3 сынып
Сабақтың тақырыбы: Ауа райы болымсыз етістік.
Мақсаты: жыл
мезгілдерінің ерекшеліктерін сипаттай білу.
Оқушыларды коммуникативтік қарым – қатынасқа түсуге жетелеу
және байланыстыра сөйлеу дағдысын қалыптастыру. Жеке, жұппен, топпен жұмыс
істей білуге баулу. Жыл мезгілдерінің ерекшеліктерін әңгіме ету.
Күтілетін нәтиже: Оқушылар
жыл мезгілдерінің ерекшеліктеріне сипаттама бере алады, жыл мезгілдері туралы
тақпақтар біледі.
Сабақтың әдісі: Сұрақ
– жауап, жұптық жұмыс, топтық жұмыс, ұжымдық жұмыс, сыни ойлау тұрғысынан
үйрету
Көрнекілігі: Интерактивті
тақтадағы слайдтар, видео, карточкалар, бағалау парағы
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу.Сыныпты түгендеу.
ІІ.Үй жұмысын тексеру
«Жаз» мезгілі мәтін.
-Жаз айлары қандай?
-Жаз айлары: маусым, шілде, тамыз.
-Жазда күн қандай болады?
ІІІ.Суреттер
арқылы оқушыларды топқа. Әр оқушыға әр түрлі қағаздар таратып, олардың қандай
жыл мезгіліне қатысы бар екенін сұрау. Интерактивті тақтадан жыл мезгіліне
байланысты слайд көрсету.
1-тапсырма.Топпен
жұмыс.
1-
топ «Қыс», 2- топ «Көктем»,
3
– топ « Жаз», 4 – топ «Күз» тақырыбына постер қорғайды.
2-тапсырма.Ұжымдық жұмыс:
Келесі
сұрақтарға жауап беріңдер:
1Қазір
қандай жыл мезгілі?
2Жазда
күндер қандай?
3Қыста
күндер қандай болады?
4Күз
айлары??
3-тапсырма.Өлеңді
мәнерлеп оқу
Бұл қай кезде
болады?
Аяз
қысып,
Өрік,алма ,
Өрнек
сызып,
Шие,алша,
Терезені торлайды, Жидек,жүзім
піседі, Бөбектерім
,айтыңдаршы, Бөбектерім
,айтыңдаршы,
Бұл қай кезде болады? Бұл
қай кезде болады?
Бұлттар
төніп,
Қар,мұз еріп,
Жаңбыр
төгіп, Су
көбейіп
Дымқыл тұман
басады, Сай салаға ағады,
Бөбектерім
,айтыңдаршы, Бөбектерім
,айтыңдаршы,
Бұл қай кезде болады? Бұл
қай кезде болады?
Грамматикалық тақырып
Болымсыз етістіктер болымды етістіктерге – ма, - ме, -
ба, - бе, - па, - пе жұрнақтары жалғану арқылы жасалатынын айту. Сонымен қатар
емес, жоқ болымды етістікпен тіркесіп келіп жасалады.
- Іс - әрекеттің жүзеге асуын білдіреді.
- Іс - әрекеттің болмауын, жүзеге аспауын
білдіреді.
Мысал: айт - айтпа, жаз - жазба, кет - кетпе,
сөйле - сөйлеме, т. б.
5-тапсырма
1-
топ «Қыс»: бар, жаз,айт. 2- топ «Көктем»: отыр,кел,жүр.
3 – топ « Жаз»:қара,тұр,жат. 4 – топ
«Күз»: тарт, көр, сана.
Рефлексия
-Не ұнады?
-Не қиын болды?
Топ басшылары бағалайды
Үй тапсырмасы модуль бойынша өткен
сөздерді қайталау
Бағалау парағы
Тапсырмалар/
Задания
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
Баға/оценка
|
1.Үй
жұмысы
|
|
|
|
|
|
|
2.
Постер.
|
|
|
|
|
|
3.Сұраққа
жауап.
|
|
|
|
|
|
4.Мәнерлеп
оқу.
|
|
|
|
|
|
5.
Болымсыз етістік
|
|
|
|
|
|
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Бағалау парағы
Тапсырмалар/
Задания
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
Баға/оценка
|
1.Үй
жұмысы
|
|
|
|
|
|
|
2.
Постер.
|
|
|
|
|
|
3.Сұраққа
жауап.
|
|
|
|
|
|
4.Мәнерлеп
оқу.
|
|
|
|
|
|
5.
Болымсыз етістік
|
|
|
|
|
|
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Бағалау парағы
Тапсырмалар/
Задания
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
Баға/оценка
|
1.Үй
жұмысы
|
|
|
|
|
|
|
2.
Постер.
|
|
|
|
|
|
3.Сұраққа
жауап.
|
|
|
|
|
|
4.Мәнерлеп
оқу.
|
|
|
|
|
|
5.
Болымсыз етістік
|
|
|
|
|
|
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Бағалау парағы
Тапсырмалар/
Задания
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
Баға/оценка
|
1.Үй
жұмысы
|
|
|
|
|
|
|
2.
Постер.
|
|
|
|
|
|
3.Сұраққа
жауап.
|
|
|
|
|
|
4.Мәнерлеп
оқу.
|
|
|
|
|
|
5.
Болымсыз етістік
|
|
|
|
|
|
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------
1-топ
«Қыс»: бар, жаз,айт.
----------------------------------------
2-
топ «Көктем»: отыр,кел,жүр.
-------------------------------------------
3 – топ « Жаз»:қара,тұр,жат.
------------------------------------------
4 – топ «Күз»: тарт, көр, сана.
-------------------------------------------