Инфоурок Математика ПрезентацииАшық сабақ. "Сан аралықтары" тақырыбына 6 сынып

Ашық сабақ. "Сан аралықтары" тақырыбына 6 сынып

Скачать материал

Выберите документ из архива для просмотра:

Выбранный для просмотра документ Бағалау парақшасы.docx

Оқушы аты

Кім жылдам?

«Тапқыр болсаң, шешіп көр!»

Дамыту кезеңі

«Белгілерден жаңылма»

“Кестені толтыр”

«Біліміңді тексер»

«Ойна да ,ойла»

Сәйкестендіру тесті

№ 998

№1005    

Әнуарбек Әлішер

Балтабай Санжар

Жунусова Дильназ

Каппар Нурилла

Саттар Мирас

Сейтмухамбетова Ханзада

Бағалау парақшасы (әр тапсырмаға 3 ұпай)

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Ашық сабақ. "Сан аралықтары" тақырыбына 6 сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Менеджер спортивного клуба

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Выбранный для просмотра документ ашық сабақ.docx

Күні:07.02.2018ж                           Мұғалім: Ельтокова Шынар Ермеккызы

 

Сабақтың тақырыбы: Сан аралықтары

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: сан аралықтарынның түрлерін білу және теңсіздіктер шешімдер жиынын сан аралығында кескіндеуді және жазуды қайталау

          Тәрбиелілігі: ақыл-ой тәрбиесі

          Дамытушылығы: сан аралықтарын есептер шығару барысында дұрыс қолдана білу дағдыларын қалыптастыру.  

Сабақтың түрі:топтық жұмыс,қайталау

Сабақтың көрнекілігі: тапсырмалар

Ұйымдастыру кезеңі

«Сан аралықтары» тақырыбы бойынша өткізілетін кезеңдер:

1.     Кім жылдам?

2.     Тапқыр болсаң, шешіп көр

3.     Белгілерден жаңылма

4.     Сергіту сәті

5.     Кестені толтыр

6.     Біліміңді тексер

7.     Ойна да, ойла

8.     Сәйкестендіру тесті

 

І. Кім жылдам?

Өткенді қайталауға арналған зымыран сұрақтар.

а) Санды теңсіздіктердің қасиеттері .

б) Санды теңсіздіктерді қосу және азайту.

в) Санды теңсіздіктерді көбейту және бөлу.

г) Сан аралықтарының қиылысуы.

д) Сан аралықтарының бірігуі.

А)Санды теңсіздіктердің қасиеттері:

1.a>b  және b>c болса, a>c онда болады.

2.a<b және b<c болса, онда a<c болады.

3.a<b, c-кез келген сан, онда a+c<b+c немесе a-c<b-c

4. a) a<b, c>0 болса, онда ac<bc немесе a/c<b/c  

                ә) a<b, c<0 болса, онда ac>bc немесе  a/c>b/c  

         5. a<b болса, онда 1/a>1/b

Б)Санды теңсіздіктерді қосу және азайту.

    Қосу:  a>b          Азайту:  a>b

                c>d                                c<d

            a+c>b+d                        a-c>b-d

В)Санды теңсіздіктерді көбейту және бөлу.

Көбейту:  a>b                    Бөлу:   a>b

                   c>d                     1/d>1/c

                ac>bd                    a/d>b/c

Г)А сан аралығына да, В сан аралығына да тиісті сандардан ғана тұратын А∩В аралығын А және В сан аралықтарының қиылысуы деп атайды.

Д)А және В сан аралықтарының кем дегенде біреуіне тиісті сандардан ғана тұратын АUВ аралығын А және В сан аралықтарының бірігуі деп атайды

 

 

         Бағалау парақшасы (әр тапсырмаға 3 ұпай)

Оқушы аты

Кім жылдам?

«Тапқыр болсаң, шешіп көр!»

Дамыту кезеңі

«Белгілерден жаңылма»

«Кестені толтыр»

«Біліміңді тексер»

«Ойна да , ойла»

«Сәйкестендіру тесті»

№998

№ 1005

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ“Тапқыр болсаң, шешіп көр! ”

Шығамын десең биік шыңның басына,

Адал досың – Біліміңді ал қасыңа.

Зула, топ жар! Бәйгеге түс, бекем бол,

Тула, толқы, тебірен, бірақ тасыма!

 

Дамыту кезеңі (есесптер шығару) оқулықпен жұмыс

№998

№1005

1-топ

1

1,3,5,7

2-топ

2

2,4,6,8

№ 998

1)    -4; -2; -6; 0; 7; 9,3; 8,4 сандарының қайсысы [-3; 8,5] аралығына тиісті, қайсысы тиісті емес? Берілген сан аралығына тиістілерін теріп жазыңдар. [-2;0;7;8,4] тиісті,  [-6;-4;9,3] тиісті емес.

2)   5; 4,7; -3,2; 9 ; 0; -2; 8; -1; 10 сандарынан (-∞; 4,8] аралығына тиістілерін теріп жазыңдар.

(-3,2; -2; -1;0;4,7] тиісті,  (5;8; 9 10] тиісті емес.

 

№ 1005

Мына қос теңсіздіктердің шешімдерінің жиынын сан аралығымен жазыңдар:

1) 2≤x≤8; [2;8]                          2)-9<y≤0; (-9;0]   

 3) -3<y<5;  (-3;5)                     4) -2<x<7;    (-2;7)  

 5) 9≤x<100;   [9;100)                  6) 0<x≤9;  (0;9]

 7) -1≤x<9;    [-1;9)                       8) -8≤x≤5; [-8;5]  

ІІІ. “Белгілерден  жаңылма”

«Біле бер, қанша білсең, - тағы тіле,

   Жетерсің мұратыңа  біле, біле».                                            

                                 Жүсіп Баласағұн

 

«Интервал»

«Кесінді»

«Жартылай интервал»

«Сәуле»

«Ашық сәуле»

 

IV. Сергіту сәті

V. Кестені толтыр

1

Сан аралықтары

[-10;8]

(-2;8)

[-3;3)

( -5;4]

Ең үлкен бүтін сан

8

7

2

4

Ең кңшң бүтін сан

-10

-1

-3

-4

2

Сан аралықтары

[-12;5]

(0;15)

[-9;2)

( -3;5,5]

Ең үлкен бүтін сан

5

14

1

5

Ең кңшң бүтін сан

-12

1

-9

-2

  

 

 

 

VІ. “Біліміңді тексер”

1. Берілген қос теңсіздік қай аралыққа тең?  -1<x<8

а) (-1;8)   б) [-1;8]    в) (-1;8]   г) (8;-1)

2. Берілген қос теңсіздік қай аралыққа тең?  X>12

а) [12;+)  б)  (-∞;12]   в) (12;+∞)   г) (-∞;12)

3.[-2;4] сан аралығының аты?

а) интервал   б)  кесінді    в) сәуле   г) жартылай интервал

4. Берілген қос теңсіздік қай аралыққа тең?  X≤ -7

а) [-7;+∞)   б)  (-∞;-7]   в) (-∞;-7)    г) (-7;+∞)

5.  Сан аралығындағы бүтін сандарды тап: (4; 7]
А) 4;5;6
    Б) 4;5;6:7      В) 5;6      Г) 5;6;7
6.  Белгіленуімен жаз: 1-ден 3-ке дейінгі 3 саны қоса алынған жартылай интервал
А) (1;3]
    Б) [1;3]       В) (1;3)      Г) [1;3)
7. (-∞;9) сан аралығының аты:
А) кесінді
      Б) сәуле      В) ашық сәуле       Г) интервал
8. [-4;5) аралығындағы ең кіші және ең үлкен бүтін санды тап.
А) -4 және       Б) -3 және 5  В) -4 және 5      Г) -4 және 4       

Тест тапсырманың  жауаптары

1.А    2.В   3.Б    4.Б     5.Г     6.А   7.В   8.Б 

 

         VI.Ойна да, ойла

 

         VІІСәйкестендіру тесті

            (-∞;3]                            Интервал

           [-3;2]                             Жартылай интервал

           (-7;0)                             Ашық сәуле

           [-4;2)                              Кесінді

           (-∞;8)                             Сәуле     

 

 Рефлексия; Сіздердің ойларыңызша бүгінгі тақырып қаншалықты маңызды, осы тақырып болашақта сіздердің өмірлеріңізде қажеті бар ма?

 

Үй  тапсырмасы; №1021 (2,4)   №1022

 


 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Ашық сабақ. "Сан аралықтары" тақырыбына 6 сынып"

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Выбранный для просмотра документ Сан аралықтары.ppt

Скачать материал "Ашық сабақ. "Сан аралықтары" тақырыбына 6 сынып"

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Описание презентации по отдельным слайдам:

  • Сабақтың
 тақырыбы Сан аралықтары

    1 слайд

    Сабақтың
    тақырыбы
    Сан аралықтары

  • Сабақтың
 мақсаты        Білімділігі: сан аралықтарынның түрлерін білу және т...

    2 слайд

    Сабақтың
    мақсаты

    Білімділігі: сан аралықтарынның түрлерін білу және теңсіздіктер шешімдер жиынын сан аралығында кескіндеуді және жазуды қайталау
    Тәрбиелілігі: ақыл-ой тәрбиесі
    Дамытушылығы: сан аралықтарын есептер шығару барысында дұрыс қолдана білу дағдыларын қалыптастыру.

  • Сан 
аралықтары“Біліміңді 
Тексер ”
“Тапқыр болсаң, 
шешіп көр! ”“Белгілерден...

    3 слайд

    Сан
    аралықтары
    “Біліміңді
    Тексер ”

    “Тапқыр болсаң,
    шешіп көр! ”
    “Белгілерден
    жаңылма”

    “Ойна да, ойла”
    “Кім
    жылдам?”
    “Сергіту сәті”

    “Сәйкестендіру
    тесті”

    “Кестені
    толтыр”

  • Бағалау парақшасы (әр тапсырмаға 3 ұпай)

    4 слайд

    Бағалау парақшасы
    (әр тапсырмаға 3 ұпай)

  • І-кезең
“Кім жылдам?” 

Өткенді қайталауға арналған
 зымыран сұрақтар.

    5 слайд

    І-кезең
    “Кім жылдам?”

    Өткенді қайталауға арналған
    зымыран сұрақтар.

  • Санды теңсіздіктердің 
қасиеттерін атаңыз!







 
a&gt;b  және b&gt;c болса, 
a&gt;...

    6 слайд

    Санды теңсіздіктердің
    қасиеттерін атаңыз!









    a>b және b>c болса,
    a>c онда болады.
    a<b және b<c болса, онда a<c болады.
    a<b, c-кез келген сан,онда a+c<b+c немесе a-c<b-c




    a) a<b, c>0 болса, онда ac<bc немесе a/c<b/c
    ә) a<b, c<0 болса, онда ac>bc немесе a/c>b/c
    a<b болса,
    онда 1/a>1/b

  • Санды теңсіздіктердің 
 қосу ережесін айтыңыз!


   Санды теңсіздіктердің...

    7 слайд

    Санды теңсіздіктердің
    қосу ережесін айтыңыз!


    Санды теңсіздіктердің
    азайту ережесін айтыңыз!



    Санды теңсіздіктердің
    көбейту ережесін айтыңыз!



    Санды теңсіздіктердің
    бөлу ережесін айтыңыз!

    a>b c>d
    a+c>b+d
    a>b c<d
    a-c>b-d
    a>b
    1/d>1/c
    a/d>b/c




    a>b
    c>d
    ac>bd

  • Сан аралықтарының қиылысуы дегеніміз не? 






Сан аралықтарының бірігуі...

    8 слайд



    Сан аралықтарының қиылысуы дегеніміз не?






    Сан аралықтарының бірігуі дегеніміз не?







    А сан аралығына да, В сан аралығына да тиісті сандардан ғана тұратын А∩В аралығын А және В сан аралықтарының қиылысуы деп атайды.




    А және В сан аралықтарының кем дегенде біреуіне тиісті сандардан ғана тұратын АUВ аралығын А және В сан аралықтарының бірігуі деп атайды

  • Таспсырманы орындаңыз:Сандарды салыстыр:
-2 және 5;
 5 және 0;
 -2 және–3;
 5...

    9 слайд

    Таспсырманы орындаңыз:
    Сандарды салыстыр:
    -2 және 5;
    5 және 0;
    -2 және–3;
    5 және 3;
    0 және–2.

  • Жауабы:-2 &lt; 5;
 5 &gt; 0;
 -2 &gt; –3;
 5 &gt; 3;
 0 &gt; –2.
Өзіңді тексер

    10 слайд

    Жауабы:
    -2 < 5;
    5 > 0;
    -2 > –3;
    5 > 3;
    0 > –2.

    Өзіңді тексер

  • ІІ-кезең.“Тапқыр болсаң, шешіп көр! ”Шығамын десең биік шыңның басына,
Адал...

    11 слайд

    ІІ-кезең.
    “Тапқыр болсаң, шешіп көр! ”
    Шығамын десең биік шыңның басына,
    Адал досың – Біліміңді ал қасыңа.
    Зула, топ жар! Бәйгеге түс, бекем бол,
    Тула, толқы, тебірен, бірақ тасыма!

  • Дамыту оқулықпен жұмыс

    12 слайд

    Дамыту
    оқулықпен жұмыс

  • «Біле бер, қанша білсең, - тағы тіле, 
Жетерсің мұратыңа  біле, біле»....

    13 слайд

    «Біле бер, қанша білсең, - тағы тіле,
    Жетерсің мұратыңа біле, біле».
    Жүсіп Баласағұн

  • ІІІ-кезең.“Белгілерден  жаңылма”

    14 слайд

    ІІІ-кезең.
    “Белгілерден жаңылма”

  • “Белгілерден  жаңылма”                   

    15 слайд

    “Белгілерден жаңылма”
                       

  • [5;9][-6;3,7)(-2,5;4](-7;-1)Кескінділерді сан
 аралықтарының белгіленуімен жа...

    16 слайд

    [5;9]
    [-6;3,7)
    (-2,5;4]
    (-7;-1)
    Кескінділерді сан
    аралықтарының белгіленуімен жазыңдар

  • 17 IV-кезең
Сергіту
 сәті

    17 слайд



    17
    IV-кезең
    Сергіту
    сәті

  • 18 IV-кезең
Сергіту
 сәті

    18 слайд



    18
    IV-кезең
    Сергіту
    сәті

  • 19 IV-кезең
Сергіту
 сәті

    19 слайд



    19
    IV-кезең
    Сергіту
    сәті

  • V –кезең.Кестені толтыр  12

    20 слайд

    V –кезең.
    Кестені толтыр
    1
    2

  • Кестені толтыр  кезеңінің жауаптары12

    21 слайд

    Кестені толтыр кезеңінің жауаптары
    1
    2

  • VІ- кезең.Біліміңді тексер1. Берілген қос теңсіздік қай аралыққа тең?  -1

    22 слайд

    VІ- кезең.
    Біліміңді тексер
    1. Берілген қос теңсіздік қай аралыққа тең? -1<x<8
    А) (-1;8) Б) [-1;8] В) (-1;8] Г) (8;-1)

    2. Берілген қос теңсіздік қай аралыққа тең? X>12
    А) [12;+∞) Б) (-∞;12] В) (12;+∞) Г) (-∞;12)

    3.[-2;4] сан аралығының аты?
    А) интервал Б) кесінді В) сәуле Г) жартылай интервал

    4. Берілген қос теңсіздік қай аралыққа тең? X≤ -7
    А) [-7;+∞) Б) (-∞;-7] В) (-∞;-7) Г) (-7;+∞)


  • 5. Сан аралығындағы бүтін санды тап: (4; 7] А) 4;5;6     Б) 4;5;6:7      В)...

    23 слайд


    5. Сан аралығындағы бүтін санды тап: (4; 7]
    А) 4;5;6 Б) 4;5;6:7 В) 5;6 Г) 5;6;7

    6. Белгіленуімен жаз: 1-ден 3-ке дейінгі 3 саны қоса алынған жартылай интервал
    А) (1;3] Б) [1;3] В) (1;3) Г) [1;3)

    7. (-∞;9) сан аралығының аты:
    А) кесінді Б) сәуле В) ашық сәуле Г) интервал

    8. [-4;5) аралығындағы ең кіші және ең үлкен бүтін санды тап.
    А) -3 және 4 Б)-3 және5 В)-4 және 5 Г) -4 және 4



  • Тест тапсырманың  жауаптары1. А
2. В
3. Б
4. Б
5. Г
6. А
7. В
8. Г

    24 слайд

    Тест тапсырманың жауаптары
    1. А
    2. В
    3. Б
    4. Б
    5. Г
    6. А
    7. В
    8. Г

  • VІІ-кезең“Ойна да, ойла”

    25 слайд

    VІІ-кезең
    “Ойна да, ойла”

  • Қызықты сұрақтар Қорбаң, қорбаң етеді,
      Балды жақсы көреді....

    26 слайд

    Қызықты сұрақтар
    Қорбаң, қорбаң етеді,
    Балды жақсы көреді.
    Бұл не?

  • Өзінше ноян,
      Бірақ та қорқақ
                Бұл не?

    27 слайд

    Өзінше ноян,
    Бірақ та қорқақ
    Бұл не?

  • Ала жолақ тонымен,
      Мұрты да бар бір қарыс
      Оның аты .................

    28 слайд

    Ала жолақ тонымен,
    Мұрты да бар бір қарыс
    Оның аты .......................

  • Айлакер қу, ұзын тұрқы,
      Жүрген жері күлкі. 
                      Бұл не?

    29 слайд

    Айлакер қу, ұзын тұрқы,
    Жүрген жері күлкі.
    Бұл не?

  • VІІІ-кезеңСәйкестендіру тесті (-∞;3]                            Интервал...

    30 слайд

    VІІІ-кезең
    Сәйкестендіру тесті
    (-∞;3] Интервал

    [-3;2] Жартылай интервал

    (-7;0) Ашық сәуле

    [-4;2) Кесінді

    (-∞;8) Сәуле

  • Үйге тапсырма.

    31 слайд




    Үйге тапсырма.

  • 5  ұпайдан 17 ұпайға дейін- “3”18 ұпайдан 25-ға дейін-         “4”26 ұпай ж...

    32 слайд

    5 ұпайдан 17 ұпайға дейін- “3”
    18 ұпайдан 25-ға дейін- “4”
    26 ұпай және одан жоғары- “5”

    32
    Қорытындылау, Бағалау.

  • 33рефлексия

    33 слайд

    33
    рефлексия

  • Сабақ аяқталдыСау болыңыздар!

    34 слайд

    Сабақ аяқталды
    Сау болыңыздар!

  • 35Назарларыңызға рахмет!

    35 слайд



    35
    Назарларыңызға рахмет!

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
