Инфоурок Другое КонспектыБірмүшелер және оның стандарт түрі. 7-сынып.

Бірмүшелер және оның стандарт түрі. 7-сынып.

Скачать материал

Бөлім:

7.2В Көпмүшелер

Бірмүшелер және оның стандарт түрі

201 мектеп - лицей


Күні:

Мұғалім аты-жөні: Бекжанова Жазира

Сынып: 7

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақ тақырыбы

Көпмүшені бірмүшеге көбейту

Оқу мақсаттары

7.2.1.12

көпмүшені бірмүшеге көбейтеді;

7.2.1.13

түріндегі көбейтінділерін өрнектеп түсіндіреді;

Сабақтың мақсаты

Оқушы: көпмүшеге амалдар қолдана алады; бірмүшені көпмүшеген көбейте алады;

a(b±c)=ab±ac, a(b+c+d)=ab+ac+ad түріндегі көбейтінділерді тіктөртбұрыштардың аудандары ретінде байланыстыра алады

Жетістік критерийлері

Оқушы: көпмүшені бірмүшеге көбейтеді; оларға тең көбейтінділер мен өрнектерді сәйкестендіре алады, оларды суреттерде көрсете алады; сызбалар мен a(b±c)=ab±ac, a(b+c+d)=ab+ac+adтүріндегі көбейтінділерді тіктөртбұрыштардың аудандары ретінде байланыстыра алады

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

бірмүшемен байланысты терминдерді анықтайтын қосалқы сөйлемді пайдаланады (мысалы … алатын сан) ауызша және жазбаша анықтайды.

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Бірмүше, тұрақты, айнымалы шама, дәреже, коэффициент;

Көпмүше, көпмүше дәрежесі;

Толықтауыш, арифметикалық амалдар, көбейту;

Көпмүшелердің көбейтіндісі.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Белгіленген бір сан немесе белгіленген мәнді әріп болып табылады.

Айнымалы шама бұл мәні белгісіз санды білдіреді.

Коэффициент бұл айнымалы шаманың алдындағы сан.

Дәреже бұл негізді өз мәнін өзіне неше рет көбейту керектігін көрсететін сан.

Бірмүше бұл тұрақты (сан) мен айнымалы шаманың көбейтіндісі.

Құндылықтарды

дарыту

Сабаққа жауапкершілікпен қарауға, топтық жұмыста белсенділік танытуға көмектесу

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану-математика бағытымен пән аралық байланыс. Физика және биология сабақтарында өрнектерді бірмүше және көпмүше түрінде қолдануды жалпылау

АКТ қолдану дағдылары

«GeoGebra» және «Конструктор» компьютерлік бағдарламасын белсенді қолдану

Алдыңғы білім

Санның дәрежесі ұғымдары, бірмүше және көпмүше

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-шаралар

Оқыту ресурстары

Сабақтың басы

3 мин

Ұйымдастыру

а) оқушылармен сәлемдесу

б) оқушылармен сабақтағы күтілетін нәтиже мен оқыту мақсаттары талдау, қарастыру

7.2.1.12

көпмүшені бірмүшеге көбейтеді;

7.2.1.13

түріндегі көбейтінділерін өрнектеп түсіндіреді;


Сабақтың ортасы

10 мин




12 мин



15 мин






















10 мин










12 мин







13 мин

  1. Үй тапсырмасын тексеру.

1) көпмүше анықтамасы мен көпмүшелерді қосу ережелерін білу бойынша ауызша жаттығулар

2) көпмүшелерді қосу және азайту тақырыбы бойынша тест. Өзара тексеру жүргізу.

3) жаңа сабақтың тақырыбын оқушылар презентациядан жаттығулар орындай отырып өздері анықтайды.

II.Жаңа материалды меңгерту

1)7.2.1.12 көпмүшені бірмүшені көбейтеді;

Презентация слайдтарымен жұмыс.

Көпмүшені бірмүшені көбейту ережесін қорытып шығару.

ІІІ.Бастапқы бекіту

ауызша жаттығулар орындау №215, 214 (экраннан)

27.2.1.13

түріндегі көбейтінділерін өрнектеп түсіндіреді;

Оқушыларға тіктөртбұрыштың аудандар қасиеттерін топпен жұмыста естеріне түсіру.

Оқушыларға дайын төрт сызбасын тарату. Олардың екеуі үшін тіктөртбұрыштың ауданын табуды, оларды салыстырып, қорытынды жасауын сұраңыз. (Бір сызбада тіктөртбұрыштың қабырғалары, ал екіншісінде бір қарағанда оларға тең емес тіктөртбұрыштың бөліктерінің аудандары белгілі). Басқа екеуіне бірінші тіктөртбұрышты екі бөлікке, ал екіншісінеүш бөлікке бөлуін (тең болуы міндетті емес) сұраңыз. Оқушыларға өздерінің сызбалары мен түріндегі көбейтіндінің арасын байланыстыруды сұрау.

Оқушылар өздерінің шешімдерімен бөлісулері және қорытынды жасай алулары керек.

Әр топ өз жұмысын қорытындылауы және басқа топтың жұмысын (екі жұлдыз, бір тілек) бағалауы керек.

Сергіту сәті «Мен қазақпын»

IV.Жұппен жұмыс:

Сыныптың жартысына бірмүшені көпмүшеге көбейтуге берілген тапсырмалары бар карточкалар, ал басқа оқушыларға осы тапсырманың шешімі болатын өрнектер таратылады. Жұптарын тапқан оқушылардан сәйкестендірілген өрнектерді жазып және тіктөртбұрыштары бар дайын карточкаларда өлшемдерін көрсетеді, тіктөртбұрыш аудандары көрсетілген өрнектермен қалай байланысты екендігін түсіндіреді.

Өзара тексеру жүргізу.

Жетістік критерийіне жету бойынша қорытындылау.

Деңгейлік тапсырмалар (жалпы сынып)




Карточка арқылы есептерді оқушылардың өздері таңдап алады. Бұл фигуралардың бұрыштарының санына байланысты есептерде күрделене түседі.


V.Жазбаша қалыптастырушы бағалау жұмысы

1) Жақшаларды ашу;

2) Жақшаларды екі рет ашу және ұқсас мүшелерді біріктіру;

3) Тіктөртбұрышты суреттері және өрнектерді суреттермен сәйкестендіру.

Экраннан шешімдері мен жауаптарын көрсету және сабақтың мақсатына жеткендіктері туралы қорытындылау

Қалыптастырушыбағалау жұмысын ерте аяқтаған оқушыларға: №403;

Макарычев Ю.Н., Миндюк Н.Г., Нешков К.И. и др. Алгебра 7.



Презентация «Көпмүшені бірмүшені көбейту».

http://www.distedu.ru/mirror/_math/mschool.kubsu.ru/cdo/titov/6kl/p1/6kl1.htm

















Макарычев Ю.Н., Миндюк Н.Г., Нешков К.И. и др. Алгебра 7

Сабақтың соңы

5мин

Жетістік ағашы.

Жетістік ағашынаоқушылар өздерінің сабақта қатысты көңіл күйлерін тақтада ілулі тұрған ағашқа жапырақтармен бейнелейді.

Жасыл жапырақ -маған бәрі түсінікті, мен түсіндім!

Сары жапырақ-Менде қателіктер бар, бірақ мен қатемді түзеугетырысамын!

Қызыл жапырақ -Мен ештеңе түсінбедім



Қосымша ақпарат

Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері АКТ

Құндылықтармен байланыс

(тәрбиелік элемент)

Жеке жұмыста оқушының қабілетіне байланысты дифференциалды оқыту жоспарланады

Мұғалім оқушылардың жұмыстарын бақылап тұрады.

Оқушылардың тілдік дағдысын дамытуға көіңл бөледі, өз ойын айтуға үйретеді. Оқушылар бірін-бірі текереді

Оқушыларға ережелерді ескертіп отыру

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?





Пайдаланылған әдебиеттер тізімі:

  1. Алгебра. 7 класс_Макарычев Ю.Н, Миндюк Н.Г, Нешков К.И, Феоктистов И.Е_2008 -335с

  2. Алгебра. 7кл. В 2ч. Ч.2. Задачник (для мат. кл.)_Мордкович А.Г, Николаев Н.П_2009 -207с

  3. Алгебра. 7сынып Ә.Н.Шыныбеков, Алматы «Атамұра» 2012

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Бірмүшелер және оның стандарт түрі. 7-сынып."

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Директор школы

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
