Бекітемін: М.Д.О.І.Ж.О
Г.Ибрашева
Күні: 23. 12. 2016 ж
Мектебі: Ш.Берсиев атындағы орта мектеп
Класы: 5 «ә»
Пәні: математика
Сабақтың тақырыбы: Бөлімдері
бірдей жай бөлшектерді қосу және азайту
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Өтілген
тақырыптарды қайталау және жүйелеу. Жай бөлшектер және оларға амалдар қолдану
дағдыларын қалыптастыру. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосуды , азайтудыүйрету,
есептер шығарту.
Дамытушылық: Ойлау
қабілеттерін, өз беттерімен жұмыс жасауын дамыту, математикаға деген
қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелік: Алған
білімдеріне жауапкершілікпен қарауға, өз мүмкіндігіне сенуге, үлкен
жетістікке ұмтылуға үйрету.
Сабақтың
әдісі: түсіндіру,
сұрақ- жауап, жеке жұмыс, қай жаңғырту
Сабақтың
типі:
жаңа сабақ
Сабақтың
көрнекілігі :
итерактивті тақта
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру:
1) Сабақ жабдығын түгендеу
2)Сыныптың сабаққа дайындығы
3)
Сабақ мақсатын жұмыс барысын түсіндіру
4)Үй
жұмысын тексеру тақтамен тексеру..
II.
Өткен
материалды қайталау.
Қайталау сұрақтары:
1. Үлес дегеніміз не?
2. Жай бөлшектің алымы нені көрсетеді, бөлімі нені
көрсетеді?
3. Қандай бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады?
4. Қандай бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады?
5. Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде қалай жазады?
6. Бөлімдері бірдей жай бөлшектер қалай салыстырылады?
7. Бөлімдері әр түрлі жай бөлшектер қалай салыстырылады?
8. Қандай сан аралас сан деп аталады?
9. Аралас сандар қалай салыстырылады?
Боялған бөлігін бөлшек түрінде жазып және оқып
шығыңдар:
III.
Жаңа
сабақты түсіндіру.
Жасылдың 4 бөлігін алдық. Сарының 2 бөлігін ал.
Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту
Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтқанда азайғыштың
алымынан азайтқыштың алымын азайтып, алым етіп жазып, сол бөлімнің өзін қалдыру
керек.
IV. Оқулықпен
жұмыс
№980. №985
(1,2)
Сабақты қорытындылау
Бөлімдері бірдей бөлшектерді
қосу үшін, оның алымдарын қосып , ал бөлімін өзін қалдыру керек.
Бөлімдері бірдей бөлшектерді
азайту үшін, оның алымдарын азайтып , ал бөлімін өзін қалдыру
керек.
V. Үйге
тапсырма. №985
(1,2)
VI. Бағалау. Жиналған
жұлдызшалар бойынша бағалау.