Инфоурок Математика ПрезентацииАшық сабақ математика пәнінен 6 сыныпқа, тақырыбы "Координаталық жазықтық"

Ашық сабақ математика пәнінен 6 сыныпқа, тақырыбы "Координаталық жазықтық"

Скачать материал

Выберите документ из архива для просмотра:

Выбранный для просмотра документ Координаталық жазықтық 6 сынып.doc

6 «ә» сыныбы, математика

Сабақтың тақырыбы: 

«Координаталық жазықтық. Координаталары бойынша нүктені салу»

 

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларға берілген координаталары бойынша нүктені және берілген нүкте бойынша нүктенің координаталарын таба білуді үйрету.

 

Міндеттері:

-          Тік бұрышты координаталар жүйесі  және координаталық жазықтық туралы түсінікті білуі тиіс;

-          Координаталық жазықтықтықтағы нүктенің абсцисса осі мен ордината осін ажырата алуы тиіс;

-          Координаталақы жазықтықтағы берілген нүктенің координаталарын табуды және оны жазуды үйренуге тиіс.

 

Күтілетін нәтиже:

-          тік бұрышты координаталар жүйесі  және координаталық жазықтық туралы біледі;

-          координаталық жазықтықтықтағы нүктенің абсцисса осі мен ордината осін ажырата алады;

-          координаталақы жазықтықтағы берілген нүктенің координаталарын таба алады;

-          берілген нүкте бойынша оның координаталарын жаза алады.

-          алған білімін сабақ барысында пайдалануды, есеп шығаруды белгілі тәртіппен орындауды игереді;

-          тапсырманың мазмұнын толық түсініп, оны орындауда өз пікірін айтады, ұқыптылыққа, өз жұмысына дұрыс талап қоюға және баға беруге үйренеді.

 

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Қолданылатын әдіс – тәсілдер:

Сыни тұрғысынан ойлау: «Серпілген сауал», «Жадыны дамытуға арналған жаттығулар».

Жаңа әдіс-тәсілдер:  түрткі сұрақ, сұрақ-жауап әдісі, жұптық, топтық әңгіме,  қайта бағыттау сұрақтары.

Оқыту формасы: жеке, жұптық, топтық жұмыс.

Бағалау: «Бағдаршам», «Басбармақ»арқылы өзін-өзі және өзара бағалау, критериалды бағалау.

Рефлексия: «Бағдаршам» сигналдары

 

Ресурстар: Алдамұратова Т.А.  «Математика, 6 сынып», Алматы: Атамұра, 2011.

«Дидактикалық үлестірме материалдар», Алматы: Атамұра, 2003.

АКТ, топтарға арналған тапсырма парақтары, ғаламтор желісінен алынған тапсырмалар, қарындаш, маркерлер, стикерлер, ватмендер, проэктор, ноутбуктер, электрондық оқулық

 

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Күтілетін нәтиже

Кіріспе

І. Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу.

Сыныпты түгендеу.

Топтастыру.

Оқушылар екі түсті фигуралар арқылы 2 топқа бөлінеді.  Әр топ өз орындарына орналасады.

 

 

Топтағы оқушылар ашық журнал арқылы бағаланады.

Әр критериге жауап беруі 5 ұпаймен бағаланады.

 

Оқушылардың  аты-жөні

 

 

 

 

Анықтамаларды жатқа білуі, логикалық ойлауы, сұрақтарға математикалық тілмен жауап беруі, жылдамдық әрекеті;

 

 

 

Үй тапсырмасының орындалуы

 

 

 

Жаңа тақырыпты түсінуі;

 

 

 

Математикалық білімі, яғни есеп шығара алуы;

 

 

 

Топта жұмыс істеуі;

 

 

 

Қорытынды баға

 

 

 

Ұпайды бағаға айналдыру шкаласы

 

Жинап алған ұпайлар саны

баға

20-25 ұпай

«5»

15-20 ұпай

«4»

10-15  ұпай

«3»

5-10 ұпай

бағаланбайды

                

 

Мұғаліммен амандасады.

Кезекші есеп береді

Топтарға бөлінеді.

 

 

 

Топ көшбасшысы бағалайды

Ынтымақтастық атмосферасы қалыптасады,  мұғалім, оқушылармен өзара қатынас жасауды жоспарлайды,

білімге деген ынтасын артады.

 

 

Тұсау-кесер

Слайд-2

 

Слайд-3

 

Слайд -4

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 2мин

(жұптық жұмыс)

Үй тапсырмасының орындалуын жұптық жұмыс арқылы тексеремін, ол үшін үй тапсырмасының дұрыс жауабын слайд арқылы көрсетемін.

Оқушылар жұптаса отырып үй тапсырмасын тексереді

Өзара бағалайды

ІІІ. Білімді жан-жақты тексеру. (оқушылар шеңбер құрып тұрады) 3мин

(ұжымдық жұмыс)

«Серпілген сауал» әдісі бойынша оқушылар бір-біріне допты лақтыру арқылы сұрақтар қояды және келесі оқушы жауап береді.

Әр  оқушы сұрақтарға жеке-жеке жауап береді және өзі де сұрақ қояды

Өткен сабақ бойынша қысқаша қайталайды естеріне түсіреді, бірін-бірі тексереді, сұрақ қоя білуге дағдыланады

Негізгі бөлім

 

 

Слайд – 5

 

 

 

Слайд – 6

 

Слайд - 7

ІV. Жаңа тақырыпты түсіну. Мұғалім оқушыларға электрондық оқулықтың көмегімен бүгінгі тақырып бойынша қысқа ақпарат береді. 2 мин

Жадыны дамытуға арналған жаттығу.5 мин

(топтық жұмыс)

Екі топқа тапсырмалар үлестіру, яғни оқулық және тыңдалған ақпартты пайдаланып бүгінгі тақырып бойынша постер құрастыру.Постерге бүгінгі тақырыпқа байланысты жаңа сөздерді жазу, түсіндіру

   

 

   

Берілген ақпаратты тыңдайды, ең керек материалдарды жазып алады, бір-біріне түсіндіреді.

Оқушылар тақырыпты түсінгендері бойынша жұмыс жасайды, тақырып бойынша толық мағлұмат алады.

 

Топтық жұмыс арқылы екі топ бір-бірін өзара бағалайды.

Практи-калық бөлім

Слайд - 8

Слайд – 9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд-10

 

 

 

 

 

Слайд -11

1-тапсырма:  Тақтаға ілінген плакатта нүктенің координаталары берілген, осы нүктелерді координаталары бойынша координаталаық жазықтыққа орналастыр. 3мин

 

  

 

2-тапсырма: оқулықпен жұмыс, 1136 есеп

1-топ үшбұрыш салу,  2-топ тіктөртбұрыш салу

Есептің шарты:

Координаталық жазықтықта төбелерінің координаталары бойынша:

1). Үшбұрыш салыңдар А(-3;-1), В(2;4) және С(6;-2)

2). Тік төртбұрышты салыңдар А(-2;-2), В(-2;1), С(4;1) және D(4;-2)

 

3-тапсырма: Шағын тест- электрондық оқулықпен жұмыс

 

 

 

 

 

 

4-тапсырма: Берілген нүктелердің координаталарын координаталақы жазықтықта белгілеп, нүктелерді сынық сызықтармен қос, нәтижесінде қандай сурет пайда болды?

    

 

5-тапсырма: Шахмат тақтасына орналасқан фигуралардың орындарын анықтап, координаталары бойынша жаз.

Берілген нүктелердің орналасу орнын тауып, магниттің көмегімен  нүктелерді орналастырады.

Жеке жұмыс

Координаталық жазықтықты дәптерлеріне қалай салу керек екендігін үйренеді, берілген координаталар арқылы нүктені белгілейді, сол нүктелерді бір-бірін қоса алады.

Топтық жұмыс

 

Берілген нүкте  бойынша, координаталарды жазады.

Тақырып бойынша алған теориялық білімдерін парктикада қолданады.

 

Өз жұмыстарына баға береді, өзара бағалауды үйренеді, топта жұмыс жасауға дағдыланады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Электрондық оқулықпен жұмыс жасау арқылы өз білімдерін тексереді, бағалайды.

 

Тапсырманы орындай отырып, сурет салады, берілген координаталары бойынша нүктелерді жазықтыққа орналастырады бір-бірімен кесінділер арқылы қосады.

 

Топтық бағалау.

Үйге тапсыр-ма

№1129 есеп, 258 бет.

Берілген тапсырманы күнделікке жазып алу

Бағалау

 

Ашық журналдағы бағаны және өзінідік бағалауды талқылау

 

оқушыларды  бағалау критерийлері бойынша бағалайды

 

Рефлек-сия

«Бағдаршам» сигналдары бойынша бағалау.  

        

Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлері бойынша сигналдар арқылы баға береді

      

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Ашық сабақ математика пәнінен 6 сыныпқа, тақырыбы "Координаталық жазықтық""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Микробиолог

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Выбранный для просмотра документ Координаталық жазықтық 6 сынып.pptx

Скачать материал "Ашық сабақ математика пәнінен 6 сыныпқа, тақырыбы "Координаталық жазықтық""

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Описание презентации по отдельным слайдам:

  • 04.03.2015ж
Сынып жұмысыКоординаталық жазықтық. Координаталары бойынша нүктен...

    1 слайд

    04.03.2015ж
    Сынып жұмысы
    Координаталық жазықтық. Координаталары бойынша нүктені салу.

  • Үйге берілген тапсырманы «жұптық жұмыс» 
арқылы тексеру«КӨРШІҢДІ ТЕКСЕР»

    2 слайд

    Үйге берілген тапсырманы «жұптық жұмыс»
    арқылы тексеру
    «КӨРШІҢДІ ТЕКСЕР»

  • Дұрыс жауабы:Берілгені: ABCDEDB = 120Табу керек: EDС = ?ADE = ?Шешуі: CDB = 9...

    3 слайд

    Дұрыс жауабы:
    Берілгені:
    AB
    CD
    EDB = 120
    Табу керек:
    EDС = ?
    ADE = ?
    Шешуі:
    CDB = 90
    EDC =
    EDB -
    CDB =
    120 – 90 = 30
    ADC = 90
    ADE = 90 – 30 = 60
    Ж/ы:
    ADE = 60
    EDC = 30
    E
    C
    D
    A
    B
    120

  • Білімді жан-жақты тексеруСерпілген сауал

    4 слайд

    Білімді жан-жақты тексеру
    Серпілген сауал

  • Жаңа тақырып
* Электрондық оқулықпен жұмыс 
* Жадыны дамытуға арналған жаттығ...

    5 слайд

    Жаңа тақырып

    * Электрондық оқулықпен жұмыс
    * Жадыны дамытуға арналған жаттығулар

  • 6012345-5-4-3-2-1-1-2-3-41234YXАВСDЕF(-4;3)(2;2)(4;-1)(-5;0)(-3;-2)(0;-2)Ауызша

    6 слайд

    6
    0
    1
    2
    3
    4
    5
    -5
    -4
    -3
    -2
    -1
    -1
    -2
    -3
    -4
    1
    2
    3
    4
    Y
    X
    А
    В
    С
    D
    Е
    F
    (-4;3)
    (2;2)
    (4;-1)
    (-5;0)
    (-3;-2)
    (0;-2)
    Ауызша

  • Рене Декарт – 
француз философы, математигі және физигі.
                 (15...

    7 слайд

    Рене Декарт –
    француз философы, математигі және физигі.
    (1596-1650).
    Декарттық координаталар жүйесі Р.Декарттың құрметіне аталады

  • 1-тапсырма: 
Нүктелердің координаталары берілген, сол нүктелерді координаталы...

    8 слайд

    1-тапсырма:
    Нүктелердің координаталары берілген, сол нүктелерді координаталық жазықтықта белгіле

  • 2-тапсырма: 
(Оқулықпен жұмыс)
№1136 есеп, 
1-топ үшбұрыш салу, 
2-топ тік тө...

    9 слайд

    2-тапсырма:
    (Оқулықпен жұмыс)
    №1136 есеп,
    1-топ үшбұрыш салу,
    2-топ тік төртбұрыш салу.

  • Есептің шарты: 
Координаталық жазықтықта төбелерінің координаталары бойынша:...

    10 слайд

    Есептің шарты:
    Координаталық жазықтықта төбелерінің координаталары бойынша:
    1). Үшбұрыш салыңдар А(-3;-1), В(2;4) және С(6;-2)
    2). Тік төртбұрышты салыңдар А(-2;-2), В(-2;1), С(4;1) және D(4;-2)

  • 3-тапсырма: 
Шағын тест.
(электрондық оқулықпен жұмыс)

    11 слайд

    3-тапсырма:
    Шағын тест.
    (электрондық оқулықпен жұмыс)

  • Дұрыс жауабы:

    12 слайд

    Дұрыс жауабы:

  • 4-тапсырма: 
Берілген нүктелердің координаталарын координаталық жазықтықта бе...

    13 слайд

    4-тапсырма:
    Берілген нүктелердің координаталарын координаталық жазықтықта белгілеп, нүктелерді сынық сызықтармен қос, нәтижесінде қандай сурет пайда болды?
    (топтық жұмыс)

  • Дұрыс жауабы:

    14 слайд

    Дұрыс жауабы:

  • Үйге тапсырма
№1129 
№1141

    15 слайд

    Үйге тапсырма
    №1129
    №1141

  • РЕФЛЕКСИЯ:

    16 слайд

    РЕФЛЕКСИЯ:

  • «Бағдаршам» сигналдары:

    17 слайд

    «Бағдаршам» сигналдары:

  • 
Бағалау

    18 слайд


    Бағалау

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Выбранный для просмотра документ титулка.doc

http://i049.radikal.ru/0809/fd/833881c3a490.png

 

 

 

М. ЖҰМАБАЕВ АТЫНДАҒЫ ОРТА МЕКТЕП

 

 

 

 

 

 

 

 Сабақтың тақырыбы:

 

«Координаталық жазықтық.                        Координаталары бойынша

нүктені салу»

 

 

                            Сыныбы: 6

              Мерзімі: 04.03.2015

                                                         Пәні: математика

                               Пән мұғалімі:Байбатырова А.Ж.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мойынқұм 2014-2015

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Ашық сабақ математика пәнінен 6 сыныпқа, тақырыбы "Координаталық жазықтық""

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Получите профессию

Менеджер по туризму

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
