|
Мерзімі 18.02.2017ж
Асылкизаева Айгуль Джумакановна
|
Сабақ - 2
|
Тексерілді_____________
|
Сабақта 7 модульдің қамтылуы
|
|
|
Сынып
|
2 «Ж »
|
|
|
|
|
Пәні
|
Қазақ тілі
|
|
|
|
|
Тақырыбы
|
Етістік
|
|
|
|
|
Мақсаты
|
Оқушыларға етістік туралы мағлұмат беру, сұрақтарымен таныстыру
жаттығу жұмыстарын орындату
|
|
|
|
|
Күтілетін нәтиже
|
Оқушылар сөз таптарын біледі
Оларды ажырата алады
Мысалдар келтіре алады
Етістіктін сұрақтарын біледі
|
|
|
|
|
Әдістері
|
«Селт еткізер»әдісі,Түске байланысты топқа бөлу. Сергіту сәті
|
|
|
|
|
Ресурстар
|
Маркер ,стикер,А-3формат
|
|
|
|
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
|
|
|
Кіріспе
Ұйымдастыру кезеңі (2 минут)
|
1.Психологиялық ахуал жасау.
Қайырлы таң деп айтамыз,
Кешке үйге қайтамыз.
Отбасының гүліміз,
Бірге өтер күніміз.
Сынып іші тап-таза,
Бор да дайын тақтада.
Ойымызды жинақтап ,
Отырайық партаға.
2.Топқа бөлу.
|
Қимылмен орындайды
Топқа бөлінеді
|
Көшбасшылық
|
|
|
Үй тапсырмасы
|
353-жаттығу«Менің оқу құралдарым
»тақырыбында құрастырған әңгімелерін 4оқушыға оқыту.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді
Талқылайды ,талдайды
|
Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу
|
|
|
Үй тапсырмасын бекіту
(2 минут)
|
« Селт еткізер»әдісі
Сұрақтарға жауап алу.
-Сөз таптары нешеге бөлінеді?
-Зат есім деген не?
-Зат есімнің қандай сұрақтарын білесіңдер?
-Жалқы есім деген не?
-Жалпы есім деген не?
-Зат есімнің жекеше түрі деген не?
-Зат есімнің көпше түрі деген не?
|
Шарды жару арқылы ішіндегі сұрақтарға жауап береді.
|
|
|
|
Жаңа сабаққа дайындық
Мағынаны тану
(7 минут)
|
« Қызығушылықты ояту»
.Көңіл-күйлерің қандай?
Егер көңіл-күйлеріжабырқаулы болса,жұдырығымызды жұмып,бұлтты
көрсетеміз,ал егер көтеріңкі болса,алақанымызды ашып,күнді көрсетеміз.
-Біз қолымызбен не істедік?
-Қолымызды аштық,жұмдық,яғни іс-қимыл жасадық.
-Балалар күнделікті өмірде біз сан қилы әрекеттер
жасаймыз,яғни қимыл-қозғалыссыз өмір сүре алмаймыз.
-Балалар,осы сөздер қандай сұраққа жауап береді?( Не істеді,Не қылды?Қайтті?)
-Не істеді?Не қылды?Қайтті?деген сұрақтарға жауап беретін
сөздер заттың несін білдіреді?( Қимылын,іс-әрекетін)
-Заттың қимылын,іс-әрекетін білдіретін сөз табы қалай аталады
?(Етістік)
-Бүгінгі сабақтың тақырыбы- Етістік.Сабақта біз етістік туралы
білімдердерімізді шыңдайтын боламыз.
-Ендеше бері қараймыз.
Ойыншық бақаның судағы қозғалысын көрсету
354-жаттығу. Суретке қара.
Оқушылар қандай сұраққа жауап беретінін айтып шығады.
|
Өз ойларын жеткізеді.
Суреттерді әңгімелейді.
|
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету
|
|
|
Жаңа сабақ
(15 минут)
|
-Ендеше балалар, оқулықты ашып, дәптерге бүгінгі күнді жазып,
жаттығу жұмысын орындайық.
-Әр топтағы оқушылар орындайды
355-жаттығу.Жұмбақтарды оқы,шешуін тап.
Жазда қыдырады, қыста тынығады,
Таңмен бірге көзін ашады,
Әлемге нұрын шашады.
356-жаттығу. Көп нүктенің
орнына тиісті сөздерді қойып, жаз.
Тоғайда түрлі аңдар болады.Терең шатқалға қояндар жасырынады. Қызыл түлкілер тоғайда жүреді. Тиіндер ағаштан-ағашқа секіреді.
Сергіту сәті
357-жаттығу. Берілген етістіктерді қатыстырып, сөйлемдер құрастыр.
(әр топқа екі сөзден беріледі)
1-топ: қонды, жауды
2-топ: тасыды жүзді..
|
Оқушылар дәптермен жұмыс жасайды.
Тапсырманы орындайды.
Көп нүктенің орнына тиісті сөз қойып жазады.
Сергіту сәтін парақшадан оқиды.
Топпен жұмыс жасайды
Қимылмен орындайды
Етістік екенін дәлелдейді
|
Оқу мен оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер
|
|
Жаңа сабақты жинақтау
7 минут
|
358-жаттығу.Етістікті тауып ,дәлелдейді.
Көгершін,жасыл,жинайды,айтты,алыс,сөйлесті,байлады.
Ойын: «Кім жылдам ?» Дұрысын тап.
Кісінейді,мяулайды,үреді,маңырайды,қорсылдайды,
мөңірейді,бақырады.
|
Жауаптрды тыңдайды,өз ойларын қосады.
Әр жануарының қасына сөздерін сәйкестендіреді.
|
Талантты және дарынды балаларды оқыту
|
|
|
Кері байланыс
2 минут
|
«Қол соғу»
|
Оқушылар қимылмен орындайды.
|
|
|
|
Бағалау
2 минут
|
Топты бағалау,жеке оқушыларды бағалау.
|
Қанша смайликтерін жинағандарын айтады.
|
|
|
|
Үй тапсырмасы (1 мин)
|
359-жаттығу.
|
Жаттығуды орындайды.
|
|
|
|
Қосымша білім
|
Ереже жаттау,жазу.
|
Ереже жаттайды,жазады.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|