тәрбиешісі.

                                                  Жамбыл Жабаев атындағы №26 орта    мектеп.

                                                   Ержанова Гүлнәр Бисенбаевна.

Математика.

Сабақ түрі: Жаңа сабақ

Тақырыбы:  санының құрамын «+, -, <,>» таңбалары.

Мақсаты: Балалардың сандарды есте сақтау қабілетін дамыту.  Сандарды заттың атауымен, сапалық белгілерімен және кеңістікте орналастырумен байланысын есте сақтауға үйрету.

Міндеттері: сан арасындағы қатынасты үйрету.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:  түсіндіру, сұрақ – жауап, әңгімелесу.

Қолданылатын көрнекілітер: фигуралар, пирамидалар, көкөністер.

Ұйымдастыру кезеңі:

 Шаттық шеңбері:

Кел балалар күлейік!

Сурет бойынша жұмыс. Балалар қай жыл мерзімі?

-         Күз

-          Күзде бақшада не піседі?

-          Көкөністер.

-          Кәне, суреттегі көкөністерді біз санайық. Пияз нешеу? Қияр ше? Сәбіз ше? Қызылша орамжапырақ.

-         Енді салыстырайық. Неше пияз қиярдан артық,

-          1 пияз

-          Сәбіз пияздан нешеге кем?

 

 

 

 

 

    Сергіту сәті:

Қарлығашқа ұқсайық

Қане,қанат жасайық.

Қарлығаш боп ұшайық,

Ұшып,ұшып қонайық.

 Ал енді осыны сендерге таңбалап көрсетейін 1 алма + 1 алма = 2 алма. «+» қосу таңбалы 2 алмұрт – 1 алмұрт = 1 алмұрт. « - » алу таңбасы = тең таңбасы. Немесе артық, нешесі кем. Оң жақта бес алма, сол жақта үш алма артық, кем? Жоғры да бес торғай, төменде 5 торғай ұшып жүр. Торғайлар тең.

-          Белсенділік көрсетеміз.

Қортындылау: «<» кем, «>» артық, «=» белгілері. Дәптермен жұмыс «Кім жылдам?» д.о. Заттарды салыстыру, артық, кем, тең екенін айту. Белгілерін көрсету.

                                      Күтілетін нәтиже

Не білу керек? «+», «-», «<» , «>», «+», «-», «=» таңбаларын білу керек.

Нені игерді? «+», «-», «<» , «>», «+», «-», «=» таңбаларын игерді.

Не біледі? Таңбаларды біледі.

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Ашық сабақ" Ә дыбысы мен әрпі"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Специалист по экологии

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
